Саба?ты? ма?саты: Т?рік ?а?анатыны? ел тарихында?ы тарихи орны мен олар жаса?ан ерлік жоры?тарыны? м?ні мен ма?ызын ??ындыру, о?ушыларды? ?зіндік пікір да?дыларын, ?з-?зін ж?не бір-бірін ба?алау?а ?алыптастыру.
Негізгі идеясы: Диалогты о?ыту, сыни т?р?ыдан ойлау?а ?йрету, о?уды ж?не о?ыту ?шін ба?алау, АКТ – ы ?олдану, ынтыма?тасты? ж?не топта?ы бірлескен ж?мыс;
Сабақтың мақсаты: Түрік қағанатының ел тарихындағы тарихи орны мен олар жасаған ерлік жорықтарының мәні мен маңызын ұғындыру, оқушылардың өзіндік пікір дағдыларын, өз-өзін және бір-бірін бағалауға қалыптастыру.
Негізгі идеясы: Диалогты оқыту, сыни тұрғыдан ойлауға үйрету, оқуды және оқыту үшін бағалау, АКТ – ы қолдану, ынтымақтастық және топтағы бірлескен жұмыс;
Ресурстар: Постер, түсті қағаздар, маркелер, дидактикалық таратпа, желім, қайшы;
Сабақ жоспары:
І. Ұйымдастыру (1 минут)
Оқушыларды 3 топқа (4 адамнан) түсті қағаздар арқылы бөлу.
І топ – «Бумын қаған»
ІІ топ –«Қара еске тобы»
ІІІ топ –«Мұқан тобы»
ІІ. Сабақ барысы: Блум таксономиясы бойынша
ІІІ. Жаңа сабақ
Білу теориясы. Сабаққа қызығушылық ояту.
1 слайд. Түрік қағанаты замандағы батырлар ерлігін сипаттайтын көрсетілім «Түрік батырлары» Бейнежазба тыңдау.(2 минут 24 секунт).
Үш топқа мәтінді бөліп беріп, флипчартқа түсінгендерін түсіріп, постерді қорғайды.
І топқа – «Түрік империясының құрылуы және дамуы жайлы кластер дайындау.»
ІІ топқа – «Түрік империясының қоғамдық құрылысы жайлы баянда және өмірмен байланыстыр »
ІІІ топқа – «Түрік империясының ыдырау себебін анықтау,мысал келтір.»
Өзін-өзі бағалау өлшемдері: (10 ұпай)
Топ белсенділігі- 1
Мазмұнын дұрыс жеткізуі- 2
Термин сөздерді қолдана білуі- 3
Қосымша тарихи деректерді нақты келтіруі- 4
Бағалау.Өзара бағалау.
Қолдану теориясы: Тапсырма №2 ( 6 минут)
Ашық/жабық деңгейдегі сұрақтар (Диалог)
І – топ – Масқара жеңіліске ұшыраған Анағұй қағанның өзін-өзі өлтіруін сіз қалай түсіндірер едіңіз? Әлде бұл көзқарас бұрыс па? Қалай ойлайсыздар? Бұл жөнінде қандай дәлелдеме келтірер едіңіздер?
ІІ – топ – Күлтегінің бейнесіне қарап,өз ойыңызды білдіріңіз? Күлтегін тарихта болған ба? Болса нақты дәлел келтіре аласыз ба?
ІІІ – топ – Түріктердің шығыстағы саяси ықпалының күшті
болуы неге болуы мүмкін? Алынған ақпараттар негізінде қандай қорытынды
Сабақтың мақсаты: Қазақстан Республикасындағы қорықтар, олардың құрылу ерекшелігін, қорғалатын обьектісін ажыратуды үйренеді;
Жұмыс нәтижесі: Қорықтар не үшін құрылады, әр қорықтың ерекшеліктері туралы үйренді.
