kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Программалар ды құрудың кіріктірілген орталары

Нажмите, чтобы узнать подробности

Сабақтың басы

Ұйымдастыру кезеңі.

Қызығушылығын ояту

 

Топқа бөлу  2 мин.

Үй  тапсырмасына шолу жасау.

4 мин

І. Ұйымдастыру кезеңі:

Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу, түгендеу. Психологиялық ахуал орнату, ширату жаттығуы  «Пойыз» жаттығуы. Ойын ортада жүргізіледі. Ең алдымен, 1,2,3-ке саналып алады. 1-нөмірдегілер қолдарын бір рет соғып, аяқтарымен еденді екі рет тарсылдатады, 2-нөмірдегілер қолдарын екі рет соғып, аяқтарымен еденді үш рет тарсылдатады. Ал, 3-нөмірдегілер қолдарын үш рет соғып, аяқтарымен еденді бір рет тарсылдатады.   «Топтасқан сандар» тәсілі арқылы 1,2,3 деп ретімен саналған бойынша оқушылар топқа бөлінеді.

І топ: For

ІІ топ: While

ІІІ топ: do While

(Топ мүшелерін сайлау, тайм-спикер тағайындау) Оқушылар командалар мен программалау тілдерін ажыратып, сол  арқылы топқа бөлінеді.  

Үй тапсырмасына шолу жасау.

«Таза тақта» әдісі арқылы үй  тапсырмасын сұрау. Тақта бетінде суреттер арқылы сұрақтар жасырылған, әр сұраққа жауап берген сайын тақта беті тазарып ашылады. Ашылғанда тақырып шығады.

С++ тілінде жазылған программаның құрылымы қандай?

С++ тіллінің енгізу- шығару операторларын атаңдар.

Case кілттік сөзінің қызметі қандай?

Switch операторы қандай жағдайда қолданылады?

Программада бір әрекеттің бірнеше рет қайталап орындалуын қалай жүзеге асыруға болады?

ҚБ: Ауызша, мадақтау, ынталандыру.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Программалар ды құрудың кіріктірілген орталары»

Ұзақ мерзімді жоспар тарауы:

Программалар ды құрудың кіріктірілген орталары

Пәні: Информатика

Мектеп:Орал каласы №50 жалпы орта білім беретін мектеп

Мұғалімнің аты-жөні: Кабекенова Гулжайнар Утелегеновна

Күні:

Сыныбы: 8

Қатысқандар: Қатыспағандар:

Сабақ тақырыбы

Параметрлі циклдар FOR операторы

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

8.3.3.1. Таңдау және қайталау операторларын программаны өңдеудің кіріктірілген ортасында қолдану.

Сабақ мақсаты

Барлық оқушылар:

Таңдау және қайталау операторларын программаны өңдеудің кіріктірілген ортасында есептерді қолдана алады;

Оқушылардың басым бөлігі:

Программаны өңдеудің кіріктірілген ортасында блок- схема түрінде жазып, есептерді шеше алады (С ++);

Кейбір оқушылар:

Программаларды әзірлеудің кіріктірілген ортасында есептің программасын құрады және нәтиже шығарады;

Ойлау дағдыларының деңгейі

Қолдану

Бағалау критерийлері


Білім алушы

  • Таңдау және қайталау операторларын программаны өңдеудің кіріктірілген ортасында есептерді қолдана алады;

  • Программаны өңдеудің кіріктірілген ортасында блок- схема түрінде жазып, есептерді шеше алады;

  • Программаларды әзірлеудің кіріктірілген ортасында есептің программасын құрады және нәтиже шығарады;

Тілдік мақсаттар

Пәнге қатысты лексика мен терминология:командаларды дұрыс айтып, білуге дағдылану; while do, for , while

Сыныптағы диалог үшін пайдалы тілдік бірліктер:

While операторының қызметі?

Таңдау операторы қандай қызмет атқарады?

Қайталану операторы дегеніміз не?

For цикл операторы неден тұрады?

While do операторының шарты қандай болады?

Құндылықтарға баулу

Топ арасында ынтымақтастық пен қарым- қатынас жасау, жауапкершілікке және өмір бойы оқуға дайын болу. Оқушыларға ақпаратты алуында бірдей мүмкіндіктер беруде, сабақ мақсатын бірге құрастыруда, бағалау мен кері байланыс беруде, бірнеше көзқарастың бар екенін түсінуде орын алады.

