Күні | 19.02.2016 жыл сағат:940- 1025 |
Пәні | Информатика |
Пән мұғалімі | Досымбетова Жулдыз Оспанвна |
Сабақ № | 22 |
Сыныбы | 5 «А» |
Сабақтың тақырыбы: | Мәтінді редакциялау және пішімдеу. |
Сабақтың мақсаты: | Оқушыларға әріптің кескінін, өлшемін және де мәтінге суретті әртүрлі жолмен қоюды үйрету. Ой-өрісін, есте сақтау қабілеттерін дамыту. Оқушыларды саналы қарым-қатынасқа тәрбиелеу. |
Күтілетін нәтиже: | Оқушылар тақырыпты өз беттерінше түсіне алады. Топтық, ұжымдық жұмыс арқылы ұйымшылдықпен жұмыс жасауды біледі. Компьютерде тапсырмаларды орындай алады. |
Оқыту әдістері: | Баяндау, сұрақ-жауап. |
Дерек көздер: | Компьютер, WordPad программасы, оқулық. |
Тапсырмалар: | Бақылау сұрақтары мен тәжірибелік жұмыстар. |
Сабақтың кезеңдері | Мұғалімнің әрекеті | Уақыты | Оқушының әрекеті |
Ұйымдастыру | (оқушы мен мұғалім диалогі) -Сәлеметсіздер ме?! -Көңіл-күйлерің қалай? -Сабаққа дайындық қалай? -Мен сендерге сәттілік тілеймін -Бір –бірімізге сабақтың жақсы және де қызықты өтуіне тілектер тілейік. Отшашу Оқушыларды компьютердің құрылғылары арқылы топқа бөлу. (компьютердің құрылғылары тұрған суреттерді теріс қаратып қоямын, оқушылар бір-бірден таңдап алған суретіне байланысты сол топқа отырады, отырған топтары туралы мәлімет айтады) 1-топ «ЖҮЙЕЛІК БЛОК» 2-топ «МОНИТОР» 3-топ «ПЕРНЕТАҚТА» Топ басшыларын сайлау, «бағалау парағын» тарату. | 2мин 3мин ( парақ тарату) | -Сәлеметсіз бе?! -Керемет! -Жақсы -Рахмет барлықтарыңызға 5 деген баға тілеймін, өмірде жеңілмеңіздер Топқа бөлінеді. |
Білу (жаңа сабаққа дайындық) | Сұрақ-жауап Мәтінді көшіру комбинациясы? Мәтінді қою комбинациясы? Мәтінді ерекшелеу комбинациясы? Мәтінді қиып алу комбинациясы? Мәтінді қалпына келтіру комбинациясы? Сөзжұмбақ 1 | P | A | G | E | D | O | W | N | | | | | | | | 2 | C | A | P | S | L | O | C | K | | | | | | | | | | 3 | C | T | R | L | | | | | | | | | | | | | 4 | D | E | L | E | T | E | | | 5 | P | A | G | E | * | U | P | | | | | | | | | | | | | 6 | B | A | C | K | S | P | A | C | E | | | | | 7 | E | N | D | | | | | | | | 1. Курсорды құжаттың соңына апару пернесі? 2. Бас әріптерді теру режиміне өту қандай пернені басу арқылы орындалады? 3. Мәтінді көшіру қандай перненің қызметімен орындалады? 4. Курсордың оң жағындағы символдарды жою пернесі? 5. Курсорды құжаттың басына апару пернесі? 6. Курсордың сол жағында орналасқан символды жою пернесі? 7. Курсорды мәтіннің соңына апару пернесі? | 2мин ауызша 3мин Жазбаша | Ctrl C Ctrl V Ctrl A Ctrl X Ctrl Z |
Түсіну (жаңа тақырыпты меңгерту) | Ендеше бүгінгі өтетін тақырыбымыз Мәтінді редакциялау және пішімдеу. Әріптің кескіні әріптің өлшемі әріптерді жуандатады әріптерді қисайтады мәтіннің астын сызады мәтін жолдық басында, сол жақта орналасады мәтін ортаға теріледі, тақырыпты осылай тереді мәтін жолдың соңынан, оң жақтан теріледі. кескін буммасының ішінен дайын суретті орналастыру батырманы басқанда PAINT терезесі ашылады. Суретті салып болып PAINT –ты жапқанда –сурет мәтіннің ішінде болады. | 5мин түсіндіру | |
