Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: | 9.1A ХХ ғасырдың басындағы Қазақстан | Мектеп: | М.Маметова атындағы орта мектеп |
Күні: 15.10.19 | | Мұғалімнің аты-жөні: | М.Байдильдаева |
Сынып: | 9А | Қатысқандар саны: 10 | Қатыспағандар саны: |
Сабақ тақырыбы: | Алаш Орда үкіметі мен Түркістан (Қоқан) автономиясының идеялары неліктен жүзеге аспады? |
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары | Қазақстанда құрылған ұлттық автономиялардың маңыздылығына баға беру; Қазақ зиялыларының қоғамдағы рөлі мен қызметін талдау. |
Сабақ мақсаттары | 8.3.1.6 Қазақстанда құрылған ұлттық автономиялардың маңыздылығына баға беру; 8.1.2.1 Қазақ зиялыларының қоғамдағы рөлі мен қызметін талдау. |
Бағалау критерийлері | Білу Қазақ жерінде құрылған ұлттық автономиялар туралы біледі. Қолдану Қазақ жерінде құрылған ұлттық автономиялар жайлы айтады. Талдау Қазақ жерінде құрылған ұлттық автономияларды кесте арқылы талдайды. Бағалау Қазақстанда құрылған ұлттық автономиялардың тарихи маңыздылығына баға береді. |
Дескриптор | Сурет арқылы кімдер екенін анықтайды. Тұлғаның қоғамдағы рөлі мен қызметіне 2 аргумент келтіріп, баға береді (жазбаша). Алашорда автономиясының 1-ші айырмашылығын анықтайды. Алашорда автономиясының 2-ші айырмашылығын анықтайды. Алашорда автономиясының 3-ші айырмашылығын анықтайды. Алашорда автономиясының 4-ші айырмашылығын анықтайды. Түркістан автономиясының 1-ші айырмашылығын анықтайды. Түркістан автономиясының 2-ші айырмашылығын анықтайды. Түркістан автономиясының 3-ші айырмашылығын анықтайды. Түркістан автономиясының 4-ші айырмашылығын анықтайды. Алашорда мен Түркістан автономиясының 1-ші ұқсастығын анықтайды. Алашорда мен Түркістан автономиясының 2-ші ұқсастығын анықтайды. Алашорда мен Түркістан автономиясының 3-ші ұқсастығын анықтайды. Алашорда мен Түркістан автономиясының 4-ші ұқсастығын анықтайды. Қазақ жерінде құрылған ұлттық автономиялардың 1-ден кем емес ортақ тарихи маңызын анықтайды. |
Тарихи концепт: | дәлел |
Тілдік мақсаттар | Революцияның Қазақстанға ықпалы... Алаш Орда мен Қоқан автономиясының ұқсастығы/айырмашылығы |
Құндылықтардыы Дарыту | Отансүйгіштік Құрмет |
Жаһандық азаматтықты тәрбиелеу | Оқушылар сол кездегі автономиялардың қазіргі таңдағы федерациялық мемлекеттер ішіндегі республикалар мен штаттардың құрылуына негіз болғандығын түсінеді. |
АКТ қолдану дағдылары | Интерактивті тақтамен жұмыс жасайды. |
Оқытудың түпнұсқалылығы | Тәуелсіздік құндылығын түсінеді. |
Пәнаралық Байланыстар | Қазақ әдебиеті, дүниежүзітарихы |
Бастапқы білім | Оқушылар 9.1A ХХ ғасырдың басындағы Қазақстан бөлімінен 1916 жылғы ұлт-азаттық қозғалыстың маңызы, 1917 жылғы Ақпан революциясы мен ХХ ғасырдың басында Қазақстанда саяси сананың өсіп, саяси белсенділіктің артуы және ұлттық идеясын ұстанған "Алаш" партиясының қызметі туралы біледі. |
Сабақ барысы |
| | |
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар |
Сабақтың басы 10 мин | Қолайлы атмосфера қалыптастыру. «Болжау тәсілі» М Суреттер арқылы тақырыпқа шығады. Сұрақтар: Суретте не көріп тұрсыздар? Суреттегі тұлғалар кімдер болуы мүмкін? Олар не талқылап жатыр? МОқушыларды сабақтың мәселесі мен оқу мақсатымен және бағалау критерийлерімен, кілтті сөздермен таныстырады. Осы тұста мұғалім терминдермен жұмыс жасау барысында жаһандық құбылыс аясында автономияларды қазіргі федерациялық мемлекеттермен байланыстырып, олардың ішіндегі республикалар мен штаттардың құқықтарына тоқталады. кері байланыс Б.Б.Б кестесін толтырту | Презентация |
Сабақтың ортасы 10 мин 10 мин | «Джигсо тәсілі» Топпен жұмыс Б/ДМәтінмен танысу. 1 топ Алашорда автономиясы 2-топ Түркістан автономиясы. Қолдану 2-топқа бөле отырып Дескриптор 1.Мемлекеттердің құрылған жылын 2. Астанасы 3. Алып жатқан территориясы 4.Орталығы 5.Құрамы 6 Қаралған мәселе Б.Б.Б кестесін толтырту | Мәтінмен танысу.1,2. |
Сабақтың соңы 7 мин 3 мин | .Сабақты бекіту «ия немесе жоқ» тәсілі жауап кілті бойынша жұптар бірін-бірі бағалайды. | Презентация |
№ | Тапсырмалар | ия | жоқ |
1 | Алаш бағдарламасы 9 бөлімнен тұралы | | |
2 | Алаш партиясы 1918 құрылды | | |
3 | Унитаралы мемлекет біртұтас деген мағынаны білдіреді | | | |
4 | Алаш партиясының төрағасы Алиған Бокейханов | | |
5 | Алаш үкіметінің орталығы Семей қаласы | | |
БРефлексия Б.Б.Б кестесін толтырту |
Үйге тапсырма эссе «Алаш азаматтары» 150 сөзден |
| |
| | |
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
| | |
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақбарысындасыныптуралынемесежекелегеноқушылардыңжетістік/қиындықтарытуралыненібілдім, келесісабақтарда неге көңілбөлуқажет? |