MS EXCELdamatematik amallar va funksiyalarniqo’llash.
Darsning maqsadi:
Ta’limiy: O`quvchilarga MS Exceldagi matematik amallar va funksiyalarhaqida tushuncha berish;
Tarbiyaviy: O`quvchilarga iqtisodiy tarbiya berish;
Rivojlantiruvchi: O`quvchilarda Excel 2010 dan foydalanish ko`nikmalarini rivojlantirish.
Tayanch va fanga oid kompetensiyalar:
TK1 - kommunikativ kompetensiya: axborot kommunikatsion texnologiyasidan foydalanishda xorijiy tildagi atamalarni mazmunini tushungan holda uni jarayonga qo‘llash;muloqotda muomala madaniyatiga amal qiladi, hamkorlikda, jamoada samarali ishlay olish.fanga oid voqea va hodisalarni idrok qiladi, tushunadi, tushuntirib bera oladi;
TK6-Matematik savodxonlik, fan va texnika yangiliklaridan xabardor bo‘lish hamda foydalanish kompetensiyasi: aniq hisob-kitoblarga asoslangan holda shaxsiy, oilaviy rejalarni tuza olish; kundalik faoliyatda turli formuladan foydalana olish.
Dars uslubi: Guruhlarda ishlash, tushunchalar tahlili, suhbat, “Savol-javob” metodi, “Rasmli boshqotirma” , “Lotatron” va “Jozibali raqamlar” o‘yinlari,
Dars shakli: savol-javob, aqliy hujum.
Dars turi: Bilim va ko’nikmalarni nazorat qiluvchi va mustahkamlovchi
Dars jihozi: Elektron resurslar, kompyuter, darslik, plakatlar, tarqatma materiallar.
Darsning borishi:
№
Dars bosqichlari
1
Vaqti
Tashkiliy qism
2
2 minut
O`tilgan mavzularni takrorlash va baholash
3
4
15 minut
Yangi mavzuning mazmunini yoritib berish
10 minut
Yangi mavzuni mustahkamlash, xulosalar chiqarish
5
15 minut
Uyga vazifa va topshiriqlar
3 minut
Tashkiliy qism:
1. O’quvchilar bilan sаlomlаshish.2.O’quvchilar davomadiniаniqlаsh.3. Siyosiy daqiqa.4. Uyga vazifani so'rash.
Tayanch bilimlarning faollashtirish
Uyga vazifalarini tekshirish va o’tilgan mavzuni mustahkamlash
MS EXCEL d а sturini yukl а sh
Yangi mavzuni o`rganish
Avvalgi darsda matematik amallar bajarishga, matematik formulalar yozishga va funksiyalar to’plamiga murojaat qilishga oid qisman ma’lumotlar oldingiz. Endi Excel elektron jadvali ishlashini quyidagi misollar yordamida ko‘rib chiqamiz.
1–MISOL.
