| Информатика 5-сынып |
Сабақтың тақырыбы: | Үлкен Мотор блогы. |
Мақсаты : | Үлкен Мотор блогытуралы таныстыру, бағдарламаны түсіне білуге әзірлеу. Ойлау, есте сақтау, сөйлеу мәнері мен қабілетін дамыту. |
Сілтеме | Мұғалімге арналған нұсқаулық, оқулық |
Нәтиже: | Екі үлкен мотордың әрқайсысын басқаруға арналған бағдарламаны жүргізеді, білімін кеңейтеді. Өз ойын еркін жеткізе алады. |
Негізгі идеялар | Оқушылар өзіне деген жауапкершілікті сезіну |
Сабақтың әдісі: | Диалог, топпен жұмыс, жұппен жұмыс, өз алдына жұмыс. Сыни тұрғысынан ойлау |
Ақпарат көздері | АКТ, интернет, оқулық, компьютер |
| Сабақ 45 минут |
Сабақ бөлімдері | Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті |
Алғашқы рефлексия уақыты | Көтеріңкі көңіл орнату үшін «Мен елімді сүйемін» тренингін ұйымдастырамын. Егер сіздің досыңыз болса, көршінің басын сипаңыз; Егер сіздің үйіңізде мысық болса, өз басыңызды сипаңыз; Егер сіз, иттерді жақсы көрсеңіз көршіңізді құшақтаңыз; Егер сіз құстарды жақсы көрсеңіз, қолыңызды созып, құстарша қанат қағыңыз. Егер сіз өз мектебіңізді жақсы көрсеңіз, аяғыңызды топырлатыңыз; Егер сіздер Отанымызды жақсы көрсеңіздер, алақандарыңызды соғыңыздар! Рахмет. |
Топтарға бөліну | «Пазыл» әдісі арқылы топқа бөлу. Роботтың қолы: қолын жоғары және төмен қозғалту.
Топтықжұмыстағырөлдер. | Пазылдықұрастырып 2топқабөлінеді: «Үлкен мотор», «Орташа мотор»
Топтық жұмыстағы ролдерді бөледі: Көшбасшы Баяндамашы Таймкиреп Сарапшы Хатшы сайлайды |
Үй тапсырмасы мен жұмыс | Сұрақтар қою: Робот дөңгелегі 480 градусқа айналу үшін қанша рет айналым жасау керек? Робот дөңгелегі 53 градусқа айналу үшін қанша рет айналым жасау керек? Робот дөңгелегі 8.7 айналым жасау үшін қанша градусқа айналу керек? Робот дөңгелегі 2.6 айналым жасау үшін қанша градусқа айналу керек? | Үй тапсырмасына жауап береді |
«Ой қозғау» әдісі | «Биші робот» жобасы туралы оқушылардың ойын білу Бейнеролик көрсету | Роботтың бейнесін қалай көз алдыларына келтіріп тұрғанын, қалай жұмыс істете алатындары туралы топтар бірлесе отырып ақылдасып, пікірімен таныстырып өтеді |
Практикалық жұмыстар | №1. Үлкен Мотор блогы (Large Motor) үлкен моторды қосып және басқару үшін қолданылады. Бізде мұндай моторлардың 2 бірлігі бар. Үлкен моторлардың біреуі сол жақ дөңгелекке, ал екіншісі оң жақ дөңгелекке қосылған. Енді, екі үлкен мотордың әрқайсысын басқаруға арналған бағдарламаны жазайық. «Bolshoi_motor» атты бағдарламаны құрыңыз. |
№2. Жасыл вкладкадағы Үлкен Мотор блогын (Large Motor) таңдаңыз (Сурет. А). Оны СТАРТ блогына жалғаңыз(Сурет. Б). |
Сабақты бекіту Проект (Биші робот) | Проект-1 (Биші робот) Робот алға 1 айналым жасайды, сосын артқа 1 айналым, сосын 2 айналым алға – 1 айналым артқа, сосын 2 айналым алға және 3 рет артқа айналып жұмысын аяқтайды. |
Бағалау | Бағалау (балдықжүйе) 17 – 20 = «5» 12 – 16 = «4» 6 – 11 = «3» 5 – төмен «2» | Топ басшысы критерийлер бойынша қойылған баллдарын есептеп ортақ бағасын шығарады |
Рефлексия | |
Үйге тапсырма беру | «Биші робот» сөзіне крассворд немесе ребус жасап келу |