Просмотр содержимого документа
«MS Word-та кестелер. Кестелер құру. Кестелерді редакциялау»
Бекітемін:
Тексерген__________________
« » ------ 2017 ж.
Сабақтың тақырыбы: MS Word-та кестелер. Кестелер құру.
Кестелерді редакциялау
Негізгі дереккөздер: Жоспар,интер белсенді тақта, «информатика негіздері» журналы, оқушы анықтамасы 7-11 сыныптар үшін,слайд,деңгейлік тапсырмалар беттері, маркер, ребус, постер қағазы.
Сабақтың мақсаты: Тақырып бойынша білім мен дағдыны жүйелеу және тексеру. Кесте жасауға, ұяшықтарды қосуға, алып тастауға және біріктіруге, аспаптар панелімен танысу,оқушылардың танымдық және шығармашылық қабілеттерін жан-жақты дамыту.
Сабақтың міндеттері: 1. MS Word программасындағы әрекеттерді тиімді пайдалана білуге үйрету. 2 .Компьютерде жұмыс істей отырып, ойлау және шығармашылық қабілеттерін дамыту 3 .Топтық жұмыс арқылы тапсырманы бірлесе шешуге, топтық ережені сақтауға, өзінің және өзгенің пікірімен санасуды үйрету
Күтілетін нәтиже : 1. Топтасып жұмыс істей білуге үйренеді 2. Өз ойын еркін жеткізе біледі 3. Шығармашылық қабілеті дамиды. 4 . Компьютерде дұрыс жұмыс жасай біледі.
Оқыту технологиясы: ақпараттық технология,СТО
Сабақтың типі: білім мен білікті тексеру сабағы
Сабақтың түрі: дәстүрлі емес
Сабақтың әдіс – тәсілі : диалогтық сұрақ-жауап, компьютерде жұмыс, сөзжұмбақ шешу.
Сабаққа қажетті құралдар мен көрнекіліктер: компьютер, слайдтар,
Интер белсенді тақта,
Пәнаралық байланыс: Орыс тілі, қазақ тілі,
Сабақтың жоспары:
Уақыты
Сабақты ұйымдастыру формасы
Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушының іс-әрекеті
1 мин
І. Ұйымдастыру бөлімі
«Амандасу» жаттығуын ұйымдастыра отырып, сыныпта психологиялық ахуал қалыптастырады.
Бірімен-бірі қол алысып амандасып, сыныпта жағымды ахуал қалыптастыру
2 мин
Топтасу
Топқа бөлу.Ұлттық ойындарды білгізу мақсатында ақ, қызыл, асықтар арқылы екі топқа бөлемін (әр топ 5 оқушыдан құралады)
I топ: “Ақ асықтар”
II топ: “Қызыл асықтар”
Оқушылар асықты қоржыннан өздері таңдап, түстер бойынша топтарға орналасады. Әр топқа 5 оқушыдан орналасады.
4 мин
Үй тапсырмас
Мәтіндік процессор-5 жолды өлең.
Крестиктер-нөлдіктер
Оқушылардан өткен сабақтар бойынша сұрақ-жауап арқылы сұрау
5 мин
ІІ.Қызығушылықты ояту
Тапсырмалар орындамас бұрын бейне арқылы қызығушылығын оятып,оқушыларға сұрақтар қойылады.
Кесте дегеніміз не?
Ұяшық дегеніміз не?
Кесте нелерден құралады?
Сурет бойынша негізгі бейнелерді анықтап, ұя,баған, жолды табады.
Кесте-бұл жолдар мен бағандарда реттеліп берілген ақпарат.
Ұяшық- бұл жолдар мен бағандар қиылысып,ұяшық құрайды.
