Міністерство освіти і науки, молоді та спорту України
Комунальний заклад
«Луганський обласний ліцей»
ІНТЕГРОВАНИЙ УРОК З ЕКОНОМІКИ ТА ІНФОРМАТИКИ
«Суть інфляції»
11 клас
Підготувала: вчитель економіки та інформатики
Шаповалова І. О.
Тема уроку: СУТЬ ІНФЛЯЦІЇ
Мета уроку:
навчальна: з’ясувати сутність інфляції та причини її виникнення; навчити розрізняти види інфляції, обчислювати та аналізувати її показники індекс цін і темп інфляції; ознайомитися з особливостями інфляційного процесу в Україні;
розвиваюча: продовжити розвивати економічне мислення; сприяти розвитку в учнів вміння застосовувати отримані знання в ході розв’язання задач, аналізувати та узагальнювати отриману інформацію;
виховна: продовжувати виховувати моральні якості учнів (самостійність, активність, працездатність, організованість, дисциплінованість); сприяти формуванню наукового світогляду учнів, виховувати прагнення пізнавати навколишній світ
Обладнання: комп’ютер, проектор, мультимедійна презентація, роздавальний матеріал (бланки тестів, схеми), ноутбуки
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу
Форма проведення: інтегрований урок (економіка + інформатика)
ПЛАН УРОКУ:
І. Організаційний момент 1 хв.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності 2 хв.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу 20 хв.
IV. Закріплення знань, умінь і навичок 12 хв.
V. Підведення підсумків уроку 3 хв.
VI. Домашнє завдання 2 хв.
ХІД УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
ІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ТА ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.
У багатьох країнах із ринковою економікою впродовж останніх двох століть спостерігається економічне зростання, яке забезпечило істотне підвищення життєвого рівня населення. Проте тривале економічне зростання не є рівномірним. Піднесення в ринковій економіці неминуче чергуються зі спадами, інколи настають глибокі економічні депресії з великим безробіттям. Чим зумовлені такі економічні коливання? Чому зростають ціни, а інфляцію проголошують ворогом номер один навіть у найрозвиненіших країнах?
Інфляція, як і безробіття, є одним із проявів порушення макроекономічної рівноваги. Із проблемами інфляції стикаються як розвинені країни, так і країни, що розвиваються. Інфляція — це підвищення загального рівня цін. Частіше за все цей процес відбувається в періоди значних соціальних змін, до яких належать війни, революції, перевороти тощо. Українцям також відомо це явище. За статистичними даними, у нашій країні в 1992 р. порівняно з 1990 р. ціни зросли в 31 раз, а якщо 1993 р. порівняти з 1990 р. — то в 1696 разів! Інфляція являє собою одну з найгостріших проблем сучасної економіки не тільки України, а й багатьох країн світу.
ІІІ. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
Загальний рівень цін та інфляція
Наразі інфляція — один із найбільш хворобливих і небезпечних процесів, що негативно впливають на фінанси, грошову й економічну системи загалом.
Інфляція (від латин. inflatio – «роздувати») – процес знецінення грошей у результаті перевищення кількості грошових знаків, що перебувають в обігу, над сумою товарів та послуг.
Зворотній процес носить назву дефляція і характеризується зниженням середнього рівня цін та зростанням купівельної спроможності грошової одиниці.
Дефляція – зменшення грошової маси, вилучення з обігу частини грошових засобів, випущених у період інфляції.
Причини інфляції
Сучасні економісти розглядають інфляцію як багатофакторний процес, тобто причини інфляції різноманітні. Це можуть бути як зовнішні, так і внутрішні чинники, як грошового, так негрошового походження. До найважливіших причин інфляції можна віднести такі:
непродумана політика центрального банку: якщо центральний банк із певних причин швидко збільшує пропозицію грошей, то розвивається інфляція попиту;
незбалансованість державних видатків і прибутку: це призводить до дефіциту державного бюджету, фінансування якого за допомогою додаткової емісії спричиняє інфляцію попиту;
кредитна експансія: надмірне розширення кредиту веде до емісії у безгрошовій формі;
інфляційно небезпечні інвестиції: військові витрати, утримання збиткових підприємств збільшують державний борг, для покриття якого випускаються додаткові паперові гроші;
неекономічні чинники: революція, війни, політична нестабільність, утрата довіри до уряду тощо.
