kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Кодирова Дилдора Ахмадалиевна

Нажмите, чтобы узнать подробности

Paintda amallar bajarish.

Darsning maqsadlari:

Ta’limiy: O‘quvchilarda Paint dasturida turli rasmlar chiza olish ko’nikmalarini hosil qilish, oynalar bilan muloqot vazifalarini o’rgatish

Tarbiyaviy: O‘quvchilarni vatanga muhabbat ruhida tarbiyalash,o‘quvchilarni mustaqil fikr yuritishga, xatolaridan to'g'ri  hulosa chiqarishga o‘rgatish, erkin fikrlash qobiliyatini rivojlantirish hamda izchil muloqotga o‘rgatish

Rivojlantiruvchi: O‘quvchilarning badiiy estetik didi va dunyoqarashlarini o’stirish,kushli tartib  intizom tuyg’ularini shaklllantirish,Paint dasturida ishlash orqali yaratuvchilikga oid ilk tushuncha va bilimlarni singdirish Dars   turi: No’ananaviy dars Dars   tipiYangi  bilim  berish  va  tushuncha  hosil  qilish Dars  usuli: Aqliy hujum, klaster Dars  uslubiKo’rgazmali-amaliy Dars  jihoziDarslik,  kompyuter, tarqatma  materiallar, proektor va slayd materiallari. Internet resurs: Internet resurs: www.ziyonet.uz, www.uzedu.uz, www.referat.uz. Paint dasturini ishga tushirish vOperatsion sistemaning standart dasturlar majmuasiga kiruvchi Paint grafik muharririni ishga tushirish uch xil  usulda amalga oshirilishi mumkin: Masalalar panelidagi               piktogrammasi yordamida; Windows ish stolidagi                 yorlig’I yordamida; Quyidagi ketma-ketlikdagi buyruqlarni bajarish orqali amalga oshiriladi: Paint dasturi to’g’ri va egri chiziq uskunalaridan foydalanish

Avvalgi darslarda – qalam va – mo‘yqalam yordamida turli  tasvirlar yaratish ko‘nikmalarini hosil qilgan edingiz. Ba’zida o‘ylangan

rasmlarni chizishda bu uskunalar qiyinchilik tug‘dirishi mumkin.

Tekis chizilgan shakllarni chizishda – to‘g‘ri chiziq yoki – egri chiziq uskunalaridan foydalanish mumkin

Paint dasturida obyekt nusxasini olish va joylashtirish

 

Paintda chizilgan biror rasm yoki obyekt nusxasini olish uchun

uskunasi tanlanadi va «sichqoncha» yordamida obyekt belgilanadi.

    So‘ngra «sichqoncha»ni menyuning Правка (Tahrir) bo‘limiga olib  borib, Kопировать (Nusxa olish) ko‘rsatmasi bajariladi. Nusxasi olingan obyektni:

• joriy ish maydoniga joylashtirish va o‘lchamini o‘zgartirish;

• boshqa rasmli fayllarga joylashtirish;

• MS Word, MS Exsel, Power Point va boshqa dasturlarga joylashtirish;

• alohida fayl sifatida saqlab qolish mumkin.

Olingan nusxa kompyuterning bufer deb ataluvchi xotirasida saqlanib  turadi. Saqlangan rasmni «Правка» bo‘limidagi «Вставить» buyrug‘I  yordamida ixtiyoriy ravishda ish

maydoniga   joylashtirish mumkin

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Кодирова Дилдора Ахмадалиевна»

XALQ TA’LIMI VAZIRLIGI TASARRUFIDAGI XORIJIY TILLARGA IXTISOSLASHGAN DAVLAT UMUMTA’LIM MAKTABI  INFORMATIKA FANI O‘QITUVCHISI  QODIROVA DILDORA NING  “ Paintda amallar bajarish ”  MAVZUSIDAGI BIR SOATLIK OCHIQ DARS ISHLANMASI

