Просмотр содержимого документа
«Кодування та декодування інформації»
План- конспект уроку з курсу Інформатика
НВК «МРІЯ» ЗОШ I – III ст. –
дошкільний навчальний заклад
Короткіх Віолетти Вадимівни
11/05/2017
Тема.Кодування та декодування інформації (11.05.2017)
Мета.Навчальна: повторити правила поведінки в кабінеті інформатики, актуалізувати вивчені раніше поняття, сформувати поняття: кодування, декодування даних, передавач, приймач.
Виховна: виховувати інтерес до навчання, любов до предмета інформатики, цілеспрямованість, бережливе ставлення до шкільного майна.
Розвивальна: Розвивати логічне мислення учнів, розвивати інтерес до комп’ютерної техніки, увагу, пам’ять.
Завдання: сформувати уявлення про кодування та декодування інформації, прищеплювати інтерес та любов до предмету, розвивати мислення, увагу, формувати навички роботи з „мишею‟ та клавіатурою.
Обладнання: G-Compris, указка для гімнастики, музика для фізхвилинки, плакат для рефлексії, девіз уроку, презентація, листівки, гіперпосилання в папці для 4 класу. Словник: Кодування, декодування, приймач, передавач.
Хронометраж
Організація початку уроку – 1 хв
Мотивація навчальної діяльності учнів - 3 хв
Повідомлення теми, мети, завдань уроку -1 хв
Актуалізація опорних знань – 5 хв
Пояснення нового матеріалу – 4 хв
Осмислення та засвоєння нового матеріалу – 15 хв
Формування навичок і вмінь – 14 хв
Підсумок уроку – 1 хв
Рефлексія - 1 хв
ХІД УРОКУ
1.Організація початку уроку.
1.1. Привітання
- Добрий день! Вже пролунав дзвінок, починається урок. Подивіться один на одного посміхніться, побажайте один одному плідної праці на уроці та гарного настрою.
1.2. Перевірка присутніх
2. Мотивація навчальної діяльності учнів.
- Розшифруйте девіз нашого уроку.
неправильна відповідь – Не бійся відповідати: теж відповідь, що ти думаєшь. адже це свідчить про те,
неправильна відповідь -
2
Не бійся відповідати:
1
теж відповідь,
3
що ти думаєшь.
5
адже це свідчить про те,
4
Девіз уроку: «Не бійся відповідати: неправильна відповідь — теж відповідь, адже це свідчить про те, що ти думаєш».
- Що ми зараз зробили? (розшифрували девіз)
3. Повідомлення теми, мети, завдань уроку.
- Сьогодні дізнаємося, що таке кодування, познайомимося із способами кодування і декодування символів та повідомлень, довідаємося яку мову розуміє комп’ютер, навчимося самі закодовувати і декодовувати повідомлення, будемо розвивати логічне мислення і швидкість думки. А оцінювати ви сьогодні будете один одного, тому уважно слідкуйте за відповідями однокласників.
4. Актуалізація опорних знань
4.1. ТБ в кабінеті інформатики
Дуже старанна учениця, виконуючи завдання на комп'ютері, притулилась щільно до екрану монітора і стала водити пальцем по тексту на екрані монітора. Чи порушила вона правила техніки безпеки. Якщо так, то які?
Данилко, бажаючи похизуватись перед однокласниками своїми знаннями, почав вмикати програми на комп’ютері та пояснювати як працювати з ними. Чи порушив він правила?
На уроці в Олени вимкнувся комп’ютер і вона вирішила сама полагодити його, почала клацати кнопку живлення, поправляти дроти, чи правильно вона вчинила?
3.2. Фронтальне опитування
- Що таке інформація? (Дані, відомості)
- Хто чи що може бути приймачем інформації? (людина, тварина, різноманітні пристрої)
- Як людина сприймає інформацію? (Людина отримує інформацію органами чуття )
- Як сприймають інформацію пристрої? (за допомогою датчиків чи сенсорів.)
- Якими способами можна подавати інформацію? (текстовий, звуковий, графічний, жести та сигнали, комбінований)
- Що називають інформаційними процесами? (Дії, які можна виконувати з інформацією, що міститься у повідомленні, називають інформаційними процесами. До них відносять зберігання, опрацювання, передавання, отримання, пошук, захист тощо)
5.Пояснення нового матеріалу (презентація)
5.1. Логічна розминка
- Відгадаємо ребус (Код)
5.2. Бесіда
- Прочитайте речення (сонце)
- А що зображено на малюнку? (сонце)
- Що чоловік показав на мові жестів? (сонце)
- А ось слово сонце зображено за допомогою ієрогліфу.
- Яку інформацію несуть ці повідомлення? (однакову)
-Правильно, однакову. Отже ми з вами можемо закодували однакову інформацію різними способами. Ці способи подавання інформації ми з вами використовуємо в повсякденному житті. Ми можемо її сказати, написати та намалювати.
- Для чого людина кодує інформацію? (для того, щоб повідомлення, яке несе інформацію можна зберегти або передати на носії, для цього часто потрібно змінити форму повідомлення)
- Якими способами можна подавати інформацію? (текстовий, звуковий, графічний, жести та сигнали, комбінований)
- Чи можемо ми змінити форму подання інформації?(так)
6. Осмислення та засвоєння нового матеріалу.
6.1. Робота в групах
- Обєднайтесь у 4 групи, для кожної групи на столах є конверти, в яких є інформація, з якою ви повинні ознайомитись та обрати доповідача, який зможе розповізти все те, що ви дізнались для інших учнів та познайомити їх з вправою, яку ви виконали. У вас є 10 хвилин часу на роботу та 1 хвилина на виступ.