Қолдану (білімдерін пысықтау) | 1 –тапсырма Ұқыпсыз теруші мақалдар мен мәтелдерді тере бастап, бәрін шатастырып алыпты. Терушіге қателерін түзетуге көмектесіңдер. Жүгңрмеее Тіліңмен, біліміңмен жүгір Білгенің бірд тоғыз Білмбегенің тоқсан тоғыз Түйені –көрмес де көрмес 2- тапсырма 1.Мақалдың кескінін Times New Romanға, өлшемін 14 –ке, жуандатыңдар, сол жақтан орналастырыңдар? 2.Мақалдың кескінін Arialға , өлшемін 16 –ға, қисатыңдар, мақалды ортаға орналастырыңдар? 3. Мақалдың кескінін Courierға, 18 –ге, астын сызыңдар, оң жақтан орналастырыңдар? «Мақал –мәтел» деп сақтаймыз. | 5мин Компьютермен жұмыс (жеке жұмыс) 7мин | 1.Тіліңмен жүгірме, біліміңмен жүгір 2.Білгенің бір тоғыз Білмегенің тоқсан тоғыз 3.Көрмес –түйені де көрмес 1. Мақалдың кескінін Times New Romanға, өлшемін 14 –ке, жуандатты, сол жақтан орналастырды |
| 3 тапсырма Paint –ты іске қосыңдар Жұлдызшаның суретін салыңдар Файлды «Жұлдызша» деп сақтаңдар WordPad –ты іске қосыңдар Аты –жөнімізді және сыныбымызды жазамыз деп мәтін теріңдер Кескін батырмасын шертіңдер Жұлдызша файлын таңдап, ашу батырмасын шертіңдер. Сергіту сәті: 10 айырмашылығын табу 3 тапсырма. Топтарға «Семантикалық карта» -Әріптің кескіні -әріптің өлшемі -әріптерді жуандатады -әріптерді қисайтады -мәтіннің астын сызады -мәтін жолдық басында, сол жақта орналасады -мәтін ортаға теріледі, тақырыпты осылай тереді -мәтін жолдың соңынан, оң жақтан теріледі. дайын суретті орналастыру -батырманы басқанда PAINT терезесі ашылады. Суретті салып болып PAINT –ты жапқанда –сурет мәтіннің ішінде болады. 4 тапсырма Венн диаграммасы
| 5мин Компьютермен жұмыс 2мин ауызша 2мин Топтық жазбаша
3мин жазбаша
| 2.Мақалдың кескінін Arialға , өлшемін 16 –ға, қисатты, мақалды ортаға орналастырды? 3. Мақалдың кескінін Courierға, 18 –ге, астын сызды, оң жақтан орналастырды «Мақал –мәтел» деп сақтады Paint –та сурет салуға, мәтін енгізугі, өшіруге, бояуға, сурет қоюға, WordPad –та мәтін жазуға, мәтінді өшіруге, Екеуіндеде мәтін жазуға, фигураларды салуға, |
Бағалау | Топ басшыларын тыңдау. Бағалау. | 3мин | Топ мүшелерін әділ бағалайды. |
Үй тапсырмасын беру | WordPad тақырыпты оқу. 173 бетте тест тапсырмасы «Өзіңді тексер» | 1мин | Күнделіктеріне жазады. |
Қорытынды | Смайлик арқылы көңіл-күйді, сабақты түсінгендіктерін немесе түсінбегендерін жеткізеді. және смайликтер таратамын. | 1мин | Смайлик арқылы көңіл-күйді, сабақты түсінгендіктерін немесе түсінбегендерін жеткізеді. Оқушылар сабақтан алған әсерлерін осы смайликтің біреуін көтеру арқылы айтады. |