Кесте жолдар мен бағандардың қандай да бір санынан тұруы мүмкін
6 мин
10 мин
ІІІ. Мағынаны тану
Таратпа қағаз
ІУ. Ой толғаныс
Компьютермен жұмыс
Компьютермен жеке жұмыс
Қауіпсіздік ережесін естеріне сала отырып тапсырма береді
А- деңгей
І. Міндетті деңгей (5 ұпай)
«Менің сабақ кестем»
В-деңгей
ІІ. Лайықты деңгей (5 ұпай)
Оқушы туралы мәлімет
С-деңгейі
ІІІ. Жоғары деңгей (5 ұпай)
«Менің күнделігім»
Оқушылар таратпа қағазын оқи отыра, бір біріне түсінігі бойынша сұрақтар қояды.
Оқушылыр деңгейлеріне қарай компьютерде орындайды.
2 мин
Сергіту сәті
Кереге, уық, шаңырақ
Оқушылар ортаға шығып дөңгелене тұрып орындайды.
7 мин
У
Баған мен жолды жоюға болады
. Толғаныс
Т
Кеміту бойынша сұрыпталу
жол
ұяшық
Кестені бөлуге болады
Ұяшықты бөлуге
оптық жұмыс
ерекшелеу
баған
Мәтін, сан енгізу
К
Мәтін бағытын өзгерту
естемен
жұмыс
атқару
Қосымша баған қосу
Баған мен жолдың қиылысуы ұяшық құрайды
Оқушылар қорыта келе бүгінгі тақырып бойынша кесте мүмкіндіктерін жазу. Постерде көрсету.
5 мин
УІ. Сабақты бағалау
Бағалау критерийлері:
АВС критерийі бойынша бағалау
Жеке өздерін критерийлер арқылы бағалайды
2 мин
Кері байланыс парағы
Рефлекция
Стикерлер таратады
Өз пікірлерін жазады.
1 мин
Үйге тапсырма:
Тапсырманы түсіндіру
Кесте бойынша тест сұрақтарын дайындау 5 жолды өлең «Кесте»
Мұнайлы ауданы
№2 орта мектеп
Тақырыбы: : MS Word-та кестелер құру.
Кестелерді редакциялау
(ашық сабақ 6 «Ә» сынып)
Информатика пәні мұғалімі: Муринова А.Т
2017 ж
Бағалау парағы Тобы__________________________
26– 30 ұпай – “5” баға
25– 16 ұпай – “4” баға
15– 5 ұпай – “3” баға
0– 5 ұпай – “2” баға
№
Оқушының аты-жөні
Үй тапсырмасы(тест,5 жолды өлең)
Қызығушылықты ояту (кластер)
Компьютермен жұмыс(мағнаны тану)
Топпен жұмыс (толғаныс)
Ұпай
Қорытынды баға
1
Ескерту
Бағалау парағы Тобы__________________________
26– 30 ұпай – “5” баға
25– 16 ұпай – “4” баға
15– 5 ұпай – “3” баға
0– 5 ұпай – “2” баға
№
Оқушының аты-жөні
Үй тапсырмасы(тест,5 жолды өлең)
Қызығушылықты ояту (кластер)
Компьютермен жұмыс(мағнаны тану)
Топпен жұмыс (толғаныс)
Ұпай
Қорытынды баға
1
Ескерту
Түсіну сатысы
Жаңа сабақты түсіну үшін «ақпараттық диктант» орындаймыз.
(оқушылар интерактивті тақтада тиісті командаларды қойып жазады)
Кестені даярлау үшін.... Кесте Кесте қосу
Ұяшықтарды біріктіру үшін...... Кесте Біріктіру
Кесте құру батырмасы қай қатарда орналасқан?Стандартты
Ұяшық дегеніміз не?.......Баған мен қатардың қиылысуы
Кестеге жақтау орналастыру үшін........ Формат Шекара және Құю Шекара
Жаңа жол қосу үшін қолданатын перне.......tab
7. Ұяшықтарды бөлу командасы...........Бөлу
8. Жолдарды кірістіру...............Кесте Кірістіру Жол қосу
Түсіну сатысы
Жаңа сабақты түсіну үшін «ақпараттық диктант» орындаймыз.
