№ | Сабақтың тақырыбы | Сабақтың мақсаты | Оқып үйренудің нәтижесі | Оқытуда қолданылатын әдіс-тәсілдер | Қолданылатын бағалау түрі | Барлық оқушыларды сабаққа тарту жұмысы | Негізгі дерек көздер ресурстар | мерзімі |
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 |
1 | Кіріспе | Қазақстан тарихы пәні туралы , тарауларға кезең- кезеңдерге қысқаша мәлімет алу. | Оқушы өз ойын еркін сыни тұрғыдан ойлай отырып жеткізе алады . | Сыни тұрғыдан ойлау әдістерін сабақ барысында қолдану. | Формативті бағалау, өзін-өзі бағалау | Оқушылардың жеке қабілеттеріне қарай тапсырмалар және сұрақтар беру арқылы. | Кестелер мен сызбалар, үлестірме қағаздар,карталар. | 3.09 |
І тарау. Тас дәуіріндегі Қазақстан – 4 сағат | | | | | | | |
2-3 | Ежелгі тас дәуірі | Тас ғасырын дәуiрлерге бөлу, адамның пайда болуы және оның даму эволюциясы, төменгi, орта және кейiнгi палеолит, алғашқы адамдардың еңбек құралдары дамуы туралы білімдерін тереңдету | Ежелгі Қазақстанның тарихи кезеңдерімен, адамдардың қоғамдық құрылысымен жан-жақты танысады. | Сыни тұрғыдан ойлау әдістерін сабақ барысында қолдану. Оқытудың жаңа тәсілдері.ОҮБ. | Критерийлер бойынша бағалау және өзін-өзі бағалайды. жиынтық бағалау. | Оқушылардың жеке қабілеттеріне қарай тапсырма-лар және сұрақтар беру арқылы. | Кестелер мен сызбалар, үлестірме қағаздар, дидактикалық материалдар, карта. | 5-10.09 |
4-5 | Соңғы тас дәуірі | Мезолит, неолит, энеолит кезеңі ескерткіштері,неолиттік төңкеріс, Ботай мәдениеті, тас дәуіріндегі Қазақстанның археологиялық ескерткіштері зерттелуі туралы білімдерін кеңейту. | Адамзаттың еңбектің арқасында жануарлар дүниесінен бөлінгендігің білді. | Сыни тұрғыдан ойлау әдістерін сабақ барысында қолдану.Оқытудың жаңа тәсілдері | Критерийлер бойынша бағалау және өзін-өзі бағалайды. жиынтық бағалау. | Жеке және жұптық,топтық жұмыстар орындату арқылы | Кестелер мен сызбалар, үлестірме қағаздар, Тақырыптық карталар. | 12-17.09 |
ІІ тарау. Қола дәуіріндегі Қазақстан -3 сағат | |
6 | Қола дәуірінің сипаттамасы | Қола дәуірі туралы, Андронов мәдениеті (жалпы сипаттамасы және оның кезеңдері), қола дәуіріндегі Орталық Қазақстан аумағындағы қола дәуірінің кезеңдері мен танысады. | Қола дәуірінің ерекшеліктерін анықтайды. | Сыни тұрғыдан ойлау әдістерін сабақ барысында қолдану. ОҮБ. | Критерийлер бойынша бағалау және өзін-өзі бағалайды. жиынтық бағалау. | Жеке және жұптық,топтық жұмыстар орындату арқылы | Кестелер мен сызбалар, үлестірме қағаздар, дидактикалық материалдар, карта. | 19.09 |
7 | Қазақстан аумағындағы қола дәуірі | Кейiнгi қола дәуiрiндегi Беғазы-Дәндiбай мәдениетi; | Қола дәуірінің өзіндік сипатын, ерекшелігін археологиялық зерттеу жайы және оның нәтижелері туралы білімін толықтырды | Сыни тұрғыдан ойлау әдістерін сабақ барысында қолдану.Оқытудың жаңа тәсілдері. ОҮБ. | Критерийлер бойынша бағалау және өзін-өзі бағалайды. Жиынтық бағалау. | Оқушылардың жеке қабілеттеріне қарай тапсырмалар және сұрақтар беру арқылы. | Кестелер мен сызбалар, үлестірме қағаздар, дидактикалық материалдар, карта. | 24.09 |
8 | Қола дәуріндегі ру-тайпалардың шаруашылығы, тұрмысы, қоғамдық қатынастары | Өндірістік шаруашылықтың дамуы, қоғамдық қатынастары, діни- нанымдарымен әдет-ғұрыптары туралы білімдерін тереңдету. | Алған білімдері арқылы өздігінен жұмыс жасауға дағдыланады. | Сыни тұрғыдан ойлау әдістерін сабақ барысында қолдану | Критерийлер бойынша бағалау және өзін-өзі бағалайды. жиынтық бағалау. | Оқушылардың жеке қабілеттеріне қарай тапсырмалар және сұрақтар беру арқылы. | Кестелер мен сызбалар, үлестірме қағаздар. | 26.09 |
ІІІ тарау. Жазба деректердегі ежелгі Қазақстан тарихы-3 сағат |
9-10 | Ежелгі тайпалар жөніндегі антикалық деректер | Қазақстандағы алғашқы мемлекеттік бірлестіктердің басқару жүйесі туралы білімдерін жетілдіру. | Алған білдерін талдап қорытынды жасауға үйренеді. | Сыни тұрғыдан ойлау әдістерін сабақ барысында қолдану ОҮБ.. | Критерийлер бойынша бағалау және өзін-өзі бағалайды. жиынтық бағалау. | Жеке және жұптық,топтық жұмыстар орындату арқылы | Кестелер мен сызбалар, үлестірме қағаздар, дидактикалық материалдар, карта. | 1-3.10 |
