kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Модельдер ??ымы ж?не оны? т?рлері

Нажмите, чтобы узнать подробности

Саба?ты? та?ырыбы: Модельдер ??ымы ж?не оны? т?рлері. Саба?ты? ма?саты: Білімділік: О?ушыларды «модель» ??ымымен таныстыру, модельдеуді? ?ажеттілігін, оны? пайдасын т?сіндіру, модель т?рлерімен таныстыру. Статистикалы? ж?не динамикалы?, а?паратты?, компьютерлік ж?не компьютерлік емес модельдер ж?нінде т?сінік беру. Дамытушылы?: О?ушылар?а модельдер ж?не модельдеу туралы т?сінік бере отырып ой – ?рістерін, білім – білік да?дыларын ?алыптастыру. Т?рбиелік: О?ушыларды ??ыптылы??а, жина?ылы??а т?рбиелеу.
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Модельдер ??ымы ж?не оны? т?рлері »

«Ә.Байсалбаев атындағы орта мектеп

мектепке дейінгі шағын орталықпен» ММ












Ашық сабақ







Информатика пән

мұғалімі: Алимова Н.О


















Тұрар ауылы


Сабақтың тақырыбы: Модельдер ұғымы және оның түрлері.

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: Оқушыларды «модель» ұғымымен таныстыру, модельдеудің қажеттілігін, оның пайдасын түсіндіру, модель түрлерімен таныстыру. Статистикалық және динамикалық, ақпараттық, компьютерлік және компьютерлік емес модельдер жөнінде түсінік беру.


Дамытушылық: Оқушыларға модельдер және модельдеу туралы түсінік бере отырып ой – өрістерін, білім – білік дағдыларын қалыптастыру.


Тәрбиелік: Оқушыларды ұқыптылыққа, жинақылыққа тәрбиелеу.


Сабақтың типі: толық меңгерту технологиясы

Сабақтың түрі: дәстүрлі

Көрнекіліктер: компьютер, оқулық, карточкалар

Сабақтың барысы:

Жоспар

I. Ұйымдастыру: Сәлемдесу. Журнал бойынша тексеру.

Сабаққа дайындығын қадағалау.


II. Үй тапсырмасы: Әр топ өздеріне берілген тақырыпта үй тапсырмасын қалай түсінгендерін айтады.

I топ

Компьютерлік желінің негізгі түрлері?

II топ

Интернет желісі?

III топ

Электрондық почта


III кезең. «Ой ашар» кезеңі. Үйге берілген материалдар бойынша білімдерін тексеру.

1. Қағаздағы көріністі компьютерге енгізетін құрылғы.

2. Ақпаратты өңдейтін есептеу құралы

3. Тышқанның ағылшынша атауы

4. Ақпаратты қағаз бетіне шығаратын құрылғы

5. Кескінді құрайтын кішкене нүктелер

6. Мәзір орысша қалай аталады

7. Рычагты монипулятор

8. Компьютердің миы

9. Адам денсаулығына зиянды құрылғы

10. Компьютердің есте сақтау құрылғысы

11. Интернет желісіне шығу үшін қажет құралдың бірі

12.Принтердің түрі

13. Шрифтінің қазақша атауы (5 минут)








 

К


 

 

 

 









 

О

 


 

 

 

 

 

 







М

 


 

 











П

 


 

 

 

 



 

 

 

 

 

 


Ь









 

 

 


Ю







 

 

 

 

 

Т


 

 








 

 

 

 


Е

 

 

 

 




 

 

 

 

 

 


Р




























Ж

 


 

 








 

 

 

Е

 














Л

 


 

 

 

 

 

 




 

 

 

І

 






















IV кезең. Жаңа тақырып барысында оқушылар өздері білетін модельдер ұғымы жайлы ойларын білдіреді, оның түрлерін іздестіре отырып жаңа білім алуға дайындалады.

Модель дегеніміз – нақты объектіні, процесті немесе құбылысты ықщам әрі шағын түрде бейнелеп көрсету.

Модельдеу – объектілерді, процестерді немесе құбылыстарды зерттеу мақсатында олардың (макетін) құру

Модель түрлері

Модельдерді қасиеттеріне қарай мынандай топтарға жіктейді:

1. Қолданылу аймағы

2. Модельде уақыт факторын ескеру

3. Білім саласына қарай топтау

4. Модельді көрсету тәсіліне қарай топтау

Қолданылу аймағына қарай модельдеу келесі түрде жіктеледі.

1. Оқу

2: Тәжірибелік

3. Ғылыми – техникалық

4. Ойын

5. Имитациялық

Модельдерді көрсетілу әдісіне қарай топтау:

Материалдық Ақпараттық

Таңбалық Вербальдық

Компьютерлік Компьютерлік емес


V кезең. «Мағынаны ашу» езеңінде оқушылар үш топқа бөлініп оқулықпен жұмыс жасайды. Модельдердің түрлерін анықтап, оларға анықтама береді.

1 топ. Модельдердің қасиеттеріне қарай неше топқа бөлінеді?

