Оқу-әдістемелік бөлім бастығының орынбасары (ЖБ) | Ж.Аскарова |
Пәні: Информатика | Мектеп: Кеңес Одағының Батыры Сабыр Рахымов атындағы Шымкент республикалық «Жас ұлан» мектебі |
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні:Бейсенова Э |
Сабақ: №3 | Рота/взвод: |
Сынып: 11 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: |
Сабақ тақырыбы: | Жасанды зият, сараптама жүйелері |
Сабақ негізделген оқу мақсаты | Оқушылардың білім қоры жүйесімен, эксперттік жүйелермен, жасанды зият жүйесімен, шешім қабылдау жүйесімен таныстыру, сараптама жүйелері туралы түсінік қалыптастыру |
Сабақ мақсаттары | Барлық оқушылар: |
білім қоры жүйесін, эксперттік жүйелерін, жасанды зият жүйесін, жасанды зияттың қолданылу аумағы туралы біледі. |
Оқушылардың басым бөлігі: |
эксперттік жүйеде қолданылатын ақпараттық технологияның негізгі құрамын, шешім қабылдауды қолдайтын жүйеге мысалдар келтіреді. |
Кейбір оқушылар: |
эксперттік жүйені көрсетуге арналған программалау тілдерін және әртүрлі білім жүйелерінің арасындағы айырмашылықты таба алу |
Тілдік мақсат | Оқушылар: Жасанды зият, сараптама жүйелерітуралы түсінік қалыптастырады. |
Негізгі сөздер мен тіркестер: |
Зият, эксперттік жүйе, интеллект, сараптама |
Сыныптағы диалог үшін пайдалы тілдік бірліктер: 1.Білім қоры дегеніміз не? 2.Жасанды зият дегеніміз не? 3.Қандай есептер жасанды зияттың көмегімен шешіледі? 4.Сараптама жүйесінің қолданудың маңызы неде? 5.Табиғи зият дегеніміз не? |
Талқылауға арналған тармақтар: |
1.Жасанды зияттың табиғи зияттан айырмашылығы неде? 2.Жасанды зият жүйесінің қолдану саласын болжаңдар 3.Сараптама жүйесіне мысал келтіріңдер? 4.Мәліметтер қоры білім қорынан несімен ерекшеленді? |
Жазылым бойынша ұсыныстар: |
Зият-интеллект,-intelligence |
Алдыңғы тақырып | Ақпаратты іздеу және іріктеу |
Жоспар |
Жоспарлаған уақыт | Жоспарлаған жаттығулар (төмендегі жоспарланған жаттығулармен қатар ескертпелерді жазыңыз) | Ресурстар |
Басталуы 5 мин 5 минут «Қаламсап» әдісі | Шаттық шеңберін құру «Қаламсап» әдісі АКТ-да деңгейлік тәжірибелік жұмыстарды дұрыс орындау. Жаңа тақырыпты қорытындылау. Ұйымдастыру. Санау арқылы 2 топқа бірігу. Өткенді қайталау үшін «Қаламсап» әдісі арқылы қорытындылаймын 1.Ақпаратты қалай іздейміз? 2.Ақпаратты іздеу үшін қандай амалдарды орындауға болады? 3.Ақпаратты іздеудің түрлерін атаңдар? 4.Метадеректер бойынша іздеуді қалай түсінесіңдер? 5.ГАЖ-ға мысал келтіріңдер 6.Сендер әдетте қандай іздеу жүйесін қолданасыңдар? 7.Іздеу үдерісі барысында әрқашан өздеріңді қызықтыратын ақпаратты алып жүрсіңдер ма? 8.Қалай ойлайсыңдар, іздеу жүйелерінің құрылымы қандай? 9.Дискідегі керекті файлдарыңды қалай іздестіретіндеріңді айтып беріңдер 10.Сұранысты өңдеу программасының сілтемелер тізімін шығаратын принципі бар ма? | Үлестірмелер, оқулық, жұмыс дәптері |
Ортасы 15 минут Практикалық жұмыс 10 минут | Оқушы білгендерін тыңдай отырып, жаңа сабақ тақырыбымен және мақсатымен таныстыру. Ендеше, бүгінгі жаңа сабағымыз « Жасанды зият, сараптама жүйелері». Жаңа тақырыпты «Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі арқылы тақырыпты оқуға тапсырмалар беріледі. 1-топ. Жасанды зият 2-топ: Сараптама жүйелері 2 топқа берілген тақырыпты постер қорғауды ұсынамын. Керекті мағлұматтарды дәптерлеріне жазады. Оқушылар берілген тақырыпты оқиды.Постер қорғайды Өзгелерді тыңдай отырып, өз білімін толықтырады. Оқушыларға оқулықтағы практикалық тапсырманы компьютерде орындауға беремін. Оқулықтағы 34 бет | Оқулық, маркерлер, плакаттар, стикерлер, үлестірме қағаздар, интерактивті тақта Компьютер, оқулық |
Сабақты қорытындылау 5 мин | Сабақты қорытындылау мақсатында «Екі бөлімді күнделік» әдісі арқылы дәптерлеріне орындауға беремін | |
Аяқталуы 5 минут | Критерийлер арқылы өзін-өзі бағалау. Топтық жиынтық бағалау. Үйге тапсырма: §3 Бағалау. «+,-,қызықты» әдісі арқылы кері байланыс алу. | Жиынтық бағалау парағы Оқулық, күнделік Үлестірме қағаздар |
Қосымша ақпарат: Информатика 11-сынып Арман-пв баспасы, авторы Е.А. Вьюшкова, Н. В. Параскун, Б. Қ. Әбенов 2015 жыл |
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? | Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? | Пәнаралық байланыс. Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланыс. Құндылықтардағы байланыс |
| | |
Рефлексия Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма?бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарланған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? | Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз. |
|
Қорытынды бағамдау. Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз?) 1: 2: Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз?) 1: 2: Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? Кері байланыста жазылған ұсыныстар мен сұраныстарға негізделемін. |