§ 27 Қазақстан аумағына моңғолдардың шапқыншылығы және жаулап алғаннан кейінгі этникалық үдерістер (ХІІІ- ХV ғғ.)
Қазақстан тарихы, 10 сынып
Дайындаған жоғары санатты тарих пәнінің мұғалімі
Киясова Нурслу Садыковна
Тасқала ауданы
ЫАлтынсарин атындағы ЖББОМ (2014 жыл)
Сабақтың мақсаты:
Моңғол – татар шапқыншылығының қазақ халқының және мемлекеттілігінің қалыптасуына келтірген кедергілерін анықтау, Қазақстан территорясындағы мекендеген халықтардың этникалық өзгерістеріне әсерін көрсету
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру.
Амандасу. Сыныпты топқа бөлу:
Қыпшақтар
Қарлұқтар
Түргештер
Тренинг «Шеңберді айнала шапалақ»
Бойқыздыру
Түрік қағанатының негізін қалаушы,
Түрік қағанатының астанасы,
Түрік қағанаты қай жылы 2-ге бөлінді?
Түрік қағанатының негізгі жауы,
Түрік қағанатының өмір сүрген жылдары,
Батыс Түрік қағанатының өмір сүрген жылдары,
Батыс Түрік қағанатының атақты билеушілері,
«Сүзеген» деп кімді атаған?
704-756 жылдары өмір сүрген қағанат,
Көне түркілердің жазуы,
бұйрықтар, тархандар, тат,
603-704 жылдары өмір сүрген мемлекет,
Иштеми қаған,Атлах шайқасы болған жыл,
Атлах шайқасы кімдердін арасында болды?
Атлах шайқасында кімдер жеңді.
Өткенді еске түсіру
ІІ.Топ
Онон, Керулен, Қарақорым, Сарай – бату, Сарай – берке, Сырдария, Жетісу, Қырым, Кавказ, Қытай
? Бұл географиялық атауларды не байланыстырады?
І.Топ
Шыңғыс хан, Есугей батыр, Жошы, Шайбан, Шағатай, Төле, Ежен, Батый, Үгедей, Бөржігін
? Бұл есімдерді не байланыстырады?
Тапсырма: Хронология бойынша орналастыр
Тапсырма: Хронология бойынша
шежіре құрастыр
ІІІ.Топ
1155, 2006, 1207-1208, 12011-1215, 1219, 1227-1255, 1235, 1236-1242, 1380, 1502 ж.ж.
? Бұл даталарды не байланыстырады?
Тапсырма: Хронология бойынша тарихи
даталарға сипаттама бер
Жаңа сабақ: (топтық зерттеу)
Моңғол шапқыншылығы Қазақстан аумағындағы этникалық өзгерістерге қандай әсерін тигізді?
Моңғол
Моңғол шапқыншылығы.
Зардабы.Пайдасы.
шапқыншыл-ның
Неліктеп моңғолдардың негізгі саясаты шапқыншылық соғыстар болған?
ХІV –ХV ғ.ғ. этникалық өзгерістерге тигізген әсері.
Зардабы. Пайдасы .
Зардабы.Пайдасы
ІІ
І
ІІІ
1. Әңгімелеуші – әңгіме құрастырады;
2. Зерттеуші – себебін, маңызын, т.б. анықтайды;
3. Сұрақ құрастырушы – қарапайып сұрақтан күрделі сұраққа дейін сұрақ құрастырады;
4. Іздеуші – тарихи терминдерді, даталарды, тұлғаларды жинақтайды;
5. Замандас – сол кездегі тарихи оқиғаларды қазіргі заманмен байланыстырады;
6. Редактор – презентация жасайды;
Презентация қорғау.
Бағалау
ІІ
ІІІ
әңгімеші
әңгімеші
әңгімеші
І
зерттеуші
зерттеуші
зерттеуші
сұрақ құрастырушы
сұрақ құрастырушы
сұрақ құрастырушы
іздеуші
іздеуші
іздеуші
замандас
замандас
замандас
редактор
редактор
редактор
Топ мүшелері бір – бірін бағайлайды
2
Қорытындылау үйге тапсырма беру
Рефлексия
Бүгінгі сабақта сізді не таңғалдырды?
(стиккерлер жапсыру) я