Қарабатыр орта мектебі
Информатидан сабақ.
Тақырыбы:
Электрондық кестелер. Деректерді, формулаларды енгізу
Мұғалімі: Жолтаева Г.С.
Сынып:8б сынып
2015-2016 оқу жылы
Күні: 01.03.2016ж Пәні: Информатика Сынып: 8б
Сабақтың тақырыбы: Электрондық кестелер. Деректерді, формулаларды енгізу .
Сабақтың мақсаты:
Оқушылардың электрондық кестеде ұяшықтармен жұмыс істеу тәжірибелерін арттыру, деректерді сақтау және формула енгізуді үйрету;
оқушылардың есте сақтау және зейіндік қабілеттерін дамыту, бағдарламада есеп шығару қабілеттерін арттыру.
Ұқыптылыққа, пәнге деген қызығушылықтарын арттыру;
Сабақ түрі: Аралас сабақ
Сабақта қолданылатын көрнекі құралдар: презентация, тест сұрақтары, постер, фломастерлер, оқулықтар, Excel бағдарламасы, бағалау парағы, компьютерлер,бағдарламадағы тапсырмалар, флипчарт
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру
Қауіпсіздік техника ережелерін еске түсіру
Үй тапсырмасын сұрау. «Керісінше» және «Вирус» ойыны
Жаңа тақырып
Практикалық жұмыс
Сергіту сәті. Көз, білек жаттығулары
Бекіту. Тест
Рефлексия
Үй тапсырмасы
Ұйымдастыру:
Қоңырау ішке соғылды,
Балалар тапты орынды.
Сабақ басталар сәт келді,
Сәттілік тілеп бәріңе,
Орнықтырайық көңілді.
Сәлеметсіздер ме!Бүгін міне көктемнің алғашқы күні. Осы көктемнің алғашқы күніндегі сендердің көңіл-күйлерің қалай? «Бас бармақ» әдісімен бағалау.
Олай болса оқушылар бүгінгі сабақты бастамас бұрын, қауіпсіздік техника ережелерін еске түсірейік.
Презентация
1) Үй тапсырмасын тексеру
Керісінше
Ақпараттың жолдар мен бағандарда реттеліп берілуі –КЕСТЕ
Көршілес ұяшықтардың көлденең бірлестігі – ЖОЛ
Көршілес ұяшықтардың тік бірлестігі –БАҒАН
Бағандармен жолдардың қиылысуы –ҰЯШЫҚТАР
Деректер сақталатын орын-ҰЯШЫҚ
256 бұл- Ехсеl электрондық кестесінде бағаналар саны
65 536 бұл- қатарлар саны
16 777 216 бұл - Парақтағы ұяшықтардың жалпы саны
32000 бұл - Әрбір ұяшыққа 32 мың символ енгізу мүмкіндігі бар
Оған мәліметтерді мәтін, сан, немесе формулалар енгізуге болады- ұяшық немесе тор деп аталады
2) «Вирус »ойыны. Компьютерімізге вирус кіріп кетті. Қазіргі бізге қажет ақпаратты араластырып жіберді.Не істейміз?
Оқушылар біз қандай ақпарат берілгенін табу үшін, мына сөздерді ұяшықтарға орналастырайық.
F3- Дерек H3-форму
A3-Электрон D3-те
C3-кес B3-дық
K3-ды J3-лар
N3-зу. M3 гі
G3 – терді, E3-лер
I 3-ла L3-ен
Жаңа тақырып.
Excelде мәлімет енгізудің 4 түрі бар:
1. Сан
2. Текст
3. Дата (мерзім)
4. Формула
Дәптерлеріне жазып алу.
1) Excelде сан (цифр) жазғанда арасында бос орын болмау керек. Енгізілген сан автоматты түрде ұяшықтың оң жағына тұрады.
2) Текст- Excel санға не формулаға ұқсамаған кез келген символды, әріпті текст ретінде санайды да, автоматты түрде ұяшықтың сол жағына орналастырады. Текст клеткаға сыймаса, жанындағы бос клеткаларды жауып жазыла береді.
3) Дата – Excel дата енгізгенді тез түсінеді. Мысалы, мен А2 клеткасына 1 мамыр 1995 деп жазсақ, ол автоматты түрде 1.май.95 деп өзгертіледі де оң жаққа қойылады. Ал формула жолында А2 клеткасында 1.05.1995 көрсетіледі.
