Тема: Створення таблиць, форм, запитів на вибірку даних і звітів з використанням майстрів.
Мета:
Навчальна: навчити створювати об’єкти БД за допомогою майстра; проаналізувати відмінності створення об’єктів за допомогою майстра і конструктора; закріпити практичні навички роботи з об’єктами БД.
Розвивальна: розвивати навички володіння СУБД Microsoft Access, самостійної роботи із застосування теоретичних знань в практичній діяльності, сприяти розвитку самостійності у здобутті знань на основі творчих здібностей учнів.
Виховна: виховувати толерантність, вміння працювати в групах, інтерес до навчання.
Тип уроку: формування умінь та навичок із застосування інтерактивних технологій.
Обладнання: роздатковий матеріал, завдання до практичної роботи, програма Microsoft Access, таблиці оцінювання навчальних досягнень.
План уроку:
Організація роботи групи, привітання (картка вивчення емоційного стану та оціночні листи).
Актуалізація опорних знань:
Мотивація навчальної діяльності.
Виклад нового матеріалу (Міні-лекція вчителя).
Закріплення вивченого матеріалу (практична робота на ПК).
Систематизація та узагальнення нових знань:
Домашнє завдання.
Підведення підсумків уроку (Рефлексія).
Хід уроку
І. Організація роботи групи, привітання.
Сьогодні проведемо урок у такій послідовності:
повторимо теоретичний матеріал,
ознайомимось з новими поняттями та спробуємо застосувати їх на практиці.
На уроці ми будемо використовувати картку вивчення емоційного стану та оціночні листи, куди будемо разом з вами виставляти оцінки за завдання, виконані на уроці.
Відмітьте колір, що найбільш відповідає вашому емоційному стану на початку уроку (учням таким чином пропонується висловити свої сподівання та очікування від роботи на уроці).
ІІ. Актуалізація опорних знань.
Ви почали вивчати на минулих уроках тему «Бази даних. СУБД». Пригадайте де використовують БД?
Давайте перевіримо ваші знання, пограємо в усім відому гру «Хрестики – нулики». За правилами цієї гри ви повинні закреслити лінію з нулів чи хрестиків. Я дещо змінила правила: на аркуші паперу написані твердження, які можуть бути правильними чи хибними.
Заповніть схему для гри по рядам, ставлячи «хрестик», якщо вважаєте твердження правильне , і «нулик», якщо твердження – хибне. Цю роботу виконують учні І варіанту. ІІ варіант пише графічний диктант.
Гра «Хрестики-нулики» (І варіант)
Завдання:
Сховище інформації певної предметної області має назву База даних? (0)
Програми для роботи з БД називають СУБД (Х)
Широко розповсюджена СУБД, що входить до складу пакету Microsoft Office і має назву Excel (0)
Існує три моделі БД, а саме: ієрархічні, мережні, реляційні? (Х)
Основними об’єктами БД є таблиці (Х)
Рядки у таблицях називають полями (0)
Стовпці у таблицях називають записами (0)
Для зручного введення даних у СУБД використовують мишку (0)
Microsoft Access – це СУБД, яка призначена для роботи в системі Windows(Х)
Графічний диктант (ІІ варіант)
Заповніть таблицю. Правильне твердження помітьте – трикутником, хибне – колом
Завдання:
Сукупність даних, організована певним чином називається Базою даних
Рядок у таблиці бази даних називається записом
Існує логічна модель бази даних
Прикладом СУБД є програма Microsoft Access
Розташування даних по зростанню та спаданню називається – сортуванням
Програми в яких створюють бази даних називаються графічними редакторами
Стовбець у таблиці бази даних називають полем
Фільтрація даних – це видалення непотрібних даних із бази даних
Ключове поле – це унікальне цифрове поле
По закінченню роботи учні міняються роботами, здійснюють перевірку за наданим зразком (виправлення вважаються за неправильну відповідь).
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | ∆ | ∆ | 0 | ∆ | ∆ | 0 | ∆ | 0 | 0 | 0 1 | Х 2 | 0 3 |
Х 4 | Х 5 | 0 6 |
0 7 | 0 8 | Х 9 |
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Розробка АРМ адміністратора салону краси.
Основні функції програми:
• облік клієнтів;
• попередній запис;
• облік виконаних послуг;
• оплата послуг;
• формування звітів;
• виклик довідки.
Звіти
o прайс-лист послуг;
o графік роботи майстрів (за зазначений період);
o виконані послуги (за зазначений період);
o знижки для клієнтів (за зазначений період);
o розрахунок заробітньої плати (за вказаний місяць);
База Даних «Швейна майстерня»
Таблиця «Майстри»: дані про працівників – кравців, закрійників.
Таблиця «Клієнти»: інформація про клієнтів.
Таблиця «Замовлення»: інформація про замовлення причому, якщо один і той же клієнт замовив два вироби, наприклад, спідницю і хутряний берет, то кожний виріб буде оформлюватися окремим рядком замовлення.
