Сыныбы: 5 | Күні:6.10 | Пәні:Информатика |
Сабақтың тақырыбы: | Компьютердің құрылымы.Компьютердің негізгі құрылғыларының міндеттері және мүмкіндіктері.Пернетақта.Қосымша құрылғылар. |
Сілтеме: | Оқулық информатика 5-сынып.Әдістемелік құрал 5-сынып. |
Мақсаты: Күтілетін нәтиже: Негізгі дерек көздер: Әдіс-тәсілдер: | Оқушыларды компьютер түсінігімен таныстыру, компьютердің құрылымы,қызметі туралы алғашқы түсінік қалыптастыру; -Дербес компьютер туралы білетін болады -Негізгі құрылғылар міндеттерін түсінетін болады -Құрылғылар мүмкіндіктерін қолданатын болады Оқулық,интерактивті тақта,компьютер,плакат,кесте,постерлер,таратпа материалдары,бағалай парағы,слайд. |
Сабақтың барысы | Уақыты | Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті |
І.Ұйымдастыру:сынып оқушыларына жағымды ахуал туғызу | 1 мин | Сәлеметсіздерме балалар? Қалдерініз, көңіл-күйлеріңіз қалай? Балалар сіздердің көңіл-күйлерің жақсы болса бүгінгі сабағымызды бастайық. | |
Білу І.Үй тапсырмасын сұрау Кубизм әдісі | Топқа бөлу: 2 мин Бағалау парақшасын тарату 5 минут | Компьютер құрылғылар арқылы 4 топқа бөлу. (Монитор, Жүйелі блок, Пернетақта, Маус) Жаңа сабақ бастамас бұрын өткен тақырыпқа шолу жасайық .Өткен сабағымызда біз компьютердің түрлерімен, дербес компьютер,ноутбук,нетбук, сервер компьютермен танысқан болатынбіз. Олай болса үй тапсырмасын кубик лақтыру арқылы жауап берсек. Кубизм әдісі. Әр топқа кубикте шыққан түс бойынша конверттегі тапсырманы беру. | Топтарға бөлінеді.Топ басшыларын сайлайды. Кубикті лақтырады,қай түс келеді,сол түсті конверттегі тапсырманы орындайды. Топпен ақылдасып жауап береді. |
Түсіну АКТ әдісі | 10 мин | Аудиожазбаға назар аударайық Сонымен оқушылар бүгінгі сабағымыз не жайлы болады? Дұрыс айтасыздар бүгінгі сабағымыздың тақырыбы: Компьютердің құрылымы Дәптерімізді ашып күннің жадысын жазып,тақырыпты жазайық Енді осы тақырып бойынша тақтаға назар аударайық | Оқушылар аудиожазбадағы ертегіні мұқият тыңдап,ертегінің не туралы болып жатқанын түсінуге тырысады, қай құрылғы жөнінде болып тұрғанын талқыға салады |
Қолдану Компьютермен жұмыс | 10мин 5мин | Ой қозғай әдісі. Топтарға оқулықты пайдаланып тапсырма беру.Әр топ өз тапсырмаларына постер жасау арқылы,немесе көрініс арқылы түсіндіру Оқушыларға компьютерді қостырып мәтіндік редакторда Жүйелік блоктың құрамын жазады. Жүйелік блоктың құрамы: 1)Аналық тақша-ақпарат алмасу іске асады 2)процессор –жүйелік блоктың миы 3)Жедел жады-компьютерде деректерді уақытша сақтау жады. 4)Қатты дискі-ақпаратты ұзақ уақыт сақтауға арналған құрылғы 5)Видеокарта-бейнені мониторға шығаруға дайындайды. 6)Дыбыс картасы-дыбыспен жұмыс жасау үшін қажет 7)Желілік карта-интернет желісіне қосылу үшін керек. | Топ берілген тақырыпты оқып танысып,топта талдайды.Оны постерге салады немесе көрініс арқылы баяндайды. 1-топ: Жүйелік блок 2-топ:Монитор 3-топ:Пернетақта 4-топ:Тінтіуір Оқушылар компьютер қосып мәтіндік редакторға тереді |
Талдау | 5 мин | Екі топқа тапсырмалар: 1-топ,2-топ:Ролдік ойын «Компьютерлік дүкенде» 3-топ,4-топ Жарнама компьютерлік фирма акция жариялайды. «Компьютерлер.Акция!» | Талқылау барысында келесі шешімге келеді: |
Жинақтау «Детальдарын қосу»әдісі | 7 мин | «Детальдарын қосу»әдісі Топта жұмыс істеу кезінде сізге алынған білімдерін көрсету үшін сөйлемді кеңейтуіңіз қажет. Пернетақта мынандай бөліктерден тұрады: алфавиттік-цифрлық... оқушы жалғастырады Компьютердің негізгі құрылғысы: монитор..... Компьютердің қосымша құрылғылары: тышқан.. Жүйелік блоктық құрамы: аналық тақша,жедел жад.. Қатты дискі-ақпаратты... Видеокарта.... | «Детальдарын қосу» әдісі бойынша сөйлемді кеңейту қажет. Курсорды басқару пернелері Функционалдық пернелер Қосымша цифрлық пернетақта Басқару пернелер Негізгі құрылғы:пернетақта,жүйелік блок Компьютердің қосымша құрылғылары: ойын,джойстигі Жүйелік блоктық құрамы: Қатты диск,процессор,дисковод,видеокарта,дыбыс картасы Қатты дискі-ұзақ сақтауға арналған құрылғы Видеокарта жүйелі блоктың ішінде орналасқан құрылғы |
Бағалау Рефлексия Кері байланыс | 2 мин 1 мин | Топ басшы бағалау парағын толтырып бағалайды. Стикерге жазып, плакатқа жапсырады не үйрендім, не қиын болды | Оқушылар плакатқа жапсырады не үйрендім,не қиын болды |
Үйге тапсырма | | | |