kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Модельдеу. Модель ұғымы. Модельдер типтері. Модельдеу тәсілдері. 9-сынып

Нажмите, чтобы узнать подробности

Сабақ:21                                         Күні: 10.02.17                      Сынып:9

Сабақтың тақырыбы : Модельдеу. Модель ұғымы. Модельдер типтері. Модельдеу тәсілдері. 
Оқыту мақсаттары:

Оқушыларға модель ұғымы, модель түрлері және модельдеудің кезеңдері жайлы ақпарат беру. 
Түйінді идея: Модель ұғымымен оның түрлерімен, модельдеу кезеңімен таныстыру. 
Оқыту нәтижесі: 
Іс-әрекет түрлері:

Сабақ аралдар картасында берілген тапсырмалар арқылы жүргізіледі.
Сабақ  барысы:
1.Ұйымдастыру 
Сәлемдесу тренингі 
2.Ұйымдастыру. 
3. Психологиялық ахуал тудыру үшін тренинг өткізу. «Әр елдің сәлемдесуі» /әр елдің сәлемдесуін жасайды.

Мысалы, Жапондарда иіліп сәлемдеседі, Италияда құшақтасады, қытайша қолдарын бүгіп, иілу, Бразилияда бір бірінің иығын қағады және Қазақша төс қағыстырып не қол беріп амандасу.

«Миға шабуыл» арқылы үй тапсырмасын тексеру 
Үй тапсырмасына сұрақтар: 
Жиым дегеніміз не?

  • Жиым параметрлеріне сипаттама бер.
  • Жиымға мысалдар келтір (сандық, символдық, жолдық).
  • Кестелердің қандай түрлері бар, мысал келтір.
  • МЕКТЕП жиымында қандай біртекті  элементтер болуы мүмкін?(оқушы, ұстаз, кіпхана, кітап,.)
  • АСПАН жиымында қандай біртекті элементтер болуы мүмкін

                    Паскаль тілінде жиымдар қалай жазылады.  Сипаттама бер.

Топқа бөліну Карталар  арқылы  екі топқа бөлу

Нәтижесінде оқушылар «1 топ» Монитор және «2- топ» Принтер болып екіге бөлінеді.Топ ережесін еске түсіреді. 
Топтың ережесі 
1.Бір-бірімізді тыңдаймыз 
2.Уақытты үнемдейміз 
3.Топ мүшелерінің пікірімен санасамыз 
Жаңа сабақты түсіндіру 
«Сен білесің бе» 
1. Үстелдің үстіне машинаның, глобус,бақаның моделі т.б қойылады. 
2.Ситуациялық сұрақтар: 
Сыныпта тағы қандай заттардың моделін көріп тұрсыңдар? 
Қалай ойлайсыңдар біздің бүгінгі сабағымыз не жайлы болмақ ? 
3. Сонда модельді жасаушылар қандай мақсатпен жасап шығарды бұл машинаны? 
«Модель» дегеніміз не ? 
1.Мұғалім: 
-Балалар, менің қолымдағы не нәрсе? (мұғалім қолында автомобиль ұстап тұрады) 
-Бұл шынымен автомобиль ма ? 
-Автомобиль не үшін қажет? 
( қозғалыс үшін) 
Қалай ойлайсыңдар мына машинамен қазір бір жерге барып келуге болады ма ? 
Сонда бұл нәрсе не деп аталады? (ойыншық,макет,автомобиль моделі) 
Әрине олай болса,біз бұл нәрсені автомобильдің модельі деп атаймыз. 
2.Мұғалім: 
Үстел үстіндегі моделдерді ұстап оқушыларға көрсетеді. Олай болса әрине, сабағымыздың тақырыбы: 
«Модел ұғымы. Модель түрлері. Моделдеу». 
Мақсатымыз қандай болмақ? 
Модель ұғымымен танысу,түрлерін білу және моделдеуді үйрену. Дұрыс айтасыңдар балалар, дәптерді ашып бүгінгі күнді және тақырыпты жазып қойыңдар. 
3.Мұғалім: 
Автомобиль моделіне қайта оралайық. Қараңдаршы, автомобильдің рульі бұрылады ма ? Фары жанады ма ?,оған бензин құюға болады ма ? Шынымен де руль бұрылмайды, фары жағылмайды және бензин де құя алмаймыз. 
Сонымен модель-дегеніміз не екен? 
4. Мұғалім: 
Сонымен модель ұғымына тоқталайық. 
Модель-ол нақты нысанды,құбылысты немесе үдерісті қарапайым етіп түсіндіру. Модель нысанның барлық қасиетін түсіндіре алмауы да мүмкін. Өздерің көргендей машинаның моделі жәй сол нысанның кішірейтілген түрі. Бірақта нақты машинадағындай барлық құрылғылары жинақталмаған. Модель -сол нақты нысанның қасиетін қайталайды немесе кейбір жағдайларда оны ауыстырады. Үлкен заттың өлшемін кішірейтіп жасаған.

