Біріктірілген 5-6сынып о?ушыларына, тарих саба?ына арнал?ан презентация ж?мысы. Та?ырыбы: 5-сынып: "М?дениет ж?не сауда жолдары". 6-сынып: "?йсіндер тарихы". Ма?саты: ?лы Жібек жолыны? пайда болуын ж?не тек сауда мен шаруашылы?ты дамытушы ?ана емес, халы?аралы? ?атынастар мен м?дениетті таратушы жол ретінде ма?ызын ашып к?рсету. Ал, 6-сыныпта, ежелгі ?аза?стан аума?ын мекендеген ?йсін тайпаларыны? ?оныстан?ан айма?ы ?мір тіршілігі мен шаруашылы?ын таныстыру.
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Просмотр содержимого документа
«Біріктірілген 5-6 сыныптарда?ы тарих саба?ы »
Сабақтың тақырыбы:
6-сынып:
5-сынып:
Үйсіндер тарихы.
Мәдениет және сауда жолдары.
Сабақтың мақсаты:
5-сынып:
6-сынып:
Білімділік: – Ежелгі Қазақстан аумағын мекендеген үйсін тайпаларының мекендеген аймағы, өмір тіршілігі мен шаруашылығы, таныстыру.
Тәрбиелік –Үйсіндердің ер жүрек халық ретінде сипаттай отырып, тәрбиелеу.
Дамытушылық –Үйсіндердің кәсібі және шаруашылық жағдайымен танысу,, ой қорыта білу қабілеттерін дамыту.
– Ұлы Жібек жолының пайда болуын және тек сауда мен шаруашылықты дамытушы ғана емес, халықаралық қатынастар мен мәдениетті таратушы жол ретінде маңызын ашып көрсету.
Дамытушылық – Ертедегі сауда жолдарының бағыттары мен оның бойындағы гүлденген мәдениет ошақтарының дамуын бүгінгі күндегі жағдайымен салыстыра отырып бағалау.
Білімділік: . –
Сабақтың барысы:
5-сынып:
6-сынып:
*Сәлемдесу
*Оқушыларды
түгендеу
*Оқушылардың үй
жұмыстарын
тексеру.
*Өткенді қайталау
: 1) Сәлемдесу
2) Оқушылар тізімін тексеру
3) Сабақтың мақсатымен
таныстыру
4) Оқушылардың сұрақтарына
жауап беру, талдау.
5) Жаңа материал беру
6)Үйге тапсырма беру
7) Қорытындылау, бағалау
Білімді тексеру кезеңі
5-сынып:
6-сынып:
Сақтардың мәдениетін айту.
«Тест»
Жаңа сабаққа дайындық
6-сынып:
5-сынып:
Үйсіндердердің орналасқан жерін түсіндіру.
*Жаңа тақырып
беру
*Сабақ мақсатын
түсіндіру
.
5х 2 у
Жаңа сабақ
5-сынып:
Жалпы ерте ортағасырда қала мәдениеті жедел дамыған екі орталық Оңтүстік Қазақстан және Жетісу аймағы екенін айттық. Оңтүстік Қазақстанда отырықшы-егіншілік дәстүр темір дәуірінен жалғасын тауып келе жатса, ал Жетісу жерінде бұл дәстүр Ұлы Жібек жолының ықпалымен дамыды. Сонымен қатар Жетісу жерінде қала мәдениетінің дамуында соғдылықтардың алатын орнын да жоққа шығаруға болмайды. Науакет, Семекна сияқты қалаларды негізінен соғдылықтар тұрғызған
Жаңа сабақ
6-сынып:
Б.д.д. 3 ғасырда Қазақстанды мекендеген тайпаларда мемлекеттіктің алғашқы белгілері болды. Бұлар сақтардың этномәдени мұрагерлері үйсіндер болатын.
Үйсіндер Орталық Азиядан келді. Олардың негізгі территориясы Іле алқабында болды, батыс шекарасы Шу мен Талас арқылы өтіп, Қаңлылармен шектесті, солтүстігі Балқашқа дейін жетті. Астанасы Чигучен (Қызыл алқап) Ыстықкөлдің жағасына орналасты.
Сұрақ-жауап
6-сынып:
1.Үйсіндер туралы деректер қай ғасырға жатады.
2.Үйсіндер қай елмен қарым қатынас жасаған.
3.Үйсіндерде бай адамдар қалай өмір сүрген.
5-сынып:
А) Ұлы жолдарды картадан көрсет?
В) Олар қай кезеңдерде пайдаланылды?
С) Ұлы Жібек жолы қазақстанның қандай қалалары арқылы өтті?
Д) Ұлы Жібек жолы тек сауда ғана емес, мәдениетті де таратушы жол дегенді қалай түсіңдің?
Е) Ұлы жібек жолы арқылы Қазақстан далаларына қандай тауарлар әкелініп, қандай тауарлар шетке шығарылды?