Сабақтың тақырыбы: Ақпараттық технологиялар және олардың даму эволюциясы Сабақтың мақсаты: 1. Оқушыларға ақпараттық технологиялар және олардың даму эволюциясы туралы толық түсінік беру; 2. Оқушылардың есте сақтау және зейіндік қабілеттерін дамыту, пәнге деген қызығушылығын арттыру; 3. Жан-жақты болуға, өз бетімен жұмыс істеуге тәрбиелеу. Сабақтың түрі: аралас сабақ. Сабақтың әдісі: баяндау, ой-қозғау, диалогтық. Көрнекілігі: оқулық, интербелсенді тақта, деңгейлік тапсырмалар, плакат, слайд. Сабақ барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен амандасу. Психологиялық ахуал Оқушылар қанекей шаттық шеңберін құрайықшы. Орнымыздан тұрайық, Алақанды созайық, Оңға қарай иіліп, Солға қарай иіліп, Бір отырып,бір тұрып Сәл тынығып алайық. Балалар ортаға шығып, қима қағаздарды алып, топқа бөлеміз. ІІ. Үй тапсырмасын сұрау. «Сандар сөйлейді» слайдтан сандарды таңдау арқылы сұрақтарға жауап береді. 1.стандартты программаның көмегімен қандай жұмыстар атқаруға болады? 2.Стандартты программаға қандай программалар жатады? 3.Paint, Word Pad редакторларын қалай іске қосады? 4.Блокнот, калькулятор қандай қызмет атқарады? 5.Қызметтік программаларға қандай программалар жатады? 6.Тапсырмалар диспетчерін шақыру үшін қандай пернелер қажет? 7.Дискіні тазалау үшін қандай әрекеттер орындалады? 8.Архивтеу дегеніміз не? 9.Жүйені қалпына келтіру программасы қалай іске қосылады? Смайликтер арқылы бағаланады. ІІІ. Жаңа тақырыпқа дайындық кезеңі Жаңа тақырыпты ашу үшін суреттер, сұрақтар беріледі Ақпараттық технология дегенді қалай түсінесіңдер? Ақпараттық технологиялардың құралдарына қандай құралдар жатады деп ойлайсыңдар? Ақпараттық төңкерістер дегенді қалай түсінесіңдер? IV. Жаңа сабақ Жаңа сабақты слайдпен түсіндіру Ақпараттық технология түсінігі Ақпараттық технология термині ақпарат және технология деген екі ұғыммен байланысты. Технология грек тілінен аударғанда өнер, шеберлік, біліктілік деген мағынаны білдіреді. Ақпараттық технология-есептеуіш техника құралдарын пайдалана отырып, ақпаратты алу, жинақтау, сақтау, өңдеу, талдау және ұсыну қызметтерін жүзеге асыратын әрекеттердің реті. Ақпараттық технология құралдары Ақпараттық технология құралдарына техникалық, программалық, ақпараттық, ұйымдастырушы және әдістемелік құралдар жатады. Ақпараттық технология жабдықтары Ақпараттық технологиялардың жабдықтары ретінде программалық өнімдердің кең тараған түрлері пайдаланылады. Оларға, мәтіндік редакторлар, электрондық кестелер, графикалық редакторлар жатады. Ақпараттық технологиялардың түрлері ақпараттық технологияның түрлері: ауқымды,базалық, нақты ақпараттық технологиялар. Ауқымды ақпараттық технология қоғамның ақпараттық ресурстарын бір жүйеге келтіретін және оларды пайдалану мүмкіндігін беретін әдістерден тұрады Базалық- нақты бір қолдану саласына арналған Нақты – пайдаланушылардың күнделікті міндеттерін шешу кезінде мәліметтерді өңдеуді жүзеге асырады 5.Ақпараттық төңкерістер: Бірінші ақпараттық төңкеріс жазудың пайда болуымен байланысты. Екінші ақпараттық төңкеріс XVI ғасырдың ортасында кітап басып шығарудың, баспа станогының пайда болуымен байланысты. Үшінші ақпараттық төңкеріс ХІХ ғасырдың соңына қарай өріс алды. Бұл кезде электр қуаты өндірілді. Төртінші ақпараттық төңкеріс ХХ ғасырдың 70-жылдары басталды. Бұл кезде дербес компьютер, компьютерлік желілер, мәліметтерді жіберудің спутниктік жүйелері, ақпараттық телекоммуникациялар пайда болды. 