Оқушылар жаңа сабақ бойынша негізгі анықтамалар мен сызбаларды дәптерлеріне жазып алады. 
Дәптермен жұмыс: 
Дәптерді ашып, оқулықтан модель сөзінің анықтамасын жазып алайық. 
Топтық жұмыс: 
І-топ 
Тапсырма: Плакатқа бөлме ішін безендіруге арналған гүл модельін жасау. 
ІІ-топ 
Тапсырма: 
Плакатқа  информатикакабинетіне  қажетті  гүлдің суретін салу. 
Т о п т ы қ  ж ұ м ы с

І топ Қағаздан модель жасау 
Қағаздан ұшатын тікұшақтың моделін жасау. 
ІІ топ Қағаздан модель жасау 
Қағаздан ұшатын тікұшақтың моделін жасау. 
Оқулықпен жұмыс. Жинақтау

І топ 
Оқулықтан 8.1 тақырыпша  265-267 бет оқу.

Постер жасау

ІІ топ 
Оқулықтан 8.2 тақырыпша  267-269 бет оқу.

Бағалау 
Сыни тұрғыдан ойлау 
Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау 
Кері байланыс «Білім ағашы».
Оқушылар бүгінгі сабақта не білді, не үйренді соны стикерге жазып білім ағашына жабыстырады.

Рефлексия 

Мен бүгін....                             Маған.....

Мен үшін....                             Алдағы          уақытта..

Үйге  тапсырма: модельдеу кезендерін  оқу.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Модельдеу. Модель ұғымы. Модельдер типтері. Модельдеу тәсілдері. 9-сынып»

«Баянауыл ауданы білім беру бөлімінің

Жайма жалпы орта білім беру мектебі» КММ
















Ашық сабақ





Тақырыбы: Модельдеу. Модель ұғымы. Модельдер типтері. Модельдеу тәсілдері. 

9-сынып
























2016-2017 оқу жылы







Сабақ:21 Күні: 10.02.17 Сынып:9

Сабақтың тақырыбы : Модельдеу. Модель ұғымы. Модельдер типтері. Модельдеу тәсілдері. 
Оқыту мақсаттары:

Оқушыларға модель ұғымы, модель түрлері және модельдеудің кезеңдері жайлы ақпарат беру. 
Түйінді идея: Модель ұғымымен оның түрлерімен , модельдеу кезеңімен таныстыру. 
Оқыту нәтижесі: 
Іс-әрекет түрлері:

Сабақ аралдар картасында берілген тапсырмалар арқылы жүргізіледі.
Сабақ барысы:
1.Ұйымдастыру 
Сәлемдесу тренингі 
2.Ұйымдастыру. 
3. Психологиялық ахуал тудыру үшін тренинг өткізу. «Әр елдің сәлемдесуі» /әр елдің сәлемдесуін жасайды.

Мысалы, Жапондарда иіліп сәлемдеседі, Италияда құшақтасады, қытайша қолдарын бүгіп, иілу, Бразилияда бір бірінің иығын қағады және Қазақша төс қағыстырып не қол беріп амандасу.

«Миға шабуыл» арқылы үй тапсырмасын тексеру 
Үй тапсырмасына сұрақтар: 
Жиым дегеніміз не?

  • Жиым параметрлеріне сипаттама бер.

  • Жиымға мысалдар келтір (сандық, символдық, жолдық).

  • Кестелердің қандай түрлері бар, мысал келтір.

  • МЕКТЕП жиымында қандай біртекті элементтер болуы мүмкін?(оқушы, ұстаз, кіпхана, кітап,...)

  • АСПАН жиымында қандай біртекті элементтер болуы мүмкін

Паскаль тілінде жиымдар қалай жазылады. Сипаттама бер.