XALQ TA’LIMI VAZIRLIGI TASARRUFIDAGI XORIJIY TILLARGA IXTISOSLASHGAN DAVLAT UMUMTA’LIM MAKTABI INFORMATIKA FANI O‘QITUVCHISI QODIROVA DILDORA NING Paintda amallar bajarish MAVZUSIDAGI BIR SOATLIK OCHIQ DARS ISHLANMASI

Ta’limiy: O‘quvchilarda Paint dasturida turli rasmlar chiza olish ko’nikmalarini hosil qilish , oynalar bilan muloqot vazifalarini o’rgatish  Darsning maqsad lari: Tarbiyaviy:  O‘quvchilarni vatanga muhabbat ruhida tarbiyalash,o‘quvchilarni mustaqil fikr yuritishga , xatolaridan to'g'ri hulosa chiqarishga o‘rgatish, erkin fikrlash qobiliyatini rivojlantirish hamda izchil muloqotga o‘rgatish. Rivojlantiruvchi:  O‘quvchilarning badiiy estetik didi va dunyoqarashlarini o’stirish,kushli tartib intizom tuyg’ularini shaklllantirish ,Paint dasturida ishlash orqali yaratuvchilikga oid ilk tushuncha va bilimlarni singdirish
  • Ta’limiy: O‘quvchilarda Paint dasturida turli rasmlar chiza olish ko’nikmalarini hosil qilish , oynalar bilan muloqot vazifalarini o’rgatish

Darsning maqsad

lari:

  • Tarbiyaviy: O‘quvchilarni vatanga muhabbat ruhida tarbiyalash,o‘quvchilarni mustaqil fikr yuritishga , xatolaridan to'g'ri hulosa chiqarishga o‘rgatish, erkin fikrlash qobiliyatini rivojlantirish hamda izchil muloqotga o‘rgatish.
  • Rivojlantiruvchi: O‘quvchilarning badiiy estetik didi va dunyoqarashlarini o’stirish,kushli tartib intizom tuyg’ularini shaklllantirish ,Paint dasturida ishlash orqali yaratuvchilikga oid ilk tushuncha va bilimlarni singdirish
Dars turi : No’ananaviy dars Dars tipi : Yangi bilim berish va tushuncha hosil qilish Dars usuli : Aqliy hujum, klaster Dars uslubi : Ko’rgazmali-amaliy Dars jihozi : Darslik, kompyuter, tarqatma materiallar,  proektor va slayd materiallari. Internet resurs:  Internet resurs: www.ziyonet.uz, www.uzedu.uz, www.referat.uz .
  • Dars turi : No’ananaviy dars
  • Dars tipi : Yangi bilim berish va tushuncha hosil qilish
  • Dars usuli : Aqliy hujum, klaster
  • Dars uslubi : Ko’rgazmali-amaliy
  • Dars jihozi : Darslik, kompyuter, tarqatma materiallar, proektor va slayd materiallari.
  • Internet resurs: Internet resurs: www.ziyonet.uz, www.uzedu.uz, www.referat.uz .

Darsning shiori:

O`qiymiz-o`rganamiz

Bajaramiz-bilib olamiz. Arastu.

Dars boshqichlari va foydalanilgan usullar T/R Dars bosqichi 1 Foydalanilgan usullar 2 Tashkiliy qism 3 O’tilgan mavzuni so’rash  Vaqti Salomlashish, davomatni aniqlash, ma’naviyat daqiqasi 3 Yangi mavzuni bayon etish 4  min Savol-javob, klaster, antianagramma,kim topqir mashqi 5  10 Ma’ruza, aqliy xujum,slayd asosida Mustahkamlash Mustaqil ish Savol-javob, test, mashq bajarish 10 6 Guruxlar bilan ishlash 10 Xulosa 7 5 Suhbat 8 Darsga yakunlash 2 va o’quvchilarni baholash Guruxlar ballari aytiladi va kundalik daftarga tushiriladi Uyga vazifa 3 Mavzudagi 1-5 savollarga, og’zaki 5-9 savollarga yozma javob berish 2