6.Ақпараттық технологиялардың даму кезеңдері: Бірінші кезең ХІХ ғасырдың екінші жартысымен шектеледі және ең бастысы, қылқалам, қағаз сияқты жабдықтарды пайдаланып, ақпаратты пошта, шабарманның көмегімен тарататын технологияларды білдіреді. Бұл технологиялар ақпаратты құру мен оны қажетті түрде ұсынуға бағытталған. Екінші кезен ХІХ ғасырдың соңы мен ХХ ғасырдың 40-жылдарына дейінгі аралықты алып жатыр. Ол жазу машинкалары, телефон, фонограф сияқты жабдықтарды, поштамен жеткізудің жетілдірілген (механикалық) тәсілдерін пайдаланумен сиппаталды. Технологиялар ақпаратты ұсынудың аса ыңғайлы формаларын қамтамасыз етеді. Үшінші кезең ХХ ғасырдың ортасы (40-жылдардың соңынан 80- жылдарға дейінгі аралық). Ақпаратты өңдеудің акпараттаық технологиялары дами бастады. Оның жабдықтарына үлкен ЭЕМ, электрлік жазу машинкалары, көшірме аппараттары, магнитафондар жатады. Адам іс- әрекетерін түрлі салаларында ақпаратты өңдеуге арналған автоматтандырылған басқару жүйелері, базалық және арнайы программалы-техникалық кешендер, автоматтандырылған жұмыс орындары пайда болды. Төртінші кезең (1980 жылдан бастап ХХІ ғасырдың басына дейін) дербес компьютерлерді және олардың әр түрлі программалық жабдықтамаларын, факсимальді байланыстарды, электрондық пошталарды, компьютерлік желілер мен Интернетті кеңінен қолдануға бағытталған «ақпараттық» кезең ретінде анықталды. Пайдаланушылардың компьютермен немесе бір-бірімен қарым-қатынас жасаудың интерактивті режимі жүзеге асырылды. Жаңа ақпараттық технологияның негізгі буыны-білімді ұсыну мен өңдеу. Технологиялар пайдаланушылардың қажеттіліктерін ең жоғарғы дәрежеде қанағаттандыруға және компьютерлік ортада жұмыс істеудің сәйкес интерфейсін құруға бағытталған. V. Бекіту 1.Оқушыларға жаңа тақырыпты азғана уақыт оқуға беремін. 2.Жаңа тақырып бойынша постер қорғау. І-топ Ассосация әдісі бойынша ІІ-топ Тірек-сызба бойынша Екі жұлдыз, бір ұсыныс бойынша оқушылар бір – біріне баға береді 3.Екі топ оқушыларына деңгейлік тапсырма беріледі,олар жұптасу арқылы бірінің-бірі тапсырмаларын тексеріп, өздері бағалайды.я Деңгейліктапсырмалар. І-топ І-деңгей 1.Технология дегеніміз не? 2.Ақпараттық технология құралдарын атаңдар. 3.Ақпараттық технологияның түрлерін ата ІІ-деңгей 1.Ақпараттық құралдар дегенміз не? 2.Өңделетін мәліметке не жатады? 3.Ақпараттық технология жабдықтарына нелер жатады? ІІІ-деңгей. 1.Бірінші ақпараттық төңкеріс немен байланысты болды 2.Ақпараттық технологияның дамуы қанша кезеңнен тұрады? 3.Ақпараттық технологияның қандай түрлерін білесің?
ІІ-топ І-деңгей. 1.Ақпарат дегеніміз не? 2.Ақпарат қандай мағына береді? 3.Біз ақпаратты қайдан аламыз ІІ-деңгей 1.Адам ақпаратты қандай сезім мүшелері арқылы қабылдайды? 2. Ақпаратты өлшеу бірлігін ата 3. Электр есептеуіш машинасы неше буыннан тұрады? ІІІ-деңгей 1.Технология қандай мағына береді? 2.Технология дегеніміз не, ақпараттық технология түрлеріне нелер жатады? 3.Ақпараттық төңкерістер нешеге бөлінеді, пайда болу байланысын жаз VІ. Қорытынды Оқушылар жаңа тақырып бойынша бір-бір сөйлем айту арқылы сабақты қорытындылау. VІІ. Бағалау VІІІ. Үйге тапсырма: §21 оқуға. |