2. О?ушыларды? файлдармен негізгі операцияларды орындай алуын ?ада?алау. О?ушыларды? ?арапайым алгоритмдерді ж?не блок-схеманы ??ру да?дысын ?алыптастыра отырып, логикалы? ой-?рістерін дамыту, ?ызметші с?здерін, жазу ережелерін т?сіндіре отырып логикалы? ойлау ?абілеттерін дамыту
3. Программа м?тінін экран?а ж?не д?птерге жазуды? эстетикасын са?тау.
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Просмотр содержимого документа
«Файл ж?не оны баптау»
Күні 17.09.2015ж
Сыныбы 9
Сабақтың тақырыбы: Файл және оны баптау
Сабақтың мақсаты:
1. Оқушыларға деректердің аса үлкен көлемін сыртқы жадыда сақтау үшін ыңғайлы құрал peminde файл ұғымын енгізу.
2. Оқушылардың файлдармен негізгі операцияларды орындай алуын қадағалау. Оқушылардың қарапайым алгоритмдерді және блок-схеманы құру дағдысын қалыптастыра отырып, логикалық ой-өрістерін дамыту, қызметші сөздерін, жазу ережелерін түсіндіре отырып логикалық ойлау қабілеттерін дамыту
3. Программа мәтінін экранға және дәптерге жазудың эстетикасын сақтау.Сабақтың mүpi:Аралас сабақ
Сабақтың көрнекілігі:ДК, оқулық Паскаль б/т.
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру.
Yйтапсырмасын тексеру
Жаңа сабақ.
Етептер шығару
Сабақты қорытындылау
Yйтапсырмасын тексеру:
Утилиттер дегеніміз не?
Архивтеу программаларының қызметі?
Жаңа сабақ
Компъютердің сыртқы жадында белгілі бip атаумен сақталған деректер жинағы файл деп аталады. Дискідегі әр файлдың екі бөліктен - атауы мен кеңейілуінен тұратын белгілеуi болады. Аrrау 8 символдан тұрады (үлкен және кіші латын әpinmepi, цифрлар және символдар: !, #, %,А, &, (,), - , _). Кеңейтілу мен атау нүктемен бөлініп, рұқсат етілген үшке дейінгi символдардан тұрады.
Файлдардың екі mүpi болады: тізбекті (мәтіндік) және epiкmi (типтік) қатынас құру файлдары. Тізбекті файлдар ұзындығы әртүрлі элементтерден тұрады, олардың араларында ажыратқыш белгілері бар. Тізбекті файлдың элементін табу үшін алдыңғы файлдардың бipін қарап шығу керек. Мұндай файлды магнитофон таспасымен салыстыруға болады. Нақты өлеңдi табу үшін кассетаны басына дейін қайта орап, керекті өлең табылғанша өлеңдері бipiнeн соң бірін тыңдап шығу керек қой. Epiкmi қатынас құру файлдарды үшін оның әр компонентіне қатынауды ұйымдастыруға болады.
Бұдан былай мәтіндік файлдар туралы сөз болады.
Файлдар айнымалылары сипаттау бөліміне файлдық айнымалы text типімен сипатталады: var аты: text
Паскальда файл айнымалы болып табылады, сондықтан оның аты бар. Eкiншi жағынан, операциялық жүйеөз кезегінде файлдардыңаттарын пайдаланады. Паскальдағы айнымалы файл мен операциялық жүйедегіфайл атының арасындағы байланысты тағайындау (анықтау) үшінassignпроцедурасы пайдаланады.assign(f,'ln.text') процедурасы программадағы файлдық айнымалыf-пенln.txtсыртқы файлдық арасындағы сәйкестіктітағайындайды. Бұндай сәйкестікfайнымалысына қолданылатын операциялардың бәрідискіде сақталатынln.txtфайлына да қолданылатынынбілдіредi. Жаңа файл жасау үшінrewriteоператоры пайдаланады. Файлдыrewriteоператорындаaшyол файлда сақталған мәліметтіжоғалтуға әкеледі. Файлдағы ақпаратты толықтыру үшінappendonepamopыпайдаланады.Оларда шығару тізімініңалдында файлдың айнымалыwriteln(f,s) жазылады.Writeоператоры файлға шығарылатын информацияны ондағы бар информациямен жалғастырады,writelnоператоры шығаруmiзіміндeұйғарғанның бәрінжазады да, енгізудіжолдың соңғы символымен аяқтайды. Егерwriteln(f,s) операторынwrite(f,s) операторымен файлға жазу режимінде ауыстырса, ондаeкншiжолбірінші жолға жалғасады. Әр файл мен оның нақты элементінкерсететінағымдағы көрсеткішұғымы байланысты. Мәтіндікфайлүшін көрсеткіш оныңкезектісимволыныңномеpiболып саналады. Файл ашылғаннан кейінкөрсеткіш оныңбіріншісимволынкөрсетеді.Read(f,c)операторы жолды6ipсимвол арқылы оқып, оны с (charmunmi) айнымалыға жазады. Мысал қарастырайъщ:Бipжол жазып мәтіндікфайл құрайық.Құрылған файлды екіншіжолмен толықтырайық.