Топқа бөліну Карталар арқылы екі топқа бөлу

Нәтижесінде оқушылар «1 топ» Монитор және «2- топ» Принтер болып екіге бөлінеді.Топ ережесін еске түсіреді. 
Топтың ережесі 
1.Бір-бірімізді тыңдаймыз 
2.Уақытты үнемдейміз 
3.Топ мүшелерінің пікірімен санасамыз 
Жаңа сабақты түсіндіру 
«Сен білесің бе» 
1. Үстелдің үстіне машинаның, глобус,бақаның моделі т.б қойылады. 
2.Ситуациялық сұрақтар: 
Сыныпта тағы қандай заттардың моделін көріп тұрсыңдар? 
Қалай ойлайсыңдар біздің бүгінгі сабағымыз не жайлы болмақ ? 
3. Сонда модельді жасаушылар қандай мақсатпен жасап шығарды бұл машинаны? 
«Модель» дегеніміз не ? 
1.Мұғалім: 
-Балалар, менің қолымдағы не нәрсе? (мұғалім қолында автомобиль ұстап тұрады) 
-Бұл шынымен автомобиль ма ? 
-Автомобиль не үшін қажет? 
( қозғалыс үшін) 
Қалай ойлайсыңдар мына машинамен қазір бір жерге барып келуге болады ма ? 
Сонда бұл нәрсе не деп аталады? (ойыншық,макет,автомобиль моделі) 
Әрине олай болса ,біз бұл нәрсені автомобильдің модельі деп атаймыз. 
2.Мұғалім: 
Үстел үстіндегі моделдерді ұстап оқушыларға көрсетеді. Олай болса әрине, сабағымыздың тақырыбы: 
«Модел ұғымы. Модель түрлері. Моделдеу». 
Мақсатымыз қандай болмақ? 
Модель ұғымымен танысу,түрлерін білу және моделдеуді үйрену. Дұрыс айтасыңдар балалар, дәптерді ашып бүгінгі күнді және тақырыпты жазып қойыңдар. 
3.Мұғалім: 
Автомобиль моделіне қайта оралайық. Қараңдаршы, автомобильдің рульі бұрылады ма ? Фары жанады ма ?,оған бензин құюға болады ма ? Шынымен де руль бұрылмайды, фары жағылмайды және бензин де құя алмаймыз. 
Сонымен модель-дегеніміз не екен? 
4. Мұғалім: 
Сонымен модель ұғымына тоқталайық. 
Модель-ол нақты нысанды,құбылысты немесе үдерісті қарапайым етіп түсіндіру. Модель нысанның барлық қасиетін түсіндіре алмауы да мүмкін. Өздерің көргендей машинаның моделі жәй сол нысанның кішірейтілген түрі. Бірақта нақты машинадағындай барлық құрылғылары жинақталмаған. Модель -сол нақты нысанның қасиетін қайталайды немесе кейбір жағдайларда оны ауыстырады. Үлкен заттың өлшемін кішірейтіп жасаған.

Оқушылар жаңа сабақ бойынша негізгі анықтамалар мен сызбаларды дәптерлеріне жазып алады. 
Дәптермен жұмыс: 
Дәптерді ашып, оқулықтан модель сөзінің анықтамасын жазып алайық. 
Топтық жұмыс: 
І-топ 
Тапсырма: Плакатқа бөлме ішін безендіруге арналған гүл модельін жасау. 
ІІ-топ 
Тапсырма: 
Плакатқа информатикакабинетіне қажетті гүлдің суретін салу. 
Т о п т ы қ ж ұ м ы с

І топ Қағаздан модель жасау 
Қағаздан ұшатын тікұшақтың моделін жасау. 
ІІ топ Қағаздан модель жасау 
Қағаздан ұшатын тікұшақтың моделін жасау. 
Оқулықпен жұмыс. Жинақтау

І топ 
Оқулықтан 8.1 тақырыпша 265-267 бет оқу.

Постер жасау

ІІ топ 
Оқулықтан 8.2 тақырыпша 267-269 бет оқу.

Бағалау 
Сыни тұрғыдан ойлау 
Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау 
Кері байланыс «Білім ағашы» .
Оқушылар бүгінгі сабақта не білді, не үйренді соны стикерге жазып білім ағашына жабыстырады.

Рефлексия 

Мен бүгін .................... Маған ...........................

Мен үшін...................... Алдағы уақытта..........

Үйге тапсырма: модельдеу кезендерін оқу.


Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Информатика

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 9 класс

Скачать
Модельдеу. Модель ұғымы. Модельдер типтері. Модельдеу тәсілдері. 9-сынып

Автор: Жикенова Жулдыз Рамазанқызы

Дата: 24.04.2017

Номер свидетельства: 411297


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Ваш личный кабинет
Проверка свидетельства