kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Практикум.Мәтіндік ақпаратты кодтау

Нажмите, чтобы узнать подробности

Ақпараттық кодттау бойынша тәжірбиелік тапсырмалар

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Практикум.Мәтіндік ақпаратты кодтау»



Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:

Мектеп: №185 ЖББМ

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Маратова Б.А.

Сынып: 6 сынып

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Практикум.Мәтіндік ақпаратты кодтау

Осы сабақта қолжеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)



6.2.1.2. Компьютерге арналған барлық ақпарат екілік код түрде түсіндіру




Сабақтың мақсаты

Компьютерге арналған барлық ақпарат екілік код түрде берілетінін түсіндіреді

Бағалау критерийі

  • Ақпаратты кодтауды біледі.

  • Кодтау кестелерін қолдана алады.

  • Кодтау және шифрлаудын айырмашылықтарын сипаттайды, әдістерін біледі.

Құндылықтарға баулу

Сабақта жауапкершілікке, айқындылыққа, ынтымастыққа машықтанады. Бір-бірімен қатынасқа түсе отырып, басқалардың пікірлерін тыңдауға, өз пікірін ашық айтуға дағдыланады.

Тілдік мақсаттар


Терминалогия: Екілік кодтау, ондық кодтау, кодтау кестесі, шифрлау, екілік алфавит

Пәнаралық байланыс


Математика

Алдыңғы білім


Ақпаратты екілік кодтау арқылы ұсыну.



Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері


Ресурстар

Сабақтың басы













































Сабақтың ортасы

























































Сабақтың соңы























































Сабақтың соңы








Сәлемдесу. Оқушыларды түгендеу.2-мин.

Оқушылардың назарын сабаққа аудару. Психологиялық ахуал орнату.

«Ыстық алақан» атты психологиялық тренинг өткізу.

(Оқушылар алақандарын бір –біріне жақын ұстап, ыстық лебізін білдіреді. Мысалы: әдемісің, ақылдысың,т.б)



(Ұ) Топтастыру.2-мин.

Топқа бөлу . «Мозайка» әдісімен 2 топқа топтастыру











- "Шар ішіндегі сұрақ" әдісімен үй тапсырмасын сұрау. 3-мин

1. Алфавит дегеніміз не?

2. Екілік кодтау деп нені айтамыз?

3.Символдарды кодтаудың халықаралық кестесі қалай аталады?









1) Саралаудың тапсырма беру тәсіліне "Жеке құрылым" әдісі бойынша тапсырмалар беремін

Тапсырма № 1

  • Әріптерге сәйкес нөмірлері бойынша сөздерді декодтаңдар. 1-топ

1 2

23 13 6 2 9 15 1 12

9 3 21 12 14 29 26 30

2 21 12 3 1 25 10 19 13 16

  • Цезарь кодын пайдаланып, сөздерді кодтаңдар 2-топ

1 2

Компьютер Пернетақта

Мәтін Арифметика


Бағалау критерийі

Дескриптор:


Ақпаратты кодтауды біледі

Нөмерлері бойынша сөздерді декодтайды;

Цезарь кодын пайдаланады;



Смайликтер арқылы КБ беру






Белсенді оқутудың "Сен маған,мен саған"әдіс.Жұптасып жұмыс жасап өзара көмек көрсетеді.

Тапсырма № 2


1. Мәтіндерді ASCII кодтау кестесін пайдаланып кодтаңдар. Жұптық жұмыс

  1. 54 6F 72 6E 61 64 6F;

  2. 49 20 6C 6F 76 65 20 79 6F 75;

  3. 32 2A 78 2B 79 3D 30.

2. Екілік кодтарға сәйкес келетін ондық кодтарды анықтап,сәйкес символдардан сөз құрыңдар.

  1. 01010101 01110000 00100000 00100110 00100000

01000100 01101111 01110111 01101110;

  1. 01001001 01000010 01001101;

  2. 01000101 01101110 01110100 01100101 01110010.



Бағалау критерийі

Дескриптор:


  • Кодтау кестелерін қолдана алады.


Мәтінді ASCII кодтау кестесімен пайдаланады;

Екіліктен ондық кодтқа алмастырады;



Смайликтер арқылы КБ беру



Саралаудың қарқыныды беру тәсіліне «Кім жылдам» әдісі бойынша тапсырмалар беремін. Компьютердегі тәжірибелік жұмыс. (Жеке жұмыс).

Тапсырма № 3

1. Жылжу мәні 14-ке тең болатын кілт кестесін құрыңдар.Іздеу жүйесінен табиғатқа қатысты айтылған қанатты сөзді тауып,құрылған кілт кестесін қолдану арқылы оны шифрлаңдар

Бағалау критерийі

Дескриптор:


Кодтау және шифрлаудын айырмашылықтарын сипаттайды,әдістерін біледі.

Шифрланған кестесін әріпке салыстырады

Смайликтер арқылы КБ беру









"Табыс сатысы" әдісі арқылы кері байланыс жасау .

Оқушылар осы тапсырмада меңгерген білімін саралай келе, баспалдақтың қай сатысына жеткендігі,сатымен көтерілу барысында қиындық тудырған тапсырмаларды қарастыра отырып өз оқу деңгейінің сатысын анықтайды.







Рефлексия. «Тазалық» ойыны





















Үйге тапсырма:





«Монитор, пернетақта» сурет қиындыларын құрастыру арқылы 2 топқа бөлінеді.





Интерактивті тақта













Оқулық





























Дәптер,оқулық













































































Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау



Тапсырмалар оқушылардың қажеттіліктерін есепке алып сараланған. Сабақтың мақсатына жету үшін "Шар ішіндегі сұрақ«,"Жеке құрылым","Сен маған,мен саған",«Кім жылдам» әдіс тәсілін қолданамын. Осы тәсілдерді қолдана отырып оқушыларды бірлікке ұйымшылдыққа итермелейді.



Әр оқушының жауап бергеніне қарай оқушыларды мадақтап, ынталандыру арқылы, смаликтер қолдандым.





«Жалғастыруға дайынмын» смайлігін көп жинаған оқушыға –мадақтама.

«Бір нәрсе түсінемін бірақ бәрін емес» смайлигін жинаған оқушыға- тек қана алға.

«Түсінбеймін қайталап қарау қажет»-білімінді толықтыр.

Қауіпсіздік техникасы ережелері

Оқушылар жұптаса немесе топтық жұмыс жасау арқылы ұжымдық қарым-қатынас мәдениеті нығая түсті. Біріне- бірі көмектесіп, қиындықты ұжымдаса жеңіп, жеке тұлғалық құндылықтары дамиды.

Сабақ бойынша рефлексия

Жалпы бағалау

Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)

1:

2:

Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не ықпал етер еді? (оқыту мен оқуға қатысты)

1:

2:

Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?






Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Информатика

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 6 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Практикум.Мәтіндік ақпаратты кодтау

Автор: Маратова Ботакоз Асылхановна

Дата: 29.01.2019

Номер свидетельства: 497588


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Ваш личный кабинет
Проверка свидетельства