4) Формула – Excelде мәліметті автоматты түрде есептеуге арналған формула = белгісінен басталады да клетка адресі мен математикалық операция жазылады. Арифметикалық операция белгілері:
+ (қосу), - (алу), / (бөлу), * (көбейту) т.б. Формулада ұяшық адресін тышқан курсорымен түртіп көрсетіп, не болмаса адресін клавиатура арқылы енгізуге болады. Клеткадағы формулада не т.б мәліметте қате кетсе түзету үшін көрсеткішпен ерекшелеп, F2 клавишасын басамыз не формула жолына түртіп курсорды қойып түзейміз. Қате жөнделген соң Enter басып шығамыз.
Ал, енді тақырыпты өзіміз ашып көрейік. Ол үшін топқа бөлінуіміз керек. «Пазл» көмегімен.
2 топқа бөлу
1 топ «Деректерді, формулаларды Excelге енгізу»
2 топ «Деректерді сақтау және енгізу»
Оқушылар постер толтырып, қорғайды.
Практикалық жұмыс
1- тапсырма. Автоқосынды көмегімен бос ұяшықтарға тігінен, көлденеңнен қосындыларын есептеу керек. Көшіру командасын пайдалану.
28 | 26 | 41 | |
36 | 35 | 13 | |
45 | 56 | 75 | |
12 | 89 | 64 | |
| | | |
2-тапсырма V=S/t формуласы бойынша жылдамдықты есепте. |
S | 120 | 590 | 78 | 1268 | 3659 | |
t | 2 | 6 | 0,7 | 28 | 65 | |
V | | | | | | |
Егер кестені өзің түсініп, өз бетіңмен орындасаң – «5»
Егер кестені біреудің көмегімен түсініп, өзің орындасаң – «4»
Егер кестені біреудің көмегімен орындасаң – «3»
5.Сергіту сәті. Көз, саусақ, білек жаттығулары.
6.Бекіту
Тест MS Excel бағдарламасында жасалған автотест әдісі арқылы. Тақтада флипчартта да ұсыну.
Excel-де кез келген формуланы енгізу қандай белгіден басталады.
А. + В. – С. «» Д. = Е. *
2. Автоқосынды белгісінің батырмасы.
А.
В.
С.
Д.
Е. fx
3. Функция шебері белгісінің батырмасы.
А.
В.
С.
Д.
Е. fx
4. Excel электрондық кестелерінде 5-ші жолдың 1-ші және 2-ші баған
арасындағы ұяшықтардың ең үлкен мәнін есептейтін формула:
А. = МАКС(А1;В5)
В. = МАКС(А1:А1)
С. = МАКС(А5:В5)
Д. = MAKC(A5:A1)
Е. МАКС(А5;А5)
5. EXCEL. А1 ұяшығында 9 саны, ал В1 ұяшығында 2 саны жазылған
болсын. Егер С1 ұяшығында = А1+В1 формуласы жазылған болса, оның
мәні нешеге тең болады?
А. 4,5.
В. 18.
С. 14.
Д. 11.
Е. 81.
6. Функция шеберінен арифметикалық ортаны табу үшін қандай функцияны
таңдаймыз.
А. СУММ
В. СРЗНАЧ
С. ЕСЛИ
Д. МАКС
Е. КОРЕНЬ
7. Ұяшықтағы формуланы көшіру үшін қай батырманы қолданамыз.
А.
В.
С.
Д.
Е. fx
8. Көшірілген формуланы қою үшін қай батырманы қолданамыз.
А.
В.
С.
Д.
Е. fx
9.Ұяшықтағы формуланы қиып алу үшін қай батырманы қолданамыз.
А.
В.
С.
Д.
Е. fx
10. =СУММ(В3:D3) формуласы нені білдіреді.
А. В3,D3 ұяшықтарының арифметикалық ортасын
В. В3,D3 ұяшықтарының қосындысын
С. В3,D3 ұяшықтарының максимум нүктесін табу.
Д. В3,D3 ұяшықтарының түбірін табу
Е. В3,D3 ұяшықтарының квадратын табу
ММ(В3:Д ен формуланы қою үшін қай батырманы қолданамыз.
ай функцияны таңдаймыз.00000000000000000000000000000000000000000000
7. Рефлексия:
Бүгін мен ........................................ білдім
.......................................... қызықты болды.
