6 сынып Қазақстан тарихы |
Күні: | |
Тақырыбы: | Қоғамдық құрылысы, жеке меншіктің пайда болуы. |
Мақсаты: | Қола дәуірі кезіндегі қоғамдық құрылысты сипаттау. Жеке меншіктің пайда болу ерекшеліктері туралы білімдерін қалыптастыру. |
Күтілетін нәтиже: | Диалогқа түсу дағдыларын қалыптасады; Сөйлеу мәдениетін қалыптасады; Нақты шешім жасауға үйреніп, өздеріне сенімдері артады. |
7 модульдң кіріктірілуі: | «Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер», «Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау», «Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету», «Оқытудағы басқару және көшбасшылық», АКТ, «Дарынды және талантты оқушыларды үйрету», «Жас ерекшеліктеріне сәйкес үйрету». |
Қолданылатын әдіс – тәсілдер: | Салыстыру, сыни тұрғыдан ойлауға үйрету, мәтінмен жұмыс, әңгімелесу, диалогтік оқыту, жобалау. |
Қолданылатын ресурстар: | Тақта, стикерлер, ноутбук, әдістемелік нұсқаулық, плакат, түрлі – түсті фломастер, қарындаштар, бағалау парағы |
Сабақ барысы: | Мұғалімнің әрекеті | Оқушылардың әрекеттері |
Ұйымдастыру кезеңі: | Амандасу; Оқушылардың ынта-зейінін сабаққа аударту; «Ыстық лебіздерін сыйлау» | Оқушылар топқа бірігеді, топ мүшелерінің сабақ ақырыбымен танысулары, өз – өздерін ретке келтіру. |
Үй жұм. тексеру: Шағын тест | Мұғалім әр оқушыға шағын тест тапсырады. Оқушылардың қызметін бақылайды. | Оқушылар сұрақтарға жауап береді. Өзара дәптерлермен алмасып, тестті тексереді. |
Білу. Мәтінмен жұмыс | Мұғалім тапсырманы түсіндіреді, бақылайды. Қажеттілігіне қарай оқушыларға көмектеседі. Ұғымға түсінік бер: Жауапты тапқаннан кейін анықтаманы оқулық мәтінен тауып, түсіндіреді. | Оқушылар ойланады, үғымның мағынасын анықтайды, нақты шешімдерін дәптерлеріне жазады. |
Түсіну. Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету | Мұғалім тапсырманы түсіндіреді, бақылайды. Беғазы – Дәндібай мәдениетінің жерлеу рәсімін суреттеңдер. Оқулықты пайдаланып, өз сөзімен баяңдандар. | Оқушылар сыни тұрғыдан ойлайды; бір – бірімен диалогтік қарым – қатынасқа түседі. |
Сергіту сәті. |
Қолдану. Басқатырғаш | Тапсырма беріп, бақылау, бағыт – бағдар беру: Ойларынды дамытып басқатырғышты шешіңдер. | Мәтінмен жұмыс жасайды, жауаптарын топен талқылайды, ойланады, ойларын дамытады. |
Талдау. Сәйкестендіру | Тапсырманың мақсаты түсіндіріледі. Оқиғалардың сәйкестілігін анықта: Малды туысқандар арасында бөлісуі; Мал шаруашылығы мен металлургиының кең дамуы; Матриархатты қатынастың бұзылуы; Жеке меншіктің пайда болуы; т.б. | Оқушылар мәтінмен жұмыс істей отырып оқиғаларды сәйкестендіерід, критерий арқылы топ жетекшісі топ мүшелерін бағалайды, топ жетекшісін топ мүшелерінің бірі бағалайды. |
Жинақтау. Диалогтік оқыту | Топ бойынша тақырыпты жинақтау үшін тақырыпқа сұрақ: қола дәуірі адамдарының қоғамдық құрылысын схемалаңдар. | Ойланады, ойларын жинақтайды, ойларын дамытып, сөз сөйлейді. |
Бағалау. | Жеке меншіктің пайда болуына әсер еткен не деп ойлайсыңдар? | Топ мүшелері бірін – бірі бағалайды, көшбасшының бағалауы |
Рефлексия. | «Кері байланыс» «Екі жұлдыз, бір ұсыныс» | Оқушылар тақырып бойынша ұққандарын білдіреді |
Үй тапсырмасы. | Тақырыпты оқу. Қайталау. | Үй жұмысын жазып алады |