-
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Paint графикалық редакторының мүмкіндіктерімен таныса отырып, оқушыларға суретті, суреттің бір бөлігін ерекшелеуді және оның көшірмесін алуды, жылжытуды, өлшемін өзгертуді, жазу құралын пайдалануды үйрету.
Дамытушылық: Оқушылардың ойлау және ой қорыту кабілеттерін, Paint графикалық редакторында сурет салу, өзін-өзі бағалау дағдысын жетілдіру.
Тәрбиелік: Оқушыларды ұқыптылыққа, ұйымшылдыққа, шапшаңдыққа, топпен жұмыс жасауға тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: жаңа білімді меңгеру, практикалық сабақ
Сабақта қолданылатын әдіс – тәсілдер: түсіндіру, көрнекілік, сұрақ –жауап, тест жұмысы, практикалық жұмыс, деңгейлік тапсырмалар
Сабақтың көрнекіліктері: оқулық, компьютер, интериактивті тақта, слайдтар
Сабақтыңбарысы:
- Ұйымдастырукезеңі.
- Үй жұмысын тексеру
- Жаңасабақ
- Практикалықжұмыс
- Сергітусәті
- Үйгетапсырма
- Бағалау
-
Сабақтыңжоспарыалтыкезеңнентұрады:
1. Кәсіби кеңес;
2. Сәйкесін тап;
3. Ақпарат қабылдау;
4. Тәжірибелік жұмыс.
5.Сергіту сәті 6. Өзіңді тексер
I. Ұйымдастыру кезеңі. Оқушыларды топқа бөлу.
Құрметтіоқушылар!
Бүгінбіздіңсабағымыз “Еңүздікзауыт -2014” сайысытүріндеөтпек. Олүшінқазірсендерекітопқабөлініп, зауыттарыңаатқоясыңдар.
Жарысбарысындасендербіздіңэлектрондықпоштамызғатүскенсұрақтарғажауапберіп, тапсырыстардыорындайсыңдар.
Қайзауыткөбіректапсырыстардыорындапжәнесұрақтарғадұрысжауап берсе, солзауыт ”Еңүздік зауыт-2014” атағынжеңіпалмақшы.
Олайболсабіріншікезеңіміздібастаймыз. Бұлкезең «Кәсібикеңес» депаталады
Біздің электрондық поштамызға қарапайым адамдардан көптеген сұрақтар түсіп жатады. Мен сұрақтарды үлкен экранға шығарып тұрамын, қай зауыт кеңес беруге дайын болса, жауап беріп өздеріне ұпай жинайды. Ойлануға 1-2 минут уақыт беріледі. Дайын топ қол көтеріп жауап береді.
Студенттен сұрақ: Құрметті мамандар, мен бүгін емтихан тапсырайын деп отырмын. Маған мына сұрақтың жауабы керек еді: Графикалық редактор дегеніміз не?
Жауабы: графикалық бейнелерді құруға және өзгертуге арналған программа
Оқушыдан сұрақ: Менің атым Аяулым. Мен 5 сыныпта оқимын. Мен сол күні сабақта болмап едім.Түсінбей отырмын. Paint қандай редактор?
Жауабы: Paint(ағылшынша сурет, сурет салу) – бұл растрлық (нүктелерден тұратын) бейнелермен жұмыс істеуге арналған графикалық редактор.
Айнұрдың сұрағы: Құрметті мамандар! Сіздер бәрін білесіздер ғой.Мен сайысқа дайындалып отыр едім. Маған мынадай сұрақ берілді? 1 Гбайтта неше Мбайт бар?
Жауабы:1 Гбайтта(гигабайтта)-1024 Мбайт бар
Оқушыдан тағы да сұрақ келіп тұр: Графикалық редактор бізге не үшін қажет?
Жауабы:Сурет салу үшінкерек.
Оқушыдансұрақ:Сәлемдостар!МеніңатымБолат. Мен 5 сыныптаоқимын. Мағанкөмектесіңдершұғыл!
Расторлықбейнелернедентұрады? Пиксель дегеніміз не?
Жауабы: Растрлық бейнелер пиксельдерден тұрады. Пиксель дегеніміз – растрлық бейненің ең кішкентай элементі.
«Ертегілер елінен» сұрақ: Құрметті мамандар! Мен Алдар Көсемін. Мені барлықтарын білетін шығарсыңдар. Хан алдағанымды біліп, маған мынадай сұрақ беріп тұр, егер жауабын таппасам хан мені жазалайды.
Сұрақ:Paint редакторын қалай іске қосамыз?
Жауабы: Баптау – барлық бағдарламалар- стандартты - Paint.
ІІ- кезең: «Сәйкесін тап» деп аталады.
ІІІ кезең: « Ақпарат қабылдау» кезеңі.