1 коверт.
Розіграйте сценку або намалюйте схему та поясніть що називають кодуванням.
Кодування - це одне з дій з інформацією. Наприклад, не можна передати усне повідомлення людині, яка знаходиться далеко, без спеціальних пристроїв. Для цього можна скористатися телефоном. Телефон спочатку перетворює усну мову в електричні сигнали, а потім - назад в звук. При цьому зміст повідомлення не змінюється.
2 коверт.
Поясніть, що називають кодуванням, наведіть приклади, виконайте вправу.
Кодування - це перетворення однієї форми подання інформації в іншу зі збереженням колишнього сенсу. Закодована інформація - це дані. Наприклад, текст - це текстові дані, малюнок - це графічні дані, число - це числові дані.
Розглянемо таблицю, вставте в неї інформацію, яку можна закодувати різними способами.
Графічні дані
Текстові дані
Числові дані
3 конверт
Підготувати доповідь за питаннями:
-Що називають кодом?
- Який спосіб кодування повідомлень застосовують у сучасних пристроях?
- Як кодується інформація, яка потрапляє до компьютера?
- Біт –це…
- Байт – це…
У багатьох сучасних технічних пристроях використовують цифровий спосіб кодування повідомлень. До них належить і комп’ютер.
Код — це система правил для перетворення повідомлень, що містять текст, звук, зображення, жести тощо.
Інформація, яка потрапляє до комп’ютера теж кодується, але не за допомогою літер, танцюючих чоловічків та ієрогліфів, а задопомогою нулів та одиниць. Так літера «А» перетворюється на 11000000
«Б» перетворюється на 11000001
«В» перетворюється на 11000010
Як ми вже сказали, інформація у комп’ютері кодується за допомогою нулів та одиниць. При цьому кожна з цифр 0 чи1 називається БІТ, а вісім таких цифр утворюють БАЙТ.
Кодування й декодування належать до процесу опрацювання повідомлень, який можна здійснювати за допомогою комп’ютера.
Конверт 4
Підготувати розповідь про QR-код, підібрати малюнки до розповіді.
Останнім часом дедалі частіше для кодування даних почали використовувати QR-коди.
Виглядає QR-код як квадратне зображення, на якому зазвичай розташовані три великі квадрати у кутах. Вони слугують своєрідними орієнтирами для програм-зчитувачів. За їх допомогою визначається рівень нахилу та деформація пропорцій. Решта фігур — це власне і є зашифровані відомості. На відміну від класичного штрих-коду, QR-код може містити в собі доволі великі обсяги даних.
Спеціальний вигляд QR-кодів забезпечує зчитування та розкодування даних за допомогою сучасних пристроїв, обладнаних камерами, наприклад, мобільних телефонів. Достатньо навести камеру телефону на код, й одразу можна отримати доступ до його вмісту.
З розповсюдженням потужних мобільних телефонів, обладнаних вбудованими камерами, QR-коди почали широко використовувати у світі.
Для зчитування QR-кодів за допомогою мобільного телефону на ньому потрібно встановити спеціальну програму.
QR-коди створюють за допомогою спеціальних програм, які можна завантажити на комп’ютер, або використовують спеціальні сайти в Інтернеті. Наприклад, за допомогою онлайнового сервісу для генерування QR-коду створено QR-код його адреси:
ua.qr-code-generator.com
Додаткове завдання
- Розглянемо кілька таких правил кодування (розглядаються різні алфавіти кодування):
Код Цезаря
Шифр Цезаря - це вид шифру підстановки, в якому кожен символ у відкритому тексті замінюється символом, що знаходяться на деякій постійній числі позицій ліворуч або праворуч нього в алфавіті. Наприклад, в шифрі зі зрушенням вправо на 3, А була б замінена на Г, Б стане Д, і так далі.
Прапорцева абетка
Прапорцева сигналізація — спосіб комунікації, що застосовується у військово-морському флоті та в сухопутних військах; полягає в передаванні команд (сигналів) за допомогою вивішування спеціальних прапорців (тільки на флоті) чи сигналістами (на флоті і в армії).
Азбука Морзе
У ній будь-який символ записується за допомогою крапок та тире.
Танцюючі чоловічки
Фізхвилинка (уявний м′яч)
6.2. Робота за компютером.
- Відкрийте папку 4 клас, урок 32, перейдіть за посиланнями та виконайте завдання.
https://learningapps.org/display?v=p9cts4vhj17
7. Формування навичок і вмінь
7.1.Робота за компютером G-Compris
- Відкрийте програму, введіть пароль 121212за допомогою клавіатури. Зайдіть у розділ
8. Підсумок уроку
Продовжіть речення
- Я дізнався ….
- Мені сподобалось…
- Мені не сподобалось…
- Я хотів би знати більше про…
9.Рефлексія
- У вас на партах є наклейки смайлики, давайте прикріпимо їх на цей плакат. Якщо ви дізнались щось нове і вам сподобався урок, прикріпіть смайлик, який посміхається, якщо урок не сподобався, прикріпіть смайлик, який засумував. Так ми закодуємо наш настрій. І ще я попрошу вас віддати листівку тому, хто на вашу думку працював на уроці найкраще., і закодуємо оцінки.
- В кого найбільше листівок? Давайте поаплодуємо цим учням! А в кого листівок мало, будь ласка старайтесь та працюйте на наступних уроках. До побачення!