kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Урок информатики на тему "Орындаушылар және командалар жүйесі" 6 класс

Нажмите, чтобы узнать подробности

"Орындаушылар және командалар жүйесі" тақырыбы бойынша сабақ жоспары. Мұнда дидактикалық материалдар мен таратпа материалдар жинақталған. 

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Урок информатики на тему "Орындаушылар және командалар жүйесі" 6 класс»


Қысқа мерзімді жоспары

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 5.3 Біздің өміріміздегі алгоритмдер

Мектеп: №29 ЖОБММ

Күні: 23.01.2020

Мұғалімнің аты-жөні: Утеубекова Жадра Муратовна

Сынып: 5б

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы



Орындаушылар және командалар жүйесі

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

5.3.2.3 Орындаушыларға және олардың командалар жүйесіне мысал келтіру.

5.3.2.2 Алгоритмді сөз түрінде ұсыну

Сабақтың мақсаты





Барлық оқушылар: Орындаушыларға және олардың командалар жүйесіне мысал келтіреді. Алгоритмді сөз түрінде ұсынады.


Оқушылардың басым бөлігі: Команданың орындалу нәтижесін анықтайды.

Кейбір оқушылар: Күрделі орындаушыларға және олардың командалар жүйесіне мысалдар келтіреді.

Бағалау критерийі


Орындаушылар мен олардың командалар жүйесін анықтайды.

Алгоритмді сөздік формада құрады.

Тілдік мақсаттар




Алгоритм құра білуді және орындаушылардың командалар жүйесін реттілігімен орындалуын ұғынады.

Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер.

Алгоритм, алгоритм орындаушысы, командалар жүйесі, формальды орындаушысы, формальды емес орындаушы.

Диалогтер мен жазу үшін қолданылатын тіркестер:

Алгоритм орындаушысы дегеніміз-...

Орындаушының командалар жүйесі деп ...

Формальды орындаушы ... орындайды.

Формальды емес орындаушы... орындайды.

Басқару дегеніміз-..

Алгоритмнің жазылу формасы ... ұсынуды айтады.

Құндылықтарға баулу



Құндылықтарға баулу арқылы тәжірибелік жұмыста шығармашылық және сыни тұрғыдан ойлауға, достық қарым-қатынас жасауға, жауапкершілікке, өмір бойы оқуға баулу.

Пәнаралық байланыс

Математика 5- сынып. Ондық бөлшектерге амалдар қолдану.

Алдыңғы білім


Алгоритм ұғымы мен алгоритм түрлерін біледі.


Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері


Ресурстар

Сабақтың басы

5 мин



Үй тапсырмасы

Сәлемдесу

Психологиялық ахуал туғызу.


Үй тапсырмасын «Кім жылдам» әдісі арқылы тексеремін. Оқушыларға берілетін сұрақтар.

  1. Алгоритм дегеніміз не?

  2. Алгоритмнің неше түрі бар?

  3. Сызықтық алгоритм дегеніміз не? Мысал келтір.

  4. Тармақталған алгоритм дегеніміз не? Қандай қызметші сөздер қолданылады? Мысал келтір.

  5. Циклдік алгоритм дегеніміз не? Мысал келтір.


сұрақтар тізімі

Сабақтың ортасы


Жаңа сабақты ашу

5 мин








Топқа бөлу

1 мин




Тапсырмалар

7 мин











5 мин
















7 мин











Қалыптастырушы бағалау тапсырмалары.

5 мин

Оқушылар ребусты шешу арқылы сабақ тақырыбын табады.

Бүгінгі тақырыбымыз: Орындаушылар және олардың командалар жүйесі.

Оқушыларға бірнеше сұрақтар койылады:

  1. Орындаушы дегенді қалай түсінесіздер?

  2. Өмірде кездесетін қандай алгоритмдерді білесіздер?

  3. Команда дегеніміз не?

Оқушылар қойылған сұрақтарға жауап берген соң, сабақтың тақырыбы мен мақсаты анықталады.


Топтық жұмыс.

