kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

"Компьютерлік модельдеу" ҚМЖ

Нажмите, чтобы узнать подробности

1. Компьютерлік модель ұғымымен таныстыру.

2. Компьютерлік модельдеу, есептеу эксперименттері туралы жалпы білім беру

Табыс  критерийлері:

1. Компьютерлік модель ұғымымен танысамын

2. Нысанның компьютерлік моделін құрамын  

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«"Компьютерлік модельдеу" ҚМЖ»




Мектеп директорының оқу ісі жөніндегі

орынбасары: Алимова Я.Х.


Қысқа мерзімді сабақ жоспары

Пәні: Информатика


Мектеп: Мамандандырылған «Дарын» мектеп-интернаты

Күні: 24.02.2017ж.

Мұғалімнің есімі: Утегенова М.Д.

Сынып: 9«А»

Қатысқандар саны: 16

Қатыспағандар саны: -

Сабақ тақырыбы: Компьютерлік модельдеу


Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары)

1. Компьютерлік модель ұғымымен таныстыру.

2. Компьютерлік модельдеу, есептеу эксперименттері туралы жалпы білім беру


Табыс критерийлері:

1. Компьютерлік модель ұғымымен танысамын

2. Нысанның компьютерлік моделін құрамын

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар:

Компьютерлік модель ұғымымен танысады

Оқушылардың басым бөлігі:

Компьютерлік модельдеу, есептеу эксперименттерімен танысады

Кейбір оқушылар:

Компьютерде нысанның компьютерлік моделін құрады

Тілдік мақсат










Оқушылар:

Негізгі сөздер мен тіркестер:

Объект (нысан), модель, компьютерлік модель

Сыныптағы диалог\ жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:

Талқылауға арналған тармақтар:

Компьютерлік модельдеу, олардың негізгі сипаттамалары.

Сіз неліктен ..... екенін айта аласыз ба?

Сіз неліктен объектілердің моделі құрылатының айта аласыз ба?

Жазылым бойынша ұсыныстар:

Нысан – объект - an object, компьютерлік модель - компьютерная модель - computer model

Алдыңғы оқу

Модельдеу. Модель ұғымы. Модельдер типтері. Модельдеу тәсілдері.

Жоспар

Жоспарланған уақыт

Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз)

Ресурстар

Басталуы

Білу

1 минут




5 минут


















2 минут

Оқушылармен амандасу. Көңіл-күйлерін сұрау.Топқа бөлу. (түрлі түсті фигуралар көмегімен 2 топқа бөлінеді)

Мұғаліммен амандасады. Түрлі-түсті фигуралар таңдау арқылы топқа бөлінеді.


Үй тапсырмасын тексеру.

«Таза тақта» стратегиясы арқылы топтарға сұрақтар беремін.

1. Line 2. Модель 3. Rectangle

4. real 5. Var 6. circle

7. begin 8. End 9. program

10. uses graphABS 11. Модельдеу типтері

12. write 13. Mod 14. div

15. If 16. Repeat

Мұғалім жоғарыдағы терминдердің мағынасын сұрайды. Бағалау парағына ұпайларын қоюға нұсқау береді.

Оқушылар тақтада жазылған терминдерді түсіндіреді.


Бағалау парағына ұпайларды түсіреді.


Тақырыпқа қызығушылық туғызу. Оқушыларды ойлауға ынталандыру.Оқушы зейінін сабаққа аудару. Сабақтың мақсат, міндеттерін саналы түрде қабылдауын қамтамасыз ету.

Слайд1. Әртүрлі модельдердің суретін шығару. Бұл не? Оларды бір сөзбен қалай атауға болады? Тақырыпты көрсету.

Слайд2. «Компьютерлік модельдеу».

Оқушылармен бірлесе сабақтың мақсат, міндеттерін айқындау.

Блоб ағашының «Дейін» бөлігіне осы тақырып бойынша өздерін бағалату. Бағалау парағын тарату. (Қосымша 3)


Оқушылар слайдтағы әртүрлі модельдерге қарай отырып оларға ортақ ат береді. (модель, макет т.б.) Дәптерге тақырыпты жазып алады.

Мұғалім сұрақтарына жауап бере отырып бүгінгі сабаққа өздерінің алдына мақсат, міндеттер қояды.

Блоб ағашының «Дейін» бөлігіне өздерін белгілейді.



Компьютер, түрлі түсті қағаздар, бағалау парағы.




















Блоб ағашы

Ортасы


Түсіну


2 минут



3 минут








Негізгі ұғымдарды меңгерту.

Модель: түрлері.

Слайд 4-8

Топтық тапсырма орындату. Постер жасату, қорғату, бағалату, қортындысын шығару.

Слайдтар арқылы шолу жасайды. 

Топтарға тапсырма бөледі.

  1. Негізгі ұғымдарды дәптерге жазады.

  2. Берілген теориялық материалды оқи отырып постер жасап, қорғайды. «Бармақ» арқылы бағалайды. Кері байланыспен жұмыс жасайды.

Табыс критерийі:

1. Модель түрлері туралы айта аламын.

2. Модельдерді ажырата аламын.




Оқулық, деңгейлік тапсырма, бағалау парағы.









Қолдану


2 минут




1 минут



Компьютерлік модель құру.

1-топ. «Қиялыңдағы үй»

2-топ. «Қиялыңдағы көлік»


Слайд 9. 

Тапсырманы түсіндіреді.

А4 форматтағы парақтарды таратады.

Оқушылар топ болып тапсырманы орындайды, жұмыстарын қорғайды.