2 топ. Қолдану аймағына қарай неше топқа бөлінеді?

3 топ. Модельдерді көрсетілу әдістеріне қарай неше топқа бөлінеді?


Сабақты қорытындылау.

Оқушылар модельдеуге байланысты берілетін 5 сұраққа жауап беру арқылы жаңа сабақты қорытындылау.














I топ

1. … дегеніміз – нақты объектіні, процесті немесе құбылысты ықшам әрі шағын түрде бейнелеп көрсету

А) Модельдеу Ә) Модель Б) Прототип В) Шешім қабылдау


2. Тарату тәсіліне қарай модельдер қандай топтарға бөлінеді?

А) компьютерлік және компьютерлік емес Ә) статистикалық және динамикалық

Б) материалдық және ақпараттық Б) вербальдық және таңбалық


3. Геометриялық модель дегеніміз не?

А) алдын ала нәтижелері белгілі болатын бастапқы мәліметтердің жинағы

Ә) программалық орта көмегімен жүзеге асатын модель

Б) иллюстрацияны пайдаланып, ауызша және жазбаша сипаттаулар

В) графикалық пішіндер мен көлемді конструкциялар


4. Жергілікті желі –

А) ресуростарды тиімді пайдалану мақсатында бір – бірімен байланыстырылған компьютерлер тізбегі

Ә) әр түрлі масштабтағы желілердің өзара біріктірілуі

Б) саны шектеулі компьютерлердің байланысы

В) өзара байланыстырылған миллиондаған компьютерденқұралған, біртұтас ақпараттық кеңістік


5. Оқу, тәжірибелік, ғылыми – техникалық, ойын, имитациялық модельдер модельдердің несіне байланысты жіктелуі?

А) уақыт факторына

Ә) көрсетілу әдісіне

Б) тарату тәсіліне

В) қасиеттеріне














II топ

  1. Модельдің қасиеттеріне қарай топталуы

А) статистикалық және динамикалық

Ә) материалдық және ақпараттық

Б) оқу, тәжірибе, ғылыми – техникалық, ойын, имитациялық

В) компьютерлік және компьютерлік емес


  1. Оқу, тәжірибелік, ғылыми – техникалық, ойын, имитациялық модельдер модельдердің несіне байланысты жіктелуі?

А) уақыт факторына Ә) көрсетілу әдісіне

Б) тарату тәсіліне В) қасиеттеріне


  1. Алдын ала нәтижелері белгілі болатын бастапқы мәліметтер жинағы не деп аталады?

А) тест Ә) тестілеу Б) модель В) модельдеу


  1. Вербальдық модель дегеніміз не?

А) Арнайы таңбалармен, яғни кез келген жасанды тіл құралдарымен көрсетілген ақпараттық модель

Ә) Уақыт барысындағы объектінің қасиеттерінің өзгерісін көрсету мүмкіндігін беретін модель

Б) Ойша немесе әңгіме түрінде жасалған ақпараттық модель


5. Динамикалық модель дегеніміз не?

А) алдын ала нәтижелері белгілі болатын бастапқы мәліметтердің жинағы

Ә) уақыт барысындағы объектінің қасеттерінің өзгерісін көрсету мүмкіндігі

Б) иллюстрацияны пайдаланып, ауызша және жазбаша сипаттаулар

В) графикалық пішіндер мен көлемді конструкциялар


















III топ

  1. Компьютерлік модель дегеніміз -

А)алдын ала нәтижелері белгілі болатын бастапқы мәліметтердің жинағы

Ә)программалық орта көмегімен жүзеге асатын модель

Б)иллюстрацияны пайдаланып, ауызша және жазбаша сипаттаулар

В)графикалық пішіндер мен көлемді конструкциялар


  1. Объектінің, процестің, құбылыстың қасиеттері мен күйін

сипаттайтын ақпарат жиынтығы және сыртқы әлеммен өзара байланыс қандай модель болып табылады?

А) компьютерлік Ә) статистикалық Б) материалдық В) ақпараттық


  1. Ақпараттық модельдер қандай топтарға бөлінеді?

А)компьютерлік және компьютерлік емес Ә)статистикалық және динамикалық

Б)материалдық және ақпараттық В)вербальдік және таңбалық


  1. Компьютерлік желі арқылы хабарлама жөнелту және қабылдау тәсілі –

А)Интернет Ә)электрондық пошта Б)Модем В)Сервер


5. … дегеніміз – нақты объектіні, процесті немесе құбылысты ықшам әрі шағын түрде бейнелеп көрсету

А) Модельдеу Ә) Модель

Б) Прототип В) Шешім қабылдау



Бағалау.

Үйге тапсырма: Модельдер ұғымы. Түрлері.


Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Информатика

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 9 класс

Скачать
Модельдер ??ымы ж?не оны? т?рлері

Автор: Алимова Назым Орысбековна

Дата: 24.01.2015

Номер свидетельства: 160587


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Ваш личный кабинет
Проверка свидетельства