Пәнаралық байланыстар

Ағылшын тілі, алгебра, геометрия

Алдыңғы меңгерілген білім

Циклдік оператор туралы біледі.

Ресурстар

Оқулық, интернет көздері, таратпа материалдар















Сабақ барысы:

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақта жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

Ұйымдастыру кезеңі.

Қызығушылығын ояту


Топқа бөлу 2 мин.








Үй тапсырмасына шолу жасау.

4 мин

І. Ұйымдастыру кезеңі:

Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу, түгендеу. Психологиялық ахуал орнату, ширату жаттығуы «Пойыз» жаттығуы. Ойын ортада жүргізіледі. Ең алдымен, 1,2,3-ке саналып алады. 1-нөмірдегілер қолдарын бір рет соғып, аяқтарымен еденді екі рет тарсылдатады, 2-нөмірдегілер қолдарын екі рет соғып, аяқтарымен еденді үш рет тарсылдатады. Ал, 3-нөмірдегілер қолдарын үш рет соғып, аяқтарымен еденді бір рет тарсылдатады. «Топтасқан сандар» тәсілі арқылы 1,2,3 деп ретімен саналған бойынша оқушылар топқа бөлінеді.

І топ: For

ІІ топ: While

ІІІ топ: do While

(Топ мүшелерін сайлау, тайм-спикер тағайындау) Оқушылар командалар мен программалау тілдерін ажыратып, сол арқылы топқа бөлінеді.

Үй тапсырмасына шолу жасау.

«Таза тақта» әдісі арқылы үй тапсырмасын сұрау. Тақта бетінде суреттер арқылы сұрақтар жасырылған, әр сұраққа жауап берген сайын тақта беті тазарып ашылады. Ашылғанда тақырып шығады.

С++ тілінде жазылған программаның құрылымы қандай?

С++ тіллінің енгізу- шығару операторларын атаңдар.

Case кілттік сөзінің қызметі қандай?

Switch операторы қандай жағдайда қолданылады?

Программада бір әрекеттің бірнеше рет қайталап орындалуын қалай жүзеге асыруға болады?

ҚБ: Ауызша, мадақтау, ынталандыру.


Оқытудың белсенді әдістері












Сұрақтар жазылған топшалар

Сабақтың ортасы



Жаңа сабақ

10 мин





































































































Жеке жұмыс

15 мин

Деңгейлік

тапсырма






















































Бағалау

«Нысана» әдісі.

1 мин


Жаңа сабақ.

Жаңа сабақты топ аттары арқылы тақырыпты ашу.

-Осы тақырыптан не білгілеріңіз келеді? Деген сұрақпен оқушылардың ой-пікірін біліп сабақ мақсатын хабарлау

Оқушыларға видео көрсетіледі.

Оқушылардың ой пікірін тыңдау және оларға бірнеше сұрақтар қою.

Цикл – бірнеше рет орындалатын тізбек. Жұмыс істеуге ыңғайлы болу үшін С++ тілінде үш түрлі цикл операторы бар – while, do while, for. Бұл тақырыпта біз параметрлі циклді, for циклін қарастырамыз. Көп жағдайда біз белгілі операцияның қанша рет орындау қажет екенін білеміз. С++ программалау тілінде бұл үшін for цикл операторы пайдаланылады. Сондықтан компьютерде орындалатын программа, оған түсінікті жазылуы тиіс. For цикл операторы тақырыптан және цикл денесінен тұрады.

- Бастапқы мән: цикл орындалмас бұрын бір рет орындалатын меншіктеу операторлары;

- Циклдің келесі қадамының орындалуының шарты; егер шарт жалған болса, циклдің жұмысы аяқталады, егер шарт басынан дұрыс болмаса, цикл бірде - бір рет орындалмайды;

- Циклдің қадамы; (көп жағдайда меншіктеу операторы арқылы жазылады).

Цикл денесі фигуралық жақшаға алынады. Егер цикл денесінде бір ғана оператор болса, онда жақша қойылмайды.