Згідно з кількісною теорією грошей, кількість грошей в обігу має відповідати обсягу ВВП. Рівень цін визначається пропозицією грошей, а оскільки пропозицію грошей контролює Центральний банк, то він і відповідає за інфляцію. Як показує вітчизняний досвід, суттєвий вплив на інфляцію має фінансування бюджетного дефіциту. Якщо значна частина державного бюджетного дефіциту фінансується за рахунок того, що просто друкується більше грошей, то це стає потужним джерелом інфляції. За допомогою «друкарського верстата» збільшується грошова маса, а це призводить до знецінення грошей і підвищення загального рівня цін.
Вважається, що загальна вартість виготовленого продукту в країні повинна дорівнювати добутку величини грошової маси та швидкості обігу грошової одиниці (рівняння Фішера):
,
де Р – рівень цін, Q – обсяг виробництва, М – кількість грошей в обігу, V – швидкість обігу грошей.
Проведення інтерактивної вправи «Формула Фішера»: учні отримують картки з позначеннями, які входять до формули (P, Q, M, V) та аналізують, як впливає зростання грошової маси на рівень цін в країні.
Швидкість обертання грошей у суспільстві звичайно досить стабільна величина. Тому емісія грошей може порушувати рівновагу, у цьому випадку суспільство зможе відновити втрачену рівновагу тільки одним шляхом – підвищенням цін на товари і послуги. Звичайно, зростання кількості товарів і послуг теж могли повернути до рівноваги, але для цього потрібні додаткові ресурси і час, тоді як підвищення цін не вимагає зусиль.
Схема № 1
Перегляд відеоролика «Інфляція» (фрагмент відеоматеріалу з сайту БТБ)
Види інфляції
Залежно від причин виникнення розрізняють різні види інфляції.
Інфляція попиту — це порушення рівноваги між попитом і пропозицією з боку попиту.
Інфляцію попиту, спричиняє надлишок грошей, доходів і попиту. Вона спостерігається, коли сукупний попит зростає швидше за виробничий потенціал економіки, підвищуючи ціни, щоб урівноважити пропозицію і попит
Головними причинами можуть бути збільшення державних замовлень, розширення попиту на засоби виробництва в умовах повної зайнятості й майже повної завантаженості виробничих потужностей, а також зростання купівельної спроможності трудящих (підвищення заробітної плати) у результаті, наприклад, узгоджених дій профспілок.
Унаслідок цього виникає надлишок грошей відносно кількості товарів, підвищуються ціни. У такий спосіб надлишок платіжних засобів в обігу створює дефіцит пропозиції, коли виробники не можуть реагувати на зростання попиту.
Цей процес можна відобразити графічно, де АD — сукупний попит, АS — сукупна пропозиція, Р — рівень цін, Q — реальний ВВП.
Зростання грошової маси (сукупного попиту АD), на відрізках 2 та З кривої AS призводить до інфляційного зростання цін (Р).
Традиційно зміни в рівні цін пояснюються зайвим сукупним попитом. Виробничий сектор не в змозі відповісти на зайвий попит збільшенням реального обсягу продукції, бо всі наявні ресурси вже остаточно використані. Тому цей зайвий попит призводить до завищених цін на постійний реальний обсяг продукції та спричиняє інфляцію попиту. зміст інфляції попиту інколи пояснюють однією фразою: надто багато грошей полює за надто малою кількістю товарів.
Інфляція витрат (шок пропозиції) в основі якої лежать взаємозв’язок витрат і цін (збільшення витрат виробництва і зменшення сукупної пропозиції).
Інфляція витрат відбувається внаслідок порушення рівноваги товарного обміну . Перевищення пропозиції над попитом, що генерує процес зростання витрат виробництва і, через підвищення цін на товари спричиняє збільшення грошової маси.
Найхарактернішою ознакою інфляції витрат у її класичній формі є спіраль «зарплата — ціни». Наприклад, якщо в економічному середовищі відбувається загальне підвищення цін, стає неминучим зниження реальних доходів населення. Щоб зберегти їх рівень, необхідно збільшувати грошові доходи (заробітну плату), а це призводить до зростання витрат виробництва або бюджетних видатків. У наслідок цього зростає собівартість продукції фірм, що призводить до підвищення цін на товари. Подорожчання товарів і послуг знову створює необхідність підвищення заробітної плати. Розкручується інфляційна спіраль «зарплата — ціни». Цей процес відомий в економічній теорії за назвою «кривої Філіпса».
