Сабақтың тақырыбы: | Файлдар, бумалар және белгішелер. Бумалар мен белгішелерді құру. Атынөзгерту |
Сабақтың мақсаты: | Білімділік: Оқушыларды файлдармен, бумалармен және таңбашалармен таныстыру Дамытушылық:оқушылардың ойлау қабілеттері, жылдамдыққа, жаңа құрылғыларымен таныстыру арқылы ғылыми- көзқарасы дамиды. Тәрбиелік:Сабырлыққа, компьютерлік сауаттылыққа тәрбиеленеді. Ақпараттық мәдениеттері қалыптасады. |
Күтелетін нәтиже: | Пернетақта ақпараттыненгіңзу құрылғысы екенін біледі. Пернетақтаның маңызды пернелерімен танысады. Практикалық тапсырма арқылы компьютерді үйренуде алғашқы қадамын жасайды. Пернетақтаның пернелерімен таныса отырып олардың атқаратын қызыметін түсінеді. Пернетақтамен жұмыс жасауды біледі. |
Сілтеме | Компьютер, электрондық оқулық, әдістеме 5 сынып, интернет сайттарWWW. Coogle ашық сабақтар сайты. Ұстаз кз. |
Сабақта қолданылатын материалдар: | А-з, стикер, үлістерме материалдар, интерактивті тақта, дербес компьютер, топқа бөлу:монитор, процессор, принтер |
Оқыту әдістері: | 1-модуль оқыту мен оқудағы жаңа тәсіл (топтық жұмыс,диалог). 2-модуль сыни тұрғыдан ойлауға үйрету (Мәтіндік суреттер). 4-модуль АКТ-ны пайдалану. (жеке камьпютермен жұмыс,слайдтар). 7-модуль оқытуды басқару және көшбасшылық. |
Сабақтың барысы. І. Ұйымдастыру кезені | Амандасу. Сынып тазалығын тексеру. Сыныпты 3 топқа бөлу (монитор, процессор, принтер) |
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру | Үй тапсырмасы:сұрақтар |
ІІІ. Жаңа сабақ | “Ой қозғау” |
ІҮ. Тапсырма | Пратикалық тапсырмалар |
Ү. Сергіту сәті | Жаттығу |
ҮІ. Пысықтау | Жаңа сабақты бекіту «Ой жинақтау» |
ҮІІ. Қорытынды | Оқушыларды бағалау |
ҮІІІ. Үй тапсырмасы. | Файлдар, бумалар, таңбашалар |
| Мұғалімнің іс - әрекеті | Оқушының іс - әрекеті |
І. Ұйымдастыру кезені | Амандасу, сыныпты түгендеу, оқушыларды сабаққа әзірлеу | Жоқ оқушыларды мұғалімге ескертеді,берілгент суреттермен топқа бөлінеді. |
ІІ.Үй тапсырмасын тексеру | Терезе дегеніміз не? 2. Терезе түрлерітуралыайтыпбер. 3. Терезе элементтеріната. 4. Активтітерезедегеніміздіқалайтүсінеміз? 5.Іскеқосубатырмасыныңкөмегіменпрограмманықалайіскеқосамыз? 6. Іскеқосубатырмасыныңкөмегіменқұжаттықалайашамыз? 7. Меніңкомпьютерімқапшығыарқылыпрограмманықалайіскеқосамыз? 8. Меніңкомпьютерімқапшығыарқылықұжаттықалайашамыз? | Оқушылар берілген сұрақтарға жауап береді. |
ІІІ. Жаңа сабақ | Файлдар мен бумалар Файл дегеніміз не? Файл - аты бар бірқатарбайттартізбегі. Файл не бағдарлама не құжатболуымүмкін. Windows - та бағдарламалардыңбасқаатауы – қолданба да қолданылады. Әрфайлдыңатыболады. Оныңатыоңжәнесолбөліктентұрады. Оңжақбөлігіүшсимволдантұрадыжәнеоныңтипінанықтайды. Солжақбөліктіңұзындығы 1 - 255 символғадейінболады.
