kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Dars ishlanma Mavzu:Diagramma va grafiklarni hosil qilish

Нажмите, чтобы узнать подробности

Sana:16.03.2020

Sinf:8-sinf

 Mavzu:Diagramma va grafiklarni hosil qilish

Darsning maqsadi:

a)Ta’limiy:O’quvchilarga  diagramma va grafiklar haqida qo’shimcha ma’lumotlar berish,  bilimlarini   mustahkamlash

b)Tarbiyaviy:O’quvchilarga  axloqiy, estetik  tarbiya berish

d)Rivojlantiruvchi : Bilimlarini har tomonlama rivojlantirish, ularning  bilim, ko’nikmalarini shakllantirish

TK2-Axborot  bilan ishlash  kompetensiyasi:diagramma va grafiklar hosil qilish kompetensiyasi

FK1-Diagramma  va grafiklar hosil qilish va saqlash   kompetensiyasi

Darsning turi:yangi bilimlar berish;
 Darsning usuli:an’anaviy;
Darsning uslubi: “Aqliy hujum”,”Eyler-Ven diagrammasi” metodlari, topishmoq
Darsning jihozi:reja,konspekt,jurnal,  mavzuga oid plakatlar, tarqatma  materiallar

Darsning borishi:

I.Tashkiliy qism:Salomlashish,davomatni aniqlash, xona nazorati, psixologik iqlim yaratish,kun yangiliklarini so’rash (4daqiqa)

Ma’naviyat daqiqasi

III.O’tilgan mavzuni mustahkamlash, o’quvchilarni guruhlarga ajratish(8daqiqa)

Guruh nomlari;

1-guruh:            2-guruh:        

Topishmoqlar

Faqat  katta  harflarni

Yozmoq uchun kerakdir

Uning sira tengi yo’q

Nomi esa…                   (CapsLock)

Bosilmaydi  bir  o’zi

F4 uning hamrohi

Nomin asta o’ylab ayt

Topdim do’stlar bumi….            (Alt)

Yozgan ma’lumotlarni

Qog’ozga chop etadi

U bo’lmasa agarda

Qolib ketar ekranda.               

Nomin asta topib ber

Topdim bumi…                     (Printer)

U kompyuter oynasi

Juda kata foydasi

Qurilmalar  ichra zo’r

Nomi esa…                          (monitor)

Mashqlar.

1.MS Excelda Al=25, B3=144 bo’lsa,   =КОРЕНЪ(ВЗ)+КОРЕНЪ(ВЗ+А1)   

2. =ЗHAK (-10,5) + ЗНАК (0) + ЗНАК (2018)

3. =OCTAT(52;7) + OCTAT( 18;9) + OCTAT(19;3)

4. =ЛЕВСИМВ("МАНСУР";3)

5. =ПРАВСИМВ("Усманов";2)

6.= ПCTP(“Respublika”: 4; 7)

7.=Сцепить(Avto”; ПCTP(“Informatika”; 6 ; 6));    

8. =СРЗНАЧ (31; 10; 12;7)

9. =ДJICTP(“Informatika”) +CP3HA4(15;30;3)

10. =ДЛСТР(0,0012)+МИН(15;16;17)

11. =ЕСЛИ(5*6>26;18;4)

12. =И(5*10>40; 20*15<1000)

13. =HE( 15> 100)

14. =ИЛИ(-36>=1; 81<30)

III.Yangi  mavzu  bayoni:

  •  Diagramma turlari 

    Gistogramma

    Doiraviy

    Halqali

Diagramma va grafiklarning kundalik hayotda ishlatilishi

 

  • Diagramma tuzishda kerak bo’ladigan asosiy tushunchalar Diagrammalar ustasi yordamida diagrammalar hosil qilish, odatda, quyidagi to‘rt qadamda amalga oshiriladi:
  • 1-qadam: diagramma turi (standart va nostandart) va ularning ko‘rinishlarini tanlash
  • 2-qadam: ma’lumotlar ko‘lamini tanlash ;
  • 3-qadam: diagrammadagi sarlavhalarni kiritish ;
  • 4-qadam: diagrammani joylashtirish o‘rnini ;

IV.O’tilgam mavzuni mustahkamlash uchun Venn diagrammasi

Topshiriq.

 O‘zingiz va 2 ta sinfdoshingizning informatika fanidan shu chorakda olgan ballaringiz o‘rtachasini taqqoslash diagrammasini hosil qiling.

