Урок 23 "Сходинки до інформатики", 2 клас за Навчальною програмою для учнів 2-4 класівзагальноосвітніх навчальних закладів (Автори: Морзе Н.В., Ломаковська Г.В., Проценко Г.О., Коршунова О.В., Ривкінд Й.Я., Ривкінд Ф.М.).
Цілі уроку:
Навчальні:
Формування умінь та навичок роботи з інструментами графічного редактора, його палітрою;
Навчання передавати свої враження в малюнку;
Розвиваючі:
Поглиблення знань учнів про символи нашої держави (гімн, герб, прапор, рослини – символи);
Конкретизація знань про П.Г.Тичину на матеріалі його творів, розвиток та поглиблення любові до його віршів;
Розвиток швидкості читання;
Виховні:
Уточнення та розширення уявлень про велич і красу рідної Батьківщини ;
Виховання високих патріотичних почуттів до рідної України, її історії та традицій, до рідної землі з її неосяжними просторами;
Виховання любові до мистецтва.
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Формування умінь та навичок роботи з інструментами графічного редактора, його палітрою;
Навчання передавати свої враження в малюнку;
Розвиваючі:
Поглиблення знань учнів про символи нашої держави (гімн, герб, прапор, рослини – символи);
Конкретизація знань про П.Г.Тичину на матеріалі його творів, розвиток та поглиблення любові до його віршів;
Розвиток швидкості читання;
Виховні:
Уточнення та розширення уявлень про велич і красу рідної Батьківщини ;
Виховання високих патріотичних почуттів до рідної України, її історії та традицій, до рідної землі з її неосяжними просторами;
Виховання любові до мистецтва;
Виховання організованості, уважності, акуратності, старанності, наполегливості.
Форми організації навчальної діяльності:
Бесіда;
Розповідь;
Самостійна робота;
Практична робота;
Робота з зошитом;
Робота за картками;
Індивідуальна і парна робота за комп'ютером;
Міжпредметний зв’язок;
Диференційований підхід;
Фізкультхвилинка;
Обладнання та наочні посібники:
Персональні комп’ютери;
Програма “Графічний редактор”;
Ілюстративний та дидактичний матеріал;
Запис гімну України;
Портрет та збірник віршів П.Г.Тичини;
Пісня «Як же нам жити на рідній землі» (“За синєє небо, за жовте колосся боротися треба, щоб краще жилося, щоб щастя було.”), відео https://www.youtube.com/watch?v=QUB_GRHz5vE
Кабінет прикрашений рушниками, плакатами, приказками та прислів’ями.
На столі паляниця та квіти (рослини – символи України).
Хід уроку
Слово вчителя.
Українці мають славну історію та традиції.... Мають вони й свою державу, а кожна держава має свої національні символи, які люди шанують і бережуть.
( Звучить запис гімну України. Всі встають.)
НАЦІОНАЛЬНИЙ ГІМН України — це урочиста пісня, символ нашої державної єдності, яку більше століття тому написали поет Павло Чубинський та композитор Михайло Вербицький. Слова гімну, які були надруковані вперше в 1863 році, так припали до серця всім українцям, що вони навіть приписували їх Тарасу Григоровичу Шевченку!... Переконаний, що цей гімн увійде й у ваші юні душі та закарбується в них назавжди.
Які ще символи нашої держави ви знаєте?
( Показує ЗОЛОТИЙ ТРИЗУБ ).
ЗОЛОТИЙ ТРИЗУБ на блакитному тлі як символ влади — дуже давній знак. Він використовувався ще за часів Київської Русі, зокрема на монетах київського князя Володимира Великого, який жив більше тисячі років тому. Отже, нашому гербу — більше тисячі літ!
А тепер пофантазуємо, чому саме тризуб вважають гербом України? Мабуть, тому, що число «три» завжди вважалося числом казковим, чарівним. Пригадайте, лишень, народні казки, в яких зібрано мудрість народу за чимало століть його існування! Там ви знайдете й розповіді про трьох богатирів, про три бажання, які виконують чарівники, розповіді про три дороги, що лежать перед казковими героями, тощо. Оці всі речі й відбито в тризубі - гербі України.
НАЦІОНАЛЬНИЙ ПРАПОР України . Який він?
Сядьте, будьте ласкаві, за комп’ютери та покажіть, який є прапор нашої держави?
Самостійна робота.
Малювання прапорця .
ознайомлення учнів з кольорами — синім, жовтим і з простими геометричними
формами — прямокутником, квадратом;
розвиток навичок проведення горизонтальних, вертикальних і похилих ліній;
удосконалення вмінь малювання фарбами.
Робота із слабкими учнями.
Учитель пояснює, в якій послідовності це робити. Спочатку вертикальною лінією намічають зображення палички. Потім проводять верхню горизонтальну лінію полотнища. Порівнюють ширину полотнища з його довжиною. Встановлюють, що нижня лінія прапорця проходить по середині висоти палички. Відмічають це на малюнку і проводять нижню горизонтальну лінію зображення полотнища.