Цикл денесінде бірнеше оператор болуы мүмкін, сонымен қатар басқа циклдер жазылуы мүмкін (мұндай әдіс «кіріктірілген циклдер» деп аталады).

Программаны қарастыруда жеңілдету үшін цикл денесі және фигуралық жақшалар оңға 2 – 3 символға жылжытылады.

For операторы айнымалы ретінде берілген цикл параметрінің алғашқы, соңғы мəні мен өзгеру қадамы белгілі болғанда, соған сəйкес бір немесе бірнеше операторларды қайталап орындау кезінде қолданылады. Бұл оператор параметр цикл операторы немесе арифметикалық цикл деп аталады.

Параметрлі циклдің орындалу схемасы:

For цикл операторының жалпы жазылу түрі:

for (x=x0; x

{

;

;

. . .

;

}

Мұнда x=x0 – цикл айнымалысының бастапқы мəні, x

– циклдің орындалу шарты, x=x+dx – цикл айнымалысының қадамы. x=x0 цикл операторы орындаларда бір рет есептеледі,

For циклінің орындалу алгоритмі

xақиқат болса немесе 0-ге тең болмаса, цикл тұлғасыретіндегі операторлар атқарылады. Содан соң x=x+dx есептеледі жəне x мəні қайта анықталады. x мəні жалған болса немесе жалпы жағдайда ол 0-ге тең болса, for операторының жұмысы аяқталады. Сонымен цикл тұлғасының келесі орындалуы немесе орындалмауы оның атқарылуы алдында анықталады.

-Цикл дегеніміз не?

-Цикл операторының түрлері қандай?

-Бүгін біз қай оператормен таныстық?

- For цикл операторының жалпы жазылу түрі:

Ендеше орнымызда отырып мысал шығарып көрейік

Мысалы-1

Қайталау операторына көбейту кестесін енгізу

#include

using namespace std;

int main()

{ int i;

for (i=1; i

{

cout

}

return 0;

}

Мысалы-2

1-ден 1000-ға дейінгі барлық сандарлың қосындысын есептейтін программа жазыңдар -500500

#include

using namespace std;

int main()

int i;

int sum=0;//”1- ден 1000-га дейінгі сандар қосындысы=”

setlocale (0," ");

for (i=1;iбастапқы 1 мәнін береміз, соңғы 1000 мәнін және цикл қадамын береміз -1.

{sum=sum+i; }

coutден 1000-ға дейінгі сандар қосындысы ="

return 0;

}





«Деректердің графикалық органайзері» әдісін қолдану. Оқушылар «Параметрлі цикл» деген тақырыпты оқулықтан оқи отырып, алғашқы бағанаға - бастапқы жазбада өзінің түсінгенін, екінші бағанаға-жұппен әңгімелескеннен кейінгі түсінгенін және соңғы бағанаға топпен талқылағандағы түсінгенін жазып алып отырады.

ДЕРЕКТЕРДІҢ ГРАФИКАЛЫҚ ОРГАНАЙЗЕР

Бастапқы жазбалар

(оқығаннан түсінгендерін және сақтағыңыз келетін сөйлемдер, т.б)

Қосымша жазбалар

(оқудағы серіктесіңіз Сізге жақсы түсінуге көмектесетін маңызды ақпарат деп шешкен ақпарат)

Қосымша жазбалар

(«Үш қадамнан тұратын сұхбат»

топтық жұмыс)





Т Ү Й І Н

ҚБ Оқушылар өзін-өзі бағалау

Практикалық жұмыс.

Есеп №1 А және В (AB) бүтін сандары берілген. А және В дейінгі барлық сандардың қосындысын табыңыз. (А және В сандарын қосып)

#include

using namespace std;

int main() {

int a,b,s=0;

cout

cina;

cout

cinb;

int i;

for (int i=a;i

{

s=s+i; }

cout

return 0; }

Дескриптор:

- Программа бойынша есептің қосындысын анықтай алады.

- есептің нәтижесін экранға шығарады.

Есеп №2 Берілген нақты сан 1 кг. конфеттің құнына тең. 0.1,0.2,....1 кг дейінгі конфеттің бағасын көрсететін программа құрыңыз.

#include

using namespace std;

int main() {

int a;

cout

cina;

for (int i=1;i

{

cout

return 0;}

Дескриптор:

  • Программа бойынша есептің реттілігін анықтай алады.