Запишемо тему уроку «Створення таблиць, форм, запитів на вибірку даних і звітів з використанням майстрів»
IV. Виклад нового матеріалу (Міні-лекція вчителя).
Форма – це інструмент, який дозволяє більш зручно відображати бланк для заповнення і редагування вмісту таблиць.
Існують 2 способи створення форми: майстер і конструктор.
Майстер задає детальні питання про записи, поля, макет, формат і створює форму на основі одержаних відповідей. Доопрацювання і редагування форми краще виконувати в режимі конструктор.
Приклади форм.
Алгоритм створення форми в режимі Майстра
Доступ до інформації у базі даних забезпечується за допомогою запитів. Запити дозволяють вибрати дані, які зберігаються в кількох таблицях, а також здійснювати відбір згідно заданих умов. Запити за призначенням та результатами поділяються на: запит на вибірку (простий;)
перехресний запит;
запит на внесення змін
запити з параметрами.
Запити можна створити за допомогою майстра або в режимі конструктора.
Приклади запитів.
Алгоритм створення запиту в режимі Майстра
Звіти призначені для формування вихідних документів і виведення їх на друк. В СУБД Access звіт можна створити , як і інші об’єкти, за допомогою майстра звітів або конструктора звітів.
V. Закріплення вивченого матеріалу.
Практична робота за ПК. Інструктаж з техніки безпеки
Перед тим, як приступити до роботи за комп’ютером я хочу нагадати вам, що дотримання правил з техніки безпеки дозволить уникнути шкоди здоров’ю, зберегти обладнання. Робота на комп’ютері вимагає постійної зосередженості, чітких дій, самоконтролю, напруження зору, тому кожні 10-15 секунд потрібно відводити очі від монітору для релаксації.
Приклади звітів.
Алгоритм створення форми в режимі Майстра
Завдання
Завантажте систему управління базами даних Microsoft Access. Відкрийте базу даних «ЛІЦЕЙ». Перегляньте, які є таблиці в цій базі даних? 2бали
Перейдіть до вкладки Форми. Побудуйте форму за допомогою Майстра для таблиці «Учні». У формі відобразіть всі поля. Вигляд форми – «в один стовбець», тип форми – «офіційний». Перегляньте виконану форму. 2бали
Перейдіть до вкладки Запити. За допомогою Майстра cтворіть запит на вибірку даних, у якому з таблиці «Учні», оберіть всі поля і побудуйте запит. Перегляньте виконаний запит. 2бали
Перейдіть до вкладки Звіти. Створіть звіт за допомогою Майстра для таблиці «Викладачі». У звіті відобразіть всі поля. Сортування – «по зростанню», вид макету – «табличний», стиль - «спокійний». Перегляньте виконаний звіт. 2бали
Додатково: В утворену форму додайте ще записи про двох учнів групи (довільні дані). 2 бали
VI. Систематизація та узагальнення нових знань: Гра «Лото»:
Учитель диктує запитання, а учні виставляють номер запитання у клітинкі
1-варіант
запит | запис | Access | форми |
БД | звіти | таблиця | поле |
2-варіант
запит | таблиця | БД | поле |
Access | звіти | запис | форми |
3-варіант
БД | запис | форми | Access |
запит | поле | таблиця | звіти |
4-варіант
запит | БД | звіти | таблиця |
запис | Access | форми | поле |
Питання:
Яку програму ви вивчаєте? Access
Як називається сукупність даних організована певним чином? БД
Як називається рядок в базі даних? запис
Як називається стовпчик в базі даних? поле
Основний об’єкт в базі даних? таблиця
Об’єкт , що дозволяє вибирати дані з однієї або кількох пов'язаних таблиць? запит
Об’єкти, що служать для введення і перегляду даних у зручному вигляді? форми
Об’єкти, які призначені для формування вихідних документів і виведення їх на друк? звіти
Ключі до карток лото:
Варіант-1 Варіант-2
Варіант 3 Варіант- 4
VІI. Домашнє завдання.
VIІІ. Підведення підсумків уроку.
Рефлексія (учні роблять відмітки в таблиці емоційного стану, яку отримали на початку уроку, висловлюються щодо роботи на уроці)
Наш урок наближається до кінця. Давайте повернемось до карток емоційного стану. Відмітьте, будь ласка, колір, що відповідає вашому настрою наприкінці уроку.
Чи відбулися зміни чи ні?
Що нового ви дізналися на уроці?
Які питання викликали найбільше труднощі?
Діти, мені приємно було працювати з вами на уроці, сподіваюсь, що це взаємно. Не забудьте привести в порядок робоче місце. Урок закінчено, до побачення.
Гра «Лото»
1-варіант
запит | запис | Access | форми |
БД | звіти | таблиця | поле |
Гра «Лото»
2-варіант
запит | таблиця | БД | поле |
Access | звіти | запис | форми |
Гра «Лото»
3-варіант
БД | запис | форми | Access |
запит | поле | таблиця | звіти |
Гра «Лото»
4-варіант
запит | БД | звіти | таблиця |
запис | Access | форми | поле |
9