Қысқа мерзімді жоспар Интернеттегі қауіпсіздік | Мектеп: |
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: |
Сынып: 5 | Қатысқандар: | Қатыспағандар: |
Сабақтың тақырыбы | «Әлемді өзгерткен жаңалықтар» мини-жобасы |
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 5.4.2.2- құжатқа құпия сөз орнату |
Сабақтың мақсаты | Барлық оқушылар: ортақ қолжетімді файлдарды орналастыру, өзгерту, жүктеуді қолдану арқылы жоба жасай алады. Оқушылардың басым бөлігі: кез келген тақырып бойынша қолжетімді файлдарды интернетті қолдану арқылы жоба жасай алады. Кейбір оқушылар: әртүрлі форматтағы файлдарды орналастыру және жоба жасай алады. |
Бағалау критерийі | - ортақ қолжетімді файлдарды орналастырады, өзгерте алады, жүктейді және жоба жасайды - жоба жасау үдерісінде интернетті қолданады. - жоба жасауда әртүрлі форматтағы файлдарды орналастырады. |
Тілдік мақсаттар | Негізгі сөздер мен тіркестер: Проект (жоба), документы (құжат), папка(Бума), создать папку(Бума құру), интернет. Сыныптағы диалог үшін пайдалы тілдік бірліктер: Файл туралы қандай түсінік береміз? Интернет дегенімізді қалай түсінесіңдер? Неліктен қолжетімді файлдар деп айтамыз? Файлдарды жүктеуде қандай іс-әрекеттерді орындаймыз? |
Құндылықтарға баулу | Оқушыларды шығармашылық және сыни тұрғыдан ойлауға, өз уақытын тиімді пайдалануға, өз бетінше жұмыс жасауға, мәдениеттілікке, жауапкершілікке баулу. |
Пәнаралық байланыс | Сөз терминдеріне байланысты орыс тілі, қазақ тілі, ағылшын тілі пәндерімен байланысты. |
Алдыңғы білім | Әлеуметтік желілерде, мысалы, whatsApp, Вконтакте, суреттерді, хабарламаларды, дыбыстық ақпараттарды алмаса алады. |
Сабақ барысы |
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері | Ресурстар |
Сабақтың басы Психологиялық ахуал туғызу 2 мин Топтастыру 1 мин Өткенді қайталау 6 минут | Ұйымдастыру. Сәлемдесу. Жағымды психологиялық ахуал туғызу үшін «Хабарландыру тақтасы» тренингін ұйымдастыру. Оқушылар бірін-бірі таныстыру үшін стикерге жұбының есімін және бойындағы жақсы қасиеттерін жазып шығады. Топтастыру: Оқушылар ортадағы кеспе қағаздарын алады. Кеспелерде 1 және 2 сандары жазылған кеспе беріледі. Алған кеспедегі сандарды оқып, қазақ тілінде оқығандар бір топқа, орыс тілінде оқығандар бір топқа бірігеді. Өткен тақырыпты бекіту. «Сұрақты ұстап ал» әдісі. Оқушылар сұрақ қойған кезде фасоль салынған қапшықты лақтырады. Бұл сұрау үдерісіне кинестикалық сипат береді және оқушыларды өз еркімен жауап беру үшін ниет білдіруге итермелейді. Оқушылар жауапты білмеген жағдайда сұрақты басқа оқушыға лақтыруына мүмкіндік беріледі. Сонымен қатар, бұл тапсырманы командамен шешуге де болады. Мұғалім кезек-кезекпен фасольды қапшықты әр командаға лақтырады. Егер де қапшықты қағып алған адам сұраққа жауап берсе, онда команда 3 балл алады. Егер де ол жауабын білмесе, қапшықты басқа командаға 2 балға лақтырады. Егер де қапшық тағы да кері лақтырылатын болса, онда дұрыс жауаптың құны 1 балға дейін төмендейді. Дескриптор: Оқушылар бір-біріне сұрақты дұрыс және нақты қоя біледі. Сыни тұрғыдан ойлау қабілеттерін арттырады. Ауызша бағалау. | Стикер, қаламсап, плакат, магнитті тақта, фасоль, қапшық. |