KARRA JADVALINI HOSIL QILING (46-RASM)
QUYIDAGI KETMA-KETLIKDAGI ISHLARNI BAJARAMIZ:
B2:H2 blokidagi katakchalarni piktogrammasi yordamida birlashtiramiz va “Nechalik jadval kerak?” matnini kiritamiz;
D3 katakchaga “=”, E3 katakchaga biror sonni (masalan, 6 ni) kiritamiz;
C4 katakchadan E3 katakchaga absolyut murojaat ni kiritamiz, ya’ni C4 katakchaga “=E3”ni yozib F4 klavishani bosamiz;
СЧЁТЕСЛИ(blok; shart) -Shartni qanoatlantiruvchi blokning bo’sh bo’lmagan katakchalari sonini sanaydi
СЧЁТЕСЛИ(C1:C13;“=6”)=10; СЧЁТЕСЛИ(E1:E13;“=6”)=2
5*100)=YOLG‘ON; И(51;99/3-131)=ROST; И(C7+C8G6)=YOLG‘ON; И(C4=E3; C4=C7)=ROST ИЛИ(mantiqiy ifoda1; mantiqiy ifoda2; …) Agar mantiqiy ifodalarning birortasining qiymati ROST bo‘lsa, (YOKI ning) funksiyaning qiymati ROST, aks holda funksiyaning qiymati YOLG‘ON ИЛИ(SIN(500)5)=YOLG‘ON; ИЛИ(0,5=1/2; -131)=ROST; ИЛИ(C5=5; E13=11)= YOLG‘ON; ИЛИ(C5=5; E12
Mantiqiy funksiyalar
И(mantiqiy ifoda1; mantiqiy ifoda2; …) - Agar mantiqiy ifodalarning barchasining qiymati ROST bo‘lsa, (VA ning) funksiyaning qiymati ROST, aks holda funksiyaning qiymati YOLG‘ON
И(5005*100)=YOLG‘ON; И(51;99/3-131)=ROST;
И(C7+C8G6)=YOLG‘ON; И(C4=E3; C4=C7)=ROST
ИЛИ(mantiqiy ifoda1; mantiqiy ifoda2; …)
Agar mantiqiy ifodalarning birortasining qiymati ROST bo‘lsa, (YOKI ning) funksiyaning qiymati ROST, aks holda funksiyaning qiymati YOLG‘ON
ЕСЛИ(mantiqiy ifoda; ifoda1; ifoda2) - (AGAR) funksiyasi qiymati mantiqiy ifoda qiymati ROST bo‘lsa ifoda1ga, yolg‘on bo‘lsa ifoda2 ga teng bo‘ladi
ЕСЛИ(700/7-150; 1963; 1)=1963;
ЕСЛИ(5*5=24; 0; 9+12)=21;
ЕСЛИ(E12G10;G10–12;“BOBUR”)=BOBUR
Matnli funksiyalar
ДЛСТР(matn) - Matndagi belgilar sonini aniqlaydi
ДЛСТР(“men”)=3, ДЛСТР(3,1415)=6
ЗАМЕНИТЬ(eski matn; qaysi o‘rindan; nechtasi o‘rniga; yangi matn) - Eski matnni belgilarini ko’rsatilgan joydan boshlab berilgan sondagi belgilarni yangisiga almashtiradi
ЗАМЕНИТЬ(“Men”;3;1;“hr”)=“Mehr”;
ЗАМЕНИТЬ(“Men”;2;2;“uz”)=“Muz”;
ЗАМЕНИТЬ(B4;3;2;”tin”)= “Oltin”
Matnli funksiyalar
ЗНАЧЕН(matn) - Matn ko’rinishidagi sonni songa o‘tkazadi
ЗНАЧЕН(“1024,25”)=1024,25; ЗНАЧЕН(“-5,04”)
ЛЕВСИМВ(matn; belgi soni) - Matnning chap tomonidagi berilgan sondagi belgilarni ajratib oladi
ЛЕВСИМВ(– 45765; 1)= “–”;
ЛЕВСИМВ(“Gulnoza”; 3)= “Gul”;
ЛЕВСИМВ(B8; 3)=”Bod”
Matnli funksiyalar
СЦЕПИТЬ(matn1; matn2; …) - Bir nechta matnni bitta matnga o’tkazadi
СЦЕПИТЬ(14; “-fevral”)=“14-fevral”;
СЦЕПИТЬ( “Bob”; “ur”)=“Bobur”
ПСТР(matn; boshlang’ich o’rin; belgilar soni) - Matndan boshlang’ich o’rindan boshlab berilgan sondagi belgilarni ajratib oladi
1. y=4x+20 funksiyasining qiymatlarini x ning -20; 0; 4; 8; 9 qiymatlarida hisoblang.
2. Hajmi 8 m 3 bo’lgan jism suvga botirilganda unga ta’sir etuvchi ko’taruvchi kuch qiymatini toping (yo’llanma: FA = ρ · V · g – Arximed kuchi, g =9,81N/kg).