Файл типтерініңкейбірнегізгі «құжатретінде» белгіленулерініңтізімітөмендекелтірілген: *. bmpPaint *. docWordWordPad *. txt Блокнот қолданбасыныңқұжаты *. wavФононграфқолданбасыныңдыбыстық файлы. *. aviБейне - клип *. xlsExcelкестелікпроцессорыныңқұжаты *. pptPowerPointқолданбасыныңтұсаукесері
Бума - бұлатыаталғанфайлдартобы. Windows 98 - діңбумалары каталог рөлінатқарады. Тұрмыстықдеңгейдебуманыкәдімгіішінеқағазбеттерін - файлдардысалатынбумаларменсалыстыруғаболады. Windows 98 - дегібарлықфайлдар, құжаттар мен бағдарламаларбумалардасақталады. Бумалардыңаты, файлдыңатысияқтыоныңмазмұнынкөрсетеалады. Буманыңпиктограммасыболуымүмкін. Бумалардатаңбашалар, файлдаржәнебасқабумалар да болуымүмкін. Бума бос болуы да мүмкін. Бумадаатыбірдейобъектілеріболмауыкерек. Буманыңішіндегісінқарапшығуүшін, тінтуірдіңбатырмасынондаекірет басу жеткілікті. Бумаларекітүрліболады: -жүйелік бума - каталогтар; - жұмысбумалар (Меніңкомпьютерім, принтерлержәне т. б.) Бумалардықұруоныңқұрылымы: Бума элементтері: тақырып, меню, терезенібасқарубатырмалары, айналдыружолағы, құралсаймандартақтасы, қалыпкүйжолы. Терезедежаңа бума құру: Буманы Файл →Создать→Папкакомандасынқұрады. Мұныорындағаннанкейін осы терезеніңбумалары мен файлдарыныңтізімініңсоңындажаңа бума белгішесіболады. Буманыңатын оны құрғаннанкейінбірдененгізугеболады. Файлғаатберілмегенжағдайдаоғанавтоматтытүрде «Жаңа Файл» атыменшіктеледі. Жұмысүстеліндежаңа бума құру: Жұмысүстелініңжаңабуманыорналастырмақшыболғанжеріндетінтуірдіңоңжақбатырмасын басу - контексті меню пайдаболады. Создать→Папкакомандасынорындау. Жұмысүстелінде бума белгішесіпайдаболады. Буманыңатыненгізіп, енгізупернесінбасамыз. Таңбаша - нақтыбірфайлдардыкөрсететінарнайыбелгішелер. Олардың бума белгішесіненайырмашылығы – оныңсолжақтөменгібұрышындакішкенеиілгенбағдаршасы бар. Таңбашаныжойғанда, оныңкөрсетіптұрған файлы жойылмайды. Таңбашалардыңнегізгіміндетті – объектігеәртүрліорыннаноныңкөшірмесінжасамай - аққатынаудықамтамасызету. Таңбашанықалайжасайды. Алып бару әдісі. | Оқушылар берілген конспекты трек – сызбалар арқылы дәптреге жазып алады |
ІҮ. Тапсырма | № 1 тапсырма Файлдардың дұрыс аттарын таңдандар: 1) Қыс туралы шығарма. 2) 1213. 3) Еврика! 4) Список 8 «А».
№2 тапсырма Mygame атты бумада төмендегі файлдар бар: Ойын нұсқауы қай файлда жазылуы мүмкін екенің анықта. 1) My_game. exe 2) My_game. txt 3) My_game. bmp 4) My_game. avi 5) My_game. wav № 3 тапсырма Пиктограммабойыншафайлдыңтипынанықта. | Оқушылар деңгейлік тәжірибелік тапсырмаларды орындайды. |
Ү. Сергіту сәті | жаттығу | Оқушылар жаттығу жасайды |
ҮІ. Пысықтау Жаңа сабақты бекіту «Ой жинақтау» | Мен сабақжөнінде не айталамын? •Ненібілдім __________________________ • Неменеқызықтыболды _________________________ • Неменегетаңғалдым_________________________ • Ненібілгінкеледі ________________________ | ББҮ ні толтырады. Бұрыннан білетінін, білгісі келетінін, бүгінгі сабақта не үйренгенін жазады. |
Бағалау | А.Ж.Т | Үй тапсыр | Қосымша сұрақ | Жаңа сабақ | Қорытынды | | | | | | | | | | | | Топтан бір оқушы бағалаушы болып сайланады.«+», «-» белгілерімен сабаққа қатысып отырған оқушыларды белгілейді. Сабақтың соңында мұғалімге келіп қорғап тапсырады. |
ҮІІІ. Үй тапсырмасы. | Үй тапсырмасы: Файлдар, бумалар, таңбашалар. | Оқушылар берілген тапсырманы мұқият тыңдап, күнделікке жазып келу. |