Економіст Артур Філліпс у 1958 році довів існування оберненої залежності між безробіттям та інфляцією (для короткострокового періоду). При зменшенні рівня інфляції безробіття зростає, а при збільшенні рівня інфляції безробіття падає. Отже, високий рівень безробіття - це своєрідна “ціна”, яку суспільство сплачує за стабільність цін. Уряду треба тільки визначити, які рівні безробіття та інфляції є допустимими для економіки країни, і дотримуватися цього співвідношення - наприклад, точка N на кривій Філліпса.
Схема № 2
Вимірювання інфляції
Інфляцію, як і безробіття, можна виміряти. її показниками є рівень інфляції (індекс споживчих цін) та темп інфляції.
Найпоширенішим показником інфляції є індекс споживчих цін (ІСЦ), оскільки саме він демонструє зміну вартості життя.
Індекс споживчих цін показує зміну вартості фіксованого «споживчого кошика», який купує типовий споживач:
ІСЦ =
ІСЦ=
Детальна інформація щодо ІСЦ розміщується на веб-сайті Держкомстату www.ukrstat.gov.ua.
Темп інфляції, тобто швидкість зростання цін, визначаємо за формулою:
Схема № 3
В залежності від темпів зростання середнього рівня цін розрізняють декілька видів інфляції :
повзуча (помірна) — ціни підвищуються поступово, але неухильно, за помірного темпу — близько на 10 % на рік;
галопуюча — швидке зростання цін — від 20 до 200 % на рік
гіперінфляція — катастрофічне зростання цін — 500–1000 % і більше на рік.
Якщо повзуча (до 5% на рік) інфляція має навіть позитивний вплив на економіку, оскільки примушує підприємців не складати отриманий прибуток «в шухляду», бо він знеціниться, а вкладати його у розширення власного виробництва і, таким чином, створювати нові робочі місця і збільшувати обсяг виробництва, то вже галопуюча інфляція свідчить про серйозні проблеми економічного розвитку країни.
Гіперінфляція спричиняє крах грошової системи. Гіперінфляція (рівень цін зростає більш ніж на 50% на місяць) для економіки майже те саме, що СНІД для людини - її найголовнішими руйнівними наслідками є швидке зростання безробіття, знищення механізму нагромадження грошей та їх вкладення в розвиток виробництва. Порівняння гіперінфляції зі СНІДом не випадкове. Адже СНІД сам по собі не вбиває людину, але робить її беззахисною перед іншими хворобами, бо руйнує найважливішу систему організму - імунну. Так і гіперінфляція не знищує економіку сама по собі. Країна певний час може жити в умовах гіперінфляції. Але інфляція руйнує найважливіший механізм, що забезпечує нормальний економічний розвиток в майбутньому, а саме - механізм нагромадження грошей та їх вкладання у розвиток виробництва, бо при інфляції вигідно бути боржником, але невигідно накопичувати гроші і надавати їх в кредит.
Найчастіше гіперінфляція починається, коли держава друкує гроші для покриття своїх видатків. Закінчення гіперінфляції пов’язано, як правило, з реформами бюджетної сфери - скороченням державних видатків та збільшенням податкових надходжень.
Більшість праць економічної літератури приводить як приклад Нікарагуа періоду цивільної війни (33 000 % — середньорічний приріст цін) або ж післявоєнну Угорщину, проте приклад із Сербією показав, що це ще не межа. Унаслідок економічного ембарго світового суспільства проти цієї в минулому союзної республіки Югославії річне зростання цін становило 3 000 000 000 %.
ІV. ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ, УМІНЬ ТА НАВИЧОК
Учні розв’язують у групах (3 – 4 чоловіка) завдання за допомогою табличного процесора MS Excel, складають необхідні формули та виконують розрахунки на ноутбуках
Завдання № 1
Припустимо, що споживчий кошик родини містить такі товари:
Товар | Кількість | Ціна у 2010 р., грн. | Ціна у 2011 р., грн |
М’ясо | 10 | 40 | 50 |
Хліб | 12 | 3 | 4 |
Одяг | 5 | 90 | 120 |
Обчислити: 1) Вартість споживчого кошика у 2010 р.
Вартість споживчого кошика у 2011 р.
Індекс споживчих цін
Темп інфляції
Розв’язання
грн. (вартість споживчого кошика у 2010 р.)
(формула для розрахунку в MS Excel = C2*B2+C3*B3+C4*B4)
грн. (вартість споживчого кошика у 2010 р.)
