kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Неліктен А. Македонскийдің сақтарға жасаған жорығы сәтсіз аяқталды?

Нажмите, чтобы узнать подробности

Неліктен А. Македонскийдің сақтарға жасаған жорығы сәтсіз аяқталды?

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Неліктен А. Македонскийдің сақтарға жасаған жорығы сәтсіз аяқталды?»



ҚМЖ

Пәні: Қазақстан тарихы

Мектеп: №10 мектеп гимназиясы

Күні: 13.02.2018 ж

Мұғалімнің аты жөні: Мендиярова А.Ы.

Сынып

Сыныптағы оқушылар саны: қатыспағандар:

Сабақ тақырыбы:

Неліктен А. Македонскийдің сақтарға жасаған жорығы сәтсіз аяқталды

Сабақ негізделген оқу мақсаты:

5.3.2.1.Қазақстан территориясындағы ерте көшпелілердің халықаралық сахнадағы орнын анықтау.

Сабақ мақсаттары:

Барлық оқушылар:А.Македонскийдің сақтарға жорық жасаудағы мақсатын біледі.

Оқушылардың басым бөлігі: А.Македонскийге қарсы Спитаменнің ерлігін сипаттай алады.

Кейбір оқушылар: А.Македонскийдің сақ еліне жасаған жорығының сәтсіз аяқталғанын сипаттай отырып, сақ,сармат тайпаларының ерлігін, елі мен жерін қорғаудағы батылдығын анықтай алады.

Бағалау критерийлері

1.А.Македонскийдің жаулап алған жерлерін картадан анықтау.

2.Сақ,сармат тайпаларының жерін қорғаудағы ерлігін тарихи деректер негізінде сипаттау.

Тілдік мақсат

Негізгі сөздер мен тіркестер: Оқушылар оқылым, айтылым және тыңдалым дағдыларын қамтамасыз етуде жұмыс жасап, оқулықтан Ескендір Зұлқарнайын, Мүйізді патша,«Ескендір поэмасы», «Ескендір көпірі»

Ескендір Зұлқарнайын,«Ескендір поэмасы» мәтінін оқиды, талқылайды, жауап іздейді.

Жазылым бойынша: Ескендір Зұлқарнайын, Мүйізді патша,«Ескендір поэмасы», «Ескендір көпірі» тірек сөздерді анықтайды дәптерге жазады.

Құндылықтарға баулу

Оқушылардың қарым-қатынас дағдысына сүйене отырып,өз Отанын құрметтеуге, елжандылыққа болашақта елінің дамуына өз үлесін қосуға тәрбиелеу.

Пәнаралық байланыс

Дүниежүзі тарихы,география, әдебиет

Алдыңғы оқу

Тәуелсіздік үшін күрескен танымал сақ батырлары кімдер?



















Жоспар:

Жоспарланған уақыт

Жоспарланған жаттығулар

Ресурстар

Басталуы

1-кезең(10 мин)


Кіріспе

Ұйымдастыру кезеңі

1.«Шар» әдісі бойынша оқушыларды 3 топқа бөлу.Үрленген шардың ішінде топтың аты жасырылған.

Топтардың аты:

1.«Кир»

2. «Дарий»

3. «Македонский»

4. «Арриан»

Әрбір топ топ басшысын белгілейді, бағалау парағы беріледі.

Жаңа сабақ

«Кинометафара» әдісі.

Оқушылар жаңа тақырыппен таныспай тұрып, осы тақырып жөнінде бейнефильм көрсетіледі.Сол бойынша, оқушылар жаңа сабақтың тақырыбын ашады.(тыңдалым әдісі)

Бейнебаян не туралы?


Бейнебаянның маңызы неде?









Бейнефильм

Ортасы

2-кезең

4 минут























3-минут







8-минут










4 минут










3 минут





5 минут




2 минут







3 минут

Топтар :

  • 1-топ: «Кир»

  • 2-топ: «Дарий»

  • 3-топ: «Македонский»

  • 4. «Арриан»


1-топ.Кластермен жұмыс.

Бағалау критерийлері

Дискриптор

1.А.Македонскийге қарсы сақтардың ерлігін сипаттау.


1.А.Македонскийдің сақтармен шайқасқан жерін картадан көрсете біледі. 2.Македонскийдің сақтарға жорық жасаудағы мақсатын біледі.

3.А.Македонскийге қарсы Спитаменнің ерлігін сипаттай алады.

4.А.Македонский Самарқан қаласын б.з.б 330-ж басып алғанын біледі




2-топ.Фила әдісі

Бағалау критерийлері

Дискриптор

2.Сақ,сармат тайпаларының жерін қорғаудағы ерлігін тарихи деректер негізінде сипаттау.

1.А.Македонский б.з.б 330ж Соғды елінің астанасын жаулап алғанын біледі.

2.Грек-македондықтардың басқыншылығына қарсы күресте көтерілістің орталығы Самарқан қаласы екенін ажырата алады.

3.Сақтардың Александр Македонскийге қарсы ерлік күресі туралы жазған тарихшы – Арриан екенін біледі.



