kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Массивті реттеу

Нажмите, чтобы узнать подробности

Саба?ты? ма?саты:

  1. Білімділік. О?ушыларды массивті реттеу ?дістерімен таныстыру.
  2. Дамытушылы?. О?ушыларды? есте са?тау ж?не ойлау ?абілеттерін дамыту.
  3. Т?рбиелік. О?ушыларды м??ият ты?дап, тапсырмаларды тияна?ты орындау?а т?рбиелеу.

Саба?ты? т?рі: Жа?а саба?

Саба?ты? ?дісі: т?сіндіру, ?здігімен ж?мыс

Саба?ты? к?рнекілігі: интерактивті та?та (Актив студио та?тасы)

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Массивті реттеу»

Сабақ : _____________________

Сыныбы:___________________ Күні: ___________________________________

Сабақтың тақырбы: «Массивті реттеу».

Сабақтың мақсаты:

  1. Білімділік. Оқушыларды массивті реттеу әдістерімен таныстыру.

  2. Дамытушылық. Оқушылардың есте сақтау және ойлау қабілеттерін дамыту.

  3. Тәрбиелік. Оқушыларды мұқият тыңдап, тапсырмаларды тиянақты орындауға тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: Жаңа сабақ

Сабақтың әдісі: түсіндіру, өздігімен жұмыс

Сабақтың көрнекілігі: интерактивті тақта (Актив студио тақтасы)

Сабақтың барысы:

  1. Ұйымдастыру кезеңі. (2 имн)

Оқушылармен амандасып, сыныпты түгендеу.


  1. Үй тапсырмасын тексеру. ( 5 мин)

Есеп: 12 заттың массасы берілген. Ең ауыры мен жеңілін тауып, ауыры жеңілден нешеге артық екенін анықтау.


Program esep_1;

Var A: array [1..12] of integer; i, max, min, S: integer;

Begin

For i:= 1 to 12 do

Readln(a[i]);

Min:= A[1];

Max:= A[1];

For i:= 2 to 12 do

Begin

If Max

If Min A[i] Then Min:= A[i];

End;

S:= Max - Min;

Writeln(‘ауыры женилден ’, S, ‘ауыр’ );

Readln;

End.

  1. Жаңа тақырыпты түсіндіру. (15 мин) Массивті өсу реті бойынша реттеу.

1-мысал. Сыныптағы оқушылардың бойларының ұзындығы массивте сақталған. Бойларының ұзындығын өсу реті бойынша орналастыр.

1-әдіс.

Алг өсу (арг бүт n, бүт кес A[1:n],

нәт бүт кес А[1:n])

Басы бүт і, j, c, m, min

Енгізу n, А

Үшін і бастап 1 дейін (n-1)

Цб

Min:= A[i]; m:= i;

Үшін j бастап (i+1) дейін (n)

Цб

Егер Min A[j]

Онда Min:= A[j]; m:= j

Бітті

Program osy;

Var A: array [1..100] of integer;

i, j, c, m, n, Min: integer;

Begin

Readln(n);

For i:= 1 to n do

Readln(A[i]);

For i:= 1 to (n-1) do

Begin

Min:= A[i]; m:= i;

For j:= (i+1) to n do

If Min A[j] Then begin Min:=A[j]; m:=j; end;

Цс

Цс

c:= A[i]; A[i]:= Min; A[m]:= c

Шығару А

Соңы.


c:= A[i]; A[i]:= Min; A[m]:= c;

End;

For i:= 1 to n do

Write(A[i]: 5);

Readln;

End.

2- әдіс. Көпіршік әдісімен:

  1. Кестенің көрші A[j] және A[j+1] элементтерін салыстырады.

  2. Егер олар реттелмеген болса, онда бұл 2 элементтің орны ауыстырылады.

  3. Бұл әрекеттер n-1 рет қайталану керек.


Алг өсу2 (арг бүт n, бүт кес A[1:n],

нәт бүт кес А[1:n])

Басы бүт і, j, c

Енгізу n, А

Үшін і бастап 1 дейін (n-1)

Цб

Үшін j бастап 1 дейін (n-i)

Цб

Егер A[j] A[j+1]

Онда c:= A[j];

A[j]:= A[j+1]; A[j+1]:= c

Бітті

Цс

Цс

Шығару А

Соңы.


