kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

"Диаграммаларды ??ру, редакциялау ж?не пішімдеу"

Нажмите, чтобы узнать подробности

Кестелік процессорлар статистикалы? деректерді т?рлі т?сті диаграммалармен, графиктермен, графикалы? суреттермен схемалармен ?серлі к?рсетуге м?мкіндік береді.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«"Диаграммаларды ??ру, редакциялау ж?не пішімдеу"»

Мерзімі: 08.04.2016 ж.

Пәні: информатика Сыныбы: 8 «Ә»

Мұғалім: Жалиева Г. Н.

Сабақтың тақырыбы: Диаграммаларды құру, редакциялау және пішімдеу.

Сабақтың мақсаты: MS Excel редакторында оқушыларға әр түрлі типтегі  диаграммалар өңдеу, безендірудің негізгі әдіс тәсілдерін меңгерту.

Білімділік: диаграмма шеберінің көмегімен диаграммалар тұрғызуды және әртүрлі типті диаграммалар құруды үйрету;                     

Дамытушылық: оқушылардың MS Excel программасы мүмкіндіктерін пайдалана отырып диаграмма тұрғызу дағдыларын  қалыптастыру, шығармашылық қабілеттерін жетілдіру және олардың компьютерлік сауаттылықтарын дамыту;                   

Тәрбиелік: оқушыларды жауапкершілікке тәрбиелеу және ұқыптылық пен тиянақтылыққа баулу.

Сабақтың типі: аралас сабақ

Сабақтың түрі: дәстүрлі сабақ

Сабақтың әдісі: топпен жұмыс, жеке жұмыс, «Венн диаграммасы», ойын элементі, практикалық жұмыс.

Көрнекілігі: презентация, А3 формат, маркер, сурет

ТСО: компьютер, интербелсенді тақта

Пәнаралық байланыс: математика, ағылшын.

Жоспары:

І. Ұйымдастыру кезеңі

1. Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу

2. Писхологиялық ахуал туғызу. Әр ел бойынша амандасу.

3. Топқа бөлу

4. Ереже қайталау

ІІ. Үй тапсырмасын сұрау

Тест «Смайлик»

ІІІ. Үй тапсырмасын қорытындылау

Семантикалық карта

IV. Жаңа сабақ

  1. Жеке жұмыс

  2. Жұптық жұмыс

  3. Топтық жұмыс. Постер қорғау

V. Сергіту сәті:

VI. Бекіту. Практикалық жұмыс

VII. Қорытындылау

«Венн диаграммасы»

VIII. Рефлексия

IX. Үйге тапсырма

MS Excel редакторында диаграмма құру түрлерін оқу. Өз беттерінше кесте дайындап, диаграмма кірістіру.

IX. Бағалау.

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі

1. Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу

2. Писхологиялық ахуал туғызу. Әр ел бойынша амандасу.


 Әр елдің амандасу салты арқылы бір- бірімен амандасу.

Жұптарын тауып, бір –біріне қарама –қарсы тұрады. Әр елдің амандасу салтын жасайды.

  • Қазақтар -қол алысады

  • Италияндықтар —   құшақтасады

  • Бразилиялықтар — бір бірінің  иығын қағады

  • Зимбабалықтар –арқасымен   амандасады

  • Македониялықтар –   шынтақпен

  • Австралиялықтар — шапалақ ұрып серкіреді

  • Үнді халқы- қос қолын біріктіріп, маңдайына тигізіп тағзым етеді.

  • Жапондықтар- бастарын иіп амандасады.

  • Американдықтар- қол алысады.


3. Топқа бөлу. «Мозаика» әдісі арқылы топқа бөлінеді. График.  Дөңгелек.

4. Ереже қайталау. Информатика кабинетіндегі қауіпсіздік ережелерін айту.

ІІ. Үй тапсырмасын сұрау. Тест «Смайлик» (слайд арқылы)

ІІІ. Үй тапсырмасын қорытындылау. Семантикалық карта


Қатар

Бағандар

Ұяшық

Блог

Электрондық кестедегі горизонталь жол, максимал саны – 65536, жұмыс аймағының сол жақ шекарасында араб цифрларымен нөмірі белгіленген.

+




Электрондық кестедегі вертикаль жол, барлық саны – 256, жұмыс аймағының жоғарғы шекарасында латын әріптерімен белгіленген.


+



Тіркесе орналасқан ұяшықтардың төртбұрыш аймағы (диапазон), мысалы: В5:D8.




+

Бағана мен қатардың қиылысқан жері, адресі бағана әрпі мен қатар нөмірінен тұрады, мысалы: В3.



+


Бағалау «Бағдаршам» арқылы

Жасыл - 3 балл сары – 2 балл қызыл – 1 балл


Ал енді балалар жаңа сабағымызды бастамас бұрын:

  1. Мына суретте не бейнеленген?

  2. Бұл диаграмма қандай мақсатта қолданылады?

  3. Қай жерде көріп жүрсіңдер?

  4. Осындай диаграмаларды Excel бағдарламасында жасай аламыз ба?

IV. Жаңа сабақ

  1. Кіріспе мұғаілім сөзі

Кестелік процессорлар статистикалық деректерді түрлі түсті диаграммалармен, графиктермен, графикалық суреттермен схемалармен әсерлі көрсетуге мүмкіндік береді.

Диаграммалар мынадай элменттерден тұрады: тор, тақырып, аңыз.

Тақырып. Диаграмманың жеке элементтерін түсіндіру үшін қолданылады.

Аңыз. Диаграммада берілген деректердің қатарларын ажыратуға көмектеседі.

  1. Жеке жұмыс кітаптан оқу тақырыпты

  2. Жұптық жұмыс тақырыпты талқылау

  3. Топтық жұмыс. Постер қорғау диаграмма арқылы түсіндіуру

V. Сергіту сәті:

VI. Бекіту. Практикалық жұмыс

1- тапсырма. Сыныптағы оқу үлгіріміне дөңгелек диаграмма құрыңдар. Диагарамманы безендіріңдер.

Оқу озаты

1

Оқу екпіндісі

6

Орташа

17

 

2- тапсырма. Мирон НЖББ мектебінің жылдардағы оқушылар саны

Жылдар

2008

2009

2010

7-сыныпта

10

9

8

8-сыныпта

5

10

9

9-сыныпта

6

5

10

Барлық оқушы саны:




Берілгендерді енгізу, редакциялау.

«Барлық оқушы саны» деген жолды Автосумма арқылы қосып шығарыңыз.

7-сыныптың, 8-сыныптың, 9-сыныптың жылдар бойғы оқушы санын өзіңіздің қалауыңыз бойынша диаграммаға салыңыз

 

«Ағылшынға қалаймыз?».

3-тапсырма. Мына кестедегі мәтіндерді қазақшаға аударып, пайыздарына сәйкес гистограмма диаграммасын салып, сәйкес түстерге бояу керек.

Түстердің қолданылуының пайыздары

Blue (көк)

37%

Red (қызыл)

20%

Green (жасыл)

12%

Yellow (сары)

10%

White (ақ)

3%

Brown (қоңыр)

2%

Orange (қызғылт сары)

1%

Black (қара)

25%

 4-тапсырма. Берiлгенi бойынша дөңгелек диаграмма тұрғыз:


Қазақтар

7913,2

Орыстар

5286,3

Украиндар

750,6

Өзбектер

354,1

Татарлар

258,3

Немiстер

370,7

Басқа ұлттар

1081,1


5-тапсырма. Функция шеберi арқылы у=х2 функциясының мәнiн тап және графигін тұрғыз . Аргументтерi берiлген:


Х

1

3

4

6

У=х2






Формула енгiзу арқылы функцияның мәнiн тап. Диаграмма тұрғыз.Графиктi бөлек бетке орналастыр.

VII. Қорытындылау

«Венн диаграммасы» арқылы Word пен Excel бағдарламасын салыстыру

VIII. Рефлексия


IX. Үйге тапсырма

MS Excel редакторында диаграмма құру түрлерін оқу. Өз беттерінше кесте дайындап, диаграмма кірістіру.

IX. Бағалау.






Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Информатика

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 8 класс

Скачать
"Диаграммаларды ??ру, редакциялау ж?не пішімдеу"

Автор: ЖАЛИЕВА ГУЛНАЗИРА НУРБАЕВНА

Дата: 23.04.2016

Номер свидетельства: 321786


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Ваш личный кабинет
Проверка свидетельства