Учитель запитує:
— Де провести четверту лінію в малюнку полотнища? Він бере указку, прикладає її до зображення як четверту лінію, але навмисне занадто близько до палички (зображення полотнища стає дуже коротким). Учні не погоджуються з учителем. Тоді він переміщує указку вправо так, що прапорець виходить дуже вузьким і довгим. Учні відразу помічають це. Учитель домовляється з ними, що він рухатиме указку вліво, а вони порівнюватимуть зображення полотнища з моделлю і скажуть йому, де зупинитися і провести четверту лінію малюнка.
Намалювавши прапорець, учитель показує, як його розфарбувати . Для цього він вибирає фарбу на палітрі та інструмент “Заливка “ . Починаючи зверху, зафарбовує всю площину.
Треба правильно з’єднати лінії для зафарбовування. Чим більша крапка розриву, тим більший виро гід, що фарба виллється за межі прапорця.
Аналіз самостійної роботи.
А) Бесіда.
- Чому саме ці два кольори вибрано для нашого прапора?
- Які почуття, скажімо, викликає у вас жовтий колір?
Нумо зосередьтеся... Так, правильно! Жовтий колір — це колір пшеничної ниви, колір хліба — зерна, що дарує життя всьому сущому на землі. Жовтий колір — це ще й колір жовтогарячого сонця, без лагідних променів якого не дозрів би, не заколосився б життєдайний хліб.
- Ну, синій колір про що вам говорить?
Звичайно, це — колір ясного, чистого, мирного неба, де живе-розкошує, приносячи радість усім, жовтогаряче сонце! А невже без живлющої матері-води визрів би й заколосився б хліб? От вам ще один синій колір — колір цариці води.
Одним словом, колір жовтий — колір хліба, життя, а колір синій — це колір неба, колір миру. Тому, мабуть, народ України й вибрав поєднання цих двох кольорів для свого національного прапора.
Б) Перегляд кліпу.
Звучить пісня “За синєє море, за жовтеє поле …”
В) Висновок.
НАЦІОНАЛЬНИЙ ПРАПОР України — синьо-жовтий (жовто-блакитний). Він теж має досить давнє походження. Поєднання цих двох кольорів трапляється на гербах і прапорах нашого славного народу не лише за часів козацької вольниці, а набагато раніше — за княжої доби української держави.
Герб, прапор, гімн —три основні символи України.
Фізкультхвилинка.
У руках учнів рослини – символи ( калина, верба, тополя, вишня , барвінок, чорнобривці, соняшник, мальви) . Руки піднімають вгору.
Гей, у лузі рослина, гей, гей, похилилася . (Учні нахиляють руки вліво , вправо).
А ми тую червону калину, гей, гей, та піднімемо! (Учні підіймаються , зводячи руки догори).
Аналіз рослин , з якими виконувались вправи.
РОСЛИНИ — СИМВОЛИ УКРАЇНИ
Вчитель: Майже в усіх народів є улюблені рослини — символи : у канадців — клен, у росіян — берізка; а в нас верба й калина. Правду каже ' прислів'я: «Без верби й калини нема України». Взагалі, в українського народу є багато рослин, які в особливій пошані, і вони обов'язкові біля хати кожної дбайливої господині.
Не можна уявити собі двору на Україні, де б не ріс кущ калини; обов'язково садили вербу, тополю, вишню і, звичайно, прикрашали хатинку квітами: барвінком, чорнобривцями, соняшниками, мальвами.
Калина — це символ рідної землі, отчого краю, батьківської хати.
Учень 1.
Гей, у лузі червона калина, гей, гей, похилилася .
В українській творчості калина символізує мужність і незламність духу в боротьбі за незалежність рідного краю, благородний порив виборювати, відстоювати свободу і гідність людську.
ВЧИТЕЛЬ:Верба... Гляньте на неї ранньої весни, коли ще всі дерева стоять голі. А вона вже вкрита ніжними, молоденькими листочками. А через кілька днів вже зацвіте запашним жовтим цвітом .
Красуня-верба — корисна рослина, недарма народ здавна оспівував вербу, ввів і в легенди, казки.
Учень 3.
Вербова гілка у мене на столі,
Як символ сонця і тепла,
Ще схованих в імлі,
Як знак зеленої весни,
Котра ще вдалині.
Як знак, що щастя сад рясний
Даровано мені.
Вербова гілка на столі
У мене розцвіла...
Прилинуть, серце, журавлі,
А в них на кожному крилі
Дар сонця і тепла.
- Верба — то символ України. Тож не зміг розлучитися з нею Великий Кобзар і привіз із собою на заслання вербову гілочку, з якої розрослося велике дерево, назване вербою Тараса.
Учень 4.
Реве та стогне Дніпр широкий,
Сердитий вітер завива,
Додолу верби гне високі,
Горами хвилі підійма.
Між ярами, над ставами
Верби зеленіють...
І досі сниться: під горою
Між вербами та над водою
Біленька хаточка...
ВЧИТЕЛЬ. Отже, верба була священною для наших предків, священною вона повинна залишитися для нас.
