Тесттік тапсырмаларда жіберілген ?ателерді барлы? о?ушылар д?птерлеріне жазып, талдап, д?рыс жауаптарын аны?тап белгілеп шы?ты. Тест ж?мыстарымен жеке тапсырмалар орындап, талдап жаттады.
Хронологиялы? кезе?дерді жаттау;
Та?ырыпты? тест тапсырмаларын ?айталап отыру;
Топты? ж?не де?гейлік тапсырмалар берілді.
О?улы?тармен ж?мыс жасап, ?р та?ырыпты жекелей талдады?.
?аза?стан тарихы п?нінен о?у ба?дарламасына сай тарих п?ніні? негіздері, ежелгі д?уірдегі ?аза?стан, орта ?асырларда?ы ?аза?стан д?уірі сия?ты та?ырыптар ме?герілді. ІІІ то?санда о?ушыларды? ал?ан білімдерін саралай келе, мынадай т?йін жасау?а болады: жо?арыда к?рсетілген білім сапасыны? кестесіне назар аударса?, 7 «а» мен 8 «а» сыныптарыны? білім сапасы бірдей, ?ал?ан сыныптарда білім сапасы т?мен болуда.
Келесі то?санда ал?а ?ойылатын ма?саттар:
1.О?у ?лгерімі орташа о?ушылармен жеке ж?мысты ны?айта т?су;
Просмотр содержимого документа
«Тарих п?ні бойынша мониторинглеуді? ерекшелігі »
«И.Таиров атындағы орта мектеп мектепке дейінгі
шағын орталығымен» КММ
Қазақстан тарихы пәнінен ІІІ тоқсан қорытындысы бойынша талдау
2014-2015 оқу жылының ІІІ тоқсанында өз алдыма «Қазақстан тарихы» пәнінен төмендегі мақсатты қойдым:
Мақсаты: 1. Қазақстан тарихы пәнінің оқиғаларын жүйелі түрде түсіндіре отырып, тарихи хронологиялық кезеңдері туралы жан-жақты терең меңгерту және алған білімдерін жүйелей білуге дағдыландыру.
2. Жас ұрпақтың білімді, сапалы, бәсекеге қабілетті тұлға болуына тәрбиелеу.
3. Оқушының сабаққа деген қызығушылығын арттырып, бүгінгі заман талабына сай білім беру.
Осы мақсаттарыма сай төмендегі міндеттерді жүзеге асыруды көздедім:
Міндеттері:
1. Оқушылардың дүниеге ғылыми көзқарасын қалыптастыру; оларға адамзат жинаған әлеуметтік, рухани, адамгершілік тәжірибесін меңгерту;
2. Оқушылардың басты назарын қоғам тарихына; адамдардың өмір тіршілігі мен қызметіне, салт-дәстүр тарихына аудару, тарихи оқиғаларды, құбылыстарды талдай отырып, олардың біртұтас тарихи қозғалысқа жататынын түсінуге көмектесу;
3. Гуманизм мен адам құқықтарын құрметтеудің озық дәстүрлерін меңгерген құнды бағдарланған жеке тұлғаны тәрбиелеу;
4.Оқушылардың тарихи білімді шығармашылықпен қолдану, тарихи деректермен жұмыс істеу, тарихи оқиғалар мен құбылыстарды салыстырамалы талдау негізінде ой елегінен өткізе білу дағдыларын қалыптастыру.
Тарих пәнінен 5,6,7,8,11 сыныптарға сабақ беріп келемін. Қазақстан тарихы пәні бойынша оқушылардың жалпы білім сапасы-44,5% көрсетіп отыр. Стандартқа сай ІІІ тоқсанды бітірдім. Оқушылардан әр тоқсан да 1 рет бақылау жұмыстары алынды. Оқушылардан үнемі тақырыптық тест тапсырмалары алынып, күрделі сұрақтарды дәптерлеріне жазып талдап отырдық. Қазақстан тарихы пәні бойынша сыныптарды өзара салыстырғанда төмендегідей көрсеткіш көрсетті:
ІІ және ІІІ тоқсандарды салыстырғанда
№
Сыныбы
Пәні
Оқушы саны
«5»
«4»
«3»
Сапа
Үлгерім
6 «а»
Қаз.тар
30/30
6/6
9/8
15/16
50/46%
100%
6 «б»
Қаз.тар
25/25
2/2
10/9
13/14
48/44%
100%
7 «а»
Қаз.тар
27/27
4/4
8/8
15/15
44/44%
100%
8 «а»
Қаз.тар
23/23
5/5
4/4
14/14
39/39%
100%
8 «б»
Қаз.тар
23/23
6/5
4/4
12/13
45/40%
100%
11 «а»
Қаз.тар
16/14
2/2
6/7
6/7
57/56%
100%
Жалпы
140/144
24
40
76
47,2/44,5%
100%
ІІ тоқсанмен салыстырғанда жалпы оқушылардың білім деңгейі 3 пайызға төмендеген. 6 «а» сыныбында 4 пайыз, 6 «б» сыныбында 4 пайыз, 8 «б» сыныбында 5 пайыз, 11 «а» сыныбында 1 пайызға төмендеді.
Жалпы қорытындылағанда оқушылардың берілген сұрақтың мәтініне нақты назар аудармуларынан көп қателіктер жіберіп отырды. Сонымен бірге тарихи кезеңдерді шатастырып алушылық көп кездесті. Бақылау жұмыстарында кездескен қиындықтарды шешу жолдары:
Тесттік тапсырмалардажіберілген қателерді барлық оқушылар дәптерлеріне жазып, талдап, дұрыс жауаптарын анықтап белгілеп шықты. Тест жұмыстарымен жеке тапсырмалар орындап, талдап жаттады.
Хронологиялық кезеңдерді жаттау;
Тақырыптық тест тапсырмаларын қайталап отыру;
Топтық және деңгейлік тапсырмалар берілді.
Оқулықтармен жұмыс жасап, әр тақырыпты жекелей талдадық.
Қазақстан тарихы пәнінен оқу бағдарламасына сай тарих пәнінің негіздері, ежелгі дәуірдегі Қазақстан, орта ғасырлардағы Қазақстан дәуірі сияқты тақырыптар меңгерілді. ІІІ тоқсанда оқушылардың алған білімдерін саралай келе, мынадай түйін жасауға болады: жоғарыда көрсетілген білім сапасының кестесіне назар аударсақ, 7 «а» мен 8 «а» сыныптарының білім сапасы бірдей, қалған сыныптарда білім сапасы төмен болуда.
Келесі тоқсанда алға қойылатын мақсаттар:
1.Оқу үлгерімі орташа оқушылармен жеке жұмысты нығайта түсу;
2.Сабақ барысында, бақылау жұмыстарында жіберген қателерімен жұмыс жасау;