kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Сабақтың тақырыбы: Ы. Алтынсарин «Қыпшақ Сейтқұл» Сейтқұл – ел қамқоршысы

Нажмите, чтобы узнать подробности

Сабақтың тақырыбы

Ы. Алтынсарин «Қыпшақ Сейтқұл» Сейтқұл – ел қамқоршысы

Күні

22.11.2018жыл

Сыныбы

5 «г»

Машықкер

Сундеткалиева Алида Данияровна

Осы сабақта қол жеткізетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

5.1.3.1(Т/Ж)-көркем шығармадағы кейіпкерлер портреті мен іс-әрекеті арқылы образын ашу;

5.2.1.1(А/И)-әдеби шығармадағы екі нәрсені салыстыра суреттеулер мен қарама – қарсы суреттеулерді табу;

Күтілетін нәтижелер

Кейіпкерлердің образын ашады, әдеби шығармадағы суреттеулерді табады, әңгіменің сюжетін ретімен орналастырады.

Сабақтың түрі

Аралас сабақ

Пәнаралық байланыс

География, тарих

Қажетті құрал – жабдықтар

Интеративті тақта, тақырыпқа қатысты слайдтар, видеоролик, портрет, оқушылардың есімдері, мөр, кластер, қағаздар, асық.

Оқу әдістері

«Мозайка» әдісі, «Алтын сақа» ойыны, «Мөр»әдісі, «Асық қоры» әдіс, . «Жұмыс үстелі» әдісі, «Венн диаграммасы» әдісі, «5 минуттық эссе» әдісі, «Баспалдақ» әдісі.

Дереккөздері

5-сынып «қазақ тілі» Атамұра баспасы, 2017ж., әдістемелік құрал, дидактикалық материалдар.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Сабақтың тақырыбы: Ы. Алтынсарин «Қыпшақ Сейтқұл» Сейтқұл – ел қамқоршысы»

Сабақтың тақырыбы

Ы. Алтынсарин «Қыпшақ Сейтқұл» Сейтқұл – ел қамқоршысы

Күні

22.11.2018жыл

Сыныбы

5 «г»

Машықкер

Сундеткалиева Алида Данияровна

Осы сабақта қол жеткізетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

5.1.3.1(Т/Ж)-көркем шығармадағы кейіпкерлер портреті мен іс-әрекеті арқылы образын ашу;

5.2.1.1(А/И)-әдеби шығармадағы екі нәрсені салыстыра суреттеулер мен қарама – қарсы суреттеулерді табу;

Күтілетін нәтижелер

Кейіпкерлердің образын ашады, әдеби шығармадағы суреттеулерді табады, әңгіменің сюжетін ретімен орналастырады.

Сабақтың түрі

Аралас сабақ

Пәнаралық байланыс

География, тарих

Қажетті құрал – жабдықтар

Интеративті тақта, тақырыпқа қатысты слайдтар, видеоролик, портрет, оқушылардың есімдері, мөр, кластер, қағаздар, асық.

Оқу әдістері

«Мозайка» әдісі, «Алтын сақа» ойыны, «Мөр»әдісі, «Асық қоры» әдіс, . «Жұмыс үстелі» әдісі, «Венн диаграммасы» әдісі, «5 минуттық эссе» әдісі, «Баспалдақ» әдісі.

Дереккөздері

5-сынып «қазақ тілі» Атамұра баспасы, 2017ж., әдістемелік құрал, дидактикалық материалдар.

Тапсырмалар


Сабақ барысындағы мұғалім мен оқушының іс- әрекеті:

Тапсырма

Мұғалімнің іс – әрекеті

Оқушының іс – әрекеті

Сабақтың басы

Оқушыларға психиологиялық ахуал туғызу

2 мин.





Өткен сабақты тексеру

3мин.





Қызығушылықты ояту

5 мин.

Оқушылармен амандасып, сыныпты түгендейді.

Оқушыларды «Мозайка» әдісі бойынша тақырыпқа байланысты суреттердің бөліктерін таратамын, суреттерді құрау арқылы адамның қасиеттеріне байланысты 4 топқа бөлемін.

Үй тапсырмасын: «Алтын сақа» ойыны. Оқушыларға алшы, тік, бүк, тәйке деген жазулары бар қима қағаздар таратылады. Мұғалім асықты иіріп, асықтың түсу түрлеріне байланысты үй тапсырмасына жауап береді.

ҚБ. «Мөр»әдісі бойынша бағалаймын.

Топқа бөлінген суреттерде не көріп тұрсыздар?

Бұл қасиеттер адам бойына не үшін қажет?

Біздің бүгінгі сабағымызбен қандай байланысы бар?

Мұғаліммен амандасады.

Сабаққа зейіндерін аударады.

Оқушыларды «Мозайка» әдісі бойынша 4 тоқа бөлінеді.

1 – топ: Еңбекқор

2 – топ: Адал

3 – топ: Қамқорлық

4 – топ: Бірлік





Оқушылар үй тапсырмасына жауап береді.







Оқушылар бағаланады.

  • Еңбектеніп жатқан балалар;

  • Әр түрлі ұлт өкілдері;

  • Әжеге көмектесіп жатыр.

  • Еліне еңбек ету т.б.

  • Ы. Алтынсарин «Қыпшақ сейтқұл»

Сабақтың ортасы

22




























































Сабақтың тақырыбы: Ы. Алтынсарин «Қыпшақ Сейтқұл» Сейтқұл – ел қамқоршысы

1 – тапсырма. Берілен сурет бойынша кейіпкерлердің портретін сипаттап жазыңыз. Кейіпкер әрекетіне дәлел келтіріңіз. Әрекеті негізінде кейіпкер образын 2 сөйлеммен талдаңыз.