Dars boshqichlari va foydalanilgan usullar

T/R

Dars bosqichi

1

Foydalanilgan usullar

2

Tashkiliy qism

3

O’tilgan mavzuni so’rash

Vaqti

Salomlashish, davomatni aniqlash, ma’naviyat daqiqasi

3

Yangi mavzuni bayon etish

4

min

Savol-javob, klaster, antianagramma,kim topqir mashqi

5

10

Ma’ruza, aqliy xujum,slayd asosida

Mustahkamlash

Mustaqil ish

Savol-javob, test, mashq bajarish

10

6

Guruxlar bilan ishlash

10

Xulosa

7

5

Suhbat

8

Darsga yakunlash

2

va o’quvchilarni baholash

Guruxlar ballari aytiladi va kundalik daftarga tushiriladi

Uyga vazifa

3

Mavzudagi 1-5 savollarga, og’zaki 5-9 savollarga yozma javob berish

2

OLTIN QOIDALAR: Faollik. Vaqtga rioya qilish. Fikrni takrorlamaslik. O`zaro hurmat. To`g`ri javob uchun rag`bat. O`ng qo`l qoidasi. “ Bir yoqadan bosh chiqarish”. Intizom.
  • OLTIN QOIDALAR:
  • Faollik.
  • Vaqtga rioya qilish.
  • Fikrni takrorlamaslik.
  • O`zaro hurmat.
  • To`g`ri javob uchun rag`bat.
  • O`ng qo`l qoidasi.
  • “ Bir yoqadan bosh chiqarish”.
  • Intizom.
REJA:

REJA:

Paint dasturini ishga tushirish Operatsion sistemaning standart dasturlar majmuasiga kiruvchi Paint grafik muharririni  ishga tushirish uch xil usulda amalga oshirilishi mumkin: Masalalar panelidagi piktogrammasi yordamida; Masalalar panelidagi piktogrammasi yordamida;  Windows ish stolidagi yorlig’I yordamida; Windows ish stolidagi yorlig’I yordamida;  Quyidagi ketma-ketlikdagi buyruqlarni bajarish orqali amalga oshiriladi: Quyidagi ketma-ketlikdagi buyruqlarni bajarish orqali amalga oshiriladi:     Пуск

Paint dasturini ishga tushirish

  • Operatsion sistemaning standart dasturlar majmuasiga kiruvchi Paint grafik muharririni ishga tushirish uch xil usulda amalga oshirilishi mumkin:
  • Masalalar panelidagi piktogrammasi yordamida;
  • Masalalar panelidagi piktogrammasi yordamida;

  • Windows ish stolidagi yorlig’I yordamida;
  • Windows ish stolidagi yorlig’I yordamida;

  • Quyidagi ketma-ketlikdagi buyruqlarni bajarish orqali amalga oshiriladi:
  • Quyidagi ketma-ketlikdagi buyruqlarni bajarish orqali amalga oshiriladi:

Пуск

O’ylab ko’ringchi!

O’ylab ko’ringchi!

Antianagramma  Kartochkalardagi so’zlardan informatika va kompyuterga bog’liq so’zlar hosil bo’lishi kerak. Barcha harflar so’zda qatnashadi. Masalan:

Antianagramma

Kartochkalardagi so’zlardan informatika va kompyuterga bog’liq so’zlar hosil bo’lishi kerak.

Barcha harflar so’zda qatnashadi. Masalan:

O’ylab ko’ringchi!

O’ylab ko’ringchi!

? ? Infermatika faniga oid ingliz tilidagi atamalarni toping Delete Word  Inter  menyu ? Ok Open Exit

?

?

Infermatika faniga oid ingliz tilidagi atamalarni toping

Delete

Word

Inter

menyu

?