....................................қиын болды
Мен............................................. үйрендім
Мен тапсырмаларды............................ орындадым
............................................... орындап көремін
............................................... мені таң қалдырды
Өмір үшін маған......................................берді
.........................................мен орындай алдым
Енді мен............................ істей аламын
8. Үй тапсырмасы
§11.1,11.2 оқу. Электрондық сынып журналын құрыңыз(парақтағы тапсырма).
1- тапсырма. Автоқосынды көмегімен бос ұяшықтарға тігінен, көлденеңнен қосындыларын есептеу керек. Көшіру командасын пайдалану.
28 | 26 | 41 | |
36 | 35 | 13 | |
45 | 56 | 75 | |
12 | 89 | 64 | |
| | | |
2-тапсырма V=S/t формуласы бойынша жылдамдықты есепте. |
S | 120 | 590 | 78 | 1268 | 3659 | |
t | 2 | 6 | 0,7 | 28 | 65 | |
V | | | | | | |
1- тапсырма. Автоқосынды көмегімен бос ұяшықтарға тігінен, көлденеңнен қосындыларын есептеу керек. Көшіру командасын пайдалану.
28 | 26 | 41 | |
36 | 35 | 13 | |
45 | 56 | 75 | |
12 | 89 | 64 | |
| | | |
2-тапсырма V=S/t формуласы бойынша жылдамдықты есепте. |
S | 120 | 590 | 78 | 1268 | 3659 | |
t | 2 | 6 | 0,7 | 28 | 65 | |
V | | | | | | |
1- тапсырма. Автоқосынды көмегімен бос ұяшықтарға тігінен, көлденеңнен қосындыларын есептеу керек. Көшіру командасын пайдалану.
28 | 26 | 41 | |
36 | 35 | 13 | |
45 | 56 | 75 | |
12 | 89 | 64 | |
| | | |
2-тапсырма V=S/t формуласы бойынша жылдамдықты есепте. |
S | 120 | 590 | 78 | 1268 | 3659 | |
t | 2 | 6 | 0,7 | 28 | 65 | |
V | | | | | | |
1- тапсырма. Автоқосынды көмегімен бос ұяшықтарға тігінен, көлденеңнен қосындыларын есептеу керек. Көшіру командасын пайдалану.
28 | 26 | 41 | |
36 | 35 | 13 | |
45 | 56 | 75 | |
12 | 89 | 64 | |
| | | |
2-тапсырма V=S/t формуласы бойынша жылдамдықты есепте. |
S | 120 | 590 | 78 | 1268 | 3659 | |
t | 2 | 6 | 0,7 | 28 | 65 | |
V | | | | | | |
1- тапсырма. Автоқосынды көмегімен бос ұяшықтарға тігінен, көлденеңнен қосындыларын есептеу керек. Көшіру командасын пайдалану.
28 | 26 | 41 | |
36 | 35 | 13 | |
45 | 56 | 75 | |
12 | 89 | 64 | |
| | | |
2-тапсырма V=S/t формуласы бойынша жылдамдықты есепте. |
S | 120 | 590 | 78 | 1268 | 3659 | |
t | 2 | 6 | 0,7 | 28 | 65 | |
V | | | | | | |
1- тапсырма. Автоқосынды көмегімен бос ұяшықтарға тігінен, көлденеңнен қосындыларын есептеу керек. Көшіру командасын пайдалану.
28 | 26 | 41 | |
36 | 35 | 13 | |
45 | 56 | 75 | |
12 | 89 | 64 | |
| | | |
2-тапсырма V=S/t формуласы бойынша жылдамдықты есепте. |
S | 120 | 590 | 78 | 1268 | 3659 | |
t | 2 | 6 | 0,7 | 28 | 65 | |
V | | | | | | |
1- тапсырма. Автоқосынды көмегімен бос ұяшықтарға тігінен, көлденеңнен қосындыларын есептеу керек. Көшіру командасын пайдалану.
28 | 26 | 41 | |
36 | 35 | 13 | |
45 | 56 | 75 | |
12 | 89 | 64 | |
| | | |
2-тапсырма V=S/t формуласы бойынша жылдамдықты есепте. |
S | 120 | 590 | 78 | 1268 | 3659 | |
t | 2 | 6 | 0,7 | 28 | 65 | |
V | | | | | | |
1- тапсырма. Автоқосынды көмегімен бос ұяшықтарға тігінен, көлденеңнен қосындыларын есептеу керек. Көшіру командасын пайдалану.
28 | 26 | 41 | |
36 | 35 | 13 | |
45 | 56 | 75 | |
12 | 89 | 64 | |
| | | |
2-тапсырма V=S/t формуласы бойынша жылдамдықты есепте. |
S | 120 | 590 | 78 | 1268 | 3659 | |
t | 2 | 6 | 0,7 | 28 | 65 | |
V | | | | | | |
Рефлексия:
Бүгін мен ........................................ білдім
.......................................... қызықты болды.
....................................қиын болды
Мен............................................. үйрендім
Мен тапсырмаларды............................ орындадым
............................................... орындап көремін
............................................... мені таң қалдырды
Өмір үшін маған......................................берді
.........................................мен орындай алдым
Енді мен............................ істей аламын
Рефлексия:
Бүгін мен ........................................ білдім
.......................................... қызықты болды.
....................................қиын болды
Мен............................................. үйрендім
Мен тапсырмаларды............................ орындадым
............................................... орындап көремін
............................................... мені таң қалдырды
Өмір үшін маған......................................берді
.........................................мен орындай алдым
Енді мен............................ істей аламын
Рефлексия:
Бүгін мен ........................................ білдім
.......................................... қызықты болды.
....................................қиын болды
Мен............................................. үйрендім
Мен тапсырмаларды............................ орындадым
............................................... орындап көремін
............................................... мені таң қалдырды
Өмір үшін маған......................................берді
.........................................мен орындай алдым
Енді мен............................ істей аламын
Рефлексия:
Бүгін мен ........................................ білдім
.......................................... қызықты болды.
....................................қиын болды
Мен............................................. үйрендім
Мен тапсырмаларды............................ орындадым
............................................... орындап көремін
............................................... мені таң қалдырды
Өмір үшін маған......................................берді
.........................................мен орындай алдым
Енді мен............................ істей аламын
Бағалау парағы 8б сынып оқушысы ...................................
Үй тапсырмасы | Жаңа тақырып | Практикалық жұмыс | Бекіту | Жалпы баға |
Керісінше | «вирус» ойыны | Постер құру | Постерді қорғау | 1 тапсырма | 2 тапсырма | Тестке жауап | |
| | | | | | | |
10,9 -«5» 8,7 –«4» 6-4-«3» 3-1-«2» | Тапсырманы дұрыс орындау «5» Мұғалімнің көмегімен «3» | Постер құруға қатысуына байланысты қою | Қорғауына байланысты | Мұғалімнің көмегінсіз, жылдам «5» Мұғалімнің көмегімен «3» | 10 -«5» 9,8 –«4» 7-5-«3» 4-1-«2» | |
Жалпы бағаны:алынған бағаларды қосып, тапсырма санына 7-ге бөлу
Бағалау парағы 8б сынып оқушысы ...................................
Үй тапсырмасы | Жаңа тақырып | Практикалық жұмыс | Бекіту | Жалпы баға |
Керісінше | «вирус» ойыны | Постер құру | Постерді қорғау | 1 тапсырма | 2 тапсырма | Тестке жауап | |
| | | | | | | |
10,9 -«5» 8,7 –«4» 6-4-«3» 3-1-«2» | Тапсырманы дұрыс орындау «5» Мұғалімнің көмегімен «3» | Постер құруға қатысуына байланысты қою | Қорғауына байланысты | Мұғалімнің көмегінсіз, жылдам «5» Мұғалімнің көмегімен «3» | 10 -«5» 9,8 –«4» 7-5-«3» 4-1-«2» | |
Жалпы бағаны:алынған бағаларды қосып, тапсырма санына 7-ге бөлу
Бағалау парағы 8б сынып оқушысы ...................................
Үй тапсырмасы | Жаңа тақырып | Практикалық жұмыс | Бекіту | Жалпы баға |
Керісінше | «вирус» ойыны | Постер құру | Постерді қорғау | 1 тапсырма | 2 тапсырма | Тестке жауап | |
| | | | | | | |
10,9 -«5» 8,7 –«4» 6-4-«3» 3-1-«2» | Тапсырманы дұрыс орындау «5» Мұғалімнің көмегімен «3» | Постер құруға қатысуына байланысты қою | Қорғауына байланысты | Мұғалімнің көмегінсіз, жылдам «5» Мұғалімнің көмегімен «3» | 10 -«5» 9,8 –«4» 7-5-«3» 4-1-«2» | |
Жалпы бағаны:алынған бағаларды қосып, тапсырма санына 7-ге бөлу
Бағалау парағы 8б сынып оқушысы ...................................
Үй тапсырмасы | Жаңа тақырып | Практикалық жұмыс | Бекіту | Жалпы баға |
Керісінше | «вирус» ойыны | Постер құру | Постерді қорғау | 1 тапсырма | 2 тапсырма | Тестке жауап | |
| | | | | | | |
10,9 -«5» 8,7 –«4» 6-4-«3» 3-1-«2» | Тапсырманы дұрыс орындау «5» Мұғалімнің көмегімен «3» | Постер құруға қатысуына байланысты қою | Қорғауына байланысты | Мұғалімнің көмегінсіз, жылдам «5» Мұғалімнің көмегімен «3» | 10 -«5» 9,8 –«4» 7-5-«3» 4-1-«2» | |
Жалпы бағаны:алынған бағаларды қосып, тапсырма санына 7-ге бөлу
Бағалау парағы 8б сынып оқушысы ...................................
Үй тапсырмасы | Жаңа тақырып | Практикалық жұмыс | Бекіту | Жалпы баға |
Керісінше | «вирус» ойыны | Постер құру | Постерді қорғау | 1 тапсырма | 2 тапсырма | Тестке жауап | |
| | | | | | | |
10,9 -«5» 8,7 –«4» 6-4-«3» 3-1-«2» | Тапсырманы дұрыс орындау «5» Мұғалімнің көмегімен «3» | Постер құруға қатысуына байланысты қою | Қорғауына байланысты | Мұғалімнің көмегінсіз, жылдам «5» Мұғалімнің көмегімен «3» | 10 -«5» 9,8 –«4» 7-5-«3» 4-1-«2» | |
Жалпы бағаны:алынған бағаларды қосып, тапсырма санына 7-ге бөлу
Бағалау парағы 8б сынып оқушысы ...................................
Үй тапсырмасы | Жаңа тақырып | Практикалық жұмыс | Бекіту | Жалпы баға |
Керісінше | «вирус» ойыны | Постер құру | Постерді қорғау | 1 тапсырма | 2 тапсырма | Тестке жауап | |
| | | | | | | |
10,9 -«5» 8,7 –«4» 6-4-«3» 3-1-«2» | Тапсырманы дұрыс орындау «5» Мұғалімнің көмегімен «3» | Постер құруға қатысуына байланысты қою | Қорғауына байланысты | Мұғалімнің көмегінсіз, жылдам «5» Мұғалімнің көмегімен «3» | 10 -«5» 9,8 –«4» 7-5-«3» 4-1-«2» | |
Жалпы бағаны:алынған бағаларды қосып, тапсырма санына 7-ге бөлу
Бағалау парағы 8б сынып оқушысы ...................................
Үй тапсырмасы | Жаңа тақырып | Практикалық жұмыс | Бекіту | Жалпы баға |
Керісінше | «вирус» ойыны | Постер құру | Постерді қорғау | 1 тапсырма | 2 тапсырма | Тестке жауап | |
| | | | | | | |
10,9 -«5» 8,7 –«4» 6-4-«3» 3-1-«2» | Тапсырманы дұрыс орындау «5» Мұғалімнің көмегімен «3» | Постер құруға қатысуына байланысты қою | Қорғауына байланысты | Мұғалімнің көмегінсіз, жылдам «5» Мұғалімнің көмегімен «3» | 10 -«5» 9,8 –«4» 7-5-«3» 4-1-«2» | |
Жалпы бағаны:алынған бағаларды қосып, тапсырма санына 7-ге бөлу
Бағалау парағы 8б сынып оқушысы ...................................
Үй тапсырмасы | Жаңа тақырып | Практикалық жұмыс | Бекіту | Жалпы баға |
Керісінше | «вирус» ойыны | Постер құру | Постерді қорғау | 1 тапсырма | 2 тапсырма | Тестке жауап | |
| | | | | | | |
10,9 -«5» 8,7 –«4» 6-4-«3» 3-1-«2» | Тапсырманы дұрыс орындау «5» Мұғалімнің көмегімен «3» | Постер құруға қатысуына байланысты қою | Қорғауына байланысты | Мұғалімнің көмегінсіз, жылдам «5» Мұғалімнің көмегімен «3» | 10 -«5» 9,8 –«4» 7-5-«3» 4-1-«2» | |
Жалпы бағаны:алынған бағаларды қосып, тапсырма санына 7-ге бөлу