ВЧИТЕЛЬ:Вишня. Вишневий сад супроводжує наші оселі хтозна й відколи, немов на нашій отчій землі і батьківщина цього чудового дерева.
У творчості Т. Шевченка образ вишні утвердився як символ України:
Учень 5.
Садок вишневий коло хати,
Хрущі над вишнями гудуть ,
Плугатарі з плугами йдуть,
Співають ідучи дівчата,
А матері: вечерять ждуть...
ВЧИТЕЛЬ: Отже, вишневе деревце, вишневий сад користуються любов'ю і великою пошаною. Найцінніші і найкращі слова присвячено їм. Образ вишні віднесено до символу України. «Любіть свою вишневу Україну, — закликає В. Сосюра.
Учень 6.
Любіть Україну, як сонце, любіть,
Як вітер, і трави, і води,
в годину щасливу, і в радості мить,
любіть у годину негоди!...
Любіть Україну у сні й наяву,
вишневу свою Україну,
красу її, вічно живу і нову,
і мову її солов'їну.
ВЧИТЕЛЬ:Тополя — символ рідної землі, символ дівочої вірності, краси.
Учень 7.
Тополі на волі
Стоять собі, мов сторожа,
Розмовляють з полем,
І все то те, вся країна
Повита красою...
Неначе диво.
А кругом
Широколистії тополі...
ВЧИТЕЛЬ: Барвінок. Україну можна назвати барвінковим краєм. Прекрасна осяйна ця рослина. Квітневої пори на коротких прямостоячих пагонах розкриваються ніжні, кольору небесної блакиті, п'ятипелюсткові квіти — це цвіте барвінок.
Барвінок має багато символів: символізує віру в свої сили, всепереможність природи, символ кохання, вірної і взаємної любові, краси, пам'яті.
Учень 8.
Недавно ще гула метелиця,
Іще лежить в низинах сніг,
А вже барвінку листя стелиться.
Зеленим килимом до ніг.
ВЧИТЕЛЬ:Чорнобривці. Немає України без білої хати і чорнобривців, які милують материнське око до сивих морозів.
Учень 9.
Чорнобривців насіяла мати
У моїм світанковім краю
І навчила співанки співати
Про надію квітучу мою.
Як на ті чорнобривці погляну,
Бачу матір стареньку.
Бачу руки твої, моя мамо,
Твою ласку я чую, рідненька.
ВЧИТЕЛЬ:Соняшник. «На сонечко я схожий і сонечко люблю, до нього повертаю голівоньку свою.
Соняшник упевнено і надійно увійшов у природний довкіл нашого краю. Золотоголова квітка на високому стеблі так і світиться, так і виграє повсюдно, обертаючись за рухом сонця, тягнучись до нього.
.
ВЧИТЕЛЬ:Мальви. У кожного народу є свої улюблені квіти. З давніх-давен народною квіткою на Україні була рожа рожева, або мальва.
Жила дівчина Меланія, красива і розумна. Одного разу . вороги вбили її батька і матір. Мальва вбила одного напасника, а сама втекла в ліс. Та одного разу підстерегли її вороги і порубали на дрібні шматки. Тіло порозкидали, а на тому місці виросли мальви, мальва стала символом України, яка віками боролася за своє визволення і нарешті здобула свою незалежність.
Практична робота за картками.
Вчитель роздає учням картки з віршами П.Г.Тичини .
Завдання :
По віршу намалювати, яка багата наша рідна земля, які неосяжні її простори.
Підсумок уроку.
Учні читають вірші, вчитель аналізує малюнки на ПК, задає питання:
Хто якими інструментами користувався?
На дошці виставляються картки з цими інструментами.
Так які можливості графічного редактору, з яким ми познайомились?
Вчитель ще раз аналізує малюнки, запитуючи:
Хто автор цього вірша?
А у тебе?
А хто написав твій вірш?
( П.Г.Тичина )
Вчитель.
Вірші Павла Григоровича Тичини часто порівнюють з музикою. Вони й справді звучать, як музика. Уважно прислухайся і почуєш шум гаїв, жебоніння струмка, подих вітерцю…
Багато у творах Тичини світла та барв. Його поезія музична, але й живописна.
Поет ніби вимальовує кожне слово, беручи на пензлик то золотисту ,то небесно – блакитну ,то сонячно – весняну, то казково – осінню фарбу.
А ще у поезії Тичини живуть глибокі почуття. Це і радість, яку дає поетові лісова квітка чи польовий колосок, і захоплення зайчиком, коли він розтуляє очі ромашкам. Це й осінній смуток , коли все навколо засинає і останні пожовклі листочки опадають з дерев. Це й почуття любові до тієї краси, що нас оточує.
А красою для Павла Тичини є земля і небо, метелик і пташка, трава й дерево, рідний край і та мова , яка робить людину поетом. Я впевнена, що ви любите свою рідну мову так , як любив її Павло Григорович, і що вона завжди звучатиме для вас ,як музика, буятиме усіма барвами життя, яке у вас попереду.
Домашнє завдання.
Відвідати бібліотеку, познайомитися з творами П.Г.Тичини, вивчити один із його творів.