Просмотр содержимого документа
«Пернета?та 5-сынып»
Қостанай облысы, Жангелдин ауданы,
Ы.Алтынсарин мектебі
Сабақтың тақырыбы: Пернетақта ( клавиатура)
5 сынып
Сабақтың тақырыбы:
Пернетақта
5 сынып
Информатика пәнінің мұғалімі:
Ғалымова Әлия Әлімқызы
Дамытушылығы:
Сабақтың мақсаты:
Білімділігі:
Тәрбиелілігі:
Пернетақта, тышқан
құрылғыларының
қызметін меңгерту, теория-
лық білімдерін бір жүйеге
келтіріп, мәтіндік
редактормен жұмыс істеу
кезіндегі практикалық
біліктіліктер мен
дағдыларды
қалыптастыруды
жалғастыру;
Оқушылардың пәнге
деген қызығушылығын
арттыру, өз бетінше
жұмыс істеулерін,
нәтиже алуға және
үнемдеуге
дағдыландыру.
Есте сақтау, логикалық
қабілеттерін дамыту,
тез шапшаң құрылғы-
ларымен жұмыс
істеуді қалыптастыру;
Оқыту технологиясы
Оқыту мен оқудағы жаңа технологиялар,сыни-тұрғыдан ойлауға үйрету ,оқудағы басқару,көшбасшылық
Амансың ба, Алтын күн?!
Амансың ба, Көк аспан?!
Амансың ба, Жер-Ана?!
Амансың ба, достарым?!
Сіздерді көрсем қуанам!
Топқа бөлу
Тренинг “Көңілді білдіру”
Сабақтың кезеңдері: Блум таксономиясы
1.Ұйымдастыру : Тренинг “Көңілді білдіру”, Топқа бөлу,
2. Үй тапсырмасы : “ Білгенге маржан ”
3. Білу :Жаңа сабақ ”Ой қозғау” , “ Адасқан әріптер”
4. Түсіну: Постерлермен жұмыс 1.Топтық жұмыс 2.Жұптық жұмыс
5.Талдау: Инсерт әдісі:”Дәптерге жаңа сөздерді түртіп алу”
6.Қолдану : Топтық жұмыс
7. “Ақпаратты жеткізу ”топтық сайыс. Өз шығармашылығынан
8. Жинақтау “Талаптыға нұр жауар” Сөзжұмбақ шешу.
9. Топтастыру стратегиясы
10. Синтез :”Білім шыңы”
11. Бағалау.
“ Білгенге маржан ” Үй тапсырмасын жұмбақтар шешу арқылы орындаймыз
Компьютердің айнасы.
Бағдарыңды таңдашы Сурет сөзін көрсетіп Тиер саған пайдасы .
2. Бар құрылғыны басқаратын, кеудесін көтеріп қасқаятын ми.
Қанша тетік тізілген Саусағыңды сезінген Барлық сенің ойыңды Компьютерге енгізген.
Пернетақтаның балалары.
Барлық сурет, мәтінді Компьютерге енгізген Керек емес жерінде Компьютерде өшірген .
Пернеден жасқанатын, адам көмегімен басқарылатын, компьютердің қорқақ кенже баласы.
Телефон желісі арқылы басқа компьютерлерге мәлімет алмасуға қажетті құрылғы?
Дыбыс толқындарын қабылдағышты қалай аталады?
Компьютермен енеді
Қағазға басып береді.
Олар компьютердің қосымша бөліктері.Олар ағалы-інілі.Олар сыбырлап та, айқайлап та сөйлейді.
Алыс – жақынды бетпе – бет көргізген.
1. Білу теориясы
Жаңа тақырыпты өз бетімен меңгерту тапсырмалары. “ Адасқан әріптер ”
Пернетақта (Клавиатура) -компьютерге ақпарат енгізетін құрылғы. Онда 101 немесе 102 перне болады. Таңбалық деректерді енгізу қызметін атқарады және негізгі енгізу құрылғысы
болып табылады.
РЕТЬЮПОМК
РОТИНОМ
НИРПЕРТ, ЧЕСВИНТЕР , КРАСЕН
ДЕМОМ, ЛАЙФ , СОРЕСЦПРО
АТЕКИСД, . ВРЕДАЙР , АНИШ
ТОРП
Бір сарайда тұрады екен
Бес атаның балалары
Қыдырмашы біреуі,
Бір күн бар да , бір күн жоқ,
Соны есепке алсақ,
Ұзын саны 107.
Негізгі түсінік
Шартты түрде пернетақтаны 5-бөлікке бөлуге болады:
- басу пернетақтасы (алфавитті-цифрлық және таңбалық пернелер)
- функционалды пернелер: Ғ1 -Ғ12
- арнайы операциялар пернелері: Епtег, Еsс, Таb6, Сtгl, Аlt, ВаскSрасе
Enter- пернетақтада енгізу әмірін растайтын батырма, жаңа парақ ашуға
көмектесеті. Мәтінді жаңа жолдан бастайды.
