kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Сызықтық құрылымды алгоритмдермен программаларды құру.

Нажмите, чтобы узнать подробности

оқушыларды сызықтық бағдарламаның құрылымымен таныстыру, өткен

                     тақырыптарды қайталай отырып, сызықтық алгоритмді, блок-схемасын,

                     программасын құру машығын қалыптастыру

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Сызықтық құрылымды алгоритмдермен программаларды құру.»

Сабақтың тақырыбы: Сызықтық құрылымды алгоритмдермен программаларды

құру.

Сабақтың мақсаты:
білімділік: оқушыларды сызықтық бағдарламаның құрылымымен таныстыру, өткен

тақырыптарды қайталай отырып, сызықтық алгоритмді, блок-схемасын,

программасын құру машығын қалыптастыру;
дамытушылық: Есте сақтау қаблетін дамыту, теориялық білім негізін практикамен

ұштастыра білуге үйрету;
тәрбиелік: пәнге деген қызығушылығын арттыру, әр оқушының алғырлық, зеректік

қасиеттерін дамуына жол ашу.
Сабақтың түрі: аралас сабақ
Сабақта қолданылатын әдістер: түсіндірмелі-иллюстративті, сұрақ-жауап, баяндау.
Сабақта қолданылатын құрылғылар: компьютерлік сынып, интерактивтік тақта.

Сабақтың барысы

І. Ұйымдастыру кезеңі
II. Жан-жақты білім тексеру.

1) Біз күнделікті өмірде белгілі бір әрекеттерді орындау барысын не деп атадық.(алгоритм)
2) Осы алгоритімді орындайтын кімдер? (адам, компьютер, робот т.б)
3) Алгоритімді кескіндеу тәсілдері. ( табиғи тілде, блок-схема, алгоитмдік тілде, программалау тілде)
4) Алгоритімді компьютер түсінетіндей тілде жазуды не деп атаймыз:? (прграммалау тілі)
5) Алгоритмді құрудың түрлері, қаңдай? (сызықты, тармақталу, циклдік)
6) Сызықты алгоритм дегеніміз не? (Егер командалар бірінен соң бірі ретімен орындалса, алгоритм сызықты деп аталады.)
7) Шамалар түрлері. (Айнымалы, тұрақты)
Var, writeln, readln операторларының қызметі. (айнымалаларды сипаттау, шығару , енгізу операторы)
9) Шамалар типтері. (Бүтін- integer,нақты- real)

Тапсырма 1 Қате жолды көрсет
program qq;
var a, b: integer;
x, y: real;
begin
a := 5;
10 := x;
y := 7,8;
b := 2.5;
x := 2*(a + y);
a := b + x;
end.

III. Жаңа сабақтарды түсіндіру:

Program программаның аты
var Сипаттау бөлімі
begin
Операторлар бөлімі
end.

Паскаль бағдарламаның тілінде сызықтық бағдарлама жасамас бұрын келесі түсініктемеге тоқталайық:

Сабақтың толық нұсқасын (сж+прз+прг) көшірі алыңыз Сабақтар көшіру – 2011 бет.

-Паскаль бағдарламалау тілінде операторлар қарапайым және құрама болып бөлінеді:
-Операторлар Begin және end операторлардың ішіне алынып жазылады:
-Тек меншіктеу операторларынан ғана тұрса, оны қарапайым оператор деп атайды.

Сызықты бағдарлама қарапайым операторлардан тұрады.
Сызықты бағдарлама жазу үшін келесі операторлар қолданылады:
:= меншіктеу операторы;
Read немесе readln – енгізу операторы
Write немесе writeln – шығару операторы.

Сабақтың толық нұсқасын (сж+прз+прг) көшіріп алыңыз Сабақтар көшіру – 2011 бет.

Презентация

Сызықтық бағдарламалар құрылымында бiр амалдан екiншi амалға өту тiзбектi түрде орындалады. Ешқандай шарт тексерiлмейдi, керi қайту немесе амалды қайталау болмайды.

Сызықтық алгоритмдерді бағдарламалау кезінде келесi негiзгi операторлар қолданылады:
read (readln)- берілгендерді енгізу,
write (writeln)-нәтижені шығару.
readln және writeln операторларынан кейін бірнеше мән жазылса олар жақшаға алынып, араларына үтір қойылады.
Сипаттау (var) бөлімінде барлық айнымалылардың типтері анықталады.

Есеп.
Екі бүтін санды қосып, қосындысын экранда шығару.

I V. Жаңа тақырыпты түсінуін тексеру

Сабақтың толық нұсқасын (сж+прз+прг) көшіріп алыңыз Сабақтар көшіру – 2011 бет.

72-бет, тапсырма №4 а)
program esep 4a;
var a,x,y: real;
begin
readln (a,x);
y:=(0.5*sqr(x))/sqrt(a+x)
writeln(‘y=‘,y);
end.

V Үй жұмысы
Оқулықтың 64-66 беттеріндегі 3.4.4. және 3.4.5. пункттерді оқып келу
Оқулықтың 72-бетіндегі №4 есеп және №5 есептің қалғандары

VI. Сабақтың қорытындысы
• Оператор дегеніміз не, олар қандай топтарға жіктеледі?
• Нәтижені экранға шығарудың қандай жолдарын білесіңдер?
• Экранға түсініктеме ретінде қолданылатын сөз тіркестері қалай шығарылады?
• Енгізу және шығару операторларының атқаратын негізгі міндеттері қандай?

VIІ. Бағалау





Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Информатика

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 5 класс

Скачать
Сызықтық құрылымды алгоритмдермен программаларды құру.

Автор: Битимова Айгерим Бериковна

Дата: 14.10.2016

Номер свидетельства: 349064


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Ваш личный кабинет
Проверка свидетельства