Ok

Open

Exit

Paint dasturi to’g’ri va egri chiziq uskunalaridan foydalanish  Avvalgi darslarda – qalam va – mo‘yqalam yordamida turli tasvirlar yaratish ko‘nikmalarini hosil qilgan edingiz. Ba’zida o‘ylangan rasmlarni chizishda bu uskunalar qiyinchilik tug‘dirishi mumkin. Tekis chizilgan shakllarni chizishda – to‘g‘ri chiziq yoki – egri chiziq uskunalaridan foydalanish mumkin 12

Paint dasturi to’g’ri va egri chiziq uskunalaridan foydalanish

Avvalgi darslarda – qalam va – mo‘yqalam yordamida turli tasvirlar yaratish ko‘nikmalarini hosil qilgan edingiz. Ba’zida o‘ylangan

rasmlarni chizishda bu uskunalar qiyinchilik tug‘dirishi mumkin.

Tekis chizilgan shakllarni chizishda – to‘g‘ri chiziq yoki – egri chiziq uskunalaridan foydalanish mumkin

12

Paint dasturi geometrik shakl uskunalaridan foydalanish   Geometrik shakllar. Uskunalar panelidan – to‘g‘ri chiziq uskunasi tanlanadi. Ishchi maydonga o‘tib shakl chizishdan avval shu shaklning rangi tanlab olinadi. Shakl nomi uskunasini tanlash orqali yoziladi. 12

Paint dasturi geometrik shakl uskunalaridan foydalanish

Geometrik shakllar. Uskunalar panelidan – to‘g‘ri

chiziq uskunasi tanlanadi. Ishchi maydonga o‘tib shakl chizishdan avval

shu shaklning rangi tanlab olinadi. Shakl nomi uskunasini tanlash

orqali yoziladi.

12

Paint dasturida obyekt nusxasini olish va joylashtirish  Paintda chizilgan biror rasm yoki obyekt nusxasini olish uchun uskunasi tanlanadi va «sichqoncha» yordamida obyekt belgilanadi.  So‘ngra «sichqoncha»ni menyuning Правка (Tahrir) bo‘limiga olib borib, K опировать (Nusxa olish) ko‘rsatmasi bajariladi. Nusxasi olingan obyektni: • joriy ish maydoniga joylashtirish va o‘lchamini o‘zgartirish; • boshqa rasmli fayllarga joylashtirish; • MS Word, MS Exsel, Power Point va boshqa dasturlarga joylashtirish; • alohida fayl sifatida saqlab qolish mumkin. Olingan nusxa kompyuterning bufer deb ataluvchi xotirasida saqlanib turadi. Saqlangan rasmni « Правка » bo‘limidagi « Вставить » buyrug‘I yordamida ixtiyoriy ravishda ish maydoniga joylashtirish mumkin  12

Paint dasturida obyekt nusxasini

olish va joylashtirish

Paintda chizilgan biror rasm yoki obyekt nusxasini olish uchun

uskunasi tanlanadi va «sichqoncha» yordamida obyekt belgilanadi.

So‘ngra «sichqoncha»ni menyuning Правка (Tahrir) bo‘limiga olib borib, K опировать (Nusxa olish) ko‘rsatmasi bajariladi. Nusxasi olingan obyektni:

• joriy ish maydoniga joylashtirish va o‘lchamini o‘zgartirish;

• boshqa rasmli fayllarga joylashtirish;

• MS Word, MS Exsel, Power Point va boshqa dasturlarga joylashtirish;

• alohida fayl sifatida saqlab qolish mumkin.

Olingan nusxa kompyuterning bufer deb ataluvchi xotirasida saqlanib turadi. Saqlangan rasmni « Правка » bo‘limidagi « Вставить » buyrug‘I yordamida ixtiyoriy ravishda ish

maydoniga joylashtirish mumkin

12

Paint dasturi geometrik shakl uskunalaridan foydalanish Yuqoridagi usuldan foydalanib, «Yulduzli osmon» rasmini hosil qilamiz va bu faylni Yulduz.bmp nomi bilan saqlaymiz.   “ Yarim oy” rasmini hosil qilish  Bajarish: «Yarim oy»ni hosil qilish uchun 2 ta aylana yoki doira ustma-ust chiziladi. Avval fon ko‘k rangga bo‘yaladi, so‘ngra ustki aylana ham xuddi fon rangida bo‘yaladi 12

Paint dasturi geometrik shakl uskunalaridan foydalanish

Yuqoridagi usuldan foydalanib, «Yulduzli osmon» rasmini

hosil qilamiz va bu faylni Yulduz.bmp nomi bilan saqlaymiz.