Негізгі идеясы: Диалогты оқыту, сыни тұрғыдан ойлауға үйрету, оқуды және оқыту үшін бағалау, АКТ – ы қолдану, ынтымақтастық және топтағы бірлескен жұмыс;
Ресурстар: Постер, түсті қағаздар, маркелер, дидактикалық таратпа, желім, қайшы;
Сабақ жоспары:1. Ұйымдастыру кезеңі: топқа бөлу, мақсат қою,
2. Тапсырма
І – топ «Суыр» - Ақсу – Жабағылы
ІІ – топ «Барыс» - Алматы, Барсакелмес қорықтары
ІІІ – топ «Бүркіт» Қорғалжын, Марқакөл қорықтары
ІV – топ «Жылан» Үстірт, Батыс Алтай қорықтары
V – топ «Бүркіт» Алакөл, Қаратау қорықтары
3. Ойлан\ жұптас\ талқыла
№
Іс - әрекет
Өзі
Жұп
Топ
Команда
1
Ойланады, жазады
өзі
-
-
-
2
Жазғандарымен бөліседі
-
Бір - бірімен
-
-
3
Ортақ тізім жасайды
-
-
Топта
-
4
Әр команда кезекпен ортақ тізімге бір – бір сөзден қосады
-
-
-
Команда
4. Бағалау:
Топтың аты
Тақырыптың ашылуы
Суреттелуі
Эстетикалық мәні
Қорытынды баға
Жылан
Барыс
Бүркіт
Суыр
Тауешкі
Оқушының аты – жөні ______________________________
Білгем
Білдім
Білгім келеді
Пәні: География
Сыныбы: 8 «Ә»
Мерзімі:
Сабақтың тақырыбы: Қазақстанның экологиялық проблемалары
Сабақтың мақсаты:
Адам әрекеті нәтижесінде табиғи кешендердің өзгеруі, Қазақстанның экологиялық проблемалары туралы түсінік қалыптастыру;
Экологиялық проблемаларды шешу жолдарын іздестіру, іскерлік – дағдыларын қалыптастыра отырып, дамыта оқыту;
. Қоршаған ортаны қорғауға, еңбекке, адамгершілікке тәрбиелеу;
Көрнекі – құралдар: Электронды оқулық, кестелер, сызбалар, үлестірмелілер;
Сабақтың түрі: Дәстүрлі
Сабақтың типі: Аралас
Пайдалынатын әдістер: Сұрақ – жауап, салыстыру, сипаттау, сыни тұрғыдан ойлау;
Сабақтың барысы: 1. Ұйымдастыру кезеңі
Сыныптың сабаққа даярлығын тексеру;
Оқушыларды түгендеу;
2. Үй тапсырмасын сұрау:
1. Адам тіршілігі үшін қандай қолайлы аудан бар?
2. Өндірісті қалалардағы жағдайдың адам денсаулығына қандай әсері бар?
3. Қазақстанда экологиялық жағдайы жақсы аудандар бар ма?
4. Өздерің тұратын жердің табиғат жағдайлары адам өмірі үшін қолайлы ма?
3. Жаңа сабақ:
Қазақстанның экологиялық қауіпсіздігі проблемалары және қоршаған ортасының жағдайына ғаламдық, ұлттық, және жергілікті деңгейде қаралуын қарастырады.
Ғаламдық экологиялық проблемаларға климаттың өзгеруі, озон қабатының бұзылуы, биоәртүрліліктің азаюы, шөлейттену және жердің құлдырауы (деградация) жатады.
Ұлттық экологиялық проблемаларға экологиялық апатты аймақтар, Каспий теңізі қайраңы ресурстарын белсенді игерумен байланысты проблемалар, әскери ғарыштық және тәжірибелік кешендер полигондарының әсерін жатқызуға болады.
Жергілікті экологиялық проблемаларға ауа бассейінінің ластануын, радиоактивті, тұрмыстық және өнеркәсіптік қалдықтары, табиғи және техногендік төтенше жағдайларды жатқызуға болады.
Қазақстанның экологиялық апатты аймақтары:
Каспий теңізі
Байқоңыр
Арал теңізі
Семей ядролық полигоны
Балқаш көлі
Алматы қаласының ластануы
4. Бекіту: Тапсырма
Атлаластың 26-27 беттеріндегі адам әрекеттері нәтижесінің арқасында қоршаған ортаның деградацияға (бұзылуға) ұшырауын кесте сызу арқылы толтыру.
5. Бағалау
6. Үйге тапсырма: «Табиғатты аяла» эссе жазу
Пәні: География
Сыныбы: 8 «Ә»
Мерзімі:
Сабақтың тақырыбы: Ұлттық саябақтар мен қорықшалар
Сабақтың мақсаты: Қазақстан Республикасындағы қорықшалар мен ұлттық саябақтар, олардың құрылуы, ерекшелігі, қорғалатын обьектісін ажыратуды үйрету;
Жұмыс нәтижесі: Қорықшалар мен ұлттық саябақтар не үшін құрылады, әр ұлттық саябақтың ерекшеліктері туралы үйренеді.
Негізгі идеясы: Диалогты оқыту, сыни тұрғыдан ойлауға үйрету, оқуды және оқыту үшін бағалау, АКТ – ы қолдану, ынтымақтастық және топтағы бірлескен жұмыс;
Ресурстар: Постер, түсті қағаздар, маркелер, дидактикалық таратпа, желім, қайшы;
Сабақ жоспары:1. Ұйымдастыру кезеңі: топқа бөлу, мақсат қою,
2. Қызығушылығын ояту: сұрақтар қою
1. 1998 жылы құрылған көл ауданында орналасқан қорық, ерекшелігін ата ?
2. Не себепті жабайы қойдың ерекше түрі қорғалады?
3. Бұл қорық дүниежүзіне әйгілі, Неге ?
4. Бұл қорықта атақты «әнші тауы» Аққұм – Қалқан орналасқан?
5. Бұл қорықта ақ тырнақты аю жануары кездеседі, сипаттама бер?
3. Мағынаны тану: (рольдік ойын)
Семантикалық карта
Баяндап беруші
Зерттеуші
Сұрақтар құрастырушы
Сілтемелер табушы
Бейнелеуші - суреттеуші
Дәнекер
4. Ой қозғау: Венн диаграммасы
- Құрылу ерекшеліктерін атаңдар?
- Табиғаттың қай түрі қорғалады?
- Экологиялық мәселелерді шешуде қандай маңызы бар?