11 | Тайпа одақтары мен ежелге мемлекеттік бірлестіктер шығыс деректерінде | Герадот, Страбон, Анахарсис деректерінің маңыздылығын ұғынады. | Қосымша материалдарды қолдана алады. | Сыни тұрғыдан ойлау әдістерін сабақ барысында қолдану.Оқытудың жаңа тәсілдері | Критерийлер бойынша бағалау және өзін-өзі бағалайды. жиынтық бағалау. | Дарынды және үлгерімі төмен оқушыларды сабаққа тарту. Жеке, топтық тапсырмалар беру . | Кестелер мен сызбалар, үлестірме қағаздар, дидактикалық материалдар, карта. | 8.10 |
ІV тарау. Қазақстан тарихындағы сақ тайпалары-4 сағат |
12 | Сақ және сармат тайпалары | Сақ тайпаларының тарихи зерттеулері туралы терең мәлімет алады | Оқушылар өз ойларын жүйелеп жеткізе алады | Оқытудың жаңа тәсілдері. Сыни тұрғыдан ойлау әдістерін сабақ барысында қолдану. ОҮБ. | Критерийлер бойынша бағалау және өзін-өзі бағалайды. жиынтық бағалау. | Жеке және жұптық,топтық жұмыстар орындату арқылы | Кестелер мен сызбалар, үлестірме қағаздар, карта. | 10.10 |
13 | Ерте темір дәуірі тайпаларының шаруашылығы | Сақ тайпалары қазақ халқының арғы тегі екендігі туралы мәлімет алады. | Оқушы өз ойын еркін сыни тұрғыдан ойлай отырып жеткізе алады | Сыни тұрғыдан ойлау әдістерін сабақ барысында қолдану | Критерийлер бойынша бағалау және өзін-өзі бағалайды. жиынтық бағалау. | Оқушылардың жеке қабілеттеріне қарай тапсырмалар және сұрақтар беру арқылы. | Кестелер мен сызбалар, үлестірме қағаздар, дидактикалық материалдар, карта. | 15.10 |
14 | Сақтардың мәдениеті | Өнер туындыларының құндылығы туралы мәлімет алады. | Тарихи жәдігерлерді құрметтеуге үйренеді. | Сыни тұрғыдан ойлау әдістерін сабақ барысында қолдану .ОҮБ. | Критерийлер бойынша бағалау және өзін-өзі бағалайды. жиынтық бағалау. | Дарынды және үлгерімі төмен оқушыларды сабаққа тарту. Жеке тапсырмалар беру арқылы. | Кестелер мен сызбалар, үлестірме қағаздар, дидактикалық материалдар, карта. | 17.10 |
15 | Сақтардың әлеуметтік-қоғамдық құрылысы, идеологиясы | Сақтардың мемлекеттік құрлысын, наным-сенімдерін көзқарастарын терең ұғынуына мүмкіндік жасау. | Оқушыларды оқулық материалдарын талдап қорытынды жасауға дағдыланады. | Сыни тұрғыдан ойлау әдістерін сабақ барысында қолдану | Критерийлер бойынша бағалау және өзін-өзі бағалайды. жиынтық бағалау. | Дарынды және үлгерімі төмен оқушыларды сабаққа тарту. Жеке тапсырмалар беру арқылы. | Кестелер мен сызбалар, үлестірме қағаздар, дидактикалық материалдар, карта. | 22.10 |
V тарау. Қазақстан территориясындағы ертедегі мемлекеттер-4 сағат | |
16 | Үйсін мемлекеті | Үйсiн мемлекетi, шаруашылығы, әлеуметтiк-саяси ұйымдар, үйсiндердiң басқа мемлекеттермен қарым-қатынасы, мәдениеті туралы біледі. | Тақырыппен таныса отырып, өздігінен жұмыс жасай алады | Сыни тұрғыдан ойлау әдістерін сабақ барысында қолдану. ОҮБ. | Критерийлер бойынша бағалау және өзін-өзі бағалайды. Жиынтық бағалау. | Жеке және жұмыстар орындату арқылы | Кестелер мен сызбалар, үлестірме қағаздар, дидактикалық материалдар, карта. | 24.10 |
17 | Қаңлылар, саяси тарихы, шаруашылығы, мәдениеті. | Қаңлылардың орналасқан жерін саяси-экономикалық дамуы туралы жан-жақты түсінік алу. | Жаңа тәсілдер арқылы оқушылардың білімге құштарлығы артады. | Сыни тұрғыдан ойлау әдістерін сабақ барысында қолдану | Критерийлер бойынша бағалау және өзін-өзі бағалайды. Жиынтық бағалау. | Оқушылардың жеке қабілеттеріне қарай тапсырмалар және сұрақтар беру арқылы. | Кестелер мен сызбалар, үлестірме қағаздар, дидактикалық материалдар, карта. | 29.10 |
18-19 | Б.з.б ІІІ-І ғасырдағы ғұндар мемлекеті. халықтардың ұлы қоныс аударуы | Ғұндар қазақ халқының этникалық құрылымына тигізген әсері туралы жан-жақты мәлімет алады. | Өз бетімен ізденуге дағдыланады. Салыстыра отырып, қорытынды жасайды. | Сыни тұрғыдан ойлау әдістерін сабақ барысында қолдану. ОҮБ. | Формативті бағалау, өзін-өзі бағалау,ынталандыру әдісі, жиынтық бағалау. | Жеке және жұптық,топтық жұмыстар орындату арқылы | Кестелер мен сызбалар, үлестірме қағаздар, дидактикалық материалдар, карта. | |