Home- Жүгіргіні ағымдағы жолдың басына апаратын перне
End-Жүгіргіні ағымдағы жолдың соңына апарады.
Ctrl Home- Жүгіргіні ағымдағы парақтың басына апарады.
Ctrl End- Жүгіргіні ағымдағы парақтың соңына апарады
Жүгіргінің сол жағында тұрған символдардыBackspace–
пернесі жояды.
Жүгіргінің оң жағындағы символдыDelete- пернесі жояды.
2.Түсіну: Постерлермен жұмыс 1.Топтық жұмыс 2.Жұптық жұмыс
Әр топқа бүгінгі жаңа тақырыпқа сәйкес материалдар және суреттер беріледі
1. Тапсырмаларға топ болып дайындалып, жұптасып ,постерлермен жұмыс жасайды.
3. Талдау Insert әдісі
Дәптерге жаңа сөздерді түртіп алу
Пернетақта-– компьютерге ақпарат енгізуге арналған құрылғы. Ол әріптің және цифр пернелерінің көмегімен компьютерге кез келген ақпаратты енгізуге мүмкіндік береді. Қазіргі компьютерлердің пернетақтасында 101 немесе 107 перне, ал оң жақжоғарғы бұрышында жұмыс режимі туралы ақпарат беріп отыратын 3 жарық индикаторы орналасады.
Тышқан– «графикалық» басқару құрылғысы. Тышқанды кілемшенің үстімен жылжытқанда, экрандағы тышқанның нұсқағышы да сонымен қатар қозғалып, қажетті объектілерді таңдауға мүмкіндік береді.
Қолдану: Топтық жұмыс
Жеңістің 70 жылдығына орай
Жеңіс туралы өлең жолдарын тер.
“Ақпаратты жеткізу ”- топтық сайысөз шығармашылығы сайысы
О, махаббат сегіз әріп, бір арман Барлық адам сол арманнан жаралған – деп ақын ағамыз
М. Мақатаевтың «Поэзиясы» - нан, компьютерге деген өз сезімімізді білдіреміз.
Жинақтау:“Талаптыға нұр жауар
П
Е
Р
Н
Е
1
Сұрақтар :
2
Қағазға басып шығару құрылғысы.
ДТ-ның 3 - ші сатысы қандай схемадан тұрады ?
3
4
Экрандағы тіл сызық.
5
Пернетақтаның бір бөлігі.
Даму тарихы неше сатыдан тұрады?
Т
Ы
Ш
Қ
А
Н
1
Сұрақтар
2
Меңзерді басқару пернесі қалай аталады?
Жылжыту пернесі.
3
4
Курсорды қалай атаймыз?
5
Shift , Alt, Ctrl қандай пернелер?
6
Енгізу құрылғысы .
F1 - F12 пернелері қалай аталады ?
. Топтастыру стратегиясы
пернетақта
Бөліктері,пернелері
Білім шыңы
Синтез
11
12
Басқарушы пернелер
Пернетақта дегеніміз не?
қандай пернелер?
10
9
Тышқан қандай құрылғы ?
Бас әріп жазу
пернесін ата.
7
8
Тышқанда неше
Қате енгізілген символдарды
өшіру пернесі
батырма бар ?
5
6
Енгізу , жаңа парақ
Пернетақта неше
бөліктен тұрады?
ашу пернесі
4
3
Жылжыту пернесі
қалай аталады?
Бағыттауыш пернелер
2
1
Сандық әріптерді
түсіретін перне
Функционалдық пернелер
қандай пернелер?
БАҒАЛАУӘр топ оқушылары өзін-өзі бағалайды бағалайды
Мақсаттар
БЛУМ таксономиясы бойынша күтілетін нәтиже
Білу кезеңі
бағалау
Пернетақта туралы түсінік
Түсіну
Жалпы ақпарат енгізу құрылғысы екенін білдім.
Пернетақтада көптеген пернелердің атқаратын қызметтерін түсіндім
Қолдану
Талдау
Пернетақтамен жаза аламын, тышқанмен жұмыс істей аламын.
Компьютерге пернетақта құрылғысы мен қоса
Жинақтау
тышқан құрылғысының да
Компьютерге пернетақтаның пернелерінің
Бағалау
қажет екенін біледі
атқаратын қызметтерінің көп екенін түсіндім
Пернетақтаның өзіне міндетті түрде қажет екенін түсінеді.
Білім марапатқа жету үшін емес, парасатқа жету үшін керек» деген керемет сөзді есімізге берік ұстанып, сабағымызды аяқтаймыз.
Сабаққа қатысқан оқушылар, мұғалімдер, бүгінгі сабақтан алған әсерлеріңізді жазып