kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Конспект урока информатики на тему "Қатені тексеру"

Нажмите, чтобы узнать подробности

Пән: Информатика

 Сабақтың тақырыбы: Қатені тексеру

Сабақтың мақсаты: Оқушыларды  Visual Basic  тілінде программаны орындау кезіндегі қателіктермен таныстыра  отырып ұландардың танымдылыққа қабілетін, жаңашыл ғылым мен техниканың жетістіктерін өз саласында пайдалана білуді дамыту.   

Күтілетін  нәтиже:Тақырыптың  мағанасын ашып түсінеді, программа құру арқылы өз бетімен қатені табуды  үйренеді.

Әдіс тәсілдер: «Сәттілік шеңбері», «Кім білімді кім жылдам», «Бумеранг», «Түімедақ».

ОТК: Дербес компьютер

Әдістемелік қамтамасыз етілуі:Тақта, оқулық, кеспе қағаздар,  үлестірмелер, бағалау топтамалары.

Пәнаралық байланыс: Алгебра, геометрия, ағылшын-тілі, физика  

Қолданылатын әдебиеттер: «Информатика»2014. Б.Қ. Сапарғалиева, Н.Е. Масалиева, «Информатика» методическое пособие Алматы 2010,  Н. Т. Ермеков, В.А. Криворучко,

Сабақтың құрылымы мен мазмұны

Барлық оқушылар:

Visual Basic  тілінде программаларды түзе алады

Оқушылардың басым бөлігі:

Visual Basic  тілінде программаны орындау кезінде қателіктерге жол қояды.

Кейбір оқушылар:

Кітапта кеткен қателіктерді  таба алады

Сабақ кезеңдері (Уақыт)

Мұғалім не істейді

Оқушылар не істейді

Ресурстар

  • Ұйымдастыру кезеңі. 2(мин)

Оқушылармен сәлемдесу, түгелдеу.«Сәттілік шеңбер» арқылы ынтымақтастық атмосфе-расын қалыптастыру. Оқушылардың зейінін сабаққа аудару.Взвод командирінің орынбасары баяндайды;

Өткен білімдерге сүйене отырып, оқу әрекетін дамыту 3(мин)

«Кім білімді, кім жылдам?» ойынын қолдау.

Ойынның шарты: алдын ала дайындалған сұрақтарға тез жауап беру керек. Әр сұраққа бір ұпай беріледі.

Берілген сұрақтарға жылдам жауап беріп, ұпай жинайды.

«Кім білімді, кім жылдам?» ойынның сұрақтары

  1. Нысанның өзгеріске ұшырауы немесе нысандардың бір-бірімен әрекеттесуі қалай аталады?
  2. Нәтижені қайтаратын процедура. Шақырып отырған программада бір ғана нәтижені қайтару керек болғанда ғана қолданылады?
  3. Қосымшаға әртүрлі ақпарат енгізу үшін және шығару үшін қолданылатын компанент
  4. Айнымалының пішінін анықтаитын VisualBasik тілінің ұсынған түйін сөзі
  5. Жазуды басқаратын элемент, пішінге ақпаратты шығару үшін қолданылады
  6. асқару нысандарының бірі. Оны кейбір әрекеттерді орындау үшін қолданады, мысалы, программаны іске қосу және оны тоқтату үшін
  7. Растрлық кескін енгізуге болатын нысан қалай аталады?
  8. Қайсы функция мәтіндік аргументті  сандық мәнге қаитарады?
  9. Қайсы функция жолдық аргументті сандық мәнге қайтарады?
  10. Пішінде уақытты орнатады. Програманның кейбір жерлерін белгіленген уақыт  аралығында орындау керек болғанда, пайдаланылатын нысан
  11. Нысандарды жинақтап, көрнекті етіп көру үшін қолданылатын нысан.
  12. Айнымалыларды, тұрақтыларды, программа нысандарын т.б. белгілеу үшін қолданылатын 
  13. Жолдық айнымалының синволдар санын анықтайтын функциясы қалай аталады?

Жаңа тақырыпты баяндау13(мин)

Сабақтың тақырыбын және мақсатын, жұмыс жоспарын  хабарайды. Кеспе қағаздар таратып, жобаның дұрыс-тығын тексереді. бақылайды,  консультация береді, бағыт-бағдар сілтейді, ынталан-дырады, мақтайды. Әрбір оқушыға ұпай береді.

Кеспе қағаздар көмегімен тақтада «Оқушылардың білім көрсеткішін анықтау»  жобасын  құрады және қатесін түзетеді.

Жаңа тақырыпты бекіту20(мин)

Түймедақ әдісі арқылы оқушыларға тапсырмалар беріледі.

Мұғалім  оқушыларды  аралап  бағыт-бағдар  береді, қате-леріне назар аудартады. Ережеге  бағынуды  қадағалайды, бақылайды,  консуль-тация береді, бағытбағдар сілтейді,ынталандырады, мақтайды.

