Пәні: | Информатика |
Күні: | 20.12.2017 ж |
Сыныбы | 7 «а» |
Бөлім | Тапсырмаларды электрондық кестенің көмегімен шешу |
Сабақтың тақырыбы | Электронды кестеде үрдістерді модельдеу |
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасын сілтеме) | Мәліметтер форматы ,шартты форматтау,кестелік мәліметтердің графикалық көрнісі. |
Сабақтың мақсаты | Барлық оқушылар үйренеді: |
Ұсынуға кестелік деректерді графикалық түрде (салу диаграммалар) |
Оқушылардың көпшілігі үйрену: |
Талдау деректері бойынша олардың графикалық ұсыну (диаграмма) |
Кейбір оқушылар үйренеді: |
компьютерлік модельдер жасау |
Бағалау критерийі | Бір ақпаратты әртүрлі диаграмма түрінде көрсете алады Кестедегі мәліметтерді диаграмма түрінде құруды біледі Берілген тапсырмалар бойынша компьютерлік модельдер жасайды. |
Тілдік мақсаттар | Лексика және терминалогия: Диаграмма, аңыз, гистограмма, график, дөңгелек, сызық, пирамида, шеңбер, аймақ Жазылым, оқылым Кесте – таблица – table Диаграмма – диаграмма – diagram Модельдеу – моделирование - modeling Диалогтармен жазу үшін қолданылатын тіркестер: - Міндетті шешу үшін біз қолданған... де ... - Көрнекі етіп ұсыну үшін деректерді болады... - Диаграмманықұруүшін, алдымен ..., соданкейін ... - Қорытындылайкеле, бізекенінтүсіндік |
Дағдыландыру құндылықтарды | Топта бірлескен жұмыс орнату Бір-бірлерінің пікірін тыңдап, құрметтеу арқылы білім алу Азаматығы мен белсенділігі жоғары тұлға қалыптастыру |
Пәнаралық байланыс | Математика (туындыныесептеу), орыс тілі (командалар орындау) |
Алдын-ала білу | Кестелі мәліметтердің графикалық көрінісі |
Сабақтың жүру барысы |
Жоспарланған сабақтың кезеңдері | Жоспарланған қызмет сабақта | Ресурстар |
Сабақтың басы : 3мин «Хабарлама» әдісі. 6 мин | Ұйымдастыру: Ынтымақтастық атмосферасы «Сәттілік» оқушылар бір-біріне жақсы сөздер айтады. Топқа бөлу: «Бағанды», «сызықтық» , «Дөңгелек» диаграмма түрлерінің суреттері арқылы топқа бөлемін. «Хабарлама» әдісі. easyQuizzy программасы арқылы 12 сұрақтан тұратын тест электронды түрде келеді, әр топ 4 сұраққа жауап беру арқылы орындайды. | Диаграмманың түрлерінің суреттері easyQuizzy программасы |
Сабақтың ортасы «Адасқан әріптер» әдісі. 2 мин «Ой қозғау» әдісі 7 мин | «Миға шабуыл» әдісі. «Адасқан әріптер» Оқушылар слайдта көрсетілген сөздердің үзінділерінен Электронды кестеде үрдістерді модельдеу сөздерін құрастырады. Ды- элек-трон те-кес-де ді-үр-тер-діс деу- дель-мо Компьютерлік модель , модель модельдеу, модель кезеңдері тақырыбында постер қорғау . | Слайд 2 Флипчарт, маркер |
Практикалық жұмыс 15 мин | 1-топ Кітапта 290 бет бар ,бір бетте 39 жол, ал әр жолда 67 символ бар. Бұл кітапты сыйымдылығы 1.44 Мбайт дискіге сыйғызуға бала ма? Дискрипторлар: - берілген тапсырманы модельдеу кезеңдері бойынша орындайды; -Электрондық кесте элементтерін дұрыс пішімдеуге мән беру. - топ атауларына қарай диаграмма құру 2-топ Мәтінді оқығандағы және сөйлегендегі жылдамдықтарды бит, байт,Кбайт өлшемдері арқылы көрсетіңдер. Шешу үлгісі: Минутына 1140 символ Секундына 1140: 60 = 19 символ Дескрипторлар 1. берілген тапсырманы модельдеу кезеңдері бойынша орындайды; 2. өлшем бірліктерді есептейді мәндердің үлкен кішісіне қарай бояй алады 3. топ атауларына қарай диаграмма құру. 3-топ. Ең ұзын өзен : Сендерге әлем өзендерінің арасынан 15 өзен ұзындығы және су бассейнінің көлемі бойынша берілген. Осы мәліметтердіөңдеңдер Дескрипторлар: - Кестенің шекараларын қояды, мәліметтер- мен толтырады - Ең ұзын 5 өзенді анықтайды. - Су бассеинінің көлемі бойынша ең аз 5 өзенді ерекшелейді, топ атауларына қарай диаграмма құру. | Компьютер, оқулық ,таратпақағаздар. Слайд 6 |
Сабақтың соңы 7 мин | «Ғажайып бестік » әдісі 5-қызыл түс.Модельдеу, компьютерлік модельдеу дегеніміз не? 5-сары түс.Модельдеу қандай кезеңдерден тұрады? 5-көк түс.Microsoft Excel электрондық кестелік редакторының қандай нұсқаларын білесің? 5-жасыл түс.Microsoft Excel қандай редактор? 5-қоңыр түс.Компьютерлік модельдеу басқа модельдеудің түрлеріне қарағанда қандай ерекшеліктері бар? Кері байланыс «Жеделхат» әдісі .Оқушыларға бір-біріне жеделхат жолдауды ұсынады. Стикерлер тарату.Жеделхатта бүгінгі сабақ бойынша не үйренді? не білді? не қиындық туғызды сол туралы 1-2 сөйлем жазады Жеделхаттарын басқа топтағы сыныптастарына жолдайды. Жеделхатты жолдаушы деп өз есімдерін мәтін соңында көрсетеді. Оқушылар сыныптастарынан келген жеделхаттарды оқиды, мазмұны бойынша пікір білдіреді.
Үйге тапсырма беру: 83 беттегі 2-тапсырма. | Слайд 7 Стикерлер |
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз қабілетті оқушылардыңалдынақандайтапсырмаларқоясыз? | Бағалау – Сіз оқушылардыңматериалдыигерудеңгейінқалайтексерудіжоспарлапотырсыз? | Денсаулықжәнеқауіпсіздіктехникасынсақтау
|
Оқушыларды бір-біріне үйрету мақсатында топтық жұмысты ұйымдастырдым. Оқушылардың қажеттілік-теріне орай топтарға әр түрлі тапсырмалар беру ұйымдастырылды. | Сабақ барысында оқушылар командамен жұмысты , тест жұмыстарын өз беттерімен тексере отырып өз –өздерін бағалай білуді, бір-бірінің пікірін қолдауды, практикалық жұмыс кезінде техника қауіпсіздігін сақтауды қосып қорытынды бағаны жариялау. | Есептеуіш техника кабинетіндегі қауіпсіздік техниканы сақтау. |