Просмотр содержимого документа
«"Qadimgi Yunoniston madaniyati"»
Kattaqo’rg’on shahar 2-umumta’lim maktabining tarix fani o’qituvchisi Sultonov Humoyunning
”Qadimgi Yunoniston madaniyati”
mavzusida bir soatlik
DARS ISHLANMASI
Sinf : 6
Mavzu:
Qadimgi Yunoniston madaniyati
Darsning rejasi
T/r
Bajariladigan ishlar
1
Vaqt
Tashkiliy qism
2.
3 daqiqa
O’tilgan mavzuni mustahkamlash
3.
4.
Yangi mavzu bayoni
10 daqiqa
15 daqiqa
“Troya otini qo’lga kirit ” o’yini
5.
5 daqiqa
Darsni mustahkamlash
6.
5 daqiqa
Uyga vazifa
2 daqiqa
Dars shiori:
Ajdodlarga munosib avlod bo’laylik
Avlodlarga munosib ajdod bo’laylik
Dars maqsadi:
Yutrga jon beramiz gar kerak bo’lsa
Dunyoga yoyamiz uning nomini
O’qib ilm olib olg’a intilib
Albatta oqlaymiz bergan nonini
Yangi mavzu bayoni
Qadimgi Yunoniston madanyati.
Reja :
1. Tashkiliy qism.
2.Didaktik o’yin:,,Troya otini qo’lga kirit.’’
3. Yunonistonda teatr.
4.Haykaltaroshlik va me’morchilik.
5. Imkoniyat eshigi
6. Xulosa.
Aziz o’quvchilar bugungi darsimiz qiziqarli bo’lishi uchun sinf o’quvchilarini 2 ta guruhga bo’lib olaman va quyidagicha nomlayman.
“Sparta” guruhi
“Afina” guruhi
Yunonistonda bolalar 18 yoshga to’lgunga qadar maktablarda o’qishgan.
Maktablarda “Iliada” va “Odisseya” asarlari sevib o’qilgan
Haykaltaroshlar Miron, Poliklet, va Fidiy mil.avv.V asrda yashagan.
Yangi mavzu bayoni
Olimpiya o’yinlari ilk bor mil.avv.776-yilda boshlangan.
Mil.avv.VII-I asr Yunoniston. Gomer, Gesiod, Geradod, Demokrit, Arastu davri.
Afinada Parfinon, Zevs, Afina ibodatxonalari qurilgan.
Komidiya ustasi Aristofan mil.avv.450-388 yillarda yashagan.
Afinada eng qadimgi tragediyalar yaratilgan. “Zanjirband Prometiy”, “Forslar”, “Shoh Edip”, “Antigona”
1896 –yilda Olimpiada o`yinlari qayta tiklandi.
Solnomachilarning bergan ma'lumotlariga ko'ra Olimpiya musobaqalari birinchi bor miloddan avvalgi 776-yilda boshlangan ekan
Miloddan avvalgi 394 –yilda ustma – ust sodir bo`lgan zilzila oqibatida Olimpiya vayron bo`lib ketgani sababli qadimgi Olimpiada o`yinlari ham O`tkazilmasdan qoldi
Olimpiada o`yinlari
.
Olimpiya o’yinlari
Olimpiya o’yinlari
Gomer qadimgi yunon shoiri
Troya oti va Axill
Yunon falangasi jangda
YunonlarTroya sohilida
Yunonistonda teatr va haykaltaroshlik
Miloddan awalgi V-IV asrlarda Afina va Yunon istonning boshqa shaharlarida hozirgi sirklarimizga o'xshash tepasi ochiq teatr binolari qurilgan
Teatr tepa yonbag'riga qurilib, unga tosh va taxtadan o'rindiqlar qo'yilgan. Pastda esa tomosha ko'rsatadigan sahna va doira shakldagi maydon bo'lgan. Sunday teatrlarga 20 - 25 ming tomoshabin sig'ib, tomoshalar ko'rganlar
Yunon teatri shu tariqa vujudga kelgan. Tragediya dramatik asarning bir turi hisoblanadi. Qadimgi yunon adiblari rivoyat va afsonalar asosida ajoyib tragcdiyalar yaratganlar. Tragediya deyilganda oxiri fojia, o'lim va qotillik bilan lugaydigan pycsa tushuniladi. Lekin yunonchada bu so'z ,,echkilar go'shig'i" degan ma'noni bildiradi
Yunon teatri
Yunoniston teatri jahon teatrining rivojlanishida muhim rol o’ynadi
Haykallar ba'zan yalang'och, ba'zan kiyimda ishlangan. Kiyimsiz va yarim yalang'och haykallar orqali haykaltaroshlar odam tashqi qiyofasining go'zal-ligini ko'rsatmoqchi bo'lganlar. Miloddan avvalgi V asrda yashab ijod etgan Miron, Poliklet va Fidiy kabilar Yunonistonning eng mashhur haykaltaroshlari hisoblanadilar
Qadimgi yunonlarda me'morchilik, haykaltaroshlik va rassomchilikning kelib chiqishi Krit Mikena davriga borib taqaladi
San'atning bu turlari asta-sekin rivojlana borib miloddan avvalgi V asrda o'zining yuqori pog'onasiga ko'tariladi
Miloddan avvalgi VI-V asrlarda ikki xil ustunlar ishlatilgan. Biri marmar polning o'zidan o'sib chiqqandek usti oddiy plita bilan jilolangan
Afinadagi Gefest ibodatxonasi
Parfenosdagi Afina ibodatxonasi
Miloddan avvalgi 447-438
Yurtboshimiz tomonidan 2014 yil may oyida O’zbekiston Milliy akademik drama teatriining 100 yilligi nishonlandi.
Taniqli haykaltarosh Ilhom Jabborov ish ustida.
Yunon me’morchiligi namunasi
Darsning xulosasi
Uyga vazifa :o’tilgan mavzuni o’qib kelish .
Darsning xulosasi :
Har bir guruhning kartochkalar soni va yiqqan bali hisoblanadi . G’olib guruh e’lon qilinib dars davomida faol ishtirok etgan o’quvchilar baholanadi . Dars yakunida
O’quvchilarga quyidagi unvonlar bilan taqdirlandilar va uyga vazifa berildi.