Компьютерлер, тапсырма, бағалау парағы


Талдау

6 минут






«Модель түрлері» тақырыбы бойынша тапсырма орындату

Мұғалім http://Lerningapss.org сайтындағы тапсырманы жүктейді, тапсырманың орындалуын қадағалайды.

Бағалау парағына ұпайларын қоюға нұсқау береді.

Оқушылар http://Lerningapss.org сайтынан «Модель түрлері» тапсырмасын орындайды.




Бағалау парағына ұпайларды түсіреді.



Компьютерлер, тапсырма, бағалау парағы

Аяқталуы


Жинақтау

10 минут












Берілген тақырып бойынша сұрақтарға жауап беру.

Мұғалім kahoot.it сайтындағы тапсырманы жүктейді, тапсырманың орындалуын қадағалайды. Топтарды бағалайды.


Бағалау парағына ұпайларын қоюға нұсқау береді.


Оқушылар сұрақтарға жауап бере отырып «Компьютерлік модельдеу» тақырыбы бойынша білімдерін жинақтайды.

Бағалау парағына ұпайларды түсіреді.


Табыс критерийі:

1. Компьютерлік модель құру жолын айта аламын.

2. Паскаль программасында жұмыс жасай аламын.

3. Объектінің компьютерлік моделін құруға болатын басқа бағдарламаларды атай аламын.

Оқушылар «Бағалау парағындағы» критерийлерге сүйене отырып, өзін-өзі бағалайды


Компьютер, ұялы телефон, тапсырма, бағалау парағы

Бағалау

5 минут




1 минут





Жеке жұмыс. Тақырыптың өзектілігіне баға беру. Ой жинақтау.

Эссе жаздыру: «Болашақ – компьютерлік модельдеу еншісінде»


Оқушылар «Компьютерлік модельдеудің» маңыздылығына баға береді. Өз ойын айтуға дағдыланады.


Табыс критерийі:

1. Объектінің моделің не мақсатта құрылатының түсіндім.







Бағалау парағы


Қорытынды бағалау

2 минут






2 минут



3 минут


Оқушылар «Бағалау парағындағы» ұпайларын санайды критерийлерге сүйене отырып, өзіне баға қояды.

20-25 ұпай - "5"

19-15 ұпай - "4"

14-10 ұпай - "3"

10 ұпайдан төмен - "2"


Үй тапсырмасын беру

Қиялыңдағы мектеп ғамаратының моделін құрып келу. .

Кері байланыс

Оқушылардың іс-әрекетін бағалау. Сабаққа кері байланыс алу.

Блоб ағашының «Кейін» бөлігіне өзін бағалату. Оқушылар өзін Блоб ағашына бағалайды. Кері байланыс қалтырады. Өздерінің бағаларын шығарады. 







Бағалау парағы






Блоб ағашы




Қосымша ақпарат

Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз?

Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Пәнаралық байланыс

Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері

АКТ-мен байланыс

Құндылықтардағы байланыс

Талантты және дарынды балалар үшін күрделі тапсырма беру, үлгерімі нашар оқушыларға қарапайым тапсырма беру, жас ерекшеліктеріне сай тапсырма орындау

Оқушыларға берілетін әр тапсырмаға критерийлер және дескриторларды сәйкес ұпайларымен көрсету. Осы жағдайда оқушылар өзін-өзі және бір - бірін әділ бағалайды.

«Бағалау парағы», «Бармақ» әдістері арқылы бір бірін және Блоб ағашы арқылы білімін бағалайды. Бір бірін бағалау арқылы оқушылар өздерін жеке тұлға ретінде сезіне алады.


Интербелсенді тақта, слайд, http://Lerningapss.org сайтындағы және kahoot.it сайтындағы тапсырма

Рефлексия

Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?

Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.


Оқу мақсаттары шынайы, нақты қойылған.

Оқушылар компьютерлік модельдеу туралы толық мәлімет алады.

Сабақ барысында жаңа білімді талдау, жинақтау тапсырмаларын орындау барысында біраз техникалық ахаулар орын алды (программаның жүктелмей қалуы). Соның салдарынан мен бұл сабағымда уақытты тиімді пайдалана алмадым.

Бүгінгі сабақта оқушылар практикалық тапсырманы топпен орындау бөлімінде өзін-өзі жоғары бағалап жібергендерін байқадым.

Қорытынды бағамдау

Сабақ өз денгейінде жоспарланғандай өтті. Барлық оқушылар мүмкіндігінше өз ойларын жеткізе алады.


Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?


  1. http://Lerningapss.org сайтындағы және kahoot.it сайтындағы тапсырмалармен жұмыс жасау барысында оқушылар жаңа тақырыпты жақсы талдады.


  1. Берілген уақытта бір біріне көмектесе отырып, компьютерде модельдеу барысында жақсы жұмыс жасады


  1. Сабақта алған білімін бағалау кезеңінде берілген тақырып бойынша өз ойларын жақсы жеткізді.


Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?


  1. Сабақ барысында жаңа тақырыпты оқушылардың өз бетінше талдауына назар аударуым керек

  2. Оқушыларды берілген тапсырманы орындау жолдарын талдауға үйрету


Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не екенін білдім?


Сабақ барысында берілген әр тапсырмалаға жеке критерийлер жасау. Жұптық тапсырмалар, алған білімдерін қалай қолданатыны туралы сұрау және білімді жинақтау мақсатында жеке деңгейлік тапсырмалар дайындау.









Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Информатика

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 9 класс

Скачать
"Компьютерлік модельдеу" ҚМЖ

Автор: Утегенова Меруерт Дуйсенбаевна

Дата: 08.06.2017

Номер свидетельства: 421064


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Проверка свидетельства