Yarim oy” rasmini hosil qilish

Bajarish: «Yarim oy»ni hosil qilish uchun 2 ta aylana yoki doira ustma-ust chiziladi. Avval fon ko‘k rangga bo‘yaladi, so‘ngra ustki aylana ham xuddi fon rangida bo‘yaladi

12

Axborotni olish va uzatish usullari

Axborotni olish va uzatish usullari

  • Tushunchani aytmasdan turib, xarakat bilan tushuntirish (oy, klaviatura, yulduz telefon, sichqoncha,kamera, maktab)
  • Harakatlar yordamida ovozsiz jumlani tushuntirish (naushnik, quyosh,monitor, raqam, printer, ruchka, kitob)
Kompyuterdagi matn, grafik va boshqa turdagi ma’lumotlarni ekranda aks ettirish qurilmasi

Kompyuterdagi matn, grafik va boshqa turdagi ma’lumotlarni ekranda aks ettirish qurilmasi

Tovush chiqarish qurilmasi

Tovush chiqarish qurilmasi

Eshitish qurilmasi

Eshitish qurilmasi

Ma’lumotlarni chop etish qurilmasi

Ma’lumotlarni chop etish qurilmasi

? ? ? Kompyuterning yo’naltirish, boshqarish qurilmasi

?

?

?

Kompyuterning yo’naltirish, boshqarish qurilmasi

5 – rasm 4 – rasm     2 – rasm 3 – rasm

5 – rasm

4 – rasm

2 – rasm

3 – rasm

Mantiqiy savollar

Mantiqiy savollar

  • Senga tegishli ammo boshqalar uni ko‘p ishlatadi. U nima?
  • 1 ta tuxum 3 daqiqada qaynaydi, 3ta tuxum necha daqiqada qaynaydi?
  • To‘q qizni to‘qqiz soat daraxtga ilib qo‘ysak nima bo‘ladi?
  • Bo‘sh qoringa nechta tuxum yeyish mumkin?
  • Suv ostida qanday tosh bo‘lmaydi?
Mantiqiy savollar javoblari  ISM .  3 MINUTDA PISHADI.   OCH QIZ BO’LADI.  BITTA TUXUM YEYISH MUMKIN.

Mantiqiy savollar javoblari

  • ISM .

  • 3 MINUTDA PISHADI.

  • OCH QIZ BO’LADI.

  • BITTA TUXUM YEYISH MUMKIN.

  • QURUQ TOSH BO’LMAYDI.
UYGA VAZIFA

UYGA VAZIFA

  • Darslikdagi 6, 13 – savollarga javob yozish.
  • Boshqotirmalar, topishmoqlar yechish yoki tuzish.
DARS YAKUNI:  O’quvchilarni baholash      O’QUVCHIM SEN, BUGUN, SINADING BILMING   O’ZINGA ISHONCHU- DO’STGA HURMATING   MAQSADIM ZUKKO BO’L,HOZIRJAVOB BO’L   ILMGA INTILSANG SENGA OCHIQ YO’L!   E’TIBORINGIZ UCHUN RAHMAT! 23

DARS YAKUNI: O’quvchilarni baholash

O’QUVCHIM SEN, BUGUN, SINADING BILMING

O’ZINGA ISHONCHU- DO’STGA HURMATING

MAQSADIM ZUKKO BO’L,HOZIRJAVOB BO’L

ILMGA INTILSANG SENGA OCHIQ YO’L!

E’TIBORINGIZ UCHUN RAHMAT!

23


Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Информатика

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 5 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Кодирова Дилдора Ахмадалиевна

Автор: Кадирова Дилдора Ахмадалиевна

Дата: 07.04.2020

Номер свидетельства: 545711


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Проверка свидетельства