Оқу мақсаттары: | Растрлық кескіндерді құру және өңдеуді практика жүзінде меңгеру. Білім жетістіктерін әділ бағалауды қамтамасыз ету. |
Жетістіктер критерийлері | Барлық оқушылар |
Компьютерлік графика және оның түрлері туралы мәлімет алу. Біліп үйренгендерін қолданып, практикалық түрде берілген тапсырмаларды орындайды. |
Оқушылардың басым бөлігі |
Түсінеді, талдайды, білімін қолданады: графикалық редакторды пайдалана отырып, сурет салып, өңдеуді үйренеді. |
Кейбір оқушылар |
Білімін жинақтайды, рефлексия жасайды: оқып үйренгендерін практикада қолдана алады. |
Өткен тақырып | «Мен саған, сен маған» сұрақ қою арқылы өткен тақырыпты қайталау. |
Қолданылатын әдіс-тәсілдер | СТО, «Инсерт», «Мен саған, сен маған», «Ой қозғау». |
Қолданылатын ресурстар | Оқулық, компьютер. |
Пәнаралық байланыс | Сурет, жаратылыстану. |
Жұмыс түрлері | Тапсырмалар, қосымшалар | Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті (нәтижесі) |
І кезең |
Ұйымдастыру кезеңі | «Шаттық шеңбері». Оқушылар бір-біріне тілектерін айтады. Практикалық жұмыстың мазмұны мен мақсаты айтылады. | Сынып оқушыларының зейінін сабаққа аудару. Психологиялақ ахуал қалыптастыру, топтастыру. | Сынып оқушылары шаттық шеңберіне тұрады, бір-біріне жақсы тілектерін айтады. |
Үй тапсырмасын тексеру | «Инсерт» әдісі бойынша үй тапсырмаларын тексеру. Программалық жабдықтама деген не? Арнайы және әмбебап программаларға не жатады? Қандай ОЖ-ді білесіңдер? | Сұрақтарды интербелсенді тақтадан көрсетеді немесе өзі айтып тұрады. Дұрыс жауап бергендігін қадағалау, тексеру. | Мұғалім берген сұрақтарға жауап береді. Оқушылар өз ойларын айтады. |
Қызығушылығын ояту, мәселе қою | «Ой қозғау» әдісі бойынша көпір тапсырмасы сұралады. Ақпараттың қандай түрлері бар? Графикалық ақпарат деген не? | Оқушы жауаптары тыңдалады. Қосымша сұрақтар қою арқылы толықтырылады. | Көпір тапсырмаларында берілген сұрақтарға әр топ сыни тұрғыдан ойлау арқылы жауап береді. |
ІІ кезең |
Растрлық кескіндермен жұмыс жасау. Оқулықтағы жобалық жұмыс (топтық жұмыс, презентация, мұғаліммен бірге бірге талдау) | Оқулықтағы жобалық тапсырмаларды орындау. | Компьютерлік графика және оның түрлері туралы мәлімет беру. Графикалық редактормен қысқаша таныстыру. Жобалық жұмысты орындауға нұсқау көрсету. | Оқушылар берілген жобаны компьютерде орындайды. Оқулықпен жұмыс жасау. Тақырып бойынша алған білімдерін практикада қолдану. |
Сергіту сәті | Ән тыңдау арқылы жаттығу жасау. | Оқушылармен бірге сергіту жасау. | Жаттығу жасайды. |
ІІІ кезең |
Бағалау, кері байланыс (бағалау парағы бойынша) | Оқушылар өздерін «Бас бармақ» әдісі арқылы бағалайды. Мұғалімнің тексеруінен кейін, дұрыс нәтижелері салыстырылады. | Оқушылардың бағалау парағына бағаларын дұрыс қойғанын қадағалайды. Қорытынды бағаларын қояды. | Топ оқушылары өздерінің бағаларын бағалау парағына қояды. |
Үй тапсырмасы: §13-ті оқу. Компьютерлік графика (слайд дайындау). Растрлық және векторлық кескіндерді құру. | Оқушыларға үй тапсырмасын орындауға нұсқау беру. | Оқушылар үй тапсырмаларын орындайды. |
Қорытынды: Сабақтың соңына дейін әр оқушы қадам тапсырмаларын үлгергенінше орындайды, қалғанын үйге алады. Сабақтың соңғы үш минутында сыныпта жинаған балл санын әр оқушы өздерінің жеке бағалау парағына белгілейді. Оған келесі сабақтың басында үйде жинағана балы қосылып, барлық балл саны мониторингке тіркеледі, сәйкес бағасы сынып журналына қойылады. |