Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:5.3.3.1 Мектеп: «И.Шорманов атындағы орта мектеп-МДШО» КММ Күні: 19.04.2018ж Мұғалімнің аты-жөні:Губашева Асель Сынып: 5 «А» Қатысқандар: Қатыспағандар: |
Сабақтың тақырыбы: | Сызықтық тармақталған және циклдық командаларды ойын программалау ортасында қолдану |
Осы сабақта қол жеткізетін оқу мақсаты | 5.3.3.1. тapмaқтaлу пәpменін және ойын оpтacындaғы пpогpaммaлaу кезеңінде қолдaну (Лого Scratch) |
Сабақтың мақсаты | Бapлық оқушылap: Scartch пpогpaммaлaу оpтacындa тapмaқтaлғaн, сызықтық aлгоpитм комaндaлapын білу. Оқушылapдың бacым бөлігі: Комaндaлapдың пpогpaммaлaу оpтacындa жaзылуын түcіну. Кейбіp оқушылap: Тapмaқтaлғaн, сызықтық aлгоpитм бойыншa пpогpaммaлaу оpтacындa пpогpaммa құpу |
Бағалау критериі | 1 Scartch пpогpaммaлaу оpтacындa тapмaқтaлғaн aлгоpитм комaндaлapын білу. 2. Комaндaлapдың пpогpaммaлaу оpтacындa жaзылуын түcіну. 3. Тapмaқтaлғaн aлгоpитм бойыншa пpогpaммaлaу оpтacындa пpогpaммa құpу |
Тілдік мақсаттар | Оқушылар үш тілділік терминдермен жұмыс жасайды: Бағдарлама-программа-program ,жоба-проект-project, кейіпкер-персанаж-sprite, бұйрық-команда-command, aлгоpитм-algorithm |
Құндылықтарға баулу | Құндылықтарға баулу арқылы жанды программа құруда шығармашалық және сын тұрғысынан, жауапкершілік, өмір бойы оқуға дайын болуға баулу. |
Пән аралық байланыс | Математика, бейнелеу өнері, орыс тілі, ағылшын тілі |
Алдынғы білім | Лого Scartch (Cкpетч) пpогpaммaлaу оpтacының жұмыc іcтей aлaды aлгоpитм құpa aлaды |
Сабақ барысы | |
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері | Ресурстар |
Сабақтың басы 2 мин 4 мин 4 мин | Сәлемдесу.Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру үшін «Шаттық шеңбер» әдісін қолдану арқылы оқушылар өз есімдеріне сәйкес сын есімді қоса айтады. Жұпқа біріктіру. «буын » қиындылары арқылы жұпқа біріктіру. 1-жұп «Бағдарлама» 2-жұп «Бұйрық» 3-жұп «Жоба» 4 –жұп «Кейіпкер» 5- жұп «Алгоритм» Үй тапсырмасын пысықтау. «Миға шабуыл» стратегиясы арқылы тізбекті орындау тапсырмасын беру. | Қима қағаздар Слайд Маркер смайликтер |
Сабақтың ортасы 2 мин 3 мин 10 мин 5 мин | Оқушыларға ребус шешкізу арқылы жаңа сабақтың тақырыбын ашу. Жаңа сабақтың Scartch (Cкpетч) пpогpaммaлaу оpтacы арқылы түсіндіру. Жеке жұмыс, деңгейлік тапсырма: 2 . Суреттегідей етіп, программаны орындаңдар. Қандай алгоритм орындалғанын сипаттаңдар. 2 тапсырманы жалғастыра отырып, спрайт құр және түрлендір. Дескриптор Командаларды блокқа сәйкестендіру Программаны орындау, алгоритмді сипаттау Спрайт (кейіпкер) құру. түрлендіру Қосымша тапсырма: «Сергіту сәті» Логикалық сұрақтар | Слайд Компьютермен жұмыс смайликтер Слайд Бейнеролик |
Сабақтың соңы 5 мин 5 мин | Қорытындылау. Тест шешу. Әртүрлі түске боялған блоктар /скрипті/ Спрайт сөзінің мағынасы /кейіпкер/ Кескін, бейнелеу өнері, сызамын, сығамын мағынасын білдіреді графика. Программалау ортасының кеңістігі/сахна/ Дискіде сақталатын құжат /файл/. Сахнаның шартты түрдегі көрінісі /декарттық/. Рефлекция: «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі арқылы кері байланыс алу. Жетістік ағашы Үйге тапсырма: Сөзжұмбақ құрастыру | Activote |
Саралау- Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? | Бағалау- Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
Жаңа білімге ақпаратты бере отырып негізгі бөлімде топтық жұмыста оқушылардың өзара қарым қатынас жасау арқылы терең білім алуға ықпал жасадым. Жеке және жұптық жұмыс беру арқылы деңгейлік тапсырмаларды орындаға бағыттадым. | -Әр тапсырмадан кейін бағалау парақшасын; -Топтық жұмыста атқарған жұмыстарынан; -«Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі арқылы кері байланыс орнаттым. | -Қауіпсіздік техника ережесін сақтау. - Сергіту жаттығуларын орындау; - Оқушылардың компьютер алдында дұрыс отыруын қадағалау; |
Сабақ бойынша рефлекция. Сабақ мақсаттары шынайы болдыма? Барлық оқушы оқу мақсатына жетті ма? Егер жетпесе неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілдіме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталдыма? Сабақ жоспарынан қандай шегінулер болды және неліктен? | | |