Сабақтың ортасы Білу, түсіну, талдау, жинақтау Жаңа сабақты ашу Топтық жұмыс 12 мин Қолдану Деңгейлік тапсырмалар 15-минут | Жаңа тақырыпқа шолу. Бүгінгі жаңа сабақтың тақырыбы: « Әлемді өзгерткен жаңалықтар » мини – жобасы «Ойлан, бірік, жұптас, бөліс» әдісі арқылы тақырыпты 2 топқа біріктіріп, оқуға жоба тақырыптары беріледі. Постер арқылы қорғалады. 1-топ: Жоба дегеніміз не? 2-топ: Жобаны жасалу жолдары Дескриптор: топта берілген тақырыпты оқып, жоба ұғымы, жоба түрлері, жобаның шығу тарихы, жобаның жасалу жолдары, оның әрбір кезеңдері туралы талқылайды. Өз ойларын талдап, жинақтап, постер арқылы қорғайды. «Бас бармақ» әдісі арқылы бағалау. Практикалық жұмыс. Деңгейлік тапсырмалар. A-деңгейі Компьютердің ресурстарын қолдануға рұқсат (доступ) жолдарын орында. Дескриптор. Компьютер ресурстарымен жұмыс істейді. Буманы рұқсат (доступ) жолдарын тізбектей орындайды. В-деңгейі Жұмыс үстелінде Отан бумасын құрыңдар. Өздерің интернеттен жүктелген файлдарыңды бумаға орналастырыңдар. Дескриптор Бума құрады. Интернеттен ақпарат алады. Файлдарды жүктейді. Бумаларға орналастыра алады С-деңгейі Интернет желісінен « Ақпараттық техника саласындағы соңғы жаңалықтарға шолу» материалдарын және суреттерді жүктеу. Материалға өз ойларыңды жазып өзгертіңдер және суретті қойыңдар. Дескриптор Интернет желісімен жұмыс жасайды. Интернеттен материалдарды, суреттерді іздеп табады және жүктейді. Материалды толықтыру үшін өз ойларын жазып, өзгерте алады және суретті қояды. Жұлдызша арқылы бағалау. Жұлдызшаны жинау арқылы бағаланады. | Плакат, оқулық 5-сынып, АКТ, Word бағдарламасы А4 қағазы , |
Сабақтың соңы Қорытынды. 5 мин Жинақтау Бағалау. 2 мин Кері байланыс 2 мин Үй тапсырмасы 1 мин | Қорытынды. «Крестиктер-нөлдіктер» әдісі. 1-ші команда кестеден сан таңдайды. 2. Мұғалім сол нөмірдегі сұрақты оқиды. 3. Жауап дұрыс болған жағдайда, 1-ші команда сол квадратқа нөл белгісін қояды. 4. Жауап дұрыс болмаған жағдайда, 2-ші команда сұраққа жауап беруге және сол квадратқа крестик қоюға мүмкіндік алады. Сұрақтар | Сипаттамасы | Файл - | Белгілі бір атауы бар, дискіде орын алатын құжат | Сервер – | Бұл компьютер мен әртүрлі құрылғылардың жиынтығы, аралық ақпарат тасымалдауды пайдаланбай желідегі компьютер арасындағы ақпарат алмасуды қамтамасыз етеді. | Утилиттер - | программалау ортасында белгілі бір қызмет атқаруға пайдаланатын қосымша программалар | Бума | Бұл атауы аталған файлдар | Жарлық | Нысанға қолжетімділікті жеңілдететін , нысанның сілтеме көрсеткіші | Жобаны қалай түсінесіңдер? | Проект сөзі латының projectue сөзінен шыққан (алға тасталған деген мағынаны білдіреді). | Компьютерлік желі | Ортақ пайдалануға арналған барлық ресурстарды қамтитын компьютер | Интернеттен ақпаратты қалай жүктейді | Интернеттен ақпаратты екі тәсілмен жүктеуге болады: көшіру және жүктеу. Жүктеу үшін арнайы программалар беріліген | Жоба түрлерін ата | Шығармашылық