3-топ. «Математикалық ойын» әдісі

(47+63)х3=330

(54+55)х8=329

(1000-916)х4=328

















Мақсаты:Белсендітыңдау, қауымалдындасөйлеужәнеанықбаяндау, тәжірибеалмасужәнеөзарабайланысты болу.

Жаттығудыңсипаттамасы:

Топтар тапсырмаларды орындап болғаннан кейін топтың бір адамы «елші» болып сайланады да, зерделенген материалды түсіндіру және жинақтау, бұл туралы жаңа топтың ойын, бір шешімге келгенін немесе жетістікке жеткенін білу үшін басқа топқа барады. Бұдан кейін елші өз тобына қайтып оралып, білгендерін айтып береді.











Тапсырма7

Бағалау критерийлері

Дискриптор

1.А.Македонскийдің ежелгі Қазақстан территориясына жорығы жайлы деректерді біледі.


1.Спитаменнің Ежелгі Самарқан қаласына б.з.б 329 ж басып кірген уақытын біледі

2.Спитамен Соғды елінің астанасын азат ету үшін, б.з.б 328-ж жорық жасағанын біледі

3.Александр Македонский сақтарды жаулап ала алмағанын тарихи деректер негізінде біледі.

4.Сақтар басқыншыларға қарсы күресті қалай жүргізгенін сипаттай алады.



4-топ. Сөзжұмбақ

  1. Б.з.б 328-ж Спитамен қай елдің астанасын азат ету үшін,жорық жасады? (Соғды)

  2. А.Македонскийдің Сырдариядан жүзіп өтіп,сақтарға қалай шабуыл жасағаны туралы жазған грек тарихшысы?(Арриан)

  3. Парсы патшасы І Дарийге қарсы шайқаста ерлік көрсеткен сақ жауынгері? (Шырақ)

  4. Грек-македон басқыншыларына қарсы күресті басқарған кім? (Спитамен)

  5. Көтерілістің басты орталығы? (Самарқанд)

  6. А.Құнанбаевтың А.Македонскийге арнаған поэмасы? (Ескендір)Шешуі: Сақтар

Бағалау критерийлері

Дискриптор

1.Сақтардың А.Македонский әскеріне қарсы күресін сипаттап әңгімелейді

1.Грек-македон басқыншыларына қарсы күресті бастаған қолбасы – батыр,ержүрек Спитамен екенін түсінеді.


2.А.Құнанбаевтың «Ескендір» поэмасы А.Македонскийге арналғанын біледі.

3.Сырдарияның сол жағасында шеткі Александрия қаласының салынғанын біледі




«Ақылдың алты қалпақ» әдісі

4 топқа түрлі-түсті екі қалпақтан тарқатамын, сол бойынша жауап береді.Оқушылар өз ойларын киген қалпақтарына қарай баяндайды

  1. Қызыл қалпақ (Эмоциялық көңіл-күйді білдіреді )

  2. Қара қалпақ (сын айтады )

  3. Сары қалпақ (жақсы тұстарын айтады)

  4. Ақ қалпақ(өз пікірін білдіреді)

  5. Жасыл қалпақ (жаңа идея ұсынады)

  6. Көк қалпақ (басшылық жасап,қорытынды жасайды)

Топтағы оқушылардың барлығы да тестпен жұмыс жасайды.

Оқушыларға уақыт беріп, тапсырма бойынша жұмыс жасауын тапсырам.

1.А.Македонский б.з.б 330ж қай елдің астанасын жаулап алды А) Соғды в) Кушан с) Мидия д) Палестина

2.Грек-македондықтардың басқыншылығына қарсы күресте көтерілістің орталығы болған қала А) Самарқан в) Ташкент с) Дамаск д) Бактр

3.Сақтардың Александр Македонскийге қарсы ерлік күресі туралы жазған тарихшы А) Геродот в) Страбон с) Арриан д) Помпей Трог

4.Грек-македон басқыншыларына қарсы күресті бастаған қолбасы А) Спаргипес в) Скунха с) Спитамен д) Томирис

5.Қолбасы Спитаменнің ежелгі Самарқан қаласына кірген уақыты А) б.з.б 329ж в) б.з.б 326ж с) б.з.б 328 ж д) б.з.б 325ж




















Плакат, А4 қағаз, маркер,






Сабақтың соңы

(3 мин)




Үй тапсырмасы

Кері байланыс.

«Блоб» ағашы арқылы жүзеге асады.Өзіңізді бағалау ағашының қай бөлігінде тұрмын деп ойлайсыз? (ағаштан қай деңгейде тұрғанын қоршап белгілеу)

Бағалау. Бағалаушы бағалау парағы негізінде топ мүшелерінің бағаларымен таныстырады. Топтық бағалау жүргізіледі.

Үй тапсырмасы.Тақырыпты оқу. «А.Македонский неге әлемді жаулап алуда» жөнінде эссе жазу.


















Получите в подарок сайт учителя

Предмет: История

Категория: Планирование

Целевая аудитория: 5 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Неліктен А. Македонскийдің сақтарға жасаған жорығы сәтсіз аяқталды?

Автор: Мендиярова Айман Ықсанқызы

Дата: 19.06.2018

Номер свидетельства: 473659


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Ваш личный кабинет
Проверка свидетельства