20 | Қазақстан территориясындағы ертедегі мемлекеттер тақырыбын қайталау | Өткен тақырыптарды терең меңгергендігін бақылау. | Логикалық ойлау қабілетін дамытады. | Сыни тұрғыдан ойлау әдістерін сабақ барысында қолдану. ОҮБ. | Формативті бағалау, өзін-өзі бағалау,ынталандыру әдісі, жиынтық бағалау | Оқушылардың жеке қабілеттеріне қарай тапсырмалар және сұрақтар беру арқылы. | Кестелер мен сызбалар, үлестірме қағаздар. | |
VІ тарау. Көшпелілер және дала өркениеті – 3 сағат |
21 | Көшпелілікті зерттеу тарихы | Көшпелілер және номадизм, көшпелi қоғамның өзiне тән ерекшеліктері туралы түсінік алады. | Тарихи оқиғаларды салыстырып, өз ойларын еркін жеткізе алады. | Сыни тұрғыдан ойлау әдістерін сабақ барысында қолдану | Формативті бағалау, өзін-өзі бағалау,ынталандыру әдісі, жиынтық бағалау | Оқушылардың жеке қабілеттеріне қарай тапсырмалар және сұрақтар беру арқылы. | Кестелер мен сызбалар, үлестірме қағаздар, дидактикалық материалдар, карта. | |
22 | Көшпелілердегі қоғамдық қатынастар | Қалалар – көшпелi және отырықшы өркениеттердi жалғастыратын, жақындастыратын көпiр екендігін анықтайды | Жаңа тәсілдер арқылы оқушылардың білімге құштарлығы артады | Сыни тұрғыдан ойлау әдістерін сабақ барысында қолдану.Оқытудың жаңа тәсілдері | Формативті бағалау, өзін-өзі бағалау,ынталандыру әдісі, жиынтық бағалау | Оқушылардың жеке қабілеттеріне қарай тапсырмалар және сұрақтар беру арқылы. | Кестелер мен сызбалар, үлестірме қағаздар, дидактикалық материалдар, карта. | |
23 | Көшпелі және отырықшы мәдениеттің өзара байланыс.Жібек жолы | Жібек жолының маңыздылығын анықтау. | Тарихи оқиға барысын түсініп талдай білуге үйренеді. | Сыни тұрғыдан ойлау әдістерін сабақ барысында қолдану. ОҮБ. | Критерийлер бойынша бағалау және өзін-өзі бағалайды. жиынтық бағалау | Оқушылардың жеке қабілеттеріне қарай тапсырмалар және сұрақтар беру арқылы. | Карталар,кестелер Кеспе қағаздар, дидактикалық материалдар | |
VІІ тарау. Қазақстан жеріндегі VІ-XV ғасырлардағы мемлекеттер: этникалық және саяси тарихы- 9 сағат |
24 | Түрік қағанаты. Батыс-түрік қағанаты | Түрік қағанатының саяси-әлеуметтік, құрылымы туралы мәлімет ала отырып білімін толықтыру. | Орта ғасырлық мемлекеттердің даму ерекшеліктерін ұғынады. | Сыни тұрғыдан ойлау әдістерін сабақ барысында қолдану. ОҮБ. | Формативті бағалау, өзін-өзі бағалау,ынталандыру әдісі, жиынтық бағалау | Оқушылар-дың жеке қабілеттеріне қарай тапсырмалар және сұрақтар беру арқылы. | Кестелер мен сызбалар, үлестірме қағаздар, дидактикалық материалдар, карта. | |
25 | Түргеш.Қарлұқ. Оғыз мемлекеттері. | Қазақстан тарихы түркілер тарихымен байланысты болу себебін ашып көрсету. | Тарихи оқиғаларды байланыстырып, қорытындылайды. | Сыни тұрғыдан ойлау әдістерін сабақ барысында қолдану.Оқытудың жаңа тәсілдері | Критерийлер бойынша бағалау және өзін-өзі бағалайды. жиынтық бағалау | Оқушылардың жеке қабілеттеріне қарай тапсырмалар және сұрақтар беру арқылы. | Кестелер мен сызбалар, үлестірме қағаздар, дидактикалық материалдар, карта. | |
26 | Қимақ және Қыпшақ мемлекетері | Қазақ этногенезінің түркілік кезеңі туралы мәлімет алады. | Оқушылардың белсенділігімен ойлау қабілеті артады. | Сыни тұрғыдан ойлау әдістерін сабақ барысында қолдану | Формативті бағалау, өзін-өзі бағалау,ынталандыру әдісі, жиынтық бағалау | Жеке және жұптық жұмыстар орындату арқылы | Кестелер мен сызбалар, үлестірме қағаздар, дидактикалық материалдар, карта. | |
27 | VI-XII ғ.ғ Қаз. аум.мем. дамуының ерек.і | Ортағасырлық мемлекеттердің қазақ тарихымен байланыстығын анықтау. | Тарихи кезеңдерді байланыстырып өз беттерімен қорытындылайды. | Сыни тұрғыдан ойлау әдістерін сабақ барысында қолдану | Критерийлер бойынша бағалау және өзін-өзі бағалайды. жиынтық бағалау | Оқушылар-дың жеке қабілеттеріне қарай тапсырмалар және сұрақтар беру арқылы. | Кестелер мен сызбалар, үлестірме қағаздар, дидактикалық материалдар, карта. | |