(оқушылар интерактивті тақтада тиісті командаларды қойып жазады)
Кестені даярлау үшін.... Кесте Кесте қосу
Ұяшықтарды біріктіру үшін...... Кесте Біріктіру
Кесте құру батырмасы қай қатарда орналасқан?Стандартты
Ұяшық дегеніміз не?.......Баған мен қатардың қиылысуы
Кестеге жақтау орналастыру үшін........ Формат Шекара және Құю Шекара
Жаңа жол қосу үшін қолданатын перне.......tab
7. Ұяшықтарды бөлу командасы...........Бөлу
8. Жолдарды кірістіру...............Кесте Кірістіру Жол қосу
Деңгейлік тапсырмалар
І. Міндетті деңгей (3 ұпай)
«Менің сабақ кестем»
Дүйсенбі
Сейсенбі
Сәрсенбі
Бейсенбі
Жұма
Сенбі
ІІ. Лайықты деңгей (3 ұпай)
Оқушы туралы мәлімет
Р/с
Оқушының аты-жөні
Туған жылы
Мекен-жайы
Телефоны
1
2
3
Деңгейлік тапсырмалар
І. Міндетті деңгей (3 ұпай)
«Менің сабақ кестем»
Дүйсенбі
Сейсенбі
Сәрсенбі
Бейсенбі
Жұма
Сенбі
ІІ. Лайықты деңгей (3 ұпай)
Оқушы туралы мәлімет
Р/с
Оқушының аты-жөні
Туған жылы
Мекен-жайы
Телефоны
1
2
3
ІІІ. Жоғары деңгей ( 3 ұпай)
«Менің күнделігім»
Күні
№
Пәндер
Үйге тапсырма
бағасы
25.02.2014 Сейсенбі
1
2
3
4
Тарих
География
Математика
Информатика
Кестемен жұмыс
5
ІІІ. Жоғары деңгей ( 3 ұпай)
«Менің күнделігім»
Күні
№
Пәндер
Үйге тапсырма
бағасы
25.02.2014 Сейсенбі
1
2
3
4
Тарих
География
Математика
Информатика
Кестемен жұмыс
5
Түсіну сатысы
Жаңа сабақты түсіну үшін «ақпараттық диктант» орындаймыз.
1.Ең бірінші Кесте құру үшін Меню жолы----Вставка-Таблица командасын орындаймыз.
2.Вставить таблицу ------------ Вставка таблица к.о. ОК
Кестеге қажетті қосымша құралдар
--------------- КАРАНДАШ
----------ӨШІРГІШ
------СЫЗЫҚТЫҢ ТИПІ
Кестелерді жиектеу.
Word мәтіндік процессоры жеке ұяшықтарға, қатарларға, бағаналарға және толығымен кестеге жақтаулар қосуға мүмкіндік береді. Жақтауды барлық кестеге немесе оның жеке элементтеріне орнату үшін келесі әрекеттер орындалады:
Жақтау ішінен алынатын торларды таңдау
Формат – Границы и заливка командасын орындап, Границы и заливка сұхбат терезесіндегі Граница парағына көшу керек.
Тип тізімінен стиль түрі мен жақтау сызығының қалыңдығын таңдау қажет.
Түс тізімінен сызық түсін таңдау қажет.
Соңында ОК-ді басу керек.
Кестеге кесте қосу: Меню жолы------Таблица------Вставить-----Столбцы с лева командасын орындаймыз
Кестеден кесте жою Меню жолы------Таблица------Удалить-----Столбцы командасын орындаймыз
Мәтінді немесе санды текс бойымен өзгерту үшін, мәтінді ерекшелеп алып, тышқанның сол жақ қосымшасын басып, сұхбат терезесінен Направление текста командасын таңдап, текстің керекті түрін басу. ОК