  • Программа түрінде жаза алады.

Есеп №3

N ( 0) бүтін сан берілген. Қосындысын табу керек.


#include

#include

using namespace std;

int main() {

int N,s=0;

cout

cinN;

int i;

for (int i=1;i

{

s=s+(N+i)*(N+i); }

cout

return 0; }

Дескриптор:

- Программасын құрып қосындысын таба алады.


«Нысана» әдісі. Компьютерде орындаған өз жұмыстарын деңгей бойынша, берілген дескритор арқылы тексеріп, қателерін жөндеп, өзін -өзі бағалау жүргізеді.




https://www.youtube.com/watch?v=7hY7wZuJwNA




Оқулықпен жұмыс







Кестемен берілген ресурстар









Оқулықтағы 119-124 беттер аралығындағы тақырыпты оқу.






























































































Программа құру.

Деңгейлік тапсырмалар.

Сабақтың соңы

15 мин









































































Үй тапсырмасы



Кері байланыс: «Өткенге шолу»

3 мин


Сабақты қорытындылау

Сөзтізбек" командалар тізбегін табу (анаграмма)

R

C

B

U

I

L

I

F

O

L

G

Z

B

X

E

M

O

Y

N

S

W

U

Q

U

E

V

X

A

C

R

B

U

F

M

H

I

C

A

R

W

J

J

A

C

F

R

T

A

T

M

T

N

I

G

N

D

P

X

U

O

D

I

O

Z

Y

R

H

G

D

N

S

X

Z

Y

N

N

Y

Z

V

Q

O

P

Z

I

E

B

G

N

M

V

N

I

C

Q

S

C

O

B

M

W

M

E

I

B

M

W

H

I

L

E

V

M

A

G

E

F

F

T

Q

X

E

Y

Z

I

U

Z

N

U

P

B

Z

O

A

W

P

R

H

N

J

I

T

O

G

W

A

G

I

R

Y

K

C

X

B

F

Q

N

Q

W

S

I

C

B

W

X

M

V

V

M

R

W

I

K

E

O

H

V

U

F

F

W

R

U

A

Z

Z

D

L

W

F

E

M

G

R

D

W

X

T

H

M

V

V

T

I

W

X

U

O

N

H

W

T

U

M

W

N

N

J

G

K

Y

V

W

Y

M

F




CIN

COUT

FOR

INT

MAIN

NAMESPACE

USING

WHILE



Сәйкестендір"- терминдерді сәйкестендіру

1.cin 1. Стандартты функция

2. cout 2. Шартты оператор

3.for 3. Алғы шарт

4. int 4. Мәліметтерді енгізу

5. using namespace 5. Цикл қадамы

6. {} 6. Соңғы шарт

7. while 7. Басы соңы

8. do while 8. функция

9.if 9. Мәліметтерді шығару


Сұрақтарға «ия», «жоқ» арқылы жауап беру

Сұрақтар

Ия

Жоқ

1

Программалардың белгілі бір операторлары бірнеше рет қайталанып отыруын циклдік алгоритм деп атаймыз

+


2

FOR операторы шартты алдын ала тексеретін циклде қолданылады


+

3

FOR  операторы қайталану саны алдын ала белгілі болған кезде қолданылады

+


4

FOR операторын параметрлі цикл операторы деп те атайды

+


5

FOR операторының үш түрі бар


+

Сабақты бекіту сұрақтары

        • Оқушылар сабақ мақсатымыз қандай еді?

        • Ендеше мына сұрақтарға жауап берейік

  • Цикл дегеніміз не?

  • Циклдің алгоритмнің неше түрі бар?

  • FOR қандай оператор?

  • FOR операторының жазылу үлгісін көрсет?


Оқулықтағы 114-129 беттер аралығындағы тақырыпты оқу.

Оқулықтағы 118 бет 1-2 тапсырманы орындау

Кері байланыс: «Табыс сатысы»




Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Информатика

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 8 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Программалар ды құрудың кіріктірілген орталары

Автор: Қабекенова Гулжайнар Утелгеновна

Дата: 08.06.2019

Номер свидетельства: 513988


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Ваш личный кабинет
Проверка свидетельства