28-29 | Моң/ң шап/ы, және жаулап алғаннан кейінгі этникалық үдерістер. | Моңғол шапқыншылығынан кейінгі этникалық өзгерістердің себеп салдарын анықтау. | Тарихи танымын дамытады. | Сыни тұрғыдан ойлау әдістерін сабақ барысында қолдану.Оқытудың жаңа тәсілдері | Формативті бағалау, өзін-өзі бағалау,ынталандыру әдісі, жиынтық бағалау | Дарынды және үлгерімі төмен оқушыларды сабаққа тарту. Топтық тапсырмалар беру арқылы. | Кестелер мен сызбалар, үлестірме қағаздар, дидактикалық материалдар, карта. | |
30 | Монғол ұлыстары билігі дәуіріндегі Қазақстан | Хандық мемлекеттердің әлеуметтік-экономикалық дамуы және әкімшілік құрылысы ерекшеліктерін анықтау. | Оқушылардың ойлау қабілетін және есте сақтау қабілетін арттырады. | Сыни тұрғыдан ойлау әдістерін сабақ барысында қолдану | Формативті бағалау, өзін-өзі бағалау,ынталандыру әдісі, жиынтық бағалау | Оқушылар-дың жеке қабілеттеріне қарай тапсырмалар және сұрақтар беру арқылы. | Кестелер мен сызбалар, үлестірме қағаздар, дидактикалық материалдар, карта. | |
31-32 | XIV ғ. екінші ширегі мен XVғ. бірінші жарт/ы Қазақстан аум/ы жеке хан/ң даму ерекшеліктері | Қазақстан аумағындағы жеке мемлекеттердің пайда болып дамуын өзара байланысы туралы мәлімет алады. | Өзіндік сараптама жасауға үйренеді. | Сыни тұрғыдан ойлау әдістерін сабақ барысында қолдану | Өзін-өзі бағалау. ынталандыру әдісі, Жиынтық бағалау. | Оқушылардың жеке қабілеттеріне қарай тапсырмалар және сұрақтар беру арқылы. | Кестелер мен сызбалар, үлестірме қағаздар, дидактикалық материалдар, карта. | |
VІІІ тарау. Қазақ халқының және қазақ мемлекетілігінің қалыптасу тарихы -7 сағат |
33 | Қазақ халқының антропологиялық бет-бейнесінің қалыптасуы кезеңдері. | Қазақстан жеріндегі тайпалық кезеңдегі антропологиялық ерекшеліктерді, өзгерістерге ұшырау себептерін ашып көрсете алады. | Тақырыптағы дереккөздерді пайдалана отырып, тақырыпқа талдау жасай алады. Өз пікірін ойын еркін жеткізе алады. | Сыни тұрғыдан ойлау әдісін сабақ барысында тиімді пайдалану. Оқытудың жаңа тәсілдері. | Критерийлер бойынша бағалау және өзін-өзі бағалайды.жиынтық бағалау. | Оқушылардың жеке қабілеттеріне, деңгейлеріне қарай тапсырмалар және сұрақтар беру арқылы | Кестелер мен сызбалар, үлестірме қағаздар, дидактикалық материалдар, карта. | |
34 | Қазақ халқының қалыптасуының негізгі кезеңдері. | Қазақ халқы этногенезі, этносаяси аумақтық қалыптасуы және тарихи оқиғалармен байланыстылығына тоқталу. | Оқушы өз ойын еркін сыни тұрғыдан ойлай отырып жеткізе алады | Сыни тұрғыдан ойлау әдістерін сабақ барысында қолдану.Оқытудың жаңа тәсілдері | Өзін-өзі бағалау. ынталандыру әдісі, Жиынтық бағалау. | Оқушылардың жеке қабілеттеріне, деңгейлеріне қарай тапсырмалар және сұрақтар беру арқылы | Кестелер мен сызбалар, үлестірме қағаздар, дидактикалық материалдар, карта. | |
35 | Қазақ жүздерінің шығуы, этникалық құрамы. | Қазақ жүздерінің шығуы, қазақ халқының этникалық құрамы жөнінде толық мәлімет алады. | Сыни тұрғыдан ойлана отырып, өз ойларын қорытып, айтуға дағдыланады. | Сыни тұрғыдан ойлау әдісін сабақ барысында тиімді пайдалану. Оқытудың жаңа тәсілдері | Өзін-өзі бағалау. ынталандыру әдісі, Жиынтық бағалау. | Оқушылардың жеке қабілеттеріне, деңгейлеріне қарай тапсырмалар және сұрақтар беру арқылы | Кестелер мен сызбалар, үлестірме қағаздар, дидактикалық материалдар, карта. | |
36 | Қазақ хандығының құрылуы мен нығаюы | Қазақ хандығының құрылуының алғышарттары, хандардың саяси бағыттарын көрсету, қазақ хандары туралы айта отырып, білімдерін тереңдету. | Қазақ хандары туралы айта отырып, білімдерін тереңдетеді, логикалық ойлау қабілеті жетіледі. | Сыни тұрғыдан ойлау әдістерін сабақ барысында қолдану.Оқытудың жаңа тәсілдері ОҮБ.. | Критерийлер бойынша бағалау және өзін-өзі бағалайды.жиынтық бағалау | Оқушылардың жеке қабілеттеріне, деңгейлеріне қарай тапсырмалар және сұрақтар беру арқылы | Кестелер мен сызбалар, үлестірме қағаздар, дидактикалық материалдар, карта. | |