Түрлі түсті дөңгелек фигуралар арқылы сынып 4 топқа бөлінеді.

1-тапсырма.

4 топқа төрт сурет беріледі. Тапсырма бойынша оқушылар суретте берілген алгоритмді орындап, белгелі бір сурет алады. Қарсыластарымен алмасып, тексереді.

Әр топ қарсыластарын бағдаршам әдісі арқылы бағалайды.

Дескриптор:

  • Қағаздағы қадамдарды дұрыс орындайды;

  • Орындаушыны анықтайды.


2-тапсырма. Жұптық жұмыс.








Әр дұрыс жауап 1 ұпайға бағаланады.

10 керемет;

8-9 жақсы;

1-7 талпын.

Дескриптор:

  • Оқушылар барлық формальды орындаушыларды жазады;

  • Оқушылар барлық формальды емес орындаушыларды жазады.

3-тапсырма. Жеке жұмыс.

  1. Төмендегі алгоритмді блок-схема түрінде көрсет.
     Басы
     5-ті 7-ге көбейт
     Нәтижесінен 9ді қос
     Нәтижесіне 4-ке бөл
     Шыққан санды хабарла
     Соңы.

Барлығы дұрыс болса 3 ұпай;

1 қате – 2 ұпай

2 қате – 1 ұпай

Қалыптастырушы бағалау тапсырмалары.

Жеке жұмыс.

1-тапсырма.

Ойлау дағдыларының деңгейі: Білу және түсіну.


Дескриптор:

 - оқушылар бос орынды толтырады;

- оқушылар пікірдің ақиқат не жалғандығын анықтайды

- оқушылар формальды орындаушыларды анықтайды.

Қосымша ресурстар



























Таратпа қағаз





































































Сабақтың соңы

2 мин

Үй жұмысы.



Рефлексия


Үй жұмысы. Өмірде кезедесетін алгоритмдерге мысалдар келтіріп келу.


Сабақ соңындағы оқушылардың рефлексиясы:

«Жетістік баспалдағы» әдісі

Керекті ақпаратты чемоданға, сабақтағы керек емес артық дүниені қоқыс жәшігіне салыңыздар.







Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау


Оқушыларды түстер арқылы топқа бөлінді. Оқушылардың қажеттіліктеріне қарай тапсырмаларды болды. Негізгі тапсырмаларды түсіндіруде көмек қажет ететін оқушыларға біршама уақыт берілді. Кейбір оқушылар басқаларына қарағанда жылдам жұмыс істеуге мүмкіндік алды.


Оқушылар жеке жұмыста мадақтау арқылы, топтық жұмыста «Мадақтау сэндвичі» арқылы, жұптық жұмыста смайликтер арқылы бағаланды. Ал қалыптастырушы бағалау арқылы бүгінгі жаңа тақырыпты қаншалықты меңгерген деңгейін анықталды. Соған сәйкес дискриптор арқылы бағалап, кері байланыс бердім. Бұл менің келесі сабақты жоспарлауыма және олқы кеткен тұстарымды түзетуге мүмкіндік берді.

Сыныптың тазалығын, жарықтануын қадағаладым.

Сабақ бойынша рефлексия


Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қол жетімді болды ма?

Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен?

Сабақ мақсаттары шынай, .қолжетімді, белгілі бір уақытқа негізделген. Барлық оқушылар оқу мақсаттарын қол жеткізді.

Жалпы бағалау


Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?

1: «Кім жылдам» тәсілі



2: Жаңа сабақты ашу мақсатында топтық жұмыс



Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?

1: Ғаламатор желісі


2: Интерактивті тақта



Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? Топтық жұмыс. Әрбір топқа жеке тапсырма беру.

Пән мұғалімі: Утеубекова Ж.М.

Алгоритм орындаушыларын тап.































Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Информатика

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 6 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Урок информатики на тему "Орындаушылар және командалар жүйесі" 6 класс

Автор: Утеубекова Жадра Муратовна

Дата: 12.03.2020

Номер свидетельства: 542483


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Ваш личный кабинет
Проверка свидетельства