Түймедақ гүлінің жапрақшаларын әрбір оқушы біреуден алады және өзіне түскен тапсырманы орындайды.

Сабакты қорытындылау 3(мин)

Қазіргі таңда қай салада жұмыс істемейік компьюерді білу өте қажет және оны әрбір маман иесі дұрыс қолдана білу керек.

Бүгінгі сендер Visual Basic  тілінде үлкен және күрделі процедурасы бар жоба құрғанда, жоба қатесіз болуы мүмкін емес екеніне көз жеткіздіңдер. Демек

  • Программада қатенің неше түрі болады?
  • Оларды атаңдар.
  • Қатені іздеу неше кезенгнен тұрады?

Сұрақтарға жауап береді және жинаған ұпайларын xабарлайды

Оқушыларды бағалау 3(мин)

Оқушылар сабақтың басынан соңына дейін әрбір дұрыс жауап бергені үшін жиналған топтамалар санына қарай оқушылар білімі бағаланады.

Алған бағаларын күнделікке қойдырады.

Үйге тапсырма беру 1(мин)

«Информатика»2014. Б.Қ. Сапарғалиева, Н.Е. Масалиева, Г.А. Тезекбаева

§14. 112-117 бет.  

Бақылау сұрақтарына жауап табу 118 бет






 

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Конспект урока информатики на тему "Қатені тексеру"»

Кеңес Одағының Батыры Сабыр Рахымов атындағы

Шымкент республикалық «Жас ұлан» мектебі













Ашық сабақ


Тақырыбы: «Қатені тексеру»
















Информатика пән мұғалімі: Ж.Р. Айтбаева



















Шымкент 2016

Пән: Информатика

Күні: 08.12.16.

Сынып: 10 а

Сабақтың тақырыбы: Қатені тексеру

Сабақтың мақсаты: Оқушыларды Visual Basic тілінде программаны орындау кезіндегі қателіктермен таныстыра отырып ұландардың танымдылыққа қабілетін, жаңашыл ғылым мен техниканың жетістіктерін өз саласында пайдалана білуді дамыту.

Күтілетін нәтиже:Тақырыптың мағанасын ашып түсінеді, программа құру арқылы өз бетімен қатені табуды үйренеді.

Әдіс тәсілдер: «Сәттілік шеңбері», «Кім білімді кім жылдам», «Бумеранг», «Түімедақ».

ОТК: Дербес компьютер

Әдістемелік қамтамасыз етілуі:Тақта, оқулық, кеспе қағаздар, үлестірмелер, бағалау топтамалары.

Пәнаралық байланыс: Алгебра, геометрия, ағылшын-тілі, физика

Қолданылатын әдебиеттер: «Информатика»2014. Б.Қ. Сапарғалиева, Н.Е. Масалиева, «Информатика» методическое пособие Алматы 2010, Н. Т. Ермеков, В.А. Криворучко,


Сабақтың құрылымы мен мазмұны


Барлық оқушылар:

Visual Basic тілінде программаларды түзе алады

Оқушылардың басым бөлігі:

Visual Basic тілінде программаны орындау кезінде қателіктерге жол қояды.

Кейбір оқушылар:

Кітапта кеткен қателіктерді таба алады

Сабақ кезеңдері (Уақыт)

Мұғалім не істейді

Оқушылар не істейді

Ресурстар

  • Ұйымдастыру кезеңі. 2(мин)

Оқушылармен сәлемдесу, түгелдеу.

«Сәттілік шеңбер» арқылы ынтымақтастық атмосфе-расын қалыптастыру. Оқушылардың зейінін сабаққа аудару.

Взвод командирінің орынбасары баяндайды;

Оқушылар сәлемдеседі.

Оқушылар бір-біріне жақсы көңіл-күй, сәттілік тілейді.

Сынып журналы, тәртіп дәптері.

Өткен білімдерге сүйене отырып, оқу әрекетін дамыту 3(мин)

«Кім білімді, кім жылдам?» ойынын қолдау.

Ойынның шарты: алдын ала дайындалған сұрақтарға тез жауап беру керек. Әр сұраққа бір ұпай беріледі.

Берілген сұрақтарға жылдам жауап беріп, ұпай жинайды.

Сұрақтар

Жаңа тақырыпты баяндау

13(мин)

Сабақтың тақырыбын және мақсатын, жұмыс жоспарын хабарайды. Кеспе қағаздар таратып, жобаның дұрыс-тығын тексереді. бақылайды, консультация береді, бағыт-бағдар сілтейді, ынталан-дырады, мақтайды. Әрбір оқушыға ұпай береді.

Кеспе қағаздар көмегімен тақтада «Оқушылардың білім көрсеткішін анықтау» жобасын құрады және қатесін түзетеді.

Кеспе қағаздар

Жаңа тақырыпты бекіту20(мин)

Түймедақ әдісі арқылы оқушыларға тапсырмалар беріледі.