37 | Қазақ хандары саясатының негізгі бағыттары | XV-XVIII ғ. оның дамуы , хандардың саяси бағыттарын көрсету, қазақ хандары туралы білімдерін тереңдетеді. | Тарихи кезеңдерді байланыстырып өз беттерімен қорытынды жасай алады, сыни тұрғыдан талдай алады. | Сыни тұрғыдан ойлау әдістерін сабақ барысында қолдану.Оқытудың жаңа тәсілдері | Өзін-өзі бағалау. ынталандыру әдісі, Жиынтық бағалау. | Оқушылардың жеке қабілеттеріне, деңгейлеріне қарай тапсырмалар және сұрақтар беру арқылы | Кестелер мен сызбалар, үлестірме қағаздар, дидактикалық материалдар, карта. | |
38 | Қазақ мемлекетінің саяси және әлеуметтік құрлымы. | XV-XVIII ғ. Қазақ хандығының басқару жүйесін, ұлыстық құрылымын, әкімшілік құқықтық нормаларының ерекшеліктерін ашып көрсету. | Тақырыптағы дереккөздерді пайдалана отырып, тақырыпқа талдау жасай алады. Өз пікірін ойын еркін жеткізе алады. | Сыни тұрғыдан ойлау әдістерін сабақ барысында қолдану.Оқытудың жаңа тәсілдері. ОҮБ. | Критерийлер бойынша бағалау және өзін-өзі бағалайды.жиынтық бағалау | Оқушылардың жеке қабілеттеріне, деңгейлеріне қарай тапсырмалар және сұрақтар беру арқылы | Кестелер мен сызбалар, үлестірме қағаздар, дидактикалық материалдар. | |
39 | VI-VIII бөлімдерді қайталау. | Өткен тақырыптарды еске түсіріп, ойлау қабілеттерін дамыту. | Жаңа тәсілдер арқылы оқушылардың білімге құштарлығы артады | Сыни тұрғыдан ойлау әдістерін сабақ барысында қолдану. Оқытудың жаңа тәсілдері | Өзін-өзі бағалау. ынталандыру әдісі, Жиынтық бағалау. | Оқушылардың жеке қабілеттеріне, деңгейлеріне қарай тапсырмалар және сұрақтар беру арқылы | Кестелер мен сызбалар, үлестірме қағаздар. | |
IX тарау. Көшпеліліердің рухани мәдениеті. Қазақ даласының даналары -12 сағат. |
40 | Рухани мәдениеттің даму ерекшелігі, негізгі бағыттары, жазба деректер. | Қазақ жеріндегі рухани мәдениеттің дамуы және оның бағыттарын ашып көрсету және тақырып туралы терең мәлімет алу. | Оқушы өз ойын еркін сыни тұрғыдан ойлай отырып жеткізе алады | Сыни тұрғыдан ойлау әдістерін сабақ барысында қолдану.Оқытудың жаңа тәсілдері | Критерийлер бойынша бағалау және өзін-өзі бағалайды.жиынтық бағалау | Оқушылардың жеке қабілеттеріне, деңгейлеріне қарай тапсырмалар және сұрақтар беру арқылы | Кестелер мен сызбалар, үлестірме қағаздар, дидактикалық материалдар, карта. | |
41 | Қазақ фольклоры | Ауыз әдебиетінің аңыздарының тарихы маңызы жөнінде терең түсінік алады. | Жаңа тәсілдер арқылы оқушылардың білімге құштарлығы артады | Сыни тұрғыдан ойлау әдістерін сабақ барысында қолдану.Оқытудың жаңа тәсілдері | Форматтивті бағалау, ынталандыру, әдісі, жиынтық бағалау | Оқушылардың жеке қабілеттеріне, деңгейлеріне қарай тапсырмалар және сұрақтар беру арқылы. | Кестелер мен сызбалар, үлестірме қағаздар. | |
42 | Эпостық жырлар | Түркі мәдениеінің, одан бері қазақ мәдениетінің керемет құнды дүниелерінің бірі эпостық жырлар екенін айта отырып ,мысалдар келтіру, таныстыру. | Тақырыптағы дереккөздерді пайдалана отырып, тақырыпқа талдау жасай алады. Өз пікірін ойын еркін жеткізе алады. | Сыни тұрғыдан ойлау әдістерін сабақ барысында қолдану.Оқытудың жаңа тәсілдері | Форматтивті бағалау, ынталандыру, әдісі, жиынтық бағалау | Оқушылардың жеке қабілеттеріне, деңгейлеріне қарай тапсырмалар және сұрақтар беру арқылы | Кестелер мен сызбалар, үлестірме қағаздар, дидактикалық материалдар. | |
43 | Орта ғасырда қазақ жерінен шыққан даналар | Орта ғасырлардағы ғылым мен әдебиеттің дамуына үлес қосқан ғалымдар, әдебиет өкілдерінің бай мұраларымен танысады. | Өз ойын пікірін еркін жеткізеді, салыстырады, қорытынды жасай алады. | Сыни тұрғыдан ойлау әдістерін сабақ барысында қолдану.Оқытудың жаңа тәсілдері ОҮБ.. | Критерийлер бойынша бағалау және өзін-өзі бағалайды.жиынтық бағалау | Оқушылардың жеке қабілеттеріне, деңгейлеріне қарай тапсырмалар және сұрақтар беру арқылы | Кестелер мен сызбалар, үлестірме қағаздар, дидактикалық материалдар. | |