Суреттер

Оқиғалар

Мінездеме







Дескриптор:

  • Суретке мұқият зер салып, кейіпкердің портретін(бет –әлпеті,киімі) сөзбен сипаттайды;

  • Кейіпкердің іс – әрекетіне 1 дәлел келтіреді;

  • Іс – әрекет негізінде кейіпкер образына 2 сөйлеммен талдау жасайды.























ҚБ. «Асық қоры» әдіс бойынша бір – бірін бағалайды.

2-тапсырма. «Жұмыс үстелі» әдісі. Әңгімені сюжеті бойынша ретімен орналастыру керек.

Сейітқұлдың жаңа қоныс іздеуі

Жаңа кәсіппен айналысқан ел

Жұрт ағасы болған Сейітқұл






ҚБ. «Асық қоры» әдіс бойынша бір – бірін бағалайды.


3 – тапсырма. «Венн диаграммасы» әдісі бойынша әдеби шығармадағы екі нәрсені салыстыру.

Сейтқұл

Ұқсастығы

Ағасы








ҚБ. «Асық қоры» әдіс бойынша бір – бірін бағалайды.

Оқушылар күннің жазын жазып, сабақтың тақырыбымен танысады.

1 – тапсырма. Берілен сурет бойынша кейіпкерлердің портретін сипаттап жазады. Кейіпкер әрекетіне дәлел келтіреді. Әрекеті негізінде кейіпкер образын 2 сөйлеммен талдайды.

Суреттер

Оқиғалар

Мінездеме

Қыпшақ сейітқұл отыз үйлі тобырымен, жұрттың тегіс аттаныс барымтасы бар уақытта, бұл отыз үй кедейді қалайынша етсем байытып, халық қатарына қосамын деп ойға қалды.

Өз қарабасынан гөрі халық қамін ойлайтыназамат.


Түркістан жағында көрген үлгісімен судан арық қазып шығарып, егінге су жіберді.

Жаңалыққа жаны құмар, озық елдерден үлгі алған.Егіншілікпен еліне жайлы жағдай жасауды армандады

Сейітқұл, құрметті тілеу сейдалин сұлтанның айтуы бойынша, 1830-жылдарда өтіпті-міс.

Сейітқұл зр еңбектің арқасында халқына сүйікті болып, мұратына жетеді.

ҚБ. «Асық қоры» әдіс бойынша бір – бірін бағалайды.

2-тапсырма. «Жұмыс үстелі» әдісі. Әңгіменің сюжеті бойынша ретімен орналастырды.


ҚБ. «Асық қоры» әдіс бойынша бір – бірін бағалайды.


3 – тапсырма. «Венн диаграммасы» әдісі бойынша оқушылар әдеби шығармадағы екі нәрсені салыстырады.

Сейтқұл

Ұқсастығы

Ағасы

Халықты егін егуге үйретті, еңбекке баулыды

Ағайынды, бай болғысы келді...



Барымта, ұрлық жасап бай болғысы келді.

ҚБ. «Асық қоры» әдіс бойынша бір – бірін бағалайды.


Сабақтың соңы.















Бағалау

2 мин.

«5 минуттық эссе» әдісі бойынша «Еңбек мұратқа жеткізер» тақырыбында эссе жазыңыз.

Дескриптор:

-Кіріспе бөлімде Сейтқұл туралы өзіндік пікір білдіру

-Негізгі бөлімде Сейтқұлдың бойындағы адамгершілік қасиеттерін жинақтау

-әр қасиетіне шығармадан дәлел

-Қорытынды бөлімде Сейтқұлдың бойынан өзіне үлгі алатын қасеттерін айтып,ойын тұжырымдау

ҚБ. «Асық қоры» әдіс бойынша бір – бірін бағалайды.

«Асық қоры» әдісі. Белсене қатысқан оқушыларға әр тапсырма сайын асық беріліп отырады. Көп асық жинаған оқушы бағаланады.


«5 минуттық эссе» әдісі бойынша «Еңбек мұратқа жеткізер» тақырыбында эссе жазыңыз.


Еңбек түбі – береке дейді халқымыз. Қыпшақ Сейітқұл әңгімесі осы мақалға дәлел бола алады. Өйткені ол зор еңбектің арқасында халқын берекеге кенелткен жан. Талмай еңбектене білсек қана, елімізді көркейте аламыз.



ҚБ. «Асық қоры» әдіс бойынша бір – бірін бағалайды.


Оқушылар бағаланды.

Үйге тапсырма

2 мин.

Ойтаразы

2 мин.

«Еңбек мұратқа жеткізер» тақырыбында эссе жазыңыз.

Оқушыларға «Баспалдақ» әдісі арқылы суреттер таратылады. Оқушылар кері байланыс орнатып маған тапсырады.

Үй тапсырмасын күнделіктеріне жазып алады.



Оқушылар «Баспалдақ» бойынша кері байланыс орнатты.

Аты – жөнім: Оразғали Аружан

Маған бәрі түсінікті, өзгелерге түсіндіре аламын.


































Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Информатика

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 5 класс

Скачать
Сабақтың тақырыбы: Ы. Алтынсарин «Қыпшақ Сейтқұл» Сейтқұл – ел қамқоршысы

Автор: Сундеткалиева Алида Данияровна

Дата: 21.11.2018

Номер свидетельства: 486891


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Ваш личный кабинет
Проверка свидетельства