Сабақтың тақырыбы «Логика» тақырыбы бойынша тәжірибелік жаттығулар
Сабақтың мақсаты Санау жүйелері мен Логикалық есептерді шығаруды үйрене отырып, логикалық функциялардың айырмашылықтарын біле алады;
Сабақ түрі: практикалық
Сабақтың әдісі: топтық жұмыс
Сабақтың көрнекілігі:АКТ:интерактивті тақта, тапсырмалар ,оқулық, слайд, деңгейлік тапсырмалар, стикер, түрлі түсті қалам, кестелер.
Түйінді идеялар Бірлескен топтық және жұптық жұмыстар оқушылардың ынтымақтастығын дамытудың қуатты құралы болып табылады.
Сабақ кезеңдері
Кіріспе
Қызығушылықты ояту.
Тренинг: «Поезд»
Ойын ортада жүргізіледі. Ең алдымен1 мен 2-ге саналып аламыз. 1-номердегілер қолдарын 1 рет соғып, аяқтарымен еденді 2 рет тарсылдатады, ал 2-номердегілер 2 рет қолдарын соғып, 1 рет аяқтарын еденге тарсылдатады.
Сары және қызыл гүлдер арқылы сыныпты 2-топқа бөлу.
Әр топ өз қалаулары бойынша топ басшысын сайлайды. Топ басшысы бағалау критерийі жазылған кестеге тобындағы оқушылардың жұмыстарын бағалап отырады.
«Жеміс жейік бәріміз» (Үй тапсырмасы)
Слайд арқылы жемістердің артында сұрақтар жасырылады. Оқушылар қалаған жемісін таңдау арқылы артында жасырылған сұрақтарға жауап береді.
1. Санау жүйесінің түрлері?
2. Логикалық амалдарды атаңдар?
3. Конъюнкция деген не?
4. Дизъюнкция дегеніміз не?
5. Инверсия деген не?
6. Санау жүйесі дегеніміз не?
7. Ақиқат кестесін құрудың неше ережесі бар?
Негізгі бөлім
Мағынаны тану.
Слайд арқылы логикалық есепті шығаруды дәптерлеріне жазып алу.
Электрондық оқулық-Компьютердің логикалық негіздері. (Тыңдалым)
Мысал келтіріп түсіндіру. Логика алгебрасында жай пікірлер латынның бас әріптерімен белгіленеді.
Мысалы: А={Астана-Қазақстанның астанасы}
В= {Мағжан Жұмабаев- Ұлы математик}
С={2*2=5}
Шешуі:А=1, B=0, C=0
1-топ: Тәжірибелік жаттығу
2-топ: Тәжірибелік жаттығу
Сергіту сәті: «Супер физкультминутка»
«Тапқыр болсаң шешіп көр»
Мен 10001 жасымда мектеп бітірдім, ал 10110 жасымда академия бітіріп, электронды сарайда қызмет еттім.Ол кезде сендер бар болғаны 111жастасыңдар. 11110 жасымда ғылыммен айналысып, 11 жылдан кейін ВИРУС атанып сиқырға ұшырадым. Мені сиқырдан құтқару үшін осы есепті шешу керек.
Шешуі:
10001-17 жас, 111-7 жас, 10110-22 жас, 11110-30 жас, 11-3 жыл
«Білгенге маржан» Деңгейлік тапсырмалар.
А деңгей: 658 санын 2-лік санау жүйесімен жазып шық?
В деңгей: 583 санын 2-лік санау жүйесінен 10-дық санау жүйесіне аудар?
С деңгей: А=«Самат ағылшын тілін оқиды»
B= «Самат неміс тілін оқиды» болсын. Келесі формулаларды кәдімгі тілде жазыңдар.
А˄В=
A˅ B=
A*B=
А деңгей: 4525 санын 10-дық санау жүйесімен жаз:
В деңгей: 38 санын 10-дық санау жүйесінен 2-лік санау жүйесіне аудар?
С деңгей: А=«Бүгін таңертең күн ашық»
B= «Бүгін таңертең күн жылы» болсын. Келесі формулаларды кәдімгі тілде жазыңдар.
А˄В=
A˅ B=
A*B=
Бекіту.
Слайдтағы өтілген тақырыптарға сәйкес сұрақтарға жауап беру.
1. Санау жүйесі дегеніміз не?
2. Санау жүйесінің неше негізі бар?
3. Логика деген қандай ғылым:
4. Ақиқат кестелерін құрудың неше ережесі бар?
5. Логикалық амалдарды компьютерде жүзеге асыратын электрондық құрылғылар қалай аталады?
Қорытынды
Рефлексия
Не білемін? Не білдім? Не білгім келеді?
Оқушылар сабақта не үйренгендірін және алда не үйренгілері келетіндерін стикерге жазып кестеге жапсырады.
Үй тапсырмасы
Үйге: санау жүйелеріне және логикаға бір-бір есептен құрастырып келу
Бағалау