(формула для розрахунку в MS Excel = D2*B2+D3*B3+D4*B4)
(підвищення цін склало 30 %)
(формула для розрахунку в MS Excel = E9/E8*100)
Темп інфляції =
(формула для розрахунку в MS Excel = E10-100/100*100)
Завдання № 2
Розрахувати темп інфляції для періоду 2002 – 2012 років, визначити вид інфляції та побудувати гістограму темпу інфляції за цей період
Показники інфляції в Україні
Рік | Індекс споживчих цін, % | Темп інфляції, % |
2002 | 99,4 | |
2003 | 108,2 | |
2004 | 112,3 | |
2005 | 110,3 | |
2006 | 111,6 | |
2007 | 116,6 | |
2008 | 122,3 | |
2009 | 112,3 | |
2010 | 109,1 | |
2011 | 104,6 | |
2012 | 99,8 | |
Приклад формули для розрахунку в MS Excel = (B3-B2)/B2*100
Побудова діаграми: Вставка Гістограма
Динаміка темпів інфляції за 2002 – 2012 роки
Завдання № 3
Побудуйте криву Філліпса, використовуючи дані по Україні за період 2002 – 2008 років.
Рік | Рівень безробіття, % | Індекс споживчих цін, % |
2002 | 9,6 | 99,4 |
2003 | 9,1 | 108,2 |
2004 | 8,6 | 112,3 |
2005 | 7,2 | 110,3 |
2006 | 6,8 | 111,6 |
2007 | 6,4 | 116,6 |
2008 | 6,4 | 122,3 |
Побудова діаграми: Вставка Точкова діаграма
Учні виконують тестові завдання на картках та виконують взаємоперевірку в парах
Визначити, чи є вірними нижченаведені твердження:
1) Зростання загального рівня цін — це те саме, що і зниження вартості грошей.
2) Інфляція підвищує стимули до трудової діяльності.
3) Гіперінфляція має руйнівний вплив на обсяг національного виробництва та зайнятість.
В питаннях 4 – 7 обрати єдину правильну відповідь
4) Інфляція починається тоді, коли:
А) Населення і фірми витрачають надто багато грошей
Б) Фірми призначають вищі ціни на свої товари й послуги
В) Уряд змушений друкувати гроші для фінансування своїх видатків
Г) Дефіцит державного бюджету зменшується.
5) Які зовнішні ознаки має інфляція в економіці країни:
А) Зростання реальних доходів населення
Б) Зростання цін тільки на споживчі товари
В) Зростання ціни робочої сили, скорочення пропозиції товарів
Г) Зростання середнього рівня цін.
6) Крива Філліпса відображає:
А) Пряму залежність між рівнем інфляції та рівнем безробіття
Б) Обернену залежність між рівнем інфляції та рівнем безробіття
В) Залежність між надходженням податків до держбюджету та ставкою оподаткування
Г) Пряму залежність між інфляцією та рівнем життя.
7) Найвищими є темпи:
А) Гіперінфляції
Б) Галопуючої інфляції
В) Помірної інфляції;
Г) Інфляції витрат.
8) Установіть відповідність між видами інфляції та їх ознаками:
А) помірна | 1) Ціни зростають від 20 до 200 % за рік |
Б) галопуюча | 2) Темп інфляції складає до 10 % за рік |
В) гіперінфляція | 3) Зростання цін складає вище 1000 % за рік |
| 4) Раптове зростання цін |
9) Пояснити, які економічні наслідки сеансу чорної магії, який проводив професор Воланд у московському театрі (відеопитання - фрагмент серіалу «Майстер і Маргарита»)
Критерії оцінювання:
Завдання 1 – 7 – по 1 балу
Завдання 8 – 2 бала
Завдання 9 – 3 бала
V. ПІДСУМОК УРОКУ
Інфляція - це зростання загального рівня цін, пов’язане з падінням купівельної спроможності грошей.
Кількісними показниками інфляції є рівень та темп інфляції. За темпами розрізняють повзучу (помірну), галопуючу та гіперінфляцію.
Визначаючи причини інфляції, одні економісти пов’язують її перш за все з появою надлишкового попиту (інфляція попиту), а інші - із зростанням витрат на одиницю продукції (інфляція витрат).
VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Конспект
Виконати творче завдання:
«Під час другої світової війни і Німеччина, і Великобританія мали плани використання «паперової зброї»: обидві країни надрукували грошові знаки іншої і збиралися розкидати їх у великій кількості з літаків над територією противника. Чому це могло бути ефективною зброєю?»
11