Сабақтың тақырыбы: | Модельдерді сипаттау әдістері, модельдеу қасиеттері, модельдер түрлері |
Мақсаты: | Жалпы модель туралы түсінік қалыптастыру, модель құрудың қазіргі замандағы маңызын түсінуіне ықпал жасау, оқушылардың ой-өрісін, фантазиясын дамыту, өмірмен байланыстыра отырып, қолданыстағы заттарды модельдеуге икемдеу |
Міндеті: | Модельдерді сипаттау әдістері, модельдеу қасиеттері, модельдер түрлері. INSERT әдісі бойынша оқушылардың өз бетімен білім алуына, интернет арқылы практикалық жұмыс жасай отырып өз білімдерін толықтыруына қолайлы жағдай туғызу. |
Күтілетін нәтиже: | -модель туралы түсінік қалыптасады; -модельдің түрлерін ажырата алады; -өмірдегі мәнін түсінеді; - мәтінмен өз бетінше жұмыс жасап үйренеді (немесе жасай алады); - өз ойларын жеткізе алады; -өзінің білім алуына жауапкершілікпен қарай алады; -ұсынылған проблема бойынша өз көзқарасына рефлексия жасай алады; -бір-бірін, өздерін бағалай алады. |
Сабақтағы психологиялық ахуалды қалыптастыру. Оқушыларды ұйымдастырады; топқа бөледі(тренингтің нәтижесінде); | Тренинг «Атом, молекула» (сабақтың тақырыбына байланысты) |
Сабақтың бөлімдері | Мұғалімнің әрекеті | Оқушының әрекеті | Ресурстар |
Қызығушылықты ояту | бейнефильм көрсетеді; оқушыларға ой тастайды | Бейнефильмді қарап, сабақтың тақырыбын ашады; Тақырып бойынша «модель» сөзіне ассоциация жасайды, бірінші жеке, жұпта, топта талқылайды, жазады. Презентациялайды, тақтаға іледі. | Бейнефильм Плакат, маркерлер |
Мағынаны тану | Модель және оның түрлері туралы мәтін таратады. Модельдің түрлерін кубиктің қабырғаларына жазып оқшыларға таңдауға ұсынады -Ақпараттық -Компьютерлік -Материалдық -Ғылыми -Оқу -Уақыт факторына | 1.Оқушылар мәтінді оқиды, өзара талдайды; INSERT әдісі бойынша белгілейді; Бірінші презентацияларын алып, қайта толықтырады. Практикалық жұмыс 2.Топтың басшысы кубикті лақтыру арқылы өз тобына арналған модельдің түрін анықтайды. Әр топ осы модельдің түрін демонстрациялайды. Компьютерде интернет желісін пайдалана отырып слайд жасайды. | Әр топқа бірдей мәтін Арнайы дайындалған кубик, интернет желісіне қосылған ноутбук, қағаз, желім, қайшы т.б. |
Сергіту сәті (Уақытты ұтымды пайдалану үшін «Өрмекші» жаттығуын бейнеролик жасатуды жөн көрдім) |
Рефлексия | Оқушыларды тыңдайды, маратаппайды Оқушылардан кері байланыс алады. | Өз жұмыстары туралы қорытынды жасайды, бастапқы презентациясы мен соңғы презентацияға анализ жасайды; Стикерге мұғалімнің кері байланысын жазып плакатқа іледі. Топтар бір-бірін бағалайды | Графо проектор, калонкалар, стикер, бағалау парағы, көңіл-күй экраны |
Сілтемелер | Бейнефильм «Астана - город будущего EXPO 2017» үзінді https://www.youtube.com/watch?v=QG9R667plR4 |
Қосымша тапсырма | Қолдан келгенше модель жасап келу немесе қосымша қызықты ақпараттар іздеп, көрсетілім дайындап келу |