44-45 | Қорқыт.Асан қайғы қазақ жыраулары | Жыраулар мектебінің белгілі өкілдері, бізге дейін шығармалары аңыз болып жеткен Қорқыт, Асан қайғы өмірімен шығармашылығымен танысады. | Тарихи кезеңдерді байланыстырып өз беттерімен қорытынды жасай алады, сыни тұрғыдан талдай алады. | Сыни тұрғыдан ойлау әдістерін сабақ барысында қолдану. Оқытудағы жаңа тәсілдер. | Форматтивті бағалау, ынталандыру, әдісі, жиынтық бағалау | Оқушылардың жеке қабілеттеріне, деңгейлеріне қарай тапсырмалар және сұрақтар беру арқылы | Кестелер мен сызбалар, үлестірме қағаздар, дидактикалық материалдар. | |
46-47 | Музыка өнері | Қазақ халқының музыка өнері және қазақ әнші-күйшілері жөнінде мағлұмат алады. | Өз бетімен ізденуге дағдыланады. Салыстыра отырып , қорытынды жасайды. | Сыни тұрғыдан ойлау әдістерін сабақ барысында қолдану.Оқытудың жаңа тәсілдері. ОҮБ. | Критерийлер бойынша бағалау және өзін-өзі бағалайды. жиынтық бағалау | Оқушылардың жеке қабілеттеріне, деңгейлеріне қарай тапсырмалар және сұрақтар беру арқылы. | Кестелер мен сызбалар, үлестірме қағаздар, дидактикалық материалдар. | |
48 | Қазақтың дәстүрлі үй кәсіпшілігі мен қолөнері | Қазақ халқының кәсібі туралы, қолданбалы өнерінің дамуы және қолөнері туралы қазақ қолөнерінің ерекшеліктерін ашып көрсете алады. | Өз ойын пікірін еркін жеткізеді, салыстырады, қорытынды жасай алады. | Сыни тұрғыдан ойлау әдістерін сабақ барысында қолдану.Оқытудың жаңа тәсілдері. ОҮБ. | Критерийлер бойынша бағалау және өзін-өзі бағалайды. Жиынтық бағалау. | Оқушылардың жеке қабілеттеріне қарай тапсырмалар және сұрақтар беру арқылы. | Кестелер мен сызбалар, үлестірме қағаздар, дидактикалық материалдар. | |
49 | Қазақтың дәстүрлі заттық мәдениеті. | Қазақ халқының материалдық мәдениеті туралы, материалдық мадениеттің ертеден келе жатқан тарихымен танысады. | Тақырыптағы дереккөздерді пайдалана отырып, тақырыпқа талдау жасай алады. Өз пікірін ойын еркін жеткізе алады. | Сыни тұрғыдан ойлау әдістерін сабақ барысында қолдану. Оқытудағы жаңа тәсілдер. | Критерийлер бойынша бағалау және өзін-өзі бағалайды. Жиынтық бағалау. | Оқушылардың жеке қабілеттеріне қарай тапсырмалар және сұрақтар беру арқылы. | Кестелер мен сызбалар, үлестірме қағаздар, дидактикалық материалдар. | |
50-51 | Қазақ хал/ң әдет-ғұрыптары мен салт-дәстүрлері. | Халқымыздың салт-дәстүрі мен әдет-ғұрпы туралыжәне ұлттық мәдениеттің басқа халықтардың мәдениетінен ерекше екендігі туралы біледі. | Тақырыппен таныса отырып, оқиғаларға талдау жасайды, салыстырады, қорытынды жасайды,ізденеді. | Сыни тұрғыдан ойлау әдістерін сабақ барысында қолдану.Оқытудың жаңа тәсілдері. ОҮБ. | Критерийлер бойынша бағалау және өзін-өзі бағалайды. Жиынтық бағалау. | Оқушылардың жеке қабілеттеріне қарай тапсырмалар және сұрақтар беру арқылы. | Кестелер мен сызбалар, үлестірме қағаздар, дидактикалық материалдар. | |
52 | Дін және руханият | Қазақ жеріндегі діндердің таралу тарихымен танысады және білім мен ғылымның дамуы туралы тақырыппен таныса отырып, білімдерін тереңдетеді. | Оқушы өз ойын еркін сыни тұрғыдан ойлай отырып жеткізе алады. | Сыни тұрғыдан ойлау әдістерін сабақ барысында қолдану. Оқытудағы жаңа тәсілдер. | Критерийлер бойынша бағалау және өзін-өзі бағалайды. Жиынтық бағалау. | Оқушылардың жеке қабілеттеріне қарай тапсырмалар және сұрақтар беру арқылы. | Кестелер мен сызбалар, үлестірме қағаздар, дидактикалық материалдар. | |
IV тоқсан |
53 | IX бөлімге қорытынды қайталау | Өткен тақырыптарға талдау жасайды, еске түсіреді, қорытынды жасайды. | Өз ойын пікірін еркін жеткізеді, салыстырады, қорытынды жасай алады. | Сыни тұрғыдан ойлау әдістерін сабақ барысында қолдану.Оқытудың жаңа тәсілдері. ОҮБ. | Критерийлер бойынша бағалау және өзін-өзі бағалайды. Жиынтық бағалау. | Оқушылардың жеке қабілеттеріне қарай тапсырмалар және сұрақтар беру арқылы. | Кестелер мен сызбалар, үлестірме қағаздар. | |
X тарау. Қазақстан Ресей империясының құрамында – 14 сағат |
54 | XVIII ғ 30 жылдарындағы Ресейдің шығыстағы саясаты. | XVIII – XX ғ.ғ Ресей империясының Қазақстандағы отарлау саясаты және Ресейдің отарлау саясатының белгілері мен ерекшеліктері мен танысады және себептері мен танысады. | Отаршылдық саясаттың белгілерін анықтай алады.Сыни тұрғыдан ойлана отырып, өз пікірін ашық, еркін айта алады. | Сыни тұрғыдан ойлау әдістерін сабақ барысында қолдану. Оқытудағы жаңа тәсілдер. | Критерийлер бойынша бағалау және өзін-өзі бағалайды. Жиынтық бағалау. | Оқушылардың жеке қабілеттеріне қарай тапсырмалар және сұрақтар беру арқылы. | Кестелер мен сызбалар, үлестірме қағаздар, дидактикалық материалдар, карта. | |