Мұғалім оқушыларды аралап бағыт-бағдар береді, қате-леріне назар аудартады. Ережеге бағынуды қадаға-лайды, бақылайды, консуль-тация береді, бағыт-бағдар сілтейді,ынталандырады, мақ-тайды.

Түймедақ гүлінің жапрақшаларын әрбір оқушы біреуден алады және өзіне түскен тапсырманы орындайды.

Түймедақ гүлі,

компьютер

Сабакты қорытындылау 3(мин)

Қазіргі таңда қай салада жұмыс істемейік компьюерді білу өте қажет және оны әрбір маман иесі дұрыс қолдана білу керек.

Бүгінгі сендер Visual Basic тілінде үлкен және күрделі процедурасы бар жоба құрғанда, жоба қатесіз болуы мүмкін емес екеніне көз жеткіздіңдер. Демек

  • Программада қатенің неше түрі болады?

  • Оларды атаңдар.

  • Қатені іздеу неше кезенгнен тұрады?

Сұрақтарға жауап береді және жинаған ұпайларын xабарлайды

Бағалау топтамалары


Оқушыларды бағалау 3(мин)

Оқушылар сабақтың басынан соңына дейін әрбір дұрыс жауап бергені үшін жиналған топтамалар санына қарай оқушылар білімі бағаланады.

Алған бағаларын күнделікке қойдырады.

Сынып журналы, күнделік

Үйге тапсырма беру 1(мин)

«Информатика»2014. Б.Қ. Сапарғалиева, Н.Е. Масалиева, Г.А. Тезекбаева

§14. 112-117 бет.

Бақылау сұрақтарына жауап табу 118 бет

Күнделікке жазу

Күнделік





Оқытушы: Ж. Айтбаева










«Кім білімді, кім жылдам?» ойынның сұрақтары


  1. Нысанның өзгеріске ұшырауы немесе нысандардың бір-бірімен әрекеттесуі қалай аталады?

Оқиға

  1. Нәтижені қайтаратын процедура. Шақырып отырған программада бір ғана нәтижені қайтару керек болғанда ғана қолданылады?

Функция

  1. Қосымшаға әртүрлі ақпарат енгізу үшін және шығару үшін қолданылатын компанент

TextBox

  1. Айнымалының пішінін анықтаитын VisualBasik тілінің ұсынған түйін сөзі

As

  1. VisualBasic тілінде хабарлама қай түиінді сөзден тұрады

DIM



  1. Жазуды басқаратын элемент, пішінге ақпаратты шығару үшін қолданылады

Label

  1. Басқару нысандарының бірі . Оны кейбір әрекеттерді орындау үшін қолданады, мысалы, программаны іске қосу және оны тоқтату үшін

CommandButtion

  1. Растрлық кескін енгізуге болатын нысан қалай аталады?

Picture

  1. Қайсы функция мәтіндік аргументті сандық мәнге қаитарады?

Val

  1. Қайсы функция жолдық аргументті сандық мәнге қайтарады?

Str

  1. Пішінде уақытты орнатады. Програманның кейбір жерлерін белгіленген уақыт аралығында орындау керек болғанда, пайдаланылатын нысан.

Timer

  1. Нысандарды жинақтап, көрнекті етіп көру үшін қолданылатын нысан.

Frame

  1. Айнымалыларды, тұрақтыларды, программа нысандарын т.б. белгілеу үшін қолданылатын

Идентификатор

  1. Жолдық айнымалының синволдар санын анықтайтын функциясы қалай аталады?

Len





Сөзжұмбақтың сұрақтары

  1. VisualBasic тілінде хабарлама қай түиінді сөзден тұрады

  2. Жазуды басқаратын элемент, пішінге ақпаратты шығару үшін қолданылады

  3. Растрлық кескін енгізуге болатын нысан

  4. Пішінде уақытты орнатады.Програманның кейбір жерлерін белгіленген уақыт аралығында орындау керек болғанда , пайдаланылатын нысан













Кеспе қағаздар

Private Sub Command1_Click()


Private Sub Command2_Click()


a = Val(Text1.Text)


End


b = Val(Text2.Text)


End Sub


c = Val(Text3.Text)


Private Sub Command3_Click()


d = Val(Text4.Text)


Text1.Text = " "


e = Val(Text5.Text)


Text2.Text = " "


k = (5 * a + 4 * b + 3 * c + 2 * d) / e


Text3.Text = " "


Text6.Text = Str(k)


Text4.Text = " "


m = ((a + b) / e) * 100


Text5.Text = " "


Text7.Text = Str(m)


Text6.Text = " "


h = ((a + b + c) / e) * 100


Text7.Text = " "


Text8.Text = Str(h)


Text8.Text = " "


End Sub


End Sub




Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Информатика

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 10 класс

Скачать
Конспект урока информатики на тему "Қатені тексеру"

Автор: Айтбаева Жазира Рахматулаевна

Дата: 28.01.2017

Номер свидетельства: 384765


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Ваш личный кабинет
Проверка свидетельства