Сабақ: №1 | Мектеп: |
Пәні: информатика |
Күні: 05.09.2018ж. | Мұғалімнің аты-жөні: |
Сынып: 5 в,г,д,ж | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: |
Сабақ тақырыбы: | Компьютерде зиян келтірмей қалай жұмыс істеуге болады |
Сабақ негізделген оқу мақсаты | 5.4.1.1 - Қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтамаудың салдары туралы талдау жасау; |
Сабақ мақсаттары | Барлық оқушылар: |
Информатика кабинетіндегі қауіпсіздік ережесін сақтау тәртібін меңгеру; Көз жаттығуларын өз еркімен жасай алу; Информатика пәні жайлы мағлұмат алу; |
Оқушылардың басым бөлігі: |
|
Кейбір оқушылар: |
|
Бағалау критрерийі | Қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтамаудың салдары туралы жұмыс істеуді біледі. |
Ойлау дағдыларының деңгейі | Білу, түсіну |
Тілдік мақсат | Оқушылар: Қауіпсіздік ережесімен таныстыра отырып, компьютер сыныбында өзін-өзі алып жүру ережесі туралы түсініктерін қалыптастырады. |
Негізгі сөздер мен тіркестер: |
Информатика, компьютер, интернет. |
Сыныптағы диалог үшін пайдалы тілдік бірліктер: Қауіпсіздік ережесі не үшін сақталады? Егер оқыс жағдайда қандай көмек бересіздер? Информатика пәнінің маңыздылығы қаншалықты? Компьютерден жағымсыз иіс шыққан жағдайда не істейсіздер? |
Талқылауға арналған тармақтар: |
Көз жаттығуларының тиімді жақтары қандай? |
Сіз неліктен ... екенін айта аласыз ба? |
Жалпы қауіпсіздік талаптар: Мұғалімнің рұқсатынсыз құрал-жабдықтарды орнынан қозғауға, сымдарға, разеткаларға тиісуге тыйым салынады. Мұғалімнің рұқсатынсыз сыныпқа кіруге және сыныптан шығуға болмайды. Дербес компьютерде су киіммен және су қолмен жұмыс істеуге болмайды. Үстелге дербес компьютердің жанына сөмке, портфель, артық заттар қоюға болмайды. Үстелде тек дәптер мен қалам ғана жату керек. Пернетақтаның үстіне ештеңе қоюға болмайды. Компьютер сыныбында жүгіруге, ойнауға, жолдастарының көңілін қажетсіз аударуға, бөгде жұмыстарды істеуге тыйым салынады. |
Жазылым бойынша ұсыныстар: |
Компьютер – компьютер- computer, informatik- информатика – информатика, ғаламтор - интернет- internet |
Алдыңғы тақырып | Ақпарат туралы түсініктері қалыптасқан |
Жоспар |
Жоспарлаған уақыт | Жоспарлаған жаттығулар (төмендегі жоспарланған жаттығулармен қатар ескертпелерді жазыңыз) | Ресурстар |
Басталуы 10 минут Миға шабуыл | Шаттық шеңберін құру «Миға шабуыл» АКТ-да деңгейлік тәжірибелік жұмыстарды дұрыс орындау. Жаңа тақырыпты қорытындылау. Ұйымдастыру. Суреттер арқылы 2 топқа бірігу. «Миға шабуыл» Қалай ойлайсыңдар, компьютер алдында неге көп отыруға болмайды? Жалпы қандай қауіпсіздік ережелерін информатика кабинетіне қосуға болады? | Үлестірмелер, оқулық, жұмыс дәптері |
Ортасы 20 минут | Оқушы білгендерін тыңдай отырып, жаңа сабақ тақырыбымен және мақсатымен таныстыру. Ендеше, бүгінгі жаңа сабағымыз Компьютерде зиян келтірмей қалай жұмыс істеуге болады. Компьютерде зиян келтірмей қалай жұмыс істеуге болады тақырыбында конспекті жазу. «Есте сақтайық» ойыны жазған конспектіге көз жүгіртіп дәптерді жабу арқылы есте сақтау қабілеттерін байқау. Көздеріңді шаршатпаудың жолы қандай? Ол үшін мына талаптарды орындау керек. Мониторға дейіінгі арақашықтықты 55-65 см –ден кем болмауы керек (созылған қолдың ұзындығы) Компьютер алдында жұмыс 25 минуттан аспауы керек. Жиі-жиі көз, мойын, арқа үшін арнайы белгіленген жаттығулар жасап отыру керек. Экранның ортасына қарау керек. Компьютермен жұмыс істегенде әрбір 10-15 минут сайын көзге арналған жаттығуларды орындай отыру керек. Көзге жасалатын жаттығуларды түсіндіре отырып жасап көрсету | Оқулық, маркерлер, плакаттар, стикерлер, үлестірме қағаздар, интерактивті тақта |
10 минут | «Кілтті сөздер» әдісі арқылы жаңа тақырыпты бекіту. Критерийлер арқылы өзін-өзі бағалау. Топтық жиынтық бағалау. Үйге тапсырма: §1 – 2 Бағалау. Кері байланыс жабыстырғышқа жазып өту. | Жиынтық бағалау парағы Оқулық, күнделік Үлестірме қағаздар |
Бағалау критерийі Қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтамаудың салдары туралы жұмыс істеуді біледі. | Дескриптор -Компьютерде зиян келтірмей қалай жұмыс істеуді біледі. -Қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтамаудың салдары туралы талдау жасай алады. -Информатика кабинетіндегі қауіпсіздік ережесін сақтау тәртібін меңгеруді түсінеді. -Көз жаттығуларын өз еркімен жасай алады. -Қауіпсіздік ережесі не үшін сақталатынын біледі. |
|
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? | Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? | Пәнаралық байланыс. Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланыс. Құндылықтардағы байланыс |
Рефлексия Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма? Бүгін оқушылар не үйренді? Сабақ қалай өтті, қандай деңгейде өтті? Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма? (тапсырмалар сəйкес болды ма?) Уақытты қалай пайдаландым? Жоспарыма қандай өзгеріс енгіздім жəне неге? | Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз. |
|
Қорытынды бағамдау. Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз?) 1: топтық жұмыс 2: постер қорғау. Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз?) 1: бағалау 2: деңгейлік тапсырмалар Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? Кері байланыста жазылған ұсыныстар мен сұраныстарға негізделемін. |