55 | XVIII ғасыр басындағы қазақ хандығының ішкі және сыртқы жағдайы | XVIIІ ғ. басындағы қазақ-жоңғар қатынасы туралы өткен тақырыпты еске түсіре отырып, Қазақстанның Ресейге қосылу себептерін айқындай алады. | Қазақстанның сол кезеңдердегі ішкі-сыртқы жағдайларын талдай білуге, қорытынды жасауға дағдыланды. | Сыни тұрғыдан ойлау әдістерін сабақ барысында қолдану. Оқытудағы жаңа тәсілдер. | Критерийлер бойынша бағалау және өзін-өзі бағалайды. Жиынтық бағалау. | Оқушылардың жеке қабілеттеріне қарай тапсырмалар және сұрақтар беру арқылы. | Кестелер мен сызбалар, үлестірме қағаздар, дидактикалық материалдар, карта. | |
56 | Қазақстанның Ресейге қосылуының бас/ы | Кіші жүз ханы Әбілқайырдың Ресейге қосылу мақсатындағы әрекетін, бұл шешімге Кіші жүз билері мен батырларының қарсылығын, оның екі бағытта болғандығы себебін білетін болады. | Кіші жүздің Ресейдің құрамына кіргендігін және патша үкіметінің отаршылдық саясатының белгілерін анықтайды. | Сыни тұрғыдан ойлау әдістерін сабақ барысында қолдану.Оқытудың жаңа тәсілдері. ОҮБ. | Критерийлер бойынша бағалау және өзін-өзі бағалайды. Жиынтық бағалау. | Оқушылардың жеке қабілеттеріне қарай тапсырмалар және сұрақтар беру арқылы. | Кестелер мен сызбалар, үлестірме қағаздар, дидактикалық материалдар, карта. | |
57 | Абылайдың қазақ жерлерін біріктіру саясаты. | Оқушылар Абылай ханның ішкі,сыртқы саясатымен танысады, тарихы тұлғаның қазақ тарихындағы алатын орны туралы кең түрде мәліметтер алады. | Ханның қазақ тарихында алатын орнының ерекше екендігі туралы біледі. Тақырыпты сыни тұрғыда талдай алады, | Сыни тұрғыдан ойлау әдістерін сабақ барысында қолдану. Оқытудағы жаңа тәсілдер. | Критерийлер бойынша бағалау және өзін-өзі бағалайды. Жиынтық бағалау. | Оқушылардың жеке қабілеттеріне қарай тапсырмалар және сұрақтар беру арқылы. | Кестелер мен сызбалар, үлестірме қағаздар, дидактикалық материалдар, карта. | |
58 | XVIII ғ екінші жартысындағы Ресей империясының саясаты. | XVIII ғ.екінші жарт/ы Кіші жүздегі ішкі саяси қайшылықтарыдың шиеленісуі,патша үкіметінің қазақ халқының дербестігін жоюдың алғашқы қадамы басталғанын ашып көрсете алады. | Тақырыппен таныса отырып, оқиғаларға талдау жасайды, салыстырады, қорытынды жасайды,ізденеді. | Сыни тұрғыдан ойлау әдістерін сабақ барысында қолдану.Оқытудың жаңа тәсілдері. ОҮБ. | Критерийлер бойынша бағалау және өзін-өзі бағалайды. Жиынтық бағалау. | Оқушылардың жеке қабілеттеріне қарай тапсырмалар және сұрақтар беру арқылы. | Кестелер мен сызбалар, үлестірме қағаздар, дидактикалық материалдар, карта. | |
59 | 1822-1824 ж.ж «Жарғылар» | Сібір қырғыздары мен Орынбор қырғыздары жөніндегі ережелермен танысады,Орта және Кіші жүздегі хандық билікті жойған жарғылардың мәнін аша алады. | Әр түрлі кезеңдердегі тарихи оқиғаларды салыстыра біледі, тарихи оқиғалардың маңызын талдай біледі. | Сыни тұрғыдан ойлау әдістерін сабақ барысында қолдану. Оқытудағы жаңа тәсілдер. | Критерийлер бойынша бағалау және өзін-өзі бағалайды. Жиынтық бағалау. | Оқушылардың жеке қабілеттеріне қарай тапсырмалар және сұрақтар беру арқылы. | Кестелер мен сызбалар, үлестірме қағаздар, дидактикалық материалдар, карта. | |
60 | Ресейлік биліктің қосып алу шараларының аяқталуы. | Қазақстандағы 19 ғасырдың бірінші жартысындағы Ресейдің отарлау саясаты туралы білді | Фактілерді салыстыра отырып, талдау жасауға, оқиғаларға байланысты өз көзқарастарын білдіруге дағдыланады. | Сыни тұрғыдан ойлау әдістерін сабақ барысында қолдану.Оқытудың жаңа тәсілдері. ОҮБ. | Критерийлер бойынша бағалау және өзін-өзі бағалайды. Жиынтық бағалау. | Оқушылардың жеке қабілеттеріне қарай тапсырмалар және сұрақтар беру арқылы. | Кестелер мен сызбалар, үлестірме қағаздар, дидактикалық материалдар, карта. | |
