Қысқа мерзімді жоспар
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | |||||||||||
Сынып: 5 | Қатысқандар: | Қатыспағандар: | ||||||||||
Сабақтыңтақырыбы | Компьютерде қандай маңызды құрылғылар бар? | |||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 5.1.1.1 процессор мен қатты дискінің қызметін қарапайым деңгейде түсіндіру | |||||||||||
Сабақтың мақсаты | Барлық оқушылар: Процессор мен қатты дискінің қызметін атап көрсетеді | |||||||||||
Оқушылардың басым бөлігі: Процессор мен қатты дискінің түрлерін ажырата алады | ||||||||||||
Кейбір оқушылар: Компьютерге жүктелген барлық бағдараламалар қатты дискіде сақталатынын анықтайды | ||||||||||||
Бағалау критерийі |
| |||||||||||
Ойлау дағдыларының деңгейлері | Білу, түсіну, қолдану. | |||||||||||
Тілдік мақсаттар
| Термин сөздер: Микропроцессор, қатты диск | |||||||||||
Құндылықтарға баулу | СТО, жауапкершілік, қарым-қатынасжасау, әрқашан оқуға дайын болу | |||||||||||
Пәнаралық байланыс | Ағылшын тілі, физика, математика | |||||||||||
Алдыңғы білім | Қауіпсіздік ережелерін біледі. Қауіпсіздік техникасы ережелерін бұзудың салдары туралы түсінеді. | |||||||||||
Сабақ барысы | ||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған жаттығутүрлері | Ресурстар
| ||||||||||
Сабақтың басы 5 мин | Ұйымдастыру кезеңі Ынтымақтастық атмосфера қүру, «Жүректен жүрекке» әдісі бойынша бір-біріне жылы лебіздер айту. | Жүрекеше беру арқылы | ||||||||||
«Мозайка» әдісі арқылы топқа бөлу. Компьютер құрылғыларының түрлері бойынша қиында картинкалар тарату. Суреттегі компьютердің негізгі, қосымша және тасымалдаушы құрылғылар арқылы топқа бөлінеді | қиында картинкалар «Мозайка» | |||||||||||
Алдыңғы сабақты қайталау: «Ыстық орындық» әдісі арқылы сұрау.Қойылған.сұрақтарға жылдам жауап береді. Сабақтың басынан соңына дейін өзін-өзі бағалау әдісі бойынша тапсырманың орындалу деңгейіне қарай өзін-өзі бағалау парақшасы арқылы бағалайды және мұғалім формативті баға береді | бағалау парақшалары | |||||||||||
Сабақтың ортасы 15 мин | Қызығушылығын ояту: «3 таяқша әдісі» Оқушыларға процессор мен қатты дискінің суретін көрсетіп, 1 сұрақ қоямын: суреттегі құрылғылардың атауын ата? 1 жауап, 1 идея әр топ өз ойларын айтады. Жаңа тақырыбымыз қалай аталуы мүмкін? Топтасып тақырыпты ашады. | |||||||||||
Оқулықпен топтық жұмыс: «Айналмалы бекет» әдісі бойынша оқулықтағы §2 оқып, түсінгендеріңді фличарт қағаздарға түсіріп топтасып, тақырыпты ActivStudio бағдарламасы арқылы түсіндіреді. | Оқулық, фличарт қағаздар, маркерлер, ActivStudio бағдарламасы | |||||||||||
Практикалық жұмыс 15 мин | №1 жұптық жұмыс | |||||||||||
| ||||||||||||
Дескриптор | Білім алушы: - құрылғылардың атауын жазады; - процессордың және қатты дискінің қызметін көрсетеді. | |||||||||||
№2 жеке жұмыс Қатқыл дискінің схеммасын қарап шығарылған төртбұрыштарды толтыру | ||||||||||||
Дескриптор
| Білім алушы Қатты дискінің құрлысы туралы жазады. | |||||||||||
№3 топтықжұмыс Эйлер Венн диаграммада «Процессор мен қаттыдискінісалыстыру» | ||||||||||||
Дескриптор | Білім алушы Процессор мен қатты дискінің ортақ қасиеттерін анықтап салыстырады | |||||||||||
Сабақтың соңы 5 мин | Үйге тапсырма: Компьютердің құрылғылары.12-13 беттер (оқуға) | |||||||||||
Кері байланыс Оқушылар сабақта Білдім, Үйрендім, Үйренгім келеді кестесі бойынша стикерлергежазады. | Стикерлер | |||||||||||
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? | Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау | ||||||||||
«3 таяқша» әдісі – диолог және қолдау көрсету тәсілі «Айналмалы бекет» әдісі «Ыстық орындық» әдісі | Оқушыларды материалды игеру деңгейін анықтау мақсатында тапсырма орындау барысында тиімді кері байланыс беріп отырамын. Оқушылар өзін-өзі әр тапсырма бойынша «Бас бармақ» әдісі арқылы бағалайды. Оқушыларды қалыптастырушы бағамен «Бағдаршам» әдісімен бағалаймын. | Оқушыларға қауіпсіздік ережесін сақтауды үнемі айтып отырамын. Адам мен компьютер арасындағы арқашықтықты сақтау ережелерін түсіндіремін. Көзге, қол білезіктеріне жаттығулар жасатамын. | ||||||||||