Program osy2;

Var A: array [1..100] of integer;

i, j, c, n: integer;

Begin

Readln(n);

For i:= 1 to n do

Readln(A[i]);

For i:= 1 to (n-1) do

Begin

For j:= 1 to (n-i) do

If A[j] A[j+1] Then begin c:= A[j];

A[j]:= A[j+1]; A[j+1]:= c; end;

End;

For i:= 1 to n do

Write(A[i]: 5);

Readln;

End.

  1. Массивті кему реті бойынша реттеу.

1-әдіс.

Алг кему (арг бүт n, бүт кес A[1:n],

нәт бүт кес А[1:n])

Басы бүт і, j, c, m, max

Енгізу n, А

Үшін і бастап 1 дейін (n-1)

Цб

Max:= A[i]; m:= i;

Үшін j бастап (i+1) дейін (n)

Цб

Егер Max A[j]

Онда Max:= A[j]; m:= j

Бітті

Цс

Цс

c:= A[i]; A[i]:= Max; A[m]:= c

Шығару А

Соңы.


Program kemy;

Var A: array [1..100] of integer;

i, j, c, m, n, Max: integer;

Begin

Readln(n);

For i:= 1 to n do

Readln(A[i]);

For i:= 1 to (n-1) do

Begin

Max:= A[i]; m:= i;

For j:= (i+1) to n do

If Max

c:= A[i]; A[i]:= Max; A[m]:= c;

End;

For i:= 1 to n do

Write(A[i]: 5);

Readln;

End.

2- әдіс. Көпіршік әдісімен:


Алг кему2 (арг бүт n, бүт кес A[1:n],

нәт бүт кес А[1:n])

Басы бүт і, j, c

Енгізу n, А

Үшін і бастап 1 дейін (n-1)

Цб

Үшін j бастап 1 дейін (n-i)

Цб

Егер A[j] A[j+1]

Онда c:= A[j];

A[j]:= A[j+1]; A[j+1]:= c

Бітті

Цс

Цс

Шығару А

Соңы.

Program kemy2;

Var A: array [1..100] of integer;

i, j, c, n: integer;

Begin

Readln(n);

For i:= 1 to n do

Readln(A[i]);

For i:= 1 to (n-1) do

Begin

For j:= 1 to (n-i) do

If A[j]

A[j]:= A[j+1]; A[j+1]:= c; end;

End;

For i:= 1 to n do

Write(A[i]: 5);

Readln;

End.


  1. Бекіту. (10 мин)

Мектеп жарысында кросс нәтижелері жазылып алынды. Оқушылардың көрсеткен нәтижелерін кему реті бойынша орналастырыңдар да, олардың аты-жөнін көрсеткен нәтижелерінің ретінде басып, оқушылардың қайсысы 1-ші, 2-ші, 3-ші орын алғанын анықтаңдар.


Program kemy3;

Var A: array [1..100] of integer; B: array [1..100] of string;

i, j, c, m, n, Max: integer; s: string;

Begin

Readln(n);

For i:= 1 to n do

Readln(A[i]);

For i:= 1 to (n-1) do

Begin

Max:= A[i]; m:= i;

For j:= (i+1) to n do

If Max

c:= A[i]; A[i]:= Max; A[m]:= c;

s:= B[i]; B[i]:= Max; B[m]:= s;

End;

Writeln(‘орындарды болу’);

For i:= 1 to n do

Writeln(B[i], A[i]: 10);

Readln;

End.


  1. Қорытындылау. (5 мин)

Өсу және кему реті бойынша реттеу алгоритмдері қалай орындалады?

  1. Үй тапсырмасын беру. (2 мин)

Кітаптың 98-беттегі таңдау арқылы сұрыптау әдісін оқып, алгоритмін қарастыру және осы алгоритмге қарап Pascal тіліндегі программасын жазып келу.


Program kemy;

Var A: array [1..100] of real;

i, j, c, n: integer; Max, R: real;

Begin

Readln(n);

For i:= 1 to n do

Readln(A[i]);

For j:= n dawnto 1 do

Begin

Max:= A[1]; m:= 1;

For i:= 1 to j do

If A[i] Max Then begin Max:= A[i]; c:=i; end;

R:= A[c]; A[c]:= A[j]; A[j]:= R;

End;

For i:= 1 to n do

Write(A[i]: 5);

Readln;

End.


  1. Бағалау. (2 мин)

Белсенді қатысқан оқушыларды бағалау.


Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Информатика

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 9 класс

Скачать
Массивті реттеу

Автор: Айтмолдина Диляра Кайратовна

Дата: 16.03.2016

Номер свидетельства: 306292