Жаңа сабақты түсіндіру.
А) Сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлау.
Ә) Мұғалім түсіндірмесі:
Суретті өзгерту үшін алдымен оны тұтастай немесе қажетті бөлігін – фрагментті ерекшелеп алады. Ерекшелеу үшін Ерекшелеу сайманы қолданылады. Суретті тұтастай ерекшелеу үшін Ctrl+A пернесін немесе Ерекшелеу – Бәрін ерекшелеу бұйрығын орындауға болады.Ерекшелуден бас тарту үшін басқа сайманды таңдасаңдар жеткілікті.
Ерекшеленген фрагменттерге қандай амалдар қолдануға болады.?
1. Мөлшерді өзгерту – тышқанның сілтемесін сегіз ерекшелеу маркерінің біріне апарып тышқанның сол жақ батырмасын басып өзгерту.
2. Орнын ауыстыру – ерекшеленген фрагментті тышқанның сол жақ батырмасын басып жылжыту.
3. Көшіру.
1-тәсіл – фрагменттіCtrlпернесінбасыпжылжытамыз-жекекөшірмесіналамыз.
2-тәсіл-фрагменттіShiftпернесінбасыпжылжытамыз – оныңізі бар көшірмесіналамыз.
3-тәсіл – фрагменттіалмасубуферінекөшіріп, қаншареткерекболса, соншареткірістіру.Көшірмеалмасубуферіненәрқашанэкранныңсолжақжоғарғыбұрышынакірістіріледі.
Мәтінменжұмысістеу
Paint – графикалық редактор болғандықтан және мәтінмен жұмыс істеуге арналмағандықтан, суретпен бірге көбіне қысқа және ірі тақырып атаулары, жазба белгілеулер құрылады.Мәтін енгізу үшін, Мәтін сайманын таңдау керек. Жұмыстың бірінші кезеңі – енгізу өрісін құру.
IV. Компьтердегі тәжірибелік жұмыс.
А деңгей
1. Раіnt – та құжат құрыңдар.
2. Кемпірқосақтың суретін салыңдар
3. «Кемпірқосақ» деген атпен сақтаңдар.
В деңгейі
1. Paint – бағдарламасын ашыңдар.
2. Сурет салудық оңтайлы тәсілін табыңдар. (90 – сурет.)
3. Жұмысты «Электровоз» файлындасақтаңдар.
V. кезең: Сергіту сәті. (көзге арналған жаттығулар)
Жұмбақ шешу
Ұзынтұра жалқаубек,
Тұрмай ылғи жатады.
Қозғала қалса артынан,
Ешбір белгі қалмайды.
/бос орын немесе пробел/
Пернелік деген атаның,
Немерелері алғашқы.
12 ағайынды,
Есімдері Ғ /эф/ әрпімен басталады.
Бұлқандайпернелер?
/функционалдықпернелер/
Бұтақорнындамыңбіринесі,
Компьютер жанымекені.
/кактус/
Ақпарлардықағазғашығарады,
Бұлқұрылғықалайдепаталады?
/принтер/
VІ кезең: “ Өзіңдітексер ” ( тест жұмысыоқулықтан )
1. Егеререкшеленгенфрагменттітышқанныңоңжақбатырмасыменшертсек, онда:
А) контекстікмәзірпайдаболады.
В) ерекшеленген фрагмент жоғалады
С) фрагмент басқатүскебоялады.
Д) Ештеңеболмайды
2. СуреттіңерекшеленгенфрагментінCtrlбатырмасынбасыпжылжытуқандайбұйрыққапарапаар?
А) қиыпалу
В) көшіру
С) бейнелеу/ бұру
Д) түсіналмастыру.
3. Суреталмасубуферіненқайдакірістіріледі.
А) экранныңортасына
В) Төменгіоңжақбұрышына
С) Жоғарғысолжақбұрышына
Д) экранныңтөменгіжағына
4. Қандайперненіжібермейұстаптұрып, «ізі бар» көшірмеалуғаболады?
А) ESC
B) Tab
C) Ctrl
D) Shift
5. Қандайсайманныңкөмегіменмәтіненгізугеболады?
А) Өшіргіш
В) Мәтін
С) Қарындаш
Д) Қылқалам
6. Мәтінтүсі:
А) Өзгертілмейді
В) Фонныңтүсіменбірдей
С) Палитра тышқанныңсолжақбатырмасыншертуарқылытаңдалады.
Д) Әрқашанқара
Жауаптары:
1 2 3 4 5 6
А В С D B C
VII. Үйгетапсырма. 16 оқу, мазмұндау. 138 бет Сдеңгейініңтапсырмасынорындау.
VIII. Бағалау.Жеңіскежеткентоптымарапаттау. Оқушылардысабаққақатысуынақарай
бағалау.