kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Бір?лешді жиым

Нажмите, чтобы узнать подробности

Информатика п?ніне жасал?ан саба? жоспары.  Саба? жоспары Кембридж технолjгиясымен жасал?ан.

Саба?ты? ма?саты:

Білімділік: О?ушыларды?  массив жайлы жалпы білімін   ?алыптастыру.

 Дамытушылы?: О?ушыларды? есте са?тау ?абілетін ж?не зейінін дамыту, п?нге деген ?ызы?ушылы?ын арттыру топпен, ж?ппен ж?мыс жасау?а,?зіз-?зі ба?алау?а ?йрету.
Т?рбиелілік: Уа?ытты тиімді пайдалану?а, ж?йелі ойлау?а, ??ыптылы??а, шапша?ды??а, компьютерлік сауаттылы??а т?рбиелеу.

К?тілетін н?тиже:

  • С?ра?тарды бірлесе шешеді
  • ?зін ж?не ?згелерді ба?алауды ?йренеді
  • ?здігінен білім алу?а ?йренеді


  О?ушылар ?з бетінше та?ырыпты т?сінуге, тал?ылау?а арнал?ан тапсымалар берілген.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Бір?лешді жиым »

Сабақтың тақырыбы: Бірөлшемді жиымдар

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: Оқушылардың массив жайлы жалпы білімін қалыптастыру.

Дамытушылық: Оқушылардың есте сақтау қабілетін және зейінін дамыту, пәнге деген қызығушылығын арттыру топпен , жұппен жұмыс жасауға,өзіз-өзі бағалауға үйрету.
Тәрбиелілік: Уақытты тиімді пайдалануға, жүйелі ойлауға, ұқыптылыққа, шапшаңдыққа, компьютерлік сауаттылыққа тәрбиелеу.

Күтілетін нәтиже:

  • Сұрақтарды бірлесе шешеді

  • Өзін және өзгелерді бағалауды үйренеді

  • Өздігінен білім алуға үйренеді


Сабақтың типі: жаңа оқу материалын игерту.
Сабақтың түрі: Аралас сабақ.
Әдіс – тәсілдер: Кембридж тәсілі

Сабақта қолданылатын көрнекі құралдар: ДК, Turbo Paskal бағдарламасы, интерактивті тақтада дайындалған слайдтар, тапсырмалар, оқулық, жұмыс дәптері, оқушыларды бағалау плакаты және электронды бағалау кесте

Сабақтың жоспары:

1 Ұйымдастыру кезеңі.(2-3мин).

Оқушыларды түгендеу. Сыныпқа психологиялық ахуал тудыру мақсатында әр оқушы өз атының бас әріппінен басталатын өзіне тән қасиеттерін атау.

Сыныпты екі топқа бөлу. /фигуралар арқылы бөлу/. Бірөлшемді, көпөлшемді деп екі топқа бөлу. Тотағы эксперт пен уақыт қадғалаушыны сайлау

Табыс критериялары

  1. Жолдық шамалар, қарапайым операторлар туралы біледі;

  2. Жиым ұғымы, олардың түрлері, элементтері, шығару жолдары туралы түсіндіреді;

  3. Жиымға есептер шығарады;

  4. Паскаль программасы арқылы есептің нәтижесін талдау

Үй тапсырмасын қайталау.

«Даналық ағашы» ойыны арқылы ағашқа алма тәрізді етіп сұрақтар ілінеді: (7мин).


1.Символдар жолы дегенміз не?

Апострофқа алынып жазылған бір жолда орналасқан символдар тізбегі

2. Жолдық шамаларға қолданылатын амалдар қандай?

Жолдық шамаларға біріктіру және салыстыру амалдарын қолданылады?

3. Символдық шамалар қандай қызметші сөзбен белгіленеді?

Мән ретінде бір ғана таңбаны қабылдай алатыншамалар символдық типке жатады және Char қызметші сөзімен белгіленеді.

4. Қандай графикалық операторларды білесіңдер?

5. Цикл деген не?

6. Қайталану операторлардың түрлері?

7. Тармақталу операторы дегеніміз не?

8. Оператор дегеніміз олардың түрлері?

9. Сызықтық программа дегенміз не?

10. Айнымалы дегеніміз не?

ІІ. Жаңа білім Мағынаны тану.(15мин). Тақырыпқа шығу мақсатында видео матриалын көрсету, осы видео материалын топпен талқылауарқылы оқушылар тақырыпты ашады.

Екі топқа постер беріп қорғату.

1-ші топ «Бірөлшемді « массив туралы

2-ші топ « Көпөлшемді массив» туралы

Оқушылар танысады, топта бір-біріне түсіндіредіі, талқылайды

Тақырыпты қорғау барысында қамтиттын сұрақтар:

  1. Жиым ұғымы

  2. Мысалдар келтіру

  3. Элементтерінің енгізуі

  4. Жиымдардың сипатталуы

Мағынаны ажырату.

Программаны толықтыр


Program massiv;

var

: array [1..5] of типі;

i:integer;

BEGIN

for i:=1 to 5 do

……

for i:=1 to 5 do

…….

end;


1 – тапсырма. А кестесінің элементтері қосындысын анықтау керек.

1

2

3

4

5

5,5

4,5

-8

14

9


Берілген: 5 элементтен тұратын А кестесі

Қажет: S – элементтер қосындысы

Байланыс: S = S + кезекті қосылғыш A[I]

  • Программасы:

program _1; {Қосынды}

var a: array [1..5] of real;

i: integer; s: real;

begin

for i:=1 to 5 do

begin

readln (a[i]);

s:=s+a[i];

end;

writeln (‘s=’,s);

end.


Компьютерде тапсырмалар орындау. Жұптық жұмыс: Екі оқушыдан компьютерде тапсырма орындайды.(5мин)

Бір оқушы пилот болса екіншісі штурман болады.

Мини тест алу. 5 сұрақтан тұратын шағын тест Joiclass пен алу.

Тест.

  1. Бір атаумен белгіленіп, бір өлшеммен өлшенетін шамалардың реттелген тізбегі не деп атаймыз?

А) атау

Б) белгі

В) жиым+

С) жиын

Д) тип

2. CHAR операторы қандай типке жатады?.

А) символдық +
Б) логикалық
В) бүтін типтер
С) нақты типтер
Д) массив

3. ARRAY операторы қандай типке жатады?

А) жазбалар
Б) файл
В) массив +

С) жиындар
Д) тип

4. Бірөлшемді бүтін сандардан тұратын массивті Var қызметші сөзінде сиптталуы

  1. Integer

  2. Real

  3. Array[1..n] of real;

  4. Array[1..n] of integer

  5. string

  1. Берілген жиым неше элементтен тұрады?

Var M:array[1..5, 1..9] of integer:

    1. 5

    2. 14

  1. 9

    1. 45

С е р г і т у сәті.(2мин)

  1. Рефлексия

Табыс критериі бойынша қорытындылау

        1. Жиым ұғымы, олардың түрлері, элементтері, шығару жолдары туралы білдік;

  1. Жиымға есептер шығардық;

  2. Паскаль программасы арқылы есептің нәтижесін талдадық


Бекіту және бағалау. Әр топтағы эксперттер топ мүшелерін өздері бағалайды.

Үй тапсырмасын беру.119 беттегі есептерге программа құрып келу.









































Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Информатика

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 9 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Бір?лешді жиым

Автор: Дуйсенбинова Жанна Орын?али?ызы

Дата: 19.03.2015

Номер свидетельства: 188950


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Ваш личный кабинет
Проверка свидетельства