kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

"Символдық жолдармен жұмыс жасау" 9-сынып

Нажмите, чтобы узнать подробности

Өткенді қайталау үшін  «Диалог әдісі». Кіру сұрақтары арқылы қорытындылаймын

 

1.Символдық шамалар дегеніміз не?

2.Символдық шамалар  қалай жазылады?

3.Символдық шамаларды қандай қызметші сөзбен сипаттайды?

4.Бос мәтін деген не?

5.Символдық шамалармен жұмыс жасағанда қандай операцияларды қолданамыз?

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«"Символдық жолдармен жұмыс жасау" 9-сынып»

Сабақ: №

Мектеп: Е.Айшуақұлы атындағы орта мектеп

Пәні: информатика

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Сатыбалдиева Г.

Сынып: 9 «А», «Ә», «Б»

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы:

Символдық жолдар

Сабақ негізделген оқу

мақсаты

Символдық шамалармен жұмыс істеуді және оларға қолданылатын функциялармен таныстыру


Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар:

Символдық шамалармен жұмыс істеуді және оларға қолданылатын функциялармен танысады.

Оқушылардың басым бөлігі:

символдық шамалардың жазылуын, қолдану жолдарын, стандартты функциялардың қызметтерін біледі

Кейбір оқушылар:

Символдық шамаларды дұрыс сипаттап, стандартты функцияларды программаларда қолдана алады.



Тілдік мақсат

Оқушылар:

Символдық және жолдық шамаларды ажырата алады

Негізгі сөздер мен тіркестер:

char,chr(x), ord(x), Pred(x), Succ(x), Upcase(x)

Сыныптағы диалог үшін пайдалы тілдік бірліктер:

1.Символдық шама деген не?

2.Символдық шамалар қандай қызметші сөзбен белгіленеді?

3. Символдық мәліметтерді енгізудің қандай ерекшеліктері бар?

4.Паскальда «бос орын» қандай рөл атқарады?

Талқылауға арналған тармақтар:

Символдық шамаларға қолданылатын қандай стандартты функцияларды білесіңдер?

Жазылым бойынша ұсыныстар:

Символ, шама сөзінің үш тілде аталуын білу

Алдыңғы тақырып

Символдық шамалармен жұмыс жасау

Жоспар


Жоспарлаған

Уақыт

40 минут


Жоспарлаған жаттығулар (төмендегі

жоспарланған жаттығулармен қатар

ескертпелерді жазыңыз)


Ресурстар


Басталуы

2 мин



5 минут

Өткенді қайталау

Ұйымдастыру.

Санау арқылы 2 топқа бөлемін

Өткенді қайталау үшін «Диалог әдісі». Кіру сұрақтары арқылы қорытындылаймын


1.Символдық шамалар дегеніміз не?

2.Символдық шамалар қалай жазылады?

3.Символдық шамаларды қандай қызметші сөзбен сипаттайды?

4.Бос мәтін деген не?

5.Символдық шамалармен жұмыс жасағанда қандай операцияларды қолданамыз?










Үлестірмелер, оқулық, жұмыс дәптері




Ортасы

10 минут

































практикалық жұмыс


10 минут


«Түсіну» теориясы. Мағынаны тану

Жұптар арасында «Көршіңе әңгімелеп бер» әдісі бойынша жаңа сабақты оқып, бір- біріне баяндап берулері керек. 

Символдық шамаларға қолданылатын функциялар

Атауы

Әрекеті

Length(s)

S- Жолдың ұзындығын анықтайды (қанша символ бар екенін)

Length(‘modem’) =5

Copy(s,p,n)

S- cөзінің р нөмірінен бастап, қатар тұрған n- символды көшіріп алады

Delete(s,p,n)

S-cөзінің р нөмірінен бастап тұрған n- символды өшіреді

Concat(s1,s2,…sN)

s1,s2,…sN айнымалылар мәндерін тұрған орындары бойынша біріктіреді

Insert(s1,s2,n)

s1 сөзін s2 сөзіне n- нөмірінен бастап тіркеп жазады

«Стикерлер» әдісі бойынша жұптар арасында сұрақтарға жауаптар беріледі 

Оқушыларға практикалық тапсырманы орындауға беремін.


«Қолдану» практикасы. Төменде берілген есептерді шығару 

№1. А= “апельсин”

copy(a,6,1)+ copy (a,8,1)+ copy (a,5,1)

“пена”

№2. А= “апельсин”

copy (a,6,1)+ copy (a,2,1)+ copy (a,1,1)+ copy (a,8,1)+ copy (a,7,1)+ copy (a,3,3) “спаниель”

№3. C= “ катамаран”

B:= copy (с,1,4)+ copy(с,7,2)+ copy(a,1,1)+copy(с,3,2)

“катаракта”

№4. A= «Қазақстан» - ға тең. Қиып алу амалдарын орындай отырып, «Астана», «Ана» сөздерін құрастыру

Жауабы; copy(a,2,2)+ copy (a,6,4)+ copy(a,2,2) ----«Астана»

Жауабы; copy(a,8,2)+ copy(a,2,2) ----«Ана»




Оқулық,

маркерлер,

плакаттар,

стикерлер,

үлестірме қағаздар,

интерактивті тақта











Оқулық, дәптер, компьютер

Сергіту сәті
«Пирамида» ойыны

5 мин


Информатика пәніне қатысты сөздердің ағылшынша нұсқаларын тауып, пирамида құрастыру

үлестірмелер


практикалық жұмыс

№ 5.Программа үзіндісінің орындалу нәтижесін (компьютерсіз) анықтау керек

a:=«портал»; delete (a,5,2);

b:= «сын»;

c:=a+ «фель»;

insert( «ып», b,4);

writeln(‘a=‘,a, ‘c=‘,c, ‘b=‘,b);

end.

Жауабы: а= «порт»

c=«портфель»

b= «сынып»


Жұмыс дәптері, интертақта

Сабақты қорытындылау

5мин

«Жинақтау» теориясы.
«Адасқан функциялар»

Функцияларды әрекетіне қарай сәйкестендіру

Оқулық,интертақта


Аяқталуы


5 минут


Критерийлер арқылы өзін-өзі бағалау. Топтық жиынтық бағалау.


Үйге тапсырма: §10


Жиынтық бағалау парағы

Оқулық,

күнделік

Үлестірме қағаздар

Қосымша ақпарат: Информатика 9-сынып Арман-пв баспасы,

авторы Сапарғалиева Б.Қ, Масалимова Н.Е 2013 жыл

Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз?


Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Пәнаралық байланыс. Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланыс. Құндылықтардағы байланыс




Рефлексия

Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма?бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарланған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?

Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.





Қорытынды бағамдау.

Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз?)

1:

2:

Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз?)

1:

2:

Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?

Кері байланыста жазылған ұсыныстар мен сұраныстарға негізделемін.




Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Информатика

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 9 класс

Скачать
"Символдық жолдармен жұмыс жасау" 9-сынып

Автор: Сатыбалдиева Гульнара Шалхыбаевна

Дата: 07.02.2018

Номер свидетельства: 455572


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Ваш личный кабинет
Проверка свидетельства