Тарау: Қазақстандағы әлеуметтік-саяси ойдың эволюциясы. Тақырыбы: ХІХ ғасырдағы қазақ ағартушыларының қоғамдық-саяси көзқарастары. | Мектеп: «Горное негізгі мектебі» КММ |
Сағат саны: | Күні: 30.10.2020. | Мұғалімнің аты-жөні: Касенова Г.Ж. |
Сынып: 11 | Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
Сабақ тақырыбы | ХІХ ғасырдағы қазақ ағартушыларының қоғамдық-саяси көзқарастары |
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары | 11.3.1.5. XIX ғасырдағы қазақ ағартушыларының қоғамдық-саяси қызметін талдау; 11.3.1.2. Қазақстандағы қоғамдық-саяси ойдың дамуына тарихи қайраткерлердің қосқан үлесін бағалау. |
Оқу дағдылары | Білу, түсіну, қолдану |
Сабақтың мақсаты | ХIX ғасырдағы қазақ ағартушыларының қоғамдық-саяси көзқарастарын бағалайды. Қазақ ағартушыларының қоғамдық-саяси қызметін түсінеді; Қазақ ағартушыларының қоғамдық-саяси қызметін талдайды; ХІХ ғасырдағы қазақ ағартушыларының қоғамдық-саяси көзқарастарының маңыздылығына баға береді. |
Бағалау критерийлері | Қазақ ағартушыларының қоғамдық-саяси қызметін түсінеді; XIX ғасырдағы қазақ ағартушыларының қоғамдық-саяси қызметін талдайды; Қазақстандағы қоғамдық-саяси ойдың дамуына тарихи қайраткерлердің қосқан үлесін бағалайды; |
Құндылықтарға баулу | «Мәңгілік Ел» идеясына сәйкес мемлекет тәуелсіздігін бағалай білу, Отан тарихы мен тарихи тұлғаға деген құрмет, XIX ғасырдағы қазақ ағартушыларының қоғамдық-саяси қызметін талдау барысында жүзеге асады. |
Пәнаралық байланыстар | Қазақ әдебиеті, география. |
АКТ қолдану дағдылары | Бейнефильм, интерактивті тақтамен жұмыс. |
Бастапқы білім | «Зар заман» ағымы өкілдерінің идеологиялық құндылықтары туралы біледі. |
Сабақ барысы |
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар |
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту 3 минут | Ұйымдастыру кезеңі: Сәлемдесу. «Ақиқат, жалған» әдісі бойынша үй жұмысын тексеру. Тұжырымның ақиқат не жалған екенін анықта. Ақтамберді жырау: Жас ұрпақты табандылық пен ерлікке шақырды. /ақиқат, жалған/ «Зар заман» ақындары шығармаларындағы басты идея – ел бірлігі мен мемлекет тұтастығы. /ақиқат, жалған/ Зар-заман дәуірінің ақындары: М.Әуезов, М.Өтемісұлы. /ақиқат, жалған/. Қ/Б: Мұғалімнің бағалауы Психологиялық ахуал қалыптастыру. «Көршімнің керемет қасиеті» әдісі арқылы оқушылар бір-бірінің жақсы қасиеттерін айтады. I-тапсырма: Жеке жұмыс. Бейнеролик. «Миға шабуыл» әдісі. Қазақ халқының рухани мәдениетіне зор үлес қосқандар кімдер? Қазақстанның мәдени өміріндегі ағартушылық ғасырды ата. ХIX ғасырдың ортасы мен аяғындағы қазақ ағартушыларының белгілі өкілдері кімдер? Шоқанның шын аты кім? Қыздарға арналған мектепті кім ашты? Қазақ халқының алғаш ағартушысы, ғалымы кім? Абай Құнанбаевтың аудармашы аталуына не себеп болды? Дескриптор: 1-3 сұрақтарға дұрыс жауап береді; 4-5 сұрақтарға жауап береді; 6-7 сұрақтарға жауап береді. ҚБ. «Белгілер» әдісі арқылы бағалау/Оқушылардың жауаптарына қарай белгілер таратылып беріледі/ II-тапсырма: Жұптық жұмыс. Кесте. | Ш.Уәлиханов | Ы.Алтынсарин | А.Құнанбаев | Көзқарастарының айырмашылықтары | | | | Ұқсастықтары | | | | Дескриптор: ҚБ «Екі жұлдыз бір тілек» әдісі бойынша жұптар бірін-бірі бағалайды. | https://www.youtube.com/watch?v=DKYV7fffLgQ&feature=emblogo А3 формат,ватман,маркерлер |
10минут | III тапсырма: Топтық жұмыс. «Теңге алу» әдісі. Әрбір топ оқушылары тайқазанның ішінде теңгеге жазылған сұрақтарға жауап береді. 1.Потанинмен дос болған кім? | 2.Ф.М.Достаевскийге кім хат жазды? | 3.«Шоқынған» деп кімді айыптады? | 4.«Бай болғың келсе, өнер үйрен» деп жазған ағартушы кім? | 5.Декабристердің ықпалы болған ғалым кім? | 6.Кімды ақ патшаның жауы, бүлікшіл деп айыптады? | Дескриптор: Ы.Алтынсаринге қатысты дұрыс жауабын табады; А.Құнанбаевқа қатысты дұрыс жауабын табады; Ш.Уәлихановқа қатысты дұрыс жауабын табады. ҚБ: «Бағалау парағы» арқылы топтар бірін-бірі бағалайды | |
Ой-толғау 4минут | Рефлексия Үйге тапсырма: тақырыпты оқу, 40 беттегі шығармашылық тапсырманы орындау. | |
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? «Белгілер» әдісі арылы бағалау «Екі жұлдыз бір тілек» | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? | |