61-62 | 1867-1868 және 1880-1890 жылдардағы әкімшілік реформалар | XIX ғ. екінші жартысындағы жасалған әкімшілік реформалардың мәнін аша отырып, мақсатын түсіне алады. | Реформаның алғышарттарын ашып көрсете алады. Тарихи оқиғаларды түсініп, қорытынды жасай алады. | Сыни тұрғыдан ойлау әдістерін сабақ барысында қолдану. Оқытудағы жаңа тәсілдер. | Критерийлер бойынша бағалау және өзін-өзі бағалайды. Жиынтық бағалау. | Оқушылардың жеке қабілеттеріне қарай тапсырмалар және сұрақтар беру арқылы. | Кестелер мен сызбалар, үлестірме қағаздар, дидактикалық материалдар, карта. | |
63 | Патша өкіметінің көші-қон саясаты: негізгі кезеңдері | Патша үкіметінің қонсытандыру саясатын, әскери-казактық отарлаудың мәнін аша алады және орыс шаруаларының қоныс аудару кезеңдері, ерекшеліктері мен танысады. | Тақырыппен таныса отырып, оқиғаларға талдау жасайды, салыстырады, қорытынды жасайды,ізденеді. | Сыни тұрғыдан ойлау әдістерін сабақ барысында қолдану.Оқытудың жаңа тәсілдері. ОҮБ. | Критерийлер бойынша бағалау және өзін-өзі бағалайды. Жиынтық бағалау. | Оқушылардың жеке қабілеттеріне қарай тапсырмалар және сұрақтар беру арқылы. | Кестелер мен сызбалар, үлестірме қағаздар, дидактикалық материалдар, карта. | |
64 | Қоныстандыру саясатының зардаптары.XX ғасыр басындағы қазақ ауылы | XX ғ. басындығы қазақ ауылының жағдайы, жер мәселесі,рулық қатынастардың өміршең болуының себебін біледі. | Өз ойын пікірін еркін жеткізеді, салыстырады, қорытынды жасай алады. | Сыни тұрғыдан ойлау әдістерін сабақ барысында қолдану. Оқытудағы жаңа тәсілдер. | Критерийлер бойынша бағалау және өзін-өзі бағалайды. Жиынтық бағалау. | Оқушылардың жеке қабілеттеріне қарай тапсырмалар және сұрақтар беру арқылы. | Кестелер мен сызбалар, үлестірме қағаздар, дидактикалық материалдар, карта. | |
65 | XIX ғ. екінщі жартысында Қазақстанға Ресейлік және XX ғ. басында шетелдік капиталдың ене бастауы. | XIX ғ.екінші жарты/ы Қазақстанның Ресейге қосылуының аяқталуы экономикадағы түбегейлі өзгерістер-Қазақстанның жалпыресейлік экономикаға тартылуын ашып көрсете алады. | Экономикалық даму нәтижелерін салыстыра отырып,қорытынды жасауға үйренеді. | Сыни тұрғыдан ойлау әдістерін сабақ барысында қолдану.Оқытудың жаңа тәсілдері. ОҮБ. | Критерийлер бойынша бағалау және өзін-өзі бағалайды. Жиынтық бағалау. | Оқушылардың жеке қабілеттеріне қарай тапсырмалар және сұрақтар беру арқылы. | Кестелер мен сызбалар, үлестірме қағаздар, дидактикалық материалдар, карта. | |
66 | Өнеркәсіп пен теміржолдың дамуы және шет ел капитал/ң енуі | Қазақстандағы капиталистік қатынастардың даму ерекшеліктері жөнінде оның қазақ қоғамындағы тиімді және теріс жақтарын ашып көрсету. Темір жолдардың салынуы туралы біледі. | XIX ғ.ортасында басталған капиталистік қаты/ң дамуы қазақ халқының шаруа/қ өмірі мен әлеуметтік жағдайына ықпал еткенін дәлелдей алады. | Сыни тұрғыдан ойлау әдістерін сабақ барысында қолдану. Оқытудағы жаңа тәсілдер. | Критерийлер бойынша бағалау және өзін-өзі бағалайды. Жиынтық бағалау. | Оқушылардың жеке қабілеттеріне қарай тапсырмалар және сұрақтар беру арқылы. | Кестелер мен сызбалар, үлестірме қағаздар, дидактикалық материалдар. | |
67 | X бөлімді қайталау. | Тарау бойынша тақырыптарға талдау жасайды, еске түсіреді, қорытынды жасайды | Фактілерді салыстыра отырып, талдау жасай алады. | Сыни тұрғыдан ойлау әдістерін сабақ барысында қолдану.Оқытудың жаңа тәсілдері. ОҮБ. | Критерийлер бойынша бағалау және өзін-өзі бағалайды. Жиынтық бағалау. | жеке қабілеттеріне қарай тапсырмалар және сұрақтар беру арқылы. | Кестелер мен сызбалар, үлестірме қағаздар. | |
68 | Қорытынды қайталау. Тест жұмысы. | Қорытынды қайталауға арналған тапсырмалар орындау, тест жұмысы. | Өз ойын пікірін еркін жеткізеді, салыстырады, қорытынды жасайды. | Сыни тұрғыдан ойлау әдістерін сабақ барысында қолдану. Оқытудағы жаңа тәсілдер. | Критерийлер бойынша бағалау және өзін-өзі бағалайды. Жиынтық бағалау. | Оқушылардың жеке қабілеттеріне қарай тапсырмалар және сұрақтар беру арқылы. | Кестелер мен сызбалар, үлестірме қағаздар. | |