жоба ,ақпараттық жоба, рөлдік жоба ,тәжірибелі бағдарланған жоба Зерттеу жобасы | Бағалау: Өзін-өзі бағалау Аты-жөні ____________ Өткізілген күні___________ Бағалау парағының критерийлері | Әр критерийге сәйкес болсаңыз 1 немесе 2 баллдан қойыңыз. Жоқ болса, 0 балл қойыңыз | Критерий шкаласы | Үй тапсырмасы | Жаңа тақырыпқа шолу | Практикалық жұмыс | Қорытынды | Топтық талқылауға белсенді Қатыстым | | | | | 0-5 балл – «2» 6-12 балл-«3» 13-18 балл –«4» 19-25 балл-«5» | Басқалардың пікірін тыңдадым | | | | | Қызықты идеялар ұсындым | | | | | Өзімнің көзқарасымды айттым және оны шебер дәлелдедім | | | | | Топ алдында жұмыс нәтижесін қорғадым | | | | | Барлығы: | | | | | | | Үйге тапсырма: «Электрондық құрылғылардың даму тарихы» жоба жасау. Талаптары: 1.Интернеттен ақпараттар жүктеу. 2.Материалға өз ойларын жеткізу арқылы өзгерту. 3.Материалға байланысты суреттер қою. | А4 қағазы, плакат, стикерлер (алма, гүл, жапырақ) |
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? | Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
Үй тапсырмасын сұрау барысында «Сұрақты қағып ал» әдісін пайдалану мақсатым, бұл әдісте сұрау үдерісіне кинестикалық сипат береді және оқушыларды өз еркімен жауап беру үшін ниет білдіруге итермелейді. Жаңа сабақты түсіндіруде «Ойлан,бірік,жұптас,бөліс» әдісін қолданған мақсатым, оқушылар ойына келген жауаптарды немесе идеяларды барынша көп жазады (Ойлан), одан кейін олар өз идеяларын әріптестерімен бірігіп, жұптасып талқылайды (Бірік) және соңында идеяларын талқылауды постер арқылы (Бөліс) бөліседі. Оқушылардың қажеттілігіне қарай деңгейлік тапсырмалар үлестіру мақсатым, бұл тапсырманы орындауда әрбір жеке оқушының білім деңгейін анықтаймын. Сабақты бекітуде «крестиктер-нөлдіктер » әдісі арқылы білімдерін толықтыру мақсатында және сұраққа нақты жауап беруіне үйретеді. Кері байланыста «Алма, гүл, жапырақ» әдісін қолданған себебім, «Алма» - сабақта білімді толық игердім, «Гүл» - сабақтың ұнағаны, не ұнамағаны, «Жапырақ» ашылмай қалған тақырып бойынша сұрақтарды жазады. Келесі сабақ үй тапсырмасында осы сұрақтарды меңгеруін қадағалаймын. | Өткенді қайталау кезеңінде оқушылардың сабаққа ынталандыру мақсатында ауызша мадақтау «Жарайсың!», «Керемет!» сөздерімен бағалаймын. «Ойлан, бірік, жұптас, бөліс» әдісінде оқушыларды бас бармақ көрсету арқылы бағаланады. Деңгейлік тапсырмалар кезеңде берілген дескриптор арқылы жұлдызшаларды жинау арқылы бағалаймын. Бағалауда өзін-өзі бағалау парағын қолданамын. Оқушылар өзін-өзі және бірін-бірі ба5алауда шынайы және әділ бағалайды . | Денсаулық сақтау технологиялары. Қауіпсіздік ережелерін талапқа сай сақтау, интернет қауіпсіздігін сақтау. |
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімдіболдыма? Барлықоқушылароқумақсатынақолжеткіздіме?Егероқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз?Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен? | Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз. |
|
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |