kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Деректерді енгізу, редакциялау, пішімдеу. ?яшы?тармен ж?мыс. Практикалы? ж?мыс.

Нажмите, чтобы узнать подробности

MS Excel кестелік процессорында деректерді енгізу, редакциялау, пішімдеу ж?не ?яшы?тармен ж?мыс жасауды ?йретуде  теориялы? білімдерін  т?жірбие ж?зінде ?з беттерінше ж?мыс істеуге да?дыландыру. Саба??а деген ынта жігерін  арттыру.  М?денитті  с?йлеуге  да?дыландыру

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Деректерді енгізу, редакциялау, пішімдеу. ?яшы?тармен ж?мыс. Практикалы? ж?мыс.»

Күні:


Сыныбы: 8-сынып


Пәні: информатика


Сабақтың тақырыбы

Microsoft Excel кестелік процессор. Кестелік процессордың терезе интерфейсі. Электрондық кестелердің негізгі ұғымдары.

Сабақтың мақсаты

MS Excel кестелік процессорының қызметімен танысып. MS Excel процессорының іске қосу және терезенің атқаратын қызметтерімен жұмыс жасауды меңгерту. Сабаққа деген қызығушылықтарын арттыру. Мәденитті сөйлеуге дағдыландыру.

Күтілетін нәтиже

Оқушылар MS Excel бағдарламасы туралы толық танысады. Кестелік процессордың терезе интерфейсімен жұмыс жасауды өз бетінше жұмыс істеуге және жан-жақты ізденуге дағдыланады.

Модульдер

СТО, АКТ

Әдіс-тәсілдер

Оқытудағы жаңа әдіс –тәсілдер , оқыту үшін және оқуды бағалау,миға шабул, сұрақ –жауап, ойлан,бірік, бөліс сергіту, жеке жұмыс, басбармақ әдісі

Көрнекіліктер

Суреттер , стикерлер, маркерлер, плакат,

Дереккөздер

Информатика: Оқыту қазақ тілінде жүргізілетін жалпы білім беретін мектептің 8-сыныбына арналған оқулық. –Алматы: «Мектеп» баспасы , 2008 ж, 128 -бет

Интернеттен алынған ақпараттар

қосымша дидактикалық материлдар

Оқуға арналған тапсырма

Оқулық 93-98 бет. § 26

оқушылардың өз бетінше іздену жұмыстары.

Оқулық 1-тапсырма. Компьютердегі тәжірибелік жұмыс, А деңгейі, В деңгейі, С деңгейі


Уақыты

Сабақтың кезеңдері

Ресур-сы

Сабақтың мазмұны

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс - әрекеті

4 мин

Ұйымдастыру кезеңі



Суреттер

  1. Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу .

  2. Ынтымақтастық атмосферасын құрамын

Оқушыларды «Шаттық шеңбер» бойымен тұрғызып өзара жақсы тілек айтқызамын. Компьютердің негізгі екі құрылғысының суреттерін оқушыларға тарқатамын сол суреттерді бір-біріне құрау арқылы оқушылар екі топқа бөлінеді.

Суреттерде қосымша құрылғылар бейнеленген үлестірмелерді таңдай отырып, біркелкі суреттер топтасып, топ құрылады.

3. Қауіпсіздік ережесін еске түсіру.

  1. Оқушылар мұғаліммен сәлемдеседі.

  2. Топ басшысы оқушыларды түгендеп жоқ оқушыларды мұғалімге хабарлайды.

  3. «Шаттық шенбер » құрады бір –біріне жақсы тілектер айтады. Берілген суреттер арқылы үш топқа бөлінеді.

1-топ –« Жүйелік блок»

2-топ –«Монитор »

4 мин

Миға шабул


Миға шабуыл.

Әр топ өздеріңіздің үлестірмедегі бейнеге сипаттама беріңіздер.


  • Жүйелік блоктың негізгі шығу тарихын және қызметін ата ?

  • Монитордың шығу тарихын және қызметін ата ?

Үлестірмеде берілген компьютердің негізгі екі құрылғысының шығу тарихы мен қызметтерін атап өтеді.

.



6 мин

Сұрақ –жауап


Үй тапсырмасын қорытындылау

Әр топқа өздері оқыған тақырыпшалардан 4 сұрақтан дайындауын тапсырамын, ол сұрақтарды басқа топтарға 2 сұрақтан берілетінін түсіндіремін.

Оқушыларға өз топтарымен бірлесе отырып ІІ –ші топқа арнап, 4 сұрақтан дайындайды , өзге топтардан сұрақ –жауап алмасу барысында әр топтан келген 4 сұраққа жауап беру арқылы, әр топ 4 сұраққа жауап береді.

8 мин

Жаңа сабақ

Электронды оқулық .

Оқулық.

Суреттер


Оқушыларға сабақты электронды оқулық арқылы түсіндіремін.

Оқушылар керекті мәліметтерді дәптерлеріне жазып отырады.





10 мин

Ойлан, бірік, бөліс


1. Excel-де жұмыс кітабын құру үшін қандай іс-әрекет жасайтынын көрсету.

2. Excel-дің атқаратын қызметі, шығу тарихы


Топта бірлесе отырып, жаңа тақырыпты талқылайды және постер дайындайды. Түсінбегендерін өздері іздену арқылы толықтырады.

2 мин

Сергіту сәті


« Қызыл өрік » бейне ролик

Оқушылар жаппай ортаға шығып бейне роликте көрсетіліп жатқан биді өз іс –қимылдары арқылы қайталайды.

5 мин

Жеке жұмыс

Оқулық

Жеке жұмыс: Компьютердегі тәжірибелік жұмыс.

1 –тапсырма. Excel-мен танысу

Берілгенді енгізу, редакциялау және рәсімдеу.


Оқушылар берілген тапсырмалар бойынша практикалық жұмыстарды комьютерде орындайды.


2 мин

Сұрақ –жауап




Өзіңді тексер



  1. Excel-дің қызметі қандай?

  2. Ұяшықтардың абсолют және салыстырмалы сілтемелері не үшін қолданылады?

  3. Ұяшықтағы мәліметтерді қалай көшіруге болады?

4.Ұяшықтарды форматтау қалай орындалады?

Оқушылар БББ кестесін толтырады. Сұрақтарға жауап береді.

2 мин

Рефлек-сия

«Басбармақ» әдісі

«Басбармақ » әдісі бойынша жаңа тақырыпты түсінгендеріңізді көрсетіңіздер.


Өз пікірлерін айтып өтеді.

Басбармақ жоғарыға қарай = Мен түсінемін.

Басбармақ көлденең = Мен түсінгендеймін.

Басбармақ төмен қарай = Мен түсінбедім.

2 мин

Үйге тапсырма



Excel бағдарламасы туралы мәліметті оқып, іздену.

Оқушылар үй жұмысын күнделікке жазып алады














Күні:


Сыныбы: 8-сынып


Пәні: информатика


Сабақтың тақырыбы

Деректерді енгізу, редакциялау, пішімдеу. Ұяшықтармен жұмыс. Практикалық жұмыс.

Сабақтың мақсаты

MS Excel кестелік процессорында деректерді енгізу, редакциялау, пішімдеу және ұяшықтармен жұмыс жасауды үйретуде теориялық білімдерін тәжірбие жүзінде өз беттерінше жұмыс істеуге дағдыландыру. Сабаққа деген ынта жігерін арттыру. Мәденитті сөйлеуге дағдыландыру.

Күтілетін нәтиже

Оқушылар MS Excel бағдарламасында алған теориялық білімдерін тәжірбие жүзінде жұмыс істеуді және жан-жақты ізденуді меңгереді. Топпен жұмыс жасаудың тиімділігін және өзін - өзі бағалауды үйреніп өмірде тиімді қолдана біледі.

Модульдер

СТО, АКТ, Джигсо , Көшбасшылық

Әдіс –тәсілдер

Оқытудағы жаңа әдіс –тәсілдер , оқыту үшін және оқуды бағалау, сәйкестендіру кестесімен жұмыс жасау , сұрақ –жауап, ойлан,бірік, бөліс сергіту, жеке жұмыс, басбармақ әдісі

Көрнекіліктер

Суреттер , стикерлер, маркерлер, плакат, акт, үлестірмелер, оқулық

Дереккөздер

Информатика: Оқыту қазақ тілінде жүргізілетін жалпы білім беретін мектептің 8-сыныбына арналған оқулық. –Алматы: «Мектеп» баспасы , 2008 ж, 128 -бет

Интернеттен алынған ақпараттар

қосымша дидактикалық материлдар

Оқуға арналған тапсырма

Оқулық 98 -106 бет. § 27-28-29

оқушылардың өз бетінше іздену жұмыстары.

Оқулық 1-тапсырма. Компьютердегі тәжірибелік жұмыс, А деңгейі, В деңгейі, С деңгейі


Уақыты

Сабақтың кезеңі

Ресур-сы

Сабақтың мазмұны

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс - әрекеті

4 мин

Ұйымдастыру кезеңі



Суреттер

1.Оқушылармен сәлемдесу , түгендеу

2. Жағымды ахуал туғызу «Қозғалыстағы сурет»

Шеңбер бойы айнала барлығымыз бір-біріміздің арқамызға қағаз қойып, алдымыздағы адамның бейнесін қағазға түсіресіздер.

Топқа бөлу.

Гүлдердің суреттері бейнеленген үлестірмелерді таңдай отырып, біркелкі суреттер топтасып, топ құрасыздар.

3. Қауіпсіздік ережесін ескерту

1.Оқушылар мұғаліммен сәлемдеседі.

2.Топ басшысы оқушыларды түгендеп жоқ оқушыларды мұғалімге хабарлайды.

Үлестірме қағаздарды таңдай отырып, топ құрады.

1-топ –«Қызғалдақ »

2-топ – «Раушан »



5 мин

«Сәйкестендіру» кестесімен жұмыс жасау


Оқулық, үлестірме, маркер


Оқушылар берілген кестені толтырып, дәптерге түсіреді.

15

Негізгі бөлім


Тапсырма. Жаңа тақырыпты Жигсо әдісі бойынша оқып, талқылап, постер дайындайсыздар. Топта: баяндамашы, көшбасшы, уақыт қадағалаушы болып рөлге бөлінесіздер. Белгілермен формативті бағалау жасайсыздар. Белгілер төмендегідей:

- өте жақсы

- жақсы

- жаман емес

Бір –біріне қонаққа келу арқылы берілген тапсырманы талқылайды. Уақыт сақшысы уақытты есептейді, баяндамашы баяндауға дайындалады, көшбасшы реттеп отырады. Әр топ бір-бірлеріне бағалау жасайды.

2 мин

Сергіту сәті

Проектр

Зарядка

«Ниш»

  • Аудиожазбаны тыңдай отырып, айтылған әрекеттерді жасайсыздар.

Аудиожазбаны тыңдайды, әрекеттерді жылдам жасайды.

10 мин

Жеке жұмыс

Оқулық

Практикалық жұмыс.

3- тапсырма . MS Excel-дегі формулалар

Оқушылар берілген тапсырмалар бойынша практикалық жұмыстарды комьютерде орындайды.


5 мин

Сабақты қорытындылау




Өзіңді тексер



1. MS Excel қандай бағдарлама және қалай іске қосылады?

2. Excel-дің жұмыс парағы дегеніміз не?

3. Excel-дің жұмыс кітабы дегенді қалай түсінеміз ?

Оқушылар берілген сұрақтарға жауап береді.

2 мин

Рефлек-сия

«Бес саусақ»

«Бес саусақ» әдісі бойынша пікірлеріңді жазып түсіріңдер

Өз пікірлерін жазып тастап кетеді.

2 мин

Үйге тапсырма



Excel-дің графикалық мүмкіндіктері. Диаграммаларды салу. Практикалық жұмыс

Оқушылар үй жұмысын күнделікке жазып алады.












































Күні:


Сыныбы: 8-сынып


Пәні: информатика


Сабақтың тақырыбы

Excel-дің графикалық мүмкіндіктері. Диаграммаларды салу. Практикалық жұмыс .

Сабақтың мақсаты

EXCEL-дің графикалық мүмкіндіктері, диаграммамен жұмыс істеу, графикалық объектілерді біріктіру туралы білімдерін қалыптастырады;

Жан-жақты болуға, өз бетімен жұмыс істеуге тәрбиеленеді;

Оқушылардың есте сақтау және зейіндік қабілеттерін дамытады, пәнге деген қызығушылығын арттырады.

Күтілетін нәтиже

EXCEL-дің графикалық мүмкіндіктері, диаграммамен жұмыс істеу, графикалық объектілерді біріктіру туралы білімдері қалыптасады. Оқушылардың есте сақтау және зейіндік қабілеттері дамиды, пәнге деген қызығушылығы арттады.

Модульдер

СТО, АКТ

Әдіс-тәсілдер

Оқытудағы жаңа әдіс –тәсілдер , оқыту үшін және оқуды бағалау, сәйкестендіру кестесімен жұмыс жасау , сұрақ –жауап, ойлан,бірік, бөліс сергіту, жеке жұмыс, басбармақ әдісі

Жаттығулар

1. Сергіту сәті

2. Топтық жұмысты бақылау және бағалау

3. Деңгейлік тапсырмалар

Бірлескен жұмысқа негізделген тәсіл:

топтық жұмыстар

өзгенің пікірін құрметтей білу

өзін-өзі және өзгені бағалау

Дереккөздер:

Информатика: Оқыту қазақ тілінде жүргізілетін жалпы білім беретін мектептің 8-сыныбына арналған оқулық. –Алматы: «Мектеп» баспасы , 2008 ж, 128 -бет

Интернеттен алынған ақпараттар

қосымша дидактикалық материлдар

Оқуға арналған тапсырма:

Оқулық 107-111 бет. § 30

оқушылардың өз бетінше іздену жұмыстары.

Оқулық 8.1-8.2-8.3 тапсырма. Компьютердегі тәжірибелік жұмыс, А деңгейі, В деңгейі, С деңгейі



Уақыты

Сабақтың кезеңі

Ресур-сы

Сабақтың мазмұны

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс - әрекеті

4 мин

Ұйымдастыру кезеңі



Суреттер

Ұйымдастыру кезеңі:

Ұйымдастыру кезеңі

1.Оқушылармен сәлемдесу

2.Оқушыларды түгендеу

3.Оқу құралын алу

Жағымды ахуал туғызу.

«Уақыт шеңбері» жаттығуы.

Шеңбер бойында тұрып, оқушылар бір-бірлеріне сұрақтар қояды. Сұраққа жауап беру арқылы бір-бірлеріне өткізеді.

Жұптық жұмыс.

Санау арқылы жұп құрады.

1.Оқушылар мұғаліммен сәлемдеседі.

2.Топ басшысы оқушыларды түгендеп жоқ оқушыларды мұғалімге хабарлайды.

Шеңбер бойы тұра қалып, бір-біріне доп лақтыру арқылы сұрақтар қойып, жауап алады.


5 мин

Ой қозғау:


Үлестірме

  1. Жаңа құжатты қалай құру керек?

  2. «Неге мәтінді қалай болса, солай » енгізуге болмайды?

  3. Бас әріптерді енгізу режиміне қалай көшеміз?


Оқушылар сұрақтарға жауап береді. Талантты және дарынды оқушылар өздерін көрсетуге мүмкіндік алады.

15

Негізгі бөлім

Электронды оқулық

Электронды оқулықтан теорилық мәліметті игереді.


Жаңа тақырыпты дәптерге түртіп алады.





Сергіту сәті

Проектр

Зарядка

«Ниш»

Бейнежазбаны көре отырып, әрекеттерді жасайсыздар.

Бейнежазбаны көре отырып, әрекеттерді жылдам жасайды.




Практикалық жұмыс.

Диаграмма құру

Диаграмма тұрғызудың:

1-ші қадамы – диаграмма типін тандау. Диаграмманың 14 типі бар.

2-ші қадамы – диаграммадағы мәліметтер аралығын енгізу

3-ші қадамы – диаграмманың тақырыбын, мәнін енгізу

4-ші қадамы – диаграмманы қайда орналастыру керек



Оқулықпен жұмыс

Практикум

5- тапсырма . Диаграмманы құру .

2 мин

Сергіту сәті

Проектр

Зарядка

«Ниш»

Бейнежазбаны көре отырып, әрекеттерді жасайсыздар.

Бейнежазбаны көре отырып, әрекеттерді жылдам жасайды.

2 мин

Рефлек-сия

БББ кестесі

БББ кестесін тарқтау

БББ кестесін толтыру

2 мин

Үйге тапсырма



Компьютерлік желілердің негізгі ұғымдары жергілікті желі . Ауқымды компьютерлік желілер тақырыбында іздену.

Оқушылар үй жұмысын күнделікке жазып алады.


















































Күні:


Сыныбы: 8-сынып


Пәні: информатика


Сабақтың тақырыбы

Компьютерлік желілердің негізгі ұғымдары жергілікті желі . Ауқымды компьютерлік желілер.

Сабақтың мақсаты

Оқушыларға байланыс арналары және олардың сипаттамаларын. Жергілікті және ауқымды желілерді баптауды. Интернетте жұмыс жасауға бағыт бағдар беру. Логикалық ойлау қабілеттерін дамыту. Өз беттерінше жұмыс жасауға және өзін-өзі бағалауға үйрету. Желі ішіндегі мәдениеттілікке тәрбиелеу.

Күтілетін нәтиже:

Оқушылар байланыс арналарымен және олардың сипаттамалары мен танысады. Жергілік және ауқымды желілерді баптауды үйренеді. Логикалық ойлау қабілеттері артады. Өз бетерінше жұмыс жасауды үйренеді, өзін -өзі бағалауға бейімделеді.

Модульдер

СТО, АКТ

Әдіс –тәсілдер

Оқытудағы жаңа әдіс –тәсілдер , оқыту үшін және оқуды бағалау, миға шабул , сергіту, жұптық жұмыс, БББ кестесі, ыстық орындық ,Тв шоу, инсерт әдісі

Дереккөздер:

Информатика: Оқыту қазақ тілінде жүргізілетін жалпы білім беретін мектептің 8-9 сыныбына арналған оқулық. –Алматы: «Мектеп» баспасы , 2008 ж, 128 -бет

Интернеттен алынған ақпараттар

қосымша дидактикалық материлдар


Уақыты

Сабақтың кезеңі

Ресур-сы

Сабақтың мазмұны

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс - әрекеті

4 мин

Ұйымдастыру кезеңі



Суреттер

Ұйымдастыру кезеңі:

Ұйымдастыру кезеңі

1.Оқушылармен сәлемдесу

2.Оқушыларды түгендеу

3.Оқу құралын алу

Оқушыларды топқа бөлемін

1. «Алшы »

2. «Бүк»

3. «Шік»

4. «Тауқа»

1.Оқушылар мұғаліммен сәлемдеседі.

2.Топ басшысы оқушыларды түгендеп жоқ оқушыларды мұғалімге хабарлайды.

Оқушылар асықтың жасырылған суреттерін таңдау арқылы жұпқа бөлінеді .

5 мин

Миға шабуыл



Оқушыларға проектор арқылы өткен сабақтарда өтілген тақырыптар бойынша, әр топқа өздерінің бөлінген топтарының атауларына байланысты асықтардың астына жасырылған сұрақтарға жауап алу.

Оқушылар өз топтарының атына байланысты асықтың астындағы сұрақтарға жауап береді.

15

«Алты қалпақ » әдісі



Компьютерлік желілердің негізгі ұғымдарын , маңыздылығын бекіту мақсатында оқушыларға «Алты қалпақты » үлестіріп, әрқайсысына өзінің бағыты бойынша ойларын айтқызу .

1.Компьютерлік желілердің қазіргі таңдағы рөлі яғни пайдасы .

2. Жергілікті желі мен ауқымды компьютерлік желілердің айырмашылығы және зияны .

Оқушылар әрқайсысы өзінің түсіне сәйкес ойларын білдіріп пікір алмасады.


Сергіту сәті

Интер белсенді тақта

«Болашақ» бейнежазбаны көрсету

Бейнежазба бойынша пікірлерін айтып өтеді.


«Ыстық орындық» әдісі



Әр топтан топбасшы шығып, берілген сұрақтарға кезекпен жауап береді.

Сұрақтарға жауап береді.

2 мин

ТВ шоу



Бүгінгі сабақта талқыланған тақырып бойынша сабаққа қатысып отырған мұғалімдерге оқушылар сұрақтар қоюын тапсырамын.

Оқушылар мұғалімдерге өтілген тақырыптар бойынша сұрақтар қояды.

2 мин

Кері байланыс.


Сауалнама

1.    Мен бүгін білдім…

2.     Мені қызықтырды…

3.     Қиын болды…

4.     Тапсырмалар орындадым…

5.     Менің түсінгенім…

6.     Енді менің қолымнан келеді…

7.     Мен көп нәрсені түсіндім…

8.     Мен өзіме көп нәрсе түртіп алдым…

9.     Бүгін үйренгенім көп…

10.    Менің қолымнан келеді…

11.     Көп тапсырманы орындадым…

12.   Мен талпынып,тырыстым…

13.    Мені таңқалдырды…

14.   Өз өміріме ақыл-ой түрттім…

15.  Мені жігерлендірді…

Сауалнамаға жауап береді.


2 мин

Үйге тапсырма:


Тақырыпты оқып келу интернеттен мәлімет іздеу.

Оқушылар оқулық және интернет бетерінен мәлімет алады.


































Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Информатика

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 8 класс

Скачать
Деректерді енгізу, редакциялау, пішімдеу. ?яшы?тармен ж?мыс. Практикалы? ж?мыс.

Автор: Ниязбекова Акнур Ильясовна

Дата: 25.11.2015

Номер свидетельства: 258098


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Ваш личный кабинет
Проверка свидетельства