V.Darsni xulosalash,o’quvchilarni baholash

VI.Uyga vazifa :

 Konspekt, o’qib-o’rganish

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Dars ishlanma Mavzu:Diagramma va grafiklarni hosil qilish»

Sana:16.03.2020

Sinf:8-sinf

Mavzu:Diagramma va grafiklarni hosil qilish

Darsning maqsadi:

a)Ta’limiy:O’quvchilarga diagramma va grafiklar haqida qo’shimcha ma’lumotlar berish, bilimlarini mustahkamlash

b)Tarbiyaviy:O’quvchilarga axloqiy, estetik tarbiya berish

d)Rivojlantiruvchi : Bilimlarini har tomonlama rivojlantirish , ularning bilim, ko’nikmalarini shakllantirish

TK2-Axborot bilan ishlash kompetensiyasi:diagramma va grafiklar hosil qilish kompetensiyasi

FK1-Diagramma va grafiklar hosil qilish va saqlash kompetensiyasi

Darsning turi:yangi bilimlar berish;
Darsning usuli:an’anaviy;
Darsning uslubi: “Aqliy hujum”,”Eyler-Ven diagrammasi” metodlari, topishmoq
Darsning jihozi:reja,konspekt,jurnal, mavzuga oid plakatlar, tarqatma materiallar

Darsning borishi:

I.Tashkiliy qism:Salomlashish,davomatni aniqlash, xona nazorati , psixologik iqlim yaratish,kun yangiliklarini so’rash (4daqiqa)

Ma’naviyat daqiqasi

III.O’tilgan mavzuni mustahkamlash, o’quvchilarni guruhlarga ajratish(8daqiqa)

Guruh nomlari;

1-guruh: 2-guruh:

Topishmoqlar

Faqat katta harflarni

Yozmoq uchun kerakdir

Uning sira tengi yo’q

Nomi esa… (CapsLock)


Bosilmaydi bir o’zi

F4 uning hamrohi

Nomin asta o’ylab ayt

Topdim do’stlar bumi…. (Alt)


Yozgan ma’lumotlarni

Qog’ozga chop etadi

U bo’lmasa agarda

Qolib ketar ekranda.

Nomin asta topib ber

Topdim bumi… (Printer)


U kompyuter oynasi

Juda kata foydasi

Qurilmalar ichra zo’r

Nomi esa… (monitor)

Mashqlar.

1.MS Excelda Al=25, B3=144 bo’lsa, =КОРЕНЪ(ВЗ)+КОРЕНЪ(ВЗ+А1)

2. =ЗHAK (-10,5) + ЗНАК (0) + ЗНАК (2018)

3. =OCTAT(52;7) + OCTAT( 18;9) + OCTAT(19;3)

4. =ЛЕВСИМВ("МАНСУР";3)

5. =ПРАВСИМВ("Усманов";2)

6.= ПCTP(“Respublika”: 4; 7)

7.=Сцепить(Avto”; ПCTP(“Informatika”; 6 ; 6));

8. =СРЗНАЧ (31; 10; 12;7)

9. =ДJICTP(“Informatika”) +CP3HA4(15;30;3)

10. =ДЛСТР(0,0012)+МИН(15;16;17)

11. =ЕСЛИ(5*626;18;4)

12. =И(5*1040; 20*15

13. =HE( 15 100)

14. =ИЛИ(-36=1; 81

III.Yangi mavzu bayoni:

  • Gistogramma

    Doiraviy

    Halqali

    Diagramma turlari
















Diagramma va grafiklarning kundalik hayotda ishlatilishi

  • Diagramma tuzishda kerak bo’ladigan asosiy tushunchalar Diagrammalar ustasi yordamida diagrammalar hosil qilish, odatda, quyidagi to‘rt qadamda amalga oshiriladi:

  • 1-qadam: diagramma turi (standart va nostandart) va ularning ko‘rinishlarini tanlash

  • 2-qadam: ma’lumotlar ko‘lamini tanlash ;

  • 3-qadam: diagrammadagi sarlavhalarni kiritish ;

  • 4-qadam: diagrammani joylashtirish o‘rnini ;

IV.O’tilgam mavzuni mustahkamlash uchun Venn diagrammasi

Topshiriq.

O‘zingiz va 2 ta sinfdoshingizning informatika fanidan shu chorakda olgan ballaringiz o‘rtachasini taqqoslash diagrammasini hosil qiling.

V.Darsni xulosalash,o’quvchilarni baholash

VI.Uyga vazifa :

Konspekt, o’qib-o’rganish




Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Информатика

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 8 класс

Скачать
Dars ishlanma Mavzu:Diagramma va grafiklarni hosil qilish

Автор: Xoliqova Dilafro'z Abdujabborovna

Дата: 26.03.